אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


ח'אלד משעל
ח'אלד משעל צילום: רויטרס
 
ח'אלד משעל בבית החולים לאחר ניסיון התנקשות בחייו, 1997
ח'אלד משעל בבית החולים לאחר ניסיון התנקשות בחייו, 1997 צילום: איי פי
 
 ח'אלד משעל במפגש עם אחמד ג'יבריל
ח'אלד משעל במפגש עם אחמד ג'יבריל צילום: AP
 
 ח'אלד משעל במפגש עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה
ח'אלד משעל במפגש עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה צילום: AP
 
 ח'אלד משעל במפגש עם נשיא אירן אחמדינג'אד
ח'אלד משעל במפגש עם נשיא אירן אחמדינג'אד צילום: AFP
 
 ח'אלד משעל במפגש עם נשיא סוריה בשאר אסד
ח'אלד משעל במפגש עם נשיא סוריה בשאר אסד צילום: AFP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 חמאס
 מלחמת ששת הימים
 האחים המוסלמים
 המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים
 האיחוד האירופי
 חוסיין אבן טלאל
 אחמד יאסין
 בנימין נתניהו
 גלעד שליט
 פתח


תחומים קשורים
 אישים בעולם
 ישראל והציונות


 
 
 

ח'אלד משעל


Khaled Mashaal

ציטוטים |  מידע נוסף

ח'אלד משעל (יליד 1956), איש תנועת חמאס ואחד ממנהיגיה הבולטים. תוארו הרשמי - ראש הלשכה המדינית של חמאס. ב-1997 ניצל מנסיון התנקשות אותו ביצע המוסד הישראלי.

 

ח'אלד עבד א-ראחים משעל נולד בכפר סילוואד בסמוך לרמאללה. לאחר כיבוש הכפר על ידי ישראל במלחמת ששת הימים נמלטה משפחתו לכוויית. למד מדעים מדויקים באוניברסיטת כוויית והיה פעיל בארגוני סטודנטים פלסטיניים. במהלך לימודי תואר שני בפיסיקה זכה ברשיון עבודה בכוויית כמורה לפיסיקה וכן התחתן. באותו זמן הצטרף לתנועת האחים המוסלמים. לאחר מכן השלים לימודי דוקטורט בפיסיקה ולפרנסתו לימד בבית ספר מקומי. 

 

ב-1987 נמנה משעל על מייסדי תנועת חמאס. בשלהי 1990 גורש מכוויית, במסגרת גל גירוש נרחב של עשרות אלפי פלסטינאים. לאחר מכן השתקע ברבת עמון בירדן, שם חבר שוב להנהגת החמאס. בהקשר זה יש לציין כי תנועת חמאס מורכבת משתי מערכות ארגוניות נפרדות: "פנימית" בשטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה ו"חיצונית" (חמאס-חו"ל) בארצות ערב. שתי המערכות עומדות בקשר זו עם זו; המערכת החיצונית נחשבת קיצונית יותר בעמדותיה. לאחר הסגרתו של מוסא אבו מרזוק, מבכירי חמאס-חו"ל, לארה"ב, מונה משעל למחליפו כראש הלשכה המדינית של חמאס. במקביל מונה למועצת השורא - גוף ההנהגה העליון של התנועה. מאותה עת ואילך הפך ליעד עבור ארגוני מודיעין שונים וביניהם הישראלים.

 

לאחר הפיגוע בשוק מחנה יהודה ב-30 ביולי 1997 שאותו ביצעו אנשי חמאס, הורתה ממשלת ישראל למוסד להתנקש בחייו של משעל. בבוקר ה-25 בספטמבר 1997 ניגשו שני אנשי מוסד למשעל, מחוץ למשרדיו ברבת עמון, והזריקו לאוזנו רעל קטלני. נהגו ומאבטחו של משעל החלו במרדף אחרי הסוכנים, ולאחר מאבק נתפסו השניים ונמסרו למשטרה הירדנית. מספר סוכני מוסד נוספים שהיו מעורבים בפעולה מצאו מקלט בשגרירות ישראל ברבת עמון.

 

עם גילוי פרטי הפעולה נשלח ראש המוסד דאז דני יתום לירדן, עם חומר ניטרול לרעל, וחייו של משעל ניצלו. כמו כן, הוזעק לירדן אפרים הלוי, שגריר ישראל באיחוד האירופי (שהתמנה אחר כך לראש המוסד), כדי לנצל את קשריו האישיים עם חוסיין מלך ירדן. לאחר מו"מ בין ישראל וירדן לסיום הפרשה, סוכמה עסקת חליפין במסגרתה הוחזרו סוכני המוסד לישראל ובתמורה שיחררה ישראל את מנהיג החמאס השייח' אחמד יאסין, וכ-70 אסירים פלסטינאים נוספים. הפרשה גרמה נזק חמור ליחסי ישראל-ירדן וכן ליחסי ישראל-קנדה, לאחר שהתברר כי סוכני המוסד נשאו דרכונים קנדיים מזויפים.

 

 

תרשים: גיא דרוקר ועומר חגי, אינפוגרפיקה, ידיעות אחרונות

בעקבות נזקי הפרשה ומאבק גירסאות פומבי שהתנהל בין המעורבים בפרשה, הורה ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו על הקמת ועדת בדיקה - ועדת צ'חנובר. בדו"ח הסיכום המליצה הוועדה על מינוי יועץ מודיעין לראש הממשלה והגברת מידת התיאום בין זרועות המודיעין השונות.

