אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל ספרד
דגל ספרד 
 
השעה בספרד 
 
מלך ספרד חואן קרלוס
מלך ספרד חואן קרלוס צילום: איי פי
 
מלחמת שוורים
מלחמת שוורים  צילום: רויטרס
 
בניין של הארכיטקט אנטוניו גאודי, ברצלונה
בניין של הארכיטקט אנטוניו גאודי, ברצלונה צילום: ויז'ואל/פוטוס
 
קתדרלה בסיביליה
קתדרלה בסיביליה צילום נעמה בן דוד
 
טולדו
טולדו 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של פרלמנט ספרד
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 האתר הרשמי של ממשלת ספרד
 האתר הרשמי של מלך ספרד


ערכים קשורים
 מיגל דה סרוונטס סאבדרה
 פירנאים
 אברו
 מדריד
 ברצלונה
 כספית
 עופרת
 תקופת הברונזה
 ויזיגותים
 טולדו
 בית אומיה
 בית עבאס
 איזבל ה-1
 פרננדו ה-2 "הקתולי"
 כריסטופר קולומבוס
 קרל ה-5
 קונקיסטדורים
 ארנן קורטס
 אצטקים
 פרנסיסקו פיסרו
 אינקה
 סולימאן ה-1 "המפואר"
 מלחמת ירושת ספרד
 לואי ה-14
 נפוליאון ה-1 בונפרט
 בולשביזם
 פרנסיסקו פרנקו
 פשיזם
 הרמן גרינג
 פבלו פיקסו
 אדולף היטלר
 פדריקו גרסיה לורקה
 ג'ורג' אורוול
 ארנסט מילר המינגוויי
 נאציונל-סוציאליזם
 מלחמת העולם השנייה
 המלחמה הקרה
 חואן קרלוס
 האיחוד האירופי
 ארגון הברית הצפון-אטלנטית
 אל-קאעדה
 חסדאי אבן שפרוט
 עלילת דם
 אינקוויזיציה
 משה בן נחמן
 שלמה בן אברהם אדרת
 אשר בן יחיאל
 גירוש ספרד
 שואה
 ועידת מדריד
 ג'ורג' הרברט ווקר בוש
 מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב
 אירופה
 הים התיכון
 האוקיינוס האטלנטי
 ביסקיה
 פורטוגל
 צרפת
 אנדורה
 גיברלטר
 אפריקה
 באסקים
 הכנסייה הקתולית הרומית
 ימי הביניים
 נצרות
 אסלאם
 יהדות
 רנסנס
 טומס דה טורקמדה
 מלחמת האזרחים בספרד


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

ספרד


Spain

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  תור הזהב הראשון – התקופה המוסלמית |  הרקונקויסטה (Reconquista) |  תור הזהב השני - ספרד הקתולית |  שקיעתה של ספרד |  מלחמת האזרחים |  עידן פרנקו 1939 - 1975 |  הדמוקרטיה הספרדית הצעירה |  יהודים |  יחסים עם ישראל

ספרד, מלוכה חוקתית בדרום מערב אירופה. משתרעת על פני רוב שטחו של חצי האי האיברי (הפירנאי), בין הים התיכון במזרח ובדרום לבין האוקיינוס האטלנטי ושלוחתו מפרץ ביסקיה בצפון מערב.

 

שכנותיה של ספרד הן פורטוגל במערב, צרפת ואנדורה בצפון מזרח והמושבה הבריטית גיברלטר בדרום; בירתה מדריד. לספרד שייכים גם האיים הבלאריים בים התיכון, האיים הקנריים במזרח האוקיינוס האטלנטי וכן הערים סאוטה (Ceuta) ומליליה (Melilla) בצפון אפריקה - שרידיה של המושבה לשעבר מרוקו הספרדית.

 


 

הפרלמנט, קורטס (Cortes), מורכב משני בתים (קונגרס וסנאט), ומאז החוקה החדשה (1978) יש לו סמכויות נרחבות. תפקידו של המלך ייצוגי בעיקר, אם כי סמכויותיו גדולות מאלה של שאר מלכי אירופה. החוקה החדשה מעניקה אוטונומיה רחבה ל-17 מחוזותיה של ספרד. לכל מחוז משטר וסדרי עדיפויות משלו, ומעמד עצמאי במסגרת החוקה. 


