אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יהודה עמיחי
יהודה עמיחי צילום:זום 77
 
כריכת הספר "שירים 1948-1962" (1963)
כריכת הספר "שירים 1948-1962" (1963) 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 יהודה עמיחי: ביוגרפיה, מאמרי ביקורת ומבחר מיצירתו
 אוסף מקורות על עמיחי ברשת


ערכים קשורים
 יוסף חיים ברנר
 חיים נחמן ביאליק
 פרס ישראל
 פרס נובל
 יהדות
 מלחמת העולם השנייה
 נאציונל-סוציאליזם
 חטיבה יהודית לוחמת
 פלמ"ח
 מלחמת העצמאות
 האוניברסיטה העברית בירושלים
 שלום עכשיו
 ירושלים


תחומים קשורים
 ספרות עברית ויידיש


 
 
 

יהודה עמיחי


Yehuda Amichai

ציטוטים |  מידע נוסף

יהודה עמיחי (1924 - 2000), משורר, סופר ומחזאי ישראלי, יליד גרמניה. שיריו תורגמו ל-37 שפות והוא נחשב, גם מחוץ לגבולות הארץ והשפה העברית, לאחד מן המשוררים הגדולים של שלהי המאה ה-20. זוכה פרס ברנר לשנת 1969, פרס ביאליק לשנת 1976 וחתן פרס ישראל לשנת 1982. כמו כן, היה מועמד בולט לפרס נובל.

 

עמיחי נולד בעיר וירצברג שבגרמניה, בן למשפחה דתית אורתודוכסית. בהיותו בן אחת עשרה עלה עם משפחתו לישראל וכאן המשיך ללמוד בבית ספר דתי ישראלי. במלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי ולחם בנאצים במסגרת הבריגדה היהודית. בשנת 1946 הוא התגייס לפלמ"ח, ובמלחמת העצמאות היה לוחם בחטיבת הנגב. עם שחרורו מהצבא, למד ספרות ומקרא באוניברסיטה העברית. אחר כך עסק במשך שנים ארוכות בהוראת ספרות בבתי ספר, באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת ניו-יורק. כמו כן, היה ממייסדי תנועת "שלום עכשיו". מרבית שנותיו התגורר עמיחי בשכונת ימין משה בירושלים, העיר שנופיה האנושיים ועברה ההיסטורי היו לנושא כה חשוב ומרכזי ביצירתו.

 

קטע קריאה - "אדם חייו ארוכים מאוד" (לצפייה בסרטון המלא באתר הערוץ האקדמי - לחצו כאן )  

 

 

קבצי שיריו הראשונים של עמיחי, "עכשיו ובימים האחרים" (1955) ו"במרחק שתי תקוות" (1958), מסמלים את תחילתה של השירה העברית הצעירה, השונה בנושאיה, בלשונה ובסגנונה מהשירה העברית שלפני קום המדינה. עמיחי הכניס לאוצר הלשוני של השירה העברית מלים ומטאפורות מלשון הדיבור, לשון החוק ולשון טכנית, שעד זמנו נמנעו המשוררים מהשימוש בהן, מפחד פגיעה באיכות השפה השירית ויפייה. המלים החדשות יצקו תכנים חדשים בשירה העברית: לא עוד תיאורים נמלצים של ערכים או מסרים חברתיים, לאומיים והיסטוריים; לא עוד אגדות ומטפיסיקה; נקודת המבט בשירי עמיחי היא של הפרט, המבקש לחיות את חיי היום-יום, להתרכז באהבתו, בביתו ובכאבו האישי.

 

נימה זו ניכרת גם בקובצי שיריו המאוחרים: "מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול" (1974) "מאדם אתה ואל אדם תשוב" (1985), "גם האגרוף היה פעם יד פתוחה ואצבעות" (1989), "אלוהים מרחם על ילדי הגן" (1990) ו"פתוח סגור פתוח" (1998).

 

מספריו האחרים: קובץ סיפורים, "ברוח הנוראה הזאת" (1961); רומנים, "לא מעכשיו לא מכאן" (1963), "מי יתנני מלון" (1971); ספר ילדים, "הזנב השמן של הנומה" (1978), תסכיתי רדיו ומחזות. גם בכתיבתו בפרוזה ניכרים סגנונו, חומרי כתיבתו ורעיונותיו השיריים.

 


ציטוטים

 

  • "אני מחפש תת-הכרה בכל מקום. יש בארץ כל כך הרבה שכבות של היסטוריה, רגשות, צער ושמחה. אני מחפש תת-הכרה היסטורית וגם אישית. לבסוף הכל מתערב. הילדות שלי ודויד המלך ומסעי הצלבנים".

