אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סמלו של הסי.איי.איי
סמלו של הסי.איי.איי 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של הסי.איי.איי


ערכים קשורים
 המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
 לשכת החקירות הפדרלית
 פרנקלין דלנו רוזוולט
 ורנר פון בראון
 המלחמה הקרה
 הרי ס' טרומן
 ברית המועצות
 גואטמלה
 פידל קסטרו רוס
 מלחמת וייטנם
 פרשת ווטרגייט
 ריצ'רד מילהאוס ניקסון
 ג'יימס ארל הבן קרטר
 רונלד רייגן
 פרשת אירן-קונטרס
 ג'ורג' הרברט ווקר בוש
 11 בספטמבר 2001
 תנועות טרור


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

סוכנות הביון המרכזית


Central Intelligence Agency

סוכנות הביון המרכזית, סוכנות מודיעין אמריקנית, ידועה בראשי התיבות של שמה, CIA. ממונה על פעילות הביון מחוץ לגבולות ארה"ב (ובכך מקבילה ל"מוסד" הישראלי).

עד 1942 היה איסוף המודיעין של ארה"ב מופקד בידי זרועות המודיעין של שלושת שירותי הצבא (צבא היבשה, הצי וחיל האוויר), ואילו הריגול הנגדי היה נחלתה של לשכת החקירות הפדרלית, FBI. מצב זה יצר כפילויות, חוסר תיאום ותחרות מזיקה, ומעל לכול, לא היה שום גורם יחיד שתפקידו לעבד את המידע המתקבל ולהציגו לפני צמרת הממשל.

עם כניסת ארה"ב למלחמת העולם השנייה התברר בחריפות הצורך בגורם מודיעיני מרכזי, וביוני 1942 הורה הנשיא רוזוולט להקים את המשרד לשירותים אסטרטגיים (OSS), שימלא תפקיד זה. בראשו הוצב ויליאם ("ביל הפרא") דונובן (Donovan), שלזכותו נזקפות הצלחותיו המרובות של OSS בימי המלחמה. המשרד עסק באיסוף מודיעין, הפעיל סוכנים בארצות הציר ובשטחים שנכבשו בידיהן, ניהל מבצעים מיוחדים וסייע למחתרות מקומיות. כן עסק המשרד בהערכת המידע שנאסף, בתעמולה ודיסאינפורמציה, ובריגול נגדי. הצלחתו הגדולה ביותר היתה איסוף מדעני אטום וטילים גרמנים, ביניהם ורנר פון בראון, ובהוצאת טילי V2 גרמניים מהאתר בפינמינדה (שנכלל בשטח הכיבוש הרוסי).

OSS, שהעסיק 12,000 אנשים בשיאו, פורק בתום המלחמה, אך חסרונו הורגש שוב כעבור זמן קצר, עם פרוץ המלחמה הקרה. ב-1947 חתם הנשיא הארי טרומן על "החוק לביטחון לאומי" (National Security Act), שבמסגרתו הוקמה המועצה לביטחון לאומי (National Security Council). תחת פיקוחה הוקמה סוכנות הביון המרכזית, שהתבססה בראשית דרכה על ותיקי OSS. ראש הסוכנות הראשון היה אדמירל רוסקו הילנקוטר (Hillenkoetter), ומרכזה נמצא עד היום בלנגלי שבווירג'יניה, לא רחוק מוושינגטון הבירה.

תפקידה המוצהר של הסוכנות, כפי שהוגדר בחוק מיוחד, הוא תיאום פעולות המודיעין האסטרטגי של ארה"ב ושמירה על הביטחון הלאומי. מנהלהּ וסגנו ממונים על ידי נשיא ארה"ב (באישור הסנאט) וחייבים בדיווח ישיר לו ולמועצה לביטחון לאומי; מתוקף תפקידו, פועל מנהל CIA כראש קהילת המודיעין של ארה"ב, שנעשתה מסועפת מאוד במרוצת השנים. עיקר הפיקוח על הסוכנות נעשה כיום על ידי ועדות שונות של הסנאט ובית הנבחרים, דוגמת הוועדה לעניני מודיעין של הבית. הסוכנות רשאית לפעול מחוץ לגבולות ארה"ב בלבד, וכל פעולה בתחום ארה"ב מחייבת תיאום עם ה-FBI.