 

פעולת החיסול הכושלת והפרסום שניתן לה חיזקו את מעמדו הפוליטי של משעל במידה ניכרת, ומאותה עת ואילך הפך לאחד ממנהיגיה הבכירים של תנועת החמאס מחוץ לשטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה. לאחר שהחלים מהרעל שהוזרק לו נאלץ משעל, בהוראת שלטונות ירדן, לעזוב את המדינה. משם עבר לקטאר. מאוחר יותר השתקע בדמשק.

 

ח'אלד משעל (משמאל) עם עבדאללה מלך סעודיה, אבו מאזן ואיסמעיל הנייה, 2007(צילום: איי פי)

 

במרס 2004 הגביר חמאס את פעילותו האלימה נגד ישראל. בעקבות שורת פיגועים הכריזה ישראל על התרת דמם של ראשי הארגון. ב-22 במרס חוסל ראש הארגון, שייח' אחמד יאסין. וחודש לאחר מכן חוסל מחליפו בהנהגה - ד"ר עבד אל-עזיז אר-רנטיסי. בספטמבר 2004 חוסל בדמשק אחד מבכירי הארגון שם, עז אד-דין אל-חליל. שרשרת החיסולים העלתה עוד יותר את מעמדו של משעל כמנהיגה הבכיר של תנועת חמאס, לא רק במערכת החיצונית, אלא גם בקרב הנהגת התנועה בשטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה.

 

בשנים לאחר מכן הוביל משעל קו קיצוני של המשך המאבק האלים בשלטון הישראלי, זאת לעומת נטייה להתמתנות מסוימת מצד כמה ממנהיגי הארגון ביהודה, שומרון ורצועת עזה. על פי החשד היה מעורב בהנחיית והוצאתן לפועל של מספר פעולות טרור, דוגמת חטיפת החייל גלעד שליט, ביוני 2006.

 

במהלך 2007 היה משעל מעורב בניהול המו"מ בין חמאס לתנועת פתח על הקמתה של ממשלת אחדות. המו"מ הגיע לשיאו בועידת מכה, בה השתתף, אשר הסתיימה בהשגת הסכם בין הצדדים, שהופר כעבור מספר שבועות. כמו נחשב לאחד האישים הבולטים בניהול המו"מ על עסקת חילופי שבויים בין חמאס לישראל על שחרור גלעד שליט.

 

נשוי ואב לשבעה ילדים.

 


ציטוטים

 

  • "העם הפלסטיני לא יכיר בישראל ולא יוותר על דרך הג'יהאד והמאבק המזויין ולא על אף שעל מאדמת פלסטין, משום שאללה עומד לצידו" (חא'לד משעל, ממנהיגי חמאס, מתוך דרשה שנשא במסגד בדמשק, 2006).

 

  • "נכיר בישראל רק אחרי שתקום מדינה פלסטינית, אחרי שהפליטים שגורשו או ברחו ב-1967 יחזרו לבתיהם, ואחרים יחזרו לשטחים שמהם ברחו או גורשו לפני 1967. אבל ישראל היא עובדה קיימת, והכישלון הוא שלנו, שלא הצלחנו להקים מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל". (ח'אלד משעל, ממנהיגי חמאס, מתוך ריאיון לעיתונות, ינואר 2007).

 

  • "אם חייל אחד לא מספיק כדי לשחרר את האסירים שלנו, אנחנו נעשה הכל כדי לקחת בשבי חיילים נוספים" (ח'אלד משעל, ממנהיגי תנועת חמאס מתייחס לעיכוב בהשלמת עסקה להחזרת גלעד שליט בתמורה לשחרור אסירים פלסטיניים, 2010).

 

  • "תמו הדיבורים על נקמה והגיע זמן הביצוע. היום הוא יום הפעולה ואנו מאמינים ביכולתם גדודי עז א-דין אל-קסאם" (ח'אלד משעל, ממנהיגי חמאס מבטיח נקמה על חיסול איש הארגון, מחמוד אל-מבחוח, 2010).

 


מידע נוסף

 

אני האיש שהציל את חאלד משעל - בעיצומה של פעולת חיסול שהסתבכה בירדן, מקבל סוכן המוסד מישקה בן דוד שיחת טלפון בהולה: תן לירדנים את סם האנטי-דוט שיציל את חייו של מנהיג החמאס חאלד משעל. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן

 

משעל: הדרישות עבור גלעד שליט רק יעלו - בעוד הצעדה של משפחת שליט נמשכת, ראש הלשכה המדינית של חמאס ממשיך להאשים את נתניהו בטרפוד העסקה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חמינאי נפגש עם משעל - אחרי שנועדו עם אחמדינג'אד בדמשק, ראשי ארגוני הטרור עברו לטהרן ונפגשו עם המנהיג האיראני העליון. משעל: חיסול אל-מבחוח מראה שישראל לא יכולה להגן על עצמה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ח'אלד משעל: "ננקום את החיסול ונהרוג בכם" -  ראש הלשכה המדינית של חמאס אמר לאחר קבורתו של מחמוד אל-מבחוח, שהיה אחראי לחטיפתם ורציחתם של שני חיילי צה"ל, כי שמחתה של ישראל היא זמנית בלבד. "אתם תהרגו בנו ואנחנו בכם, אבל אנחנו נלחמים על בסיס האמת". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©