אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל נפאל
דגל נפאל 
 
השעה בנפאל 
 
המלך ג'יאננדרה ביר ביקרם שאה
המלך ג'יאננדרה ביר ביקרם שאה צילום: רויטרס
 
 הרוצח, יורש העצר, דיפנדרה
הרוצח, יורש העצר, דיפנדרה צילום איי פי
 
 פסגת האוורסט
פסגת האוורסט  צילום: איי פי
 
נהר הטריסולי
נהר הטריסולי 
 
מקדש נפאלי
מקדש נפאלי 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 מדריך רשמי לאתרי ממשל מקוון בנפאל
 מידע נוסף על המדינה


ערכים קשורים
 אקלים
 מונסון
 אקלים טרופי
 אייליים
 נמר
 טיגריס
 פיל
 דוביים
 קרנפיים
 זאב
 כבש
 אונסק"ו
 דגניים
 בודהיזם
 הינדואיזם
 ימי הביניים
 דמוקרטיה
 חוקה
 קומוניזם
 מאו דזדונג
 ארגון האומות המאוחדות
 אסיה
 טיבט
 הודו
 קטמנדו
 הימלאיה
 אוורסט


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

נפאל


Nepal

גיאוגרפיה |  חי וצומח |  כלכלה |  מהעת העתיקה ועד המאה ה-19 |  מן המאה ה-19 ואילך |  ישראל ויהודים

נפאל, מונרכיה חוקתית בדרום אסיה. שמה המלא - ממלכת נפאל. גבולותיה: בצפון - טיבט (סין); בדרום, במזרח ובמערב - הודו. בירתה - קטמנדו, והיא גם העיר הגדולה ביותר במדינה. ערים גדולות אחרות הן לליפטור, בקטפור ובירטנגר. בצפונה של נפאל משתרעים הרי ההימלאיה. הר האוורסט (הפסגה הגבוהה בעולם) נמצא בקצה המזרחי של הרי ההימלאיה, בגבול שבין נפאל לטיבט.

 נפאל - דיוקן
נפאל - דיוקן
שם רשמי Kingdom of Nepal
שטח 147,181 קמ"ר (מקום 94 בעולם)
אוכלוסייה 28,287,147 (מקום 40 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 2.17%
תושבים בני תשע קבוצות אתניות; הבולטות בהן: צ'הטי 15.5%, ברהמן-היל 12.5%, מגר 7%, תארו 6.6%, טמנג 5.5%, נוור 5.4%, מוסלמים 4.2%, קמי 3.9%, ידב 3.9% ועוד; אחרים - 32.7%
שפה רשמית נפאלית
דתות הינדים 80.6%, בודהיסטים 10.7%, מוסלמים 4.2%, אחרים 4.5%
בירה קטמנדו
ממשל דמוקרטיה פרלמנטרית לצד מלוכה חוקתית
ראש המדינה הנוכחית

המלך גייננדרה ביר ביקרם שאח; ראש-הממשלה גיריז'ה פרסד קויראלה

עצמאית מאז 1768
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 31%
תמ"ג לנפש 1,400 דולר (מקום 200 בעולם)
שיעור אבטלה 42% (שיעור רשמי)
ענפי כלכלה מרכזיים אורז, תירס, חיטה, קני-סוכר, שורשים למאכל, חלב, בשר בופאלו; תיירות, שטיחים, טקסטיל, יוטה, סוכר, הכנת שמן מזרעים, סיגריות, מלט ולבנים
מטבע רופייה נפאלית
ידיעת קרוא וכתוב 48.6%
תוחלת חיים

נשים - 59.91; גברים 60.43 (מקום 178 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006) 

 

אוכלוסייתה של נפאל מונה כ-27 מיליון איש (אומדן 2004). מספר התושבים שילש עצמו מאז 1950 וזאת למרות תוכניות שהפעילה הממשלה במטרה להקטין את שיעורי הילודה. רובה של האוכלוסייה מרוכזת במורדות ההרים ובמישורים הפוריים בדרומה של נפאל. רק כ-12% מתושביה מתגוררים בערים.

  

מרבית אוכלוסיית נפאל משתייכת לדת ההינדית (כ-86%) שהיא גם דתה הרישמית של המדינה. יתר אוכלוסיית המדינה: בודהיסטים (כ-8%), מוסלמים (כ-4%) וקבוצות קטנות המשתייכות לדתות אחרות (כ-2%). הקבוצות האתניות העיקריות: ברהמנים, נווארים, הודים, טיבטים, גורונגים, מאגרים, שרפה ולימבו. השפה הרשמית היא נפאלית.