 

  • "הגעתי למסקנה ששיר הוא הדבר היחיד שכדאי לכתוב. המשוררים הם החיילים הקרביים של הספרות. הם בקו החזית. כותבי הפרוזה הגדולים הם הגנרלים. רק המשוררים מסתכנים ונפגעים".

 

  • "אני חי בתוך המציאות. במשפחה שלי אני לא האיש המפורסם. אין אצלי בבית דבר כזה שאבא כותב וצריך לשמור על השקט. לא מעריצים אותי. חלק מהזמן אני שוכח שאני משורר. אני חי".

 

  • "לא הייתי שייך לשום חבורה בצורה פעילה. היה לי יותר בריא כך. לא יצאתי נגד אף משורר שקדם לי, לא ניסחתי אידיאולוגיות קיבוציות כלשהן, לא הצהרתי שאני עושה אחרת. עשיתי אחרת. מבחינה ביוגרפית אני שייך לדור הפלמ"ח, מבחינה ספרותית לדור שאחריו. כך שלא הייתי שייך לא לאלה ולא לאלה. נשארתי תמיד נאמן לעצמי".

 

  • "אני חושב שבשירים אפשר וצריך להשתמש בחיי היומיום. שירה אינה צריכה להיות משהו אזוטרי, מופנם ובלתי מובן. להיפך, שתהיה טבעית ושיוכלו להשתמש בה, כמו בתפילה".

 

  • "ענייני מוות, סוף וכליה מעסיקים יותר את הצעירים מאשר אדם שפיסית מתקרב לזה. אני יודע שאני מתקרב לזה, אבל זה לא מעסיק אותי ולא משפיע על חיי היומיום שלי. אין לי תחושה שאני צריך למהר ולגמור דברים, או שיש לי איזו בשורה חשובה כלשהי לאנושות שעלי למהר ולמסור. תמיד אמרתי את מה שרציתי לומר".

 


מידע נוסף

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט – לחצו כאן

 

תחושת הרעד של פגישה ראשונה - חיים גורי נפרד מיהודה עמיחי: "מגדולי המשוררים שקמו לשירה העברית בדורות האחרונים" . כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

שירים שמלחינים את עצמם - יהודית רביץ שרה אותו, הכירה אותו ומדברת על אהבתה ליהודה עמיחי: "כאילו הוא בן 17 נצחי". כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

אנושי ואוניברסלי, בהיר ומפרגן - המשוררת קרן אלקלעי-גוט תרגמה אותו לאנגלית ומספרת על יהודה עמיחי שהכירה. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

בדרך העפר, בשירה של צווארון כחול - המשורר רוני סומק, שקיים דיאלוג מפרה עם שירתו של עמיחי: "הוא סלל את הדרך אל הפרטי". כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

יופיו של המהפכן השקט - פרופסור בועז ערפלי על שירתו של עמיחי: "הוא שינה את תפיסת העולם הישראלית מיסודה". כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה  - לחצו כאן.

 

יהודה עמיחי הובא למנוחות - המשורר יהודה עמיחי הובא למנוחות בירושלים. "אבד אחד מענקי הדור", הספידו רה"מ. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

נמצא שיר חדש של יהודה עמיחי - בין חפציו של המשורר נמצא השיר "שנקרא שבעה בתי שיר לנחלת שבעה", שנכתב במהלך שנות ה-80 לכבוד השקת שכונת "נחלת שבעה", ולא יצא מעולם בספר. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

המכונה הנוראה של חד גדיא - "רועה ערבי מחפש גדי בהר ציון/ ובהר ממול אני מחפש את בני הקטן/ רועה ערבי ואב יהודי/ בכשלונם הזמני". שירים של יהודה עמיחי, מתוך אתר ynet.

לטקסט המלא - לחצו כאן

 

חתן פרס האהבה - עשור חלף מאז מותו של יהודה עמיחי, אבל האהבה לשירים שלו כנראה לעולם לא תדעך. עמיחי ימשיך להיות הדובר הנאמן של האני-האוניברסלי שחי על זמן שאול. אריאנה מלמד על המשורר שדיבר בקולו של כל אדם. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

הראיון הטלוויזיוני האחרון של יהודה עמיחי - "אם אלוהים היה יהודי - הייתי מפטר אותו בגלל מה שעשה לעם שלנו", כך אמר המשורר יהודה עמיחי, בראיון טלוויזיוני אחרון שהעניק בטלוויזיה החינוכית. מתוך אתר Ynet.

לצפייה בראיון - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©