אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


עזה - אחת הערים הצפופות בעולם
עזה - אחת הערים הצפופות בעולם צילום: AFP
 
 עזה. זועמים ברחובות
עזה. זועמים ברחובות צילום: AFP
 
מוכרי משקאות בשוק
מוכרי משקאות בשוק צילום: AFP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 דרך הים
 מסופוטמיה
 מצרים העתיקה
 פלשתים
 יהושע בן נון
 דוד המלך
 שלמה המלך
 שמשון
 בבל
 פרס
 אלכסנדר הגדול
 בית תלמי
 אנטיוכוס ה-3
 נבטים
 חשמונאים
 אלכסנדר ינאי
 המרד הגדול
 משנה
 תלמוד
 ביזנטיון
 ממלכת הצלבנים
 נתן העזתי
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 מאורעות תרפ"ט
 מלחמת העולם הראשונה
 מלחמת העצמאות
 פדאיון
 מלחמת סיני
 הסכם אוסלו
 הרשות הפלסטינית
 אנתיפאדת אל-אקצא
 תוכנית ההתנתקות
 אריאל שרון
 חמאס
 משה דיין
 ח'אלד משעל
 רצועת עזה
 פלסטינאים
 מלחמת ששת הימים


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 היסטוריה של א"י
 מקומות בארצות העולם


 
 
 

עזה


Gaza city

היסטוריה |  עזה תחת שלטון ישראל |  ציטוטים |  מידע נוסף

עזה, עיר גדולה בצפון רצועת עזה, שבדרום מישור החוף. אוכלוסיית העיר מורכבת רובה ככולה מפלסטינאים, מוסלמים בדתם. החל מ-2007 מצויה בשליטת תנועת חמאס.

 

העיר עזה מהווה מרכז כלכלי חשוב עבור תושבי הרצועה המתפרנסים בעיקר מגידולים חקלאיים. יש בה נמל המשמש לדיג מקומי וכן תעשייה (בהיקף קטן יחסית), בעיקר של טקסטיל ועיבוד מזון. מסחר מצומצם מתקיים בבזארים ברחבי העיר, בהם נמכרים כלי חרס, שטיחים, רהיטי קש ובגדים. העיר מהווה מוקד תחבורה עבור כלל הרצועה.  

 

עזה. למפת העיר באתר ymap - לחצו כאן (צילום: אופק)

 

מאז 1948, שנת הקמתה של מדינת ישראל, ועד מלחמת ששת הימים ב-1967, הוכפל מספר התושבים פי 6. מאז המשיכה אוכלוסיית העיר לגדול בצורה משמעותית, ועזה נחשבת כיום לאחת הערים הצפופות בעולם. על פי הערכות עדכניות לשנת 2008 - מתגוררים בעיר כ-400,000 תושבים. אחוז ניכר מתוכם סובלים מעוני, אבטלה ותנאי מחיה קשים. מערכת הביוב העירונית שאינה מותאמת לגודל האוכלוסייה מהווה גם היא גורם משמעותי ביצירת תנאי תברואה לקויים.

 

 

השוק המרכזי בעזה, דצמבר 2008 (צילום: AFP)

 


היסטוריה

רצועת עזה שימשה במשך אלפי שנים כשטח מפתח לכוח צבא המבקש לנוע בין חלקו הצפוני של המזרח התיכון לחלקו הדרומי. באזור זה עוברת "דרך הים" והרצועה מחברת בין מדבר סיני ומצרים לארץ ישראל ודרכה לסוריה ומסופוטמיה. מטעם זה, נערכו ברצועה קרבות מכריעים לאורך ההיסטוריה והיא החליפה אדונים פעמים רבות.

 

העיר עזה של ימינו יושבת על אתרה של עיר קדומה ששכנה בשער הדרומי של ארץ ישראל. במשך השנים היתה עזה גם מרכז סחר, ונמלה שירת את תושבי דרום הארץ. פרעוני מצרים העתיקה שמרו על ריבונות מצרים בחבל עזה, והעיר היתה מרכז צבאי ומינהלי לשלטונם בכנען. על פי מקורות היסטוריים, ידוע כי 55 מסעות מלחמה מצריים עברו בה.

 

הפלשתים שנאחזו בחבל ארץ זה במאה ה-12 לפנה"ס, סילקו את המצרים, ואף כי בני ישראל כבשו את עזה בימי יהושע ובימי דוד ו שלמה, היא המשיכה להיות עיר פלשתית חזקה וחשובה. היריבות בינה לבין ממלכת יהודה וממלכת ישראל באה לידי ביטוי במקרא בסיפור שמשון, בכיבושי חזקיה המלך ובדברי הנביאים. המצרים חזרו והשתלטו על עזה, ואחריהם משלו באזור הבבלים ו הפרסים.