 

מקדש בקטמנדו הבירה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 


גיאוגרפיה

שטחה של נפאל כ-147,100 קמ"ר. היא כלואה בין אדמות הודו וסין ואין לה מוצא לים. המבנה הטופוגרפי הוא ברובו (כ-75%) הררי ובתחומה של המדינה 8 מ-14 הפסגות הגבוהות בעולם. ביניהן: האוורסט (8,850 מ'), קנצ'נג'ונגה ( 8,598 מ'), מקאלו (8,481 מ') ואנאפורנה (8,091 מ'), המשתייכים כולם ל"הרי ההימלאיה הגדולים".

 

הר האנאפורנה 8,091 מ' (צילום: איי פי)

 

לבד מרכסי ההימלאיה השוכנים בצפונה של המדינה, כוללת נפאל רצועות גיאוגרפיות נוספות המשתרעות ממזרח למערב: מדרום להימלאיה אזור של גבעות והרים בגבהים של עד כ-4,000 מטר ובו עמקים רבים, בהם עמק קטמנדו. בחלקה הדרומי ביותר של נפאל, לאורך הגבול עם הודו  נמצא אזור ה"טראי" - רצועה מישורית שרוחבה אינו עולה על 20 ק"מ, בגובה של כ-200 מטר מעל פני הים, הכוללת ביצות, יערות ואת רוב האדמה החקלאית הפורייה של המדינה.

 

האקלים בנפאל משתנה בין צפונה של המדינה לדרומה, בעיקר בשל הפרשי הגובה המשמעותיים בין האזורים. הצפון מתאפיין בקיץ קריר ועונת חורף מתונה. בדרום, ובמיוחד באיזור הטראי אקלים מונסוני טרופי - קיץ גשום עם רוחות דרום-מערביות חזקות וחורפים יבשים. החודשים החמים ביותר הם מאי עד יולי והקרים, דצמבר עד פברואר. הרצועה הדרומית של נפאל נתונה בסכנת הצפות ושטפונות בשל האקלים המונסוני השורר בה. ממוצע המשקעים השנתי נע בין 2,500 מ"מ במזרח המדינה ל-1000 מ"מ במערבה.

 

שיטפונות בעקבות המונסון בקטמנדו (צילום: רויטרס)

 


חי וצומח

עולם החי והצומח של נפאל עשיר בזנים רבים של בעלי חיים וצמחים. בחלקים מסויימים של הטראי ובעיקר ביערות, ניתן למצוא איילים, נמרים, טיגריסים וכן פילים. במרכז נפאל חיים מספרים קטנים של דובים, קרנפים ואיילים ובאזורים ההרריים הגבוהים קבוצות של איילי מושק, זאבים, נמרי שלג וכבשים. אוכלוסיית חיות הבר בנפאל סבלה רבות מציד המוני ומפגיעה בסביבות הגידול הטבעיות (בעיקר בשל כריתת יערות). בניסיון להציל זנים שונים של בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה הקים השלטון הנפאלי מספר שמורות טבע ופארקים לאומיים. הידוע שבהם הוא הפארק הלאומי המלכותי "צ'יטוואן", המאכלס בעיקר טיגריסים וקרנפים הודים; פארק זה הוכרז כאתר מורשת לאומי על ידי ארגון אונסק"ו .

 

נפאלית עוברת מתחת לפרה קדושה בקטמנדו (צילום: אי פי איי)

 

למעלה מרבע משטחה של נפאל מכוסה יערות. בדרום, באזור הטראי יערות גשם טרופיים, במדרונות ההרים יערות של עצי אורן, אלון ומינים שונים של פרחי בר. באזורים גבוהים יותר ניתן למצוא בעיקר עצי אשוח ושיחים שונים. הפרח הנפאלי הלאומי הוא הרודונדרון הפורח בצבעי אדום וורוד.

 

במחצית השנייה של המאה ה-20 נכרתו בנפאל יערות רבים לצרכי הסקה, הרחבת אדמות לחקלאות והתיישבות. בשנים האחרונות מנסה הממשל הנפאלי לשמר את שטחי היערות שנותרו ואף להרחיבם במידת האפשר.

 


כלכלה

נפאל נחשבת לאחת המדינות העניות בעולם וכלכלתה נתמכת על ידי הקהילה הבינלאומית. הסיבות לעוניה של נפאל רבות, וביניהן: מחסור במשאבים טבעיים, נחשלות טכנולוגית, מאבקים פוליטיים פנימיים, שווקי ייצוא מעטים, ומעורבותה הגדולה של המדינה בכלכלה לצד מיעוט יוזמות עסקיות פרטיות. המטבע הרשמי של נפאל - רופי נפאלי.

 

רוב תושביה של נפאל (קרוב ל-80%) מתפרנסים מחקלאות ובעיקר מגידולי דגנים (תירס, אורז ועוד), טבק ועשבי מרפא.