ספרד - דיוקן
ספרד - דיוקן
שם רשמי Reino de España
שטח 504,782 קמ"ר (מקום 52 בעולם)
אוכלוסייה 46,754,784 (מקום 27בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.57% (מקום 145 בעולם)
תושבים שילוב של מוצא נורדי עם מוצא ים תיכוני
שפות ספרדית (קַסְטיליָנית) בפי 74% מהאוכלוסייה; וכן קטָלנית 17%, גַליסיָנית 7%, בַּסקית 2% - שפות רשמיות באזורים שדובריהן מהווים בהם רוב
דתות קתולים 94%
בירה מדריד
ממשל מלוכה פרלמנטרית
ראש מדינה נוכחי

ראש-הממשלה הנבחר מריאנו רחוי (פורמלית: המלך חוּאַן קָרְלוֹס)

עצמאית מאז 1492 (כיבוש ספרד מידי המוסלמים)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 19.8% (2005, אומדן)
תמ"ג לנפש 29,400 דולר (מקום 48 בעולם)
שיעור אבטלה 20.1% (מקום 166 בעולם)
ענפי כלכלה מרכזיים דגנים, ירקות, זיתים, ענבים, סלק-סוכר, פרי-הדר, בקר, חזיר, תרנגולות, דגים; טקסטיל ופריטי לבוש (כולל הנעלה), מזון ומשקאות (במיוחד: מוצרי חלב), מתכות ותעשיות מתכת, כימיקלים, מספנות, כלי-רכב, מכונות מתוחכמות, תיירות, חרסית ומוצרים עמידים בחום
מטבע יורו
ידיעת קרוא וכתוב 98.7%
תוחלת חיים

נשים - 84.37; גברים - 78.16; 81.17

(מקום 14 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה בנובמבר 2011)

 

תושבי ספרד נחלקים לשתי קבוצות אתניות עיקריות ועוד אחת: כ-70% הם ספרדים קסטליאנים הדוברים קסטליאנו - השפה הספרדית הקלאסית; כ-25% הם קטלאנים, יושבי חבל קטלוניה שבצפון מזרח, ושפתם - הקטלאנית - דומה לשפת פרובנס שבדרום צרפת; היתר - באסקים - חיים בצפון, ומרכזם בעיר בילבאו. משנת 1982 מהווה שפת הבאסקים, האאוסקורה (Euskara) שפה רשמית בארץ הבאסקים יחד עם הספרדית. כמעט כל התושבים הם קתולים. לכנסייה הקתולית עדיין יש השפעה רבה, אם כי ב-1978 היא חדלה להיות הדת הרשמית של המדינה.

 

ספרד היא גשר בין יבשות, נקודת מפגש ייחודית בין עמים ותרבויות, ובעיקר, מרחב סוער מבחינה גיאופוליטית. בימי-הביניים, במשך כמעט 800 שנה, התקיימו בה יחסי גומלין ענפים בין הנצרות, האסלאם והיהדות, שלוש הדתות המונותיאיסטיות הגדולות. באינטנסיביות של תולדותיה - ככור היתוך, וכזירה להתנגשויות מאבקים ומלחמות על זהות תרבותית, דתית ופוליטית - היא מזמינה להשוואה עם המרחב הגיאופוליטי הסוער שבעברו המזרחי של הים-התיכון. כפי שנראה בהמשך, לזיקה זאת בין הארצות השוכנות לשני קצותיו הרחוקים של הים התיכון יש מלבד העניין התיאורטי גם תוקף היסטורי ממשי.

 

בשלהי המאה ה-15, המאה הגדולה של הרנסנס וראשיתה של הנאורות המודרנית, הביאה ספרד לעולם את גילוי אמריקה בידי קולומבוס, את הקנאות הדתית הממלכתית בניצוחו של האיקויזיטור הראשי טורקמדה, ואת כתב הגירוש לכל יהודי ספרד.

 

כיכר אספניה בברצלונה (צילום: צבי פלג)

 

כמעצמה האימפריאלית העשירה בעולם, נהנתה ספרד במאות ה-16 וה-17 מפריחה כלכלית ותרבותית, שעקבותיה לטוב ולרע ניכרות בה ובמושבותיה-לשעבר באמריקה המרכזית והדרומית עד היום. מאז ידעה ספרד שקיעה ממושכת ומכאיבה, שאת נקודת השפל שלה מסמלות יותר מכל מלחמת האזרחים האיומה שהתחוללה בה ערב מלחמת העולם השנייה, וקרוב ל-40 שנות המשטר הפשיסטי שבאו אחריה; עד מותו של הדיקטטור פרנקו ב-1975. מאז ידעה ספרד מעבר מרשים לדמוקרטיה לפיתוח ולצמיחה כלכלית. אך עדיין היא מתמודדת עם צלליו של עברה, וניצבת בפני תביעות עצמאות מצד חוגים בדלניים בחבליה המזרחיים, קטלוניה ובעיקר באסקייה.