CIA נחלקת לארבעה אגפים עיקריים: אגף המודיעין עוסק בניתוח ובהערכה של מידע שנאסף בכל דרך אפשרית, ממקורות גלויים ועד תצלומי לוויינים, ציתות לתקשורת, סוכנים וכיוצא בזה. אגף המבצעים עוסק במבצעים חשאיים; בין השאר הקים האגף רשת של "חברות קש" ברחבי העולם, המשמשות מסווה לפעולותיו. אגף המדע והטכנולוגיה עוקב אחר התפתחויות בתחומים אלה, בין השאר כדי להרחיב ולשכלל את אמצעי האיסוף של הסוכנות. אגף המנהל עוסק לא רק במנהל, אלא גם בביטחון פנים ב-CIA עצמה.

למן הקמתה של הסוכנות ועד לשנות התשעים נחשבה ברית המועצות לאויב העיקרי של ארה"ב, ועיקר פעולתה של הסוכנות כוונה נגדה ונגד גרורותיה, כמרכיב מרכזי במלחמה הקרה. בשל ההתמקדות בפעילות מחוץ לגבולות ארה"ב וכנגד אזרחים זרים, נהנתה הסוכנות בראשית דרכה מחופש פעולה נרחב יותר מכפי שהיה לגופי מודיעין-פנים שפעלו מול אזרחים אמריקאים, והיא ניצלה חופש זה כדי להעניק פירוש נרחב מאוד לסמכויותיה. בין השאר קיבלה על עצמה להפיל משטרים שאינם נוחים לארה"ב, אף אם לא היו קומוניסטיים.

בין השאר היתה CIA מעורבת בהדחת ראש ממשלת אירן מוחמד מוצדק (1953) ובהחזרת השאה האירני לשלטון, בהפלת ממשלת גואטמלה (1954), בפלישה הכושלת למפרץ החזירים (1961) שנועדה להפיל את משטרו של פידל קסטרו בקובה, ובהדרכת הצבא הדרום וייטנמי עוד קודם למלחמת וייטנם. במהלך מלחמה זו ניהלה CIA מבצעים ברחבי דרום מזרח אסיה, כמעט בלא תיאום עם הפעילות הצבאית, דוגמת "תוכנית פניקס" לחיסולם של אלפי אזרחים וייטנמים שנחשדו בשיתוף פעולה עם צפון וייטנם.

שמה של הסוכנות הוכפש בפרשת ווטרגייט, כאשר הוברר כי אנשי CIA לשעבר (ואולי לא רק לשעבר) עסקו באיסוף מידע ובהפצת דיסאינפורמציה בשירות מערכת הבחירות של ריצ'רד ניקסון. זאת ועוד, ב-1974 התגלה כי אנשי CIA ביצעו פעולות ריגול בתחומי ארה"ב כנגד קבוצות פוליטיות שונות, בניגוד לאיסור המפורש הקבוע בחוק. גודש השערוריות והביקורת הציבורית הביאו להידוקו של פיקוח הקונגרס על CIA. בין השאר נחקק חוק מיוחד האוסר על התנקשות בחייהם של ראשי מדינות.

בחירתו של הנשיא הדמוקרטי ג'ימי קרטר (1977) הביאה לירידה נוספת במעמד הסוכנות. קרטר, שהאמין בשקיפות שלטונית, פעל נגד עצמאותה וחשאיותה של הסוכנות; מאות עובדים פוטרו, ותקציב הארגון קוצץ. רק עם כניסתו של רונלד רייגן לתפקיד (1981) שבה CIA לרמת פעילותה הקודמת, בין השאר בסיוע לתנועת המוג'אהדין במלחמת אפגניסטן ותמיכה במחתרת הקונטראס בניקרגואה (שסיבכה אותה בשערורייה נוספת, פרשת אירן-קונטראס).

מעמד הסוכנות התחזק עוד יותר כאשר נבחר אחד מראשיה לשעבר, ג'ורג' בוש (האב), לנשיאות ארה"ב. למרות נפילת הקומוניזם (שה-CIA לא השכילה לחזותהּ מראש) וסיום המלחמה הקרה, שמרה הסוכנות על מעמדה, אלא שהיה עליה לבקש לעצמה תפקידים חדשים. בתחילה השקיעה מאמצים מרובים במלחמה בקרטלי הסמים הבינלאומיים, אולם בהמשך, ובייחוד לאחר הפיגועים של 11 בספטמבר 2001, הפנתה הסוכנות את עיקר מאמציה נגד הטרור הבינלאומי.

 

בתחילת יוני 2004 התפטר ג'ורג' טנט מנהל הסוכנות מתפקידו, באופן רשמי מסיבות אישיות, אך בסמיכות לגל של ביקורת ציבורית על תפקוד הסוכנות.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©