התעשייה הנפאלית מתמקדת בעיבוד התוצרת החקלאית, טקסטיל וייצור חומרי בנייה. ענף התיירות הוא המקור העיקרי למטבע זר. סחר החוץ מתבצע בעיקר עם הודו וכן עם ארצות הברית וגרמניה. מוצרי הייצוא העיקריים כוללים יוטה, קני סוכר ועץ. משאביה הטבעיים של המדינה מועטים וכוללים את יערותיה הנרחבים ומחצבים מצומצמים של נחושת וברזל.

 

עבודה חקלאית בשדות כפריים

 

בתחילת המאה ה-21 ובעקבות איומי הטרור העולמיים והתגברות המאבקים האלימים בנפאל עצמה, פחתה תנועת התיירות למדינה ופגעה בתוכניות הפיתוח והשיקום של כלכלתה.

 


מהעת העתיקה ועד המאה ה-19

על פי עדויות שונות, האזור בו מצוייה נפאל היה מיושב עוד בשנת 10,000 לפנה"ס. במאה ה-7 לפנה"ס התיישבו בשטחה של נפאל בני העם הקירטי, עם של רועי צאן ששלט בקטמנדו ובסביבותיה. עם התפשטותו של הבודהיזם ברחבי אסיה קיבלו הקירטים על עצמם דרך חיים זו. לקראת סוף המאה ה-4 לספירה, פלשו לאזור נפאל הליצ'בים שהגיעו מצפונה של הודו, והביאו עימם את ההינדואיזם. הליצ'בים הקימו בנפאל לראשונה שושלת מלוכה, ששלטה באזור עד סוף המאה ה-9.

 

באמצע ימי הביניים שלטה בנפאל שושלת טהקורי (עד לשנת 1200) ולאחריה שושלת מאלה. תחת שלטונם של שושלות אלה ידעה נפאל תקופות ארוכות של איומים מבחוץ ואי יציבות מבית. לקראת סופה של המאה ה-15, עם מותו של המלך המאלי יקסה מאלה, התפלגה נפאל לשלוש ממלכות עצמאיות שמרכזן היה בקטמנדו, פטן ובקטפור. נוסף להן התקיימו ממלכות עצמאיות קטנות נוספות במזרח ובמערב נפאל.

 

בשנת 1768 לאחר מלחמה ארוכה, השתלטה אחת מממלכות אלה - ממלכת הגורקה בהנהגתו של המלך פריטבי שאה, על רוב שטחיה של נפאל וסיימה בכך את תקופת שלטונה של שושלת מאלה. מלכי הגורקה קבעו את בירתם בקטמנדו והקימו מערכת פוליטית ריכוזית שהייתה למעשה התשתית למדינת נפאל המודרנית. זמן קצר לאחר השתלטותם על נפאל החלו בני הגורקה להתפשט לשטחים חדשים בעיקר מדרומה של המדינה והרחיבו את גבולותיה.

 


מן המאה ה-19 ואילך

בשנת 1814 נלחם הצבא הנפאלי בכוחות הבריטים שבהודו הבריטית על רקע של מאבקי שליטה בשטחים ששייכותם שנויה במחלוקת. בתום שנתיים של לחימה נכנעו הנפאלים ונאלצו לוותר על שטחים רבים, בעיקר באזור הטראי, וכן להסכים להצבתו של נציב בריטי בנפאל.

 

במחצית הראשונה של המאה ה-19 נקלעה נפאל לתקופה של מאבקים פנימיים שהגיעו לשיאם בשנת 1846 באירועים האלימים המכונים "טבח קוט", בו נרצחו בין היתר אנשי ממשל רבים. בסופו של הטבח תפס המנהיג הפרו-בריטי ג'ונג בהדור את השלטון במדינה. בהדור מינה עצמו לראש ממשלה לכל ימי חייו וייסד שושלת של שליטים שכינו עצמם בתואר "ראנה". אלו הפכו את תפקיד ראש הממשלה לתפקיד המועבר בירושה ואת סמכויותיו של המלך הנפאלי הפכו למצומצמות וייצוגיות בלבד.

 

במהלך השנים הבאות, תחת שלטון הראנה, נקטה נפאל במדיניות פרו-בריטית מובהקת. היא סייעה לבריטים במהלך שתי מלחמות העולם, ובסכסוכים אזוריים אחרים. בשנת 1923 אישררה בריטניה מחדש את עצמאותה של נפאל. אולם בנפאל נותר פקיד קולוניאלי בריטי, אשר תפקידו הרשמי היה לשמש כיועץ לשליט המקומי ולמעשה שלט על מערכת קשרי החוץ של המדינה.