 


גיאוגרפיה

רוב פנים ספרד הוא רמה שגובהה הממוצע כ-700 מ'. זוהי המסטה (Meseta; "ארץ השולחן"), שמעליה מתנשאים כמה רכסי הרים. שניים מהם - סיירה גוודרמה וסיירה דה גרדוס (Sierra de Gredos) - מתנשאים לגובה 2,500 מ' בקירוב, ומפרידים בין קסטיליה הישנה בצפון לבין קסטיליה החדשה בדרום. בדרום קסטיליה החדשה משתרע החבל הצחיח לה מנצ'ה (La Mancha), הידוע מספרו הנודע של סרוואנטס ("דון קיחוטה איש לה מנצ'ה").

 

מנופי חבל אנדלוסיה (צילום: index open)

 

גם מסביב למסטה יש הרים נישאים, והגבוהים שבהם הם הרי הפירנאים (3,404 מ') בגבול עם צרפת, והרי סיירה נוואדה (3,481 מ') בדרום, בחבל אנדלוסיה. בדרום ספרד משתרעת שפלה רחבה שחוצה אותה הנהר גואדלקיוויר, הזורם מערבה ונשפך לאוקיינוס האטלנטי. שלושה נהרות גדולים אחרים, הנשפכים אף הם לאוקיינוס זה (בתחומה של פורטוגל), הם גואדיאנה, טאחו ודוארו. בצפון מזרח ספרד זורם הנהר אברו לכיוון דרום מזרח ונשפך לים התיכון. כל הנהרות האלה, חוץ מהגואדלקיוויר, אינם נוחים לשיט.

 

נהר האברו (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

 

בחבל גליסיה (Galicia) שבצפון מערב ובחוף הצפוני שורר אקלים ימי עם משקעים רבים, עד 2,500 מ"מ בשנה בממוצע, אם כי בעבר נמדדו בהרים הגבוהים בחבלים הסמוכים לאוקיינוס האטלנטי, ואף בחבל הדרומי של אנדלוסיה, כמויות של משקעים שהגיעו לכ-3,000 מ"מ. בחופי הים התיכון שורר אקלים ים תיכוני עם קיץ חם מאוד וחורף נוח, וכמות הגשמים היא 500-300 מ"מ בשנה ואף פחות. ברוב חלקי המסטה האקלים יבשתי מובהק, עם קיץ חם מאוד וחורף קר, וגם שם הגשמים מועטים למדי. על ראשי ההרים יורד שלג.

 

הצומח הטבעי במסטה דליל ודומה לגריגה ולבתה שבחבלים הים תיכוניים של ישראל. יערות טבעיים נמצאים בעיקר בהרים; משנות ה-50 מתוספים אליהם יערות נטועים רבים.

 

מאז 1960 נתונה ספרד בתהליך מהיר של עיור, וכיום כ-80% מן התושבים חיים בערים. הערים הגדולות ביותר הן מדריד, ברצלונה, ולנסיה, סוויליה, סרגוסה, מלגה, בילבאו ולס פלמס.

 

בילבאו, חבל הבאסקים (צילום: index open)

 


כלכלה

על אף המעבר המרשים של ספרד ממשק בו לחקלאות ולתיירות היה משקל מכריע, למשק מודרני המתבסס על שירותים ותעשייה, ממשיכים שני ענפים אלה לתרום תרומה חשובה לכלכלה הספרדית. ספרד היא אחת היצרניות והיצואניות הראשונות בעולם של הדרים ושמן זית. במחוזות גידול כרמי הענבים יש תעשיית יין חשובה, ואחרים מטובי היינות בעולם נקראים ע"ש ערים ואיזורים בספרד (ריוחה, אליקאנטה, מלגה ועוד). ספרד היא המדינה השלישית בעולם ביצוא יינות, אחרי איטליה וצרפת.

 

 

נמל ברצלונה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

ספרד נודעה עוד בימי קדם במכרות הבדיל והכסף שלה. אוצרות הטבע העיקריים הם פחם בצפון וברזל בדרום מערב. בדרום קסטיליה החדשה נמצא מכרה כספית עשיר - ספרד היא אחת מיצרניות הכספית הגדולות בעולם, וכורים בה גם כמויות גדולות של עופרת.

 

התעשיה בספרד מתפתחת בקצב מואץ מאז שנות ה-60, ועיקרה תעשייה כבדה (במיוחד בחבל הבאסקים בצפון ובקטלוניה שבצפון מזרח), טקסטיל ומזון. מוצרי היצוא העיקריים הם מכונות וכלי רכב, כימיקלים, הדרים, זיתים, יינות, עפרות ברזל וטקסטילים.

 

התיירות היא מענפי הכלכלה החשובים של ספרד ומקור ראשון במעלה למטבע זר. מדי שנה פוקדים את ספרד כ-40,000,000 תיירים - כמספר תושבי המדינה לערך - בעיקר מארצות אירופה האחרות. אזורי התיירות הראשיים הם האיים הבלאריים, מדריד, והחופים המזרחיים שלאורכם הוקמו מרכזים גדולים של תיירות ונופש. במשך שנים רבות כיסו ההכנסות מתיירות את הגירעון המסחרי של ספרד, ואף השאירו יתרות זכות, אולם מאז סוף שנות ה-90, בעקבות הגידול בצריכה הפרטית וביבוא והאטה ביצוא, עלה שיעורו של הגירעון המסחרי לרמה של כ-6% מהתמ"ג.

 

שיעור האבטלה בספרד עמד בשנות ה-80 וה-90 על  על 14% אך בעקבות השיפור במצב הכלכלי הוא עומד כיום על כ-8%. במקביל לכך עובר המשק הספרדי תהליכי הפרטה ופתיחה לתחרות מצד הסקטור הפרטי. המדינה מוסיפה להחזיק בתעשיית המחצבים והמכרות, ובתעשיות הצבאיות.

 


היסטוריה

ההיסטוריה המדינית והתרבותית של ספרד הקדומה, עד התגבשותה כממלכה קתולית בסוף המאה ה-15, הושפעה על ידי שלושה גורמים עיקריים: המבנה הטופוגרפי של חצי האי האיברי, מיקומו בקצה המערבי של אירופה בנקודה הקרובה ביותר לאפריקה, וגלי הנוודות וההגירה של עמים, לשונות דתות ותרבויות שנפגשו זו בזו במרחבו.

 

עדויות פרה-היסטוריות לתרבות ציידים מפותחת ניתן למצוא במערת אלטמירה בדרום ספרד. ציורי הקיר במערה מספקים שפע פרטים על תרבות שהתקיימה בה כבר לפני כ-14,000 שנה.

 

הבאסקים הם הקדומים בין תושביו הנוכחיים של האי האיברי, על פי לשונם אאוסקרה - שפה המדוברת בצפון מרכז ספרד. כיום נכתבת באותיות לטיניות. כ-600,000 איש דוברים שפה זאת בספרד, ועוד כ-100,000 בפירנאים הצרפתים. מקור השפה אינו ידוע ומשערים כי דובריה הראשונים הגיעו מאסיה הקטנה בתקופת הברונזה לפני 4000 שנה.

 

עדויות מעידן הדמדומים של שחר ההיסטוריה מספרות על השבטים האיברים שחצו את הים התיכון מצפון אפריקה לאירופה במאה ה-15 לפנה"ס, ועל הקלטים שחצו דרומה את הפירנאים במאה ה-8 לפנה"ס. במקביל לפלישה הקלטית מן הצפון הגיעו דרך הים התיכון ממזרח ומדרום הפניקים שהתישבו לאורך החוף. בין מושבותיהם החשובות הראשונות בספרד, קדיז ומלגה. בתקופה בה נוסדה קרתגו החדשה בצפון אפריקה, במאה ה-3 לפני הספירה, הרחיב חמילקרת ברקא את השליטה הפיניקית על דרום ספרד. היוונים ואחריהם הרומים שלטו בחצי האי האיברי.

 

בתקופת שקיעתה של האימפריה הרומית חדרו שבטים ברברים מאפריקה הצפונית לספרד אולם הם נבלמו ונהדפו על ידי הויזיגותים ששלטו מבירתם טולדו ברוב שטחו של חצי האי.

 


תור הזהב הראשון – התקופה המוסלמית

בראשית המאה ה-8 לספירה פלשו המורים, מוסלמים ממוצא ערבי-ברברי שהגיעו לספרד מצפון אפריקה דרך גיברלטר, ותוך שנים ספורות כבשו כמעט את כל חצי האי האיברי. בתחילה היתה ספרד המוסלמית פרובינציה של חליפות אומיה ששלטה בה מבירתה דמשק. אך עד מהרה כתוצאה ממאבקי כוח בין חליפות עבאס בבגדד, לחליפות אומיה, נאלץ הנצר האחרון לבית אומיה, עבד אל רחמן הראשון, להמלט מדמשק לקורדובה. הוא הגיע אליה בראש פמליה גדולה ועשה אותה בירת ממלכה מוסלמית עצמאית בספרד.

 

שלטון בית אומיה הביא את ספרד המוסלמית לרמה כלכלית, טכנולוגית ותרבותית חסרת תקדים באירופה הנוצרית של אותם ימים. היא התאפיינה בשלטון נאור, ובפתיחות ובסובלנות תרבותית ודתית שהביאו לשגשוג מדעי ואומנותי שעקבותיו ניכרים עד היום בעריה העתיקות של ספרד, גרנדה סיביליה מלגה טולדו וקורדובה.

 

כפטרונים נלהבים של המדע הספרות והאמנות הקימו השליטים האומיים ספריות, אוניברסיטה מוסלמית (הראשונה מסוגה), העניקו חינוך חינם לילדי עניים, וגילו רוחב לב כלפי מלומדים בני דתות אחרות. על אף המחלוקות המדיניות עם הממלכות הנוצריות באירופה ועם בית עבאס בבגדד, קיימו שליטי בית אומיה קשרי גומלין ענפים הן עם העולם הנוצרי והן עם העולם המוסלמי. הם אף אימצו ומיזגו בתרבותם ובאומנותם רבות ממסורות שליטיה הקודמים של הארץ, הרומים והויזיגוטים, ונתנו בעיקר ארכיטקטורה שלהם ביטוי חומרי לסגנון התרבותי-אומנותי שגיבשו; הסגנון ההיספנו-ערבי.

 


הרקונקויסטה (Reconquista)

סיפור כיבושה-מחדש של ספרד על ידי ממלכות הנוצרים מידי המוסלמים בימי-הביניים נקרא בספרדית Reconquista. בתודעת העולם הקתולי זהו אפוס היסטורי עטור תהילה, שאת ראשיתו נהוג לראות בניצחונו של האציל הנוצרי הויזיגותי פלאיו (Pelayo) בקרב אלקמה במחוז קובדוניה ב-718 לספירה, ואת סופו ב-1492 בכניעתה של גרנדה (2.1.1492), הממלכה המוסלמית האחרונה על אדמת ספרד, לפני כוחותיהם המאוחדים של בני הזוג המלכותי, איזבל ה-1 מלכת קסטיליה ופרננדו ה-2 מלך ארגון.

 

כריסטופר קולומבוס מוסר דין וחשבון לזוג המלכותי של ספרד, איזבל ופרננדו, על תוצאות המסע שבמהלכו גילה את אמריקה. תחריט, 1493 (מתוך מאגר אימג'בנק / GettyImages)

 

עבור הספרדים מסמלת הרקונקויסטה, בנוסף לשחרור ספרד משליטת האיסלאם, גם את סיפור התגבשותה של ספרד המאוחדת והעצמאית.

 


תור הזהב השני - ספרד הקתולית

ב-1469 התאחדו הממלכות הנוצריות העיקריות, קסטיליה וארגון, וב-1492 גירשו את אחרוני המורים ועמם את היהודים. באותה שנה גם גילה קולומבוס - שיצא בשליחות מלכי ספרד את אמריקה, והספרדים החלו לפרוש שלטונם על חלקים גדולים באמריקה התיכונה והדרומית ודרום אמריקה הצפונית, וכן על הפיליפינים שבמזרח הרחוק.

 

הקיסר ההבסבורגי ומלך ספרד, קרל ה-5, שיגר במחצית הראשונה של המאה ה-15 את הקונקיסטדורים (בספרדית: "כובשים"), לאמריקה המרכזית והדרומית. את מסע הכיבוש הניע להיטותם של הספרדים למצוא זהב ולהפיץ ברחבי העולם את הדת הקתולית. החשובים שבקונקיסטדורים היו ארנן קורטז שכבש את אימפריית האצטקים במקסיקו (1524 - 1519), ופרנסיסקו פיסרו שכבש את האימפריה של האינקה בפרו (1535 - 1533).

 

שלושה גורמים עיקריים איפשרו את השתלטות הספרדים על מרחבי אמריקה: עדיפותו הטכנולוגית של הצבא הספרדי, הסכסוכים המקומיים בין השבטים השונים, והמחלות שנשאו עמם הספרדים אשר עשו שמות בתושבי המקום, שבניגוד לספרדים, לא היו חסינים מפניהן. קרל ה-5 אף הגה ביציאה למסע צלב לשחרור ארץ הקודש משלטון המוסלמים. הקמתן של חומות ירושלים בין השנים 1535 - 1541, בימי הסולטן סולימאן המפואר, מיוחסת לחששם של השלטונות הטורקיים מפני מסע הצלב.

 

במאה ה-16 שלטו הספרדים גם על פורטוגל, על ארצות השפלה ועל איטליה, ובאותה תקופה הייתה ספרד הממלכה האדירה ביותר בעולם. למן המאה ה-17 החלה ירידתה של ספרד.

 

בראשית המאה ה-18 ניהלו בריטניה הולנד ואוסטריה נגד צרפת את "מלחמת ירושת ספרד" על מנת לבלום את השתלטותה על ספרד ומושבותיה מעבר לים. בהסכמי השלום של אוטרכט (1713) הוסכם שלפיליפ מאנז'ו (לימים פליפה ה-5), נכדו של לואי ה-14 מלך צרפת, יירש את כס ספרד, אולם נאסר על צרפת וספרד להתאחד תחת שלטונו של מלך אחד. בריטניה קיבלה כפיצוי את גיברלטר, מינורקה ושטחים נרחבים באמריקה הצפונית.