 

 המסגד הגדול בעזה, 1928 (צילום: חיים ברגר, באדיבות ביתמונה)

 

עזה היתה העיר היחידה בא"י שלחמה באלכסנדר הגדול. לאחר שהצליח לכבוש אותה, הרס אותה עד היסוד ובנה אותה מחדש כעיר יוונית מבוצרת. במלחמות יורשיו של אלכסנדר הגדול נערכו בסביבתה של עזה קרבות רבים. בית תלמי החזיק בשטח עד שכבש אותה המלך הסלווקי אנטיוכוס ה-3 ב-198 לפנה"ס.

 

לימים היתה עזה לנמל סחר מרכזי, שדרכו עבר מסחר הנבטים, תושבי הנגב והרי אדום. החשמונאים כבשוה 3 פעמים, ואלכסנדר ינאי החריבה. בימי השלטון הרומי נבנתה מחדש והוקמו בה מקדשי אלילים. היהודים עלו אליה בימי המרד הגדול, אך היא שבה והיתה למרכז הלניסטי. בתקופת המשנה והתלמוד אף התקיים בה יישוב יהודי קטן. בתקופה הביזנטית, בעת שהיתה עיר נוצרית חשובה ופורחת, נעשתה קהילתה היהודית מרכז ליישוב היהודי בדרום הארץ.

 

בתקופה הצלבנית היתה עזה עיר נמל מבוצרת. יהודים המשיכו לשבת בה כל ימי הביניים, וב-1665 התבססה בה התנועה השבתאית בהנהגת נתן העזתי. ב-1799 נכנס נפוליאון לעזה. היהודים עזבו את המקום ב-1811, חזרו אליו ב-1880 ונטשוהו במאורעות 1929.

 

במלחמת העולם הראשונה נכבשה עזה על ידי הבריטים לאחר קרבות קשים ("קרבות עזה"). בימי מלחמת העצמאות הפכו אותה המצרים בסיס לפלישתם לארץ ישראל, ולאחר המלחמה שימשה מרכז לפעילות הפדאיון נגד ישראל. צה"ל ערך בשולי העיר כמה פעולות תגמול, ובמלחמת סיני כבש אותה. מאז כיבושה במלחמת ששת הימים, היתה נתונה העיר לשליטת ישראל. שני מזחים נבנו בנמל עזה בשנות ה-70, אך לאחר כ-7 שנים של מסחר שוקק, שותק הנמל והשימוש בו הופסק.

 

 

סירות דייגים בנמל עזה (צילום: AFP)

 

רובע העיר העתיקה של עזה נבנה על תל עזה. בתל נתגלו שרידי חומות ומבנים מתקופות שונות. במסגד הגדול נמצא עמוד מעוטר ועליו חקוק שם בעברית וביוונית. פסיפס מרצפת בית כנסת מהמאה ה-6 נתגלה מדרום לנמל. בתוך העיר עומד קבר שהערבים מייחסים אותו לשמשון. ממזרח לעזה, בראש רכס כורכר, ניצב קבר שייח' עלי אל-מונטאר. לפסגה זו, המתנשאת לגובה 90 מ', היה תפקיד חשוב בשליטה על סביבות העיר. במשך דורות רבים שימש שטח הגבעה כמקום קבורה. בתחום העיר שתי כנסיות המשמשות מרכז לקהילה הנוצרית הקטנה החיה בעיר.

 


עזה תחת שלטון ישראל

כאמור, במלחמת ששת הימים נכבשה העיר עזה (ורצועת עזה בכללותה) על ידי צה"ל, ומאז היתה נתונה תחת ריבונות ישראלית. במאי 1994, במסגרת הסכמי אוסלו (הסכם "עזה ויריחו תחילה"), הועברה רצועת עזה לריבונות חלקית של הרשות הפלסטינית, למעט שטחי היישובים היהודיים. השליטה בגבולות הרצועה וכן מספר סמכויות ביטחוניות ואזרחיות נשארו בידי צה"ל. במהלך השנים לאחר מכן שימשה הרצועה פעמים רבות כבסיס יציאה לפעולות טרור בשטח ישראל וביישובים היהודיים ברצועה.