 

שושלת ראנה בודדה את נפאל משאר העולם וחיה חיים ראוותניים בזמן שחלק גדול מבני העם הנפאלי חי בעוני מחפיר. לקראת סוף שנות ה-40 של המאה ה-20 גברה ההתנגדות הפנימית לשליטי הראנה וקמו תנועות רפורמה ששמו לעצמן למטרה להחליף את השלטון במדינה.

 

הבריטים, שהיוו את בסיס התמיכה המשמעותי ביותר של הראנה, עזבו את הודו ואת יתר הקולוניות באזור עד שנת 1948. הואקום שנוצר היווה קרקע פוריה לפריחתן של תנועות ההתנגדות בנפאל, הבולטת מביניהן היתה מפלגת הקונגרס הנפאלי, שאף זכתה לתמיכתו של המלך ולשיתוף פעולה מצד נאמניו. בשנת 1951, לאחר לחצים מדיניים מצדה של הודו וסדרה של אירועים אלימים מבית, הגיעה תקופת שלטונם של הראנה לקיצה. השלטון הועבר לידי המלך ויחד עם גורמים מפלגתיים הונהג משטר מלוכני-חוקתי. נפאל, בה היתה נהוגה מסורת רבת שנים של הסתגרות והבדלות נפתחה בפני העולם החיצון. הממשלה החדשה שהוקמה כללה בעיקר את אנשי מפלגת הקונגרס הנפאלית.

 

בשנים הבאות התקיימה בנפאל מידת מה של דמוקרטיה אך במקביל נמשכה אי היציבות הפוליטית. בשנת 1959 נתקבלה במדינה חוקה ונערכו בחירות, אך כבר ב-1960, בעקבות סכסוך בין  המלך מהנדרה לראש הממשלה, השעה המלך את החוקה והפרלמנט, פיזר את הממשלה וריכז בידיו את כל סמכויות השלטון. בית המלוכה, שאימץ חוקה חדשה שאסרה על הקמתן של מפלגות פוליטיות, הסתייע בגופים מוסדיים שונים לניהול המדינה, ונתן את הסכמתו להמשך קיומה של הממשלה,  אולם סמכויותיה הוגבלו.

 

במתכונתו זו נמשך שלטון המלוכה בנפאל עד לסוף שנות ה-80, חרף תסיסה והתנגדות פעילה למשטר המלוכני. בשנת 1980 אף אושר שלטונו הכמעט מוחלט של המלך במשאל עם. בשנת 1990 לאחר התגברות הלחצים, המחאות והמאבקים האלימים נכנע המלך המכהן בירנדרה למתנגדים מבית, והתקבלה חוקה חדשה. בנוסף הונהגה שיטת בחירות רב מפלגתית.

 

בשנת 1991 נערכו בחירות דמוקרטיות, שהסתיימו בנצחונה של מפלגת הקונגרס הנפאלית. במהלך העשור נמשכה אי היציבות הפוליטית: בשנת 1994 התפטרה הממשלה ונערכו בחירות חדשות בהן זכתה לרוב המפלגה הקומוניסטית של נפאל. שנתיים אחר כך, בשנת 1996, התפזרה גם הממשלה הקומוניסטית והמלך מינה ראש ממשלה מבין חברי מפלגת הקונגרס של נפאל. בשנת 1996 החלה התנועה הקומוניסטית המאואיסטית בנפאל בשורה של פעולות טרור בכדי להביא לביטול המונרכיה ולהשלטת האידיאולוגיה הקומוניסטית במדינה. המורדים המאואיסטים ממשיכים במאבק האלים שמטלטל את נפאל וגובה אלפי קורבנות, גם בתחילת המאה ה-21.

 

בשנת 2001 זועזעו בית המלוכה הנפאלי ונפאל כולה, לאחר שהמלך, המלכה ושבעה מבני משפחת המלוכה נוספים נרצחו ביריות בקטמנדו על ידי יורש העצר דיפנדרה. לאחר הטבח הוכתר למלך ג'יאננדרה ביר ביקרם שאה.

 


ישראל ויהודים

בנפאל לא קיימת קהילה יהודית, למעט בית חב"ד הממוקם בבירה קטמנדו. היחסים הדיפלומטיים עם ישראל החלו בשנת 1962 וישראל סייעה לפיתוח נפאל בתחומים שונים. שתי המדינות מקיימות מערכת יחסים ידידותית ונפאל אף סירבה לתמוך בהחלטת האו"ם אשר השוותה בין ציונות לגזענות.

 

נפאל היא יעד תיירותי מועדף למטיילים ישראלים, ובכל שנה חוגגים כאלף תרמילאים ישראלים בקטמנדו את ליל הסדר.

 

סדר פסח בקטמנדו, אפריל 2006 (צילום: איי אף פי)

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©