 

במלחמותיה בהולנדים, באנגלים ובצרפתים איבדה ספרד את נחלותיה באירופה וחלק מנחלותיה מעבר לים, אך במאה ה-18 עדיין שלטה על אמריקה התיכונה ועל רוב אמריקה הדרומית, ונהנתה מפריחה פנימית.

 


שקיעתה של ספרד

במאה ה-19 הואצה שקיעתה של ספרד, נפוליאון כבש אותה, לאחר מכן התקוממו מושבותיה באמריקה. ב-1898 נחלה מפלה במלחמתה בארה"ב ואיבדה גם את קובה, פוארטו ריקו והפיליפינים; ונשארו לה מושבותיה באפריקה.

 

בראשית המאה ה-20 הייתה ספרד מן הנחשלות שבמדינות אירופה. ב-1931 הודח מלכה האחרון, אלפונסו ה-13, והוקמה רפובליקה דמוקרטית שמנהיגיה ביקשו לערוך בספרד רפורמה חברתית עמוקה ומקיפה בתחומי הכלכלה התרבות הדת והצבא לטובתם של הפועלים והאיכרים. אולם חסידי המשטר הישן - המלוכנים, האצולה, אנשי העסקים הגדולים, הכנסייה הקתולית וקציני הצבא - אשר התנגדו להגבלת כוחם הרב ולהלאמת חלק ניכר מרכושם, היו נחושים בדעתם להלחם ב"בולשביזם" של הממשל הרפובליקני, והחליטו לסכל בכוח את הרפורמות המתוכננות.

 


מלחמת האזרחים

המלחמה נפתחה ב-1936 במרד מפקדי הצבא במרוקו הספרדית, ובראשם גנרל פרנסיסקו פרנקו, עם תומכיו נמנתה מפלגת הפלנחה (Falange) הפשיסטית. ברוב שלבי המלחמה היתה יד המורדים בהנהגת פרנקו על העליונה, בזכות ניסיונם הצבאי והסיוע הרב שקיבלו מאיטליה ומגרמניה. 

 

 

מלחמת האזרחים בספרד (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

בעבור גרמניה הנאצית ואיטליה הפשיסטית הייתה מלחמת האזרחים הספרדית מעין "ניסוי כלים" שבו בחנו את צבאותיהן החדשים, את ציודם, ואת שיטות הלחימה שלהם. ב-27 באפריל 1937 הפציצו עשרות מטוסי קורפוס קונדור הנאצי, בפיקוד הרמן גרינג, את העיירה הבאסקית גרניקה. תוך זריעת הרס נורא הרגו תוך זמן קצר כ-1000 מתושביה. הצייר הספרדי פבלו פיקסו הנציח את זוועות גרניקה בתמונתו המפורסמת. מחיקתה מן האויר של גרניקה והבלגת העולם על כך, נתפסת כאחד מסימני החולשה שהראו מדינות אירופה. סימנים שהיה בהם בכדי לעודד את שליט גרמניה אדולף היטלר להאמין כי יוכל לממש את תכניותיו לעתיד, ביחס לעמים נוספים ולארצות נוספות, ללא התנגדות בינלאומית של ממש.

 

העיר הבאסקית גרניקה לאחר שהופצצה בעת מלחמת האזרחים, 1937 (צילום: אימג'בנק / GettyImages)

 

לעזרתם של הכוחות רפובליקנים חשו מתנדבים אנטי-פשיסטים מארצות מערב אירופה ומארה"ב (וגם מא"י) אשר התארגנו בבריגדות בינלאומיות. מבין מדינות העולם רק ברה"מ ומקסיקו הגישו תמיכה פעילה לממשלה הרפובליקנית. המלחמה נסתיימה עם נפילת מדריד ב-1939 בידי פרנקו; מספר ההרוגים בה נאמד בכחצי מיליון. במהלך הלחימה הוצאו להורג רבבות מתומכי הרפובליקה, ביניהם המשורר והמחזאי פדריקו גרסיה לורקה, ומיד לאחריה נידונו למאסר ולעבודת פרך כ-100,000 מהם.

 

מלחמת האזרחים בספרד הצליחה לעורר סולידריות שחצתה גבולות לאומיים ונחרטה בזיכרון הקולקטיבי, באמצעותם של אינטלקטואלים רבים שלקחו בה חלק כמו ג'ורג' אורוול, ארנסט המינגווי, אנדרה מלרו ואחרים, כשעתן היפה האחרונה של רוח האחווה והאנושיות לפני קריסתה של אירופה בפני הפשיזם והנאציזם.

 


עידן פרנקו 1939 - 1975

פרנקו כונן בספרד דיקטטורה ימנית קיצונית שנשענה על הצבא, על הכנסייה ועל מפלגת הפלאחנה. בימי מלחמת העולם השנייה שמר פרנקו על נייטרליות, אך שיגר דיוויזית מתנדבים אחת, "הדיביזיה הכחולה" לעזרת הצבא הגרמני שלחם בברה"מ. דיביזית המתנדבים זכתה לשבחים מפי הפיקוד הגרמני הגבוה על אומץ ליבם של חייליה, ורבים מהם עוטרו באותות מלחמה נאציים. תחת לחצן של בנות-הברית החזיר פרנקו את המתנדבים לספרד ב-1943, וכך נחלצה מספרד מתשלום מחיר על חלקה בשיתוף פעולה עם המשטרים הפשיסטיים של אירופה.

 

בשנים הראשונות לאחר מלחמת העולם השנייה, היתה ספרד מוחרמת ומבודדת ע"י קהילת העמים. בשנות ה-50 וה-60 נחלצה ספרד בהדרגה מבידודה המדיני ומן הקיפאון הכלכלי. בתקופת המלחמה הקרה בין ארה"ב וברית המועצות ייחסו ארה"ב ובנות בריתה באירופה חשיבות אסטרטגית גבוהה ביותר לספרד בשל מיקומה על מפת העולם הגיאופוליטית. משטרו של פרנקו קשר בריתות עם ארצות המערב, איפשר יוזמה פרטית ועודד השקעות חוץ. כתוצאה מכך כסף זר החל לזרום ולהניע את גלגלי המשק וחלה התפתחות מרשימה בענף התיירות.

 


הדמוקרטיה הספרדית הצעירה

פרנקו תכנן ויזם את תהליך העברתה של ספרד ממשטר דיקטטורי למשטר מלוכני חוקתי. הוא מינה ליורשו את חואן קרלוס, נכדו של המלך אלפונסו ה-13, והכשירו לעמוד בראש המדינה. לאחר פטירתו של פרנקו ב-1975 השיב המלך קרלוס את הדמוקרטיה על כנה, וב-1977 נערכו בספרד בחירות דמוקרטיות.

 

השלטון החדש גם נקט צעדים לפיתוחה הכלכלי של ספרד, להענקת זכויות אוטונומיה לבאסקים ולקטלאנים ולטיפוח הקשרים עם שאר מדינות אירופה. ב-1985 הצטרפה ספרד לשוק האירופי המשותף. ספרד גם חברה בברית נאט"ו. בין השנים 1996 -  1982 הנהיגה הממשלה הסוציאליסטית רפורמות רבות בספרד, וקידמה מאוד את מעמדה הבינלאומי של ספרד.

בשנים 1996 - 2004 עמד בראש ממשלתה של ספרד מנהיג המפלגה השמרנית (Popular Party), חוזה מריה אנסאר. תקופתו התאפיינה בהמשך צמיחתו של המשק הספרדי, אך זאת תוך עליה בשיעור האבטלה. בממשלו נטלו חלק אישים שמרניים לא מעטים הנמנים על משפחות המשטר הישן. בעיה נוספת שהוחרפה בתקופת כהונתו היא המחלוקת עם תנועות בדלניות בחבלים האוטונומיים במזרח המדינה, בחבל קטלוניה וביתר-שאת בחבל הבאסקים. לאחר תקופת שקט ארוכה שבו הבדלנים הבאסקים לנקוט בפעולות טרור במסגרת מאבקם לעצמאות.

 

פיגועי הטרור ברכבת במדריד, 2004 (צילום: איי אף פי)

 

ב-11 במרס 2004, שלושה ימים לפני יום הבחירות לפרלמנט והסנט, בוצעו בעיר מדריד שורת פיגועים קטלניים שהביאו למותם של כ-200 איש ופציעתם של כ-1400 נוספים. בתחילה הטילו שלטונות ספרד את האחריות לפיגוע על אנשי המחתרת הבאסקית (אט"א), אך עם התפתחות החקירה התברר כי ככל הנראה בוצעו הפיגועים על ידי אנשי אל-קאעדה.

 

בבחירות שנערכו שלושה ימים לאחר מכן הודחה המפלגה השמרנית מן השלטון, ובמקומה עלתה המפלגה הסוציאליסטית. ימים לאחר מכן התמנה ראש המפלגה הסוציאליסטית, חוסה לואיס רודריגז ספטרו, לראשות ממשלת ספרד. על פי ההערכה, תגובתה של ממשלת השמרנים לפיגועים ובעיקר הטלת האשמה (שלא על בסיס ראיות) על המחתרת הבסקית, שימשה כגורם מרכזי בהורדתה מן השלטון.