 

כוחות צה"ל נכנסים לעיר עזה במלחמת ששת הימים (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

עם פריצתה של אנתיפאדת אל אקצא, התחדש העימות האלים ברצועה. הסלמה בפעילות הטרור הפלסטינית הביאה את צה"ל להשתלט מחדש על נתיבים מרכזיים ברצועה וכן לבצע מעת לעת פעילות בערי הרצועה עצמן (מעצרים, השמדת תשתיות וחיסול פעילי טרור). עם זאת נמנע צה"ל מלבצע השתלטות מחדש על שטח הרצועה. באוגוסט 2005 יצאה לפועל תוכנית ההתנתקות שיזם רה"מ דאז אריאל שרון. צה"ל יצא מרצועת עזה, ובכללה גם העיר, והשליטה בה הועברה לידי הפלסטינאים. ביוני 2007 ביצע החמאס הפיכה ברצועת עזה והשליטה באזור עברה לידיו.

 


ציטוטים

 

 

  • "אני חושש שהיא (עזה) בשבילנו עומס כבד. אילו הייתי מאמין בנסים, הייתי מתפלל שהיא תיבלע בים. אבל יש לעקור בסיסי ה'פדאיון' ולהבטיח לתושבי הספר חיים שלווים". (רה"מ דוד בן גוריון, בישיבת ממשלה שהתקיימה באוקטובר 1956) 

 

  • "אתם הישראלים חסרי רגישות לתחושות שלנו כאן בעזה. אנשים פה רוצים להיות הם עצמם, להיות חופשיים. אבל הם הפכו לעבדים. כל יום יוצאים 50 אלף איש לעבודה בישראל. מה הם עושים שם? אוספים את האשפה שלכם, מנקים את הרחובות שלכם, רוחצים את הכלים המלוכלכים שאתם משאירים על השולחן במסעדה. וכשהם חוזרים, הם חוזרים במכוניות, יד עשירית, עם כל הזבל שאספו אצלכם. עם המקררים הישנים שלכם, תנורי חימום מקולקלים, רהיטים מתפוררים. נעשינו עיר של עבדים שחיה ומתפרנסת מהזבל שלכם. היום אף אחד לא יודע מה יקרה מחר, מה יקרה בעוד שלוש שנים. גם אתם לא. האנשים כאן מושפלים וחסרי אונים. וההשפלה מולידה שנאה ומרירות. וישראל? ישראל מודעת למה שיקרה פה בעוד עשר שנים? ישראל שחיה בתוך אוקיינוס של ערבים חושבת שתוכל לנצח את כולם? לתמיד?" (ראשאד א-שאווה, ראש עיריית עזה לשעבר, בראיון עיתונאי, יוני 1987)

 

  • "לישראל יש היסטוריה ארוכה הקשורה בעזה. היא שהתישה את שמשון הגיבור, והוא שגררה איתו אלי מוות". (משה דיין)

 

  • "העולם ממתין לתגובה הפלסטינית - יד לשלום או אש טרור. ליד המושטת נשיב בעלה זית, אך לאש נשיב באש, קשה מאי פעם". (רה"מ אריאל שרון, עם יישום תוכנית ההתנתקות, אוגוסט 2005) 

 

  • "אנחנו רואים בנסיגה כצעד הראשון לשחרור להשבת כל זכויותינו. היום עזה, מחר הגדה המערבית ואחר כל שעל מהארץ. זאת, אחרי שישראל נסוגה עתה כשהיא מושפלת ומנוצחת תחת הקורבנות שהקריב עמנו". (ח'אלד משעל, אוגוסט 2005)

 


מידע נוסף

 

מבצע "עופרת יצוקה" - סקירת ארסנל הנשק המצוי בידי ארגון חמאס ברצועת עזה. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט -  לחצו כאן

 

יציאת עזה - פרויקט מיוחד באתר ynet בעקבות תוכנית ההתנתקות.

לעמוד פרוייקט - לחצו כאן.

 

עזה מכתום לירוק: כך הגענו עד הלום - הנסיגה, החטיפה, מבול הקסאמים, המבצעים הקטנים, ההפיכה הירוקה ו"עופרת יצוקה": כל הדרך מההתנתקות למלחמה, ביום בו צה"ל שוב מבתר את הרצועה לשלושה חלקים. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

עיוורים בעזה - מדוע פרצה האנתיפאדה הראשונה? כיצד נראים החיים בעזה? האם יש תקווה? רשמים מביקור בצד השני מאת הסופרת שולמית הראבן. כתבה באנציקלופדיה ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

עזה, הקרב שאינו נגמר - מי שאינו לומד מן ההיסטוריה נדון לחזור עליה, בעקבות פתיחת המערכה בדרום, אנציקלופדיה ynet מציגה, מ-1948 עד 2008, כך ניסתה ישראל לפתור את "בעיית עזה".

לכתבה המלאה - לחצו כאן.  

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©