 

עם בחירתה העבירה הממשלה הסוציאליסטית (שכמחיצת חבריה היו נשים) מספר חוקים שכללו בין היתר, מיסוד נישואיים חד-מיניים (למרות התנגדותה החריפה של הכנסייה הקתולית במדינה), והסדרת מעמדם החוקי של כ-750,000 מהגרים. ספטרו הביע נכונות להגיע לפשרה בשאלת מעמדם של חבל הבסקים וקטלוניה, אך סרב כקודמיו לנהל משא ומתן עם המחתרת הבסקית שהמשיכה לבצע לסרוגין פעולות טרור במדינה. במהלך כהונת הממשלה הוחזרו חיילי הצבא הספרדי ששירתו בעירק, אך לעומת זאת תגברה ספרד את מצבת חייליה באפגניסטן.

 

במרס 2008 זכתה המפלגה הסוציאליסטית פעם נוספת בבחירות. ספטרו המשיך במאמציו לבצע רפורמות כלכליות-וחברתיות במדינה, אך פעולותיו אלו הגבירו את הקיטוב בין הימין לשמאל. המשבר הפיננסי שפקד את כלכלות העולם בשנים 2008 - 2009 פגע באופן חמור בכלכלת ספרד - אחוז האבטלה עלה ליותר מ-20%, והחוב הלאומי זינק והביא את המדינה לסכנת חדלות פרעון. חבילת התמריצים שהציגה הממשלה לא השיגה את יעדיה, ובקיץ 2011 הורע מצבה הכלכלי של המדינה וחייב אותה לבצע קיצוצים חריפים בתקציב. על רקע המשבר הכלכלי החמור פרצו ברחבי המדינה שביתות והפגנות המוניות, חלקן אלימות.

 

בנובמבר 2011 הוכתה המפלגה הסוציאליסטית מכה ניצחת בבחירות, ולשלטון חזרה המפלגה השמרנית בראשות מריאנו רחוי.

 


יהודים

היהודים הראשונים באו לספרד בתקופה הרומית. כאשר כבשו הויזיגותים את ספרד וקיבלו עליהם את הדת הקתולית, הייתה הכנסייה לגורם רב-השפעה במדינה, וכדי להביא את היהודים לידי התנצרות נגזרו עליהם גזרות קשות. כך למשל, החליטה ועידת טולדו (עיר הבירה) ב-613, כי כל יהודי שלא יתנצר יעזוב את ספרד - ואלפי יהודים עזבו. גזרה דומה נגזרה ב-638. ונאסרו על היהודים המילה ושמירת השבת. ב-694 הואשמו היהודים בבגידה, הוכרזו עבדים וכל רכושם הוחרם. היהודים נמסרו כעבדים לידי בעלים נוצרים, שנצטוו לדאוג לכך שלא ישמרו את יהדותם.

 

כשכבשו המוסלמים את ספרד ב-711 לא היו בה יהודים ששמרו בגלוי על יהדותם. האנוסים קיבלו את פני הכובשים בשמחה וחזרו ליהדותם, ורבים מאלה שברחו שבו אליה. בימי שלטון בית אומיה היה מצב היהודים טוב, והתרבות היהודית פרחה. התחייה הגדולה החלה במאה ה-10 בזמן שלטונו של עבד אל-רחמאן ה-3. יהודים כגון חסדאי אבן שפרוט מילאו תפקידים חשובים במימשל, והיצירה היהודית הגיעה לשיאה.

 

בתחילת הרקונקויסטה (הכיבוש-מחדש) היה יחסם של הנוצרים אל היהודים טוב. למעשה הם המשיכו בנוהגם של המוסלמים, ויהודים רבים שירתו שליטים נוצרים. מראשית המאה ה-13 הידרדר המצב בהדרגה. הנוצרים העלילו עלילות דם, השליטים הכריזו על שמיטת חובות שחבו נוצרים ליהודים והוקמה האינקוויזיציה - כל זה בהשפעת הכנסייה. ב-1263 נערך ויכוח פומבי בין המומר פבלו כריסטיאני לבין משה בן נחמן; בעקבותיו נאלץ הרמב"ן לעזוב את ספרד ועלה לא"י. למרות הרדיפות והלחץ היו המאות האלה תור הזהב של יהדות ספרד. חכמים מפורסמים - בהם שלמה בן אדרת ואשר בן יחיאל - הנהיגו את הקהילות, והיצירה היהודית שגשגה. מ-1391 החלו התפרצויות אלימות נגד היהודים.

 

חקירת האינקוויזיציה. לאחר עינויים קשים הודו על שמירת יהדותם בסתר

  

נישואי איזבלה מקסטיליה ופרננדו ה-2 מארגון ב-1469 ואיחוד שתי הממלכות ב-1479 סימנו את ראשית קצה של יהדות ספרד. ב-1492 הוצא צו הגירוש. ליהודים ניתנה הבחירה - להתנצר או לגלות. כ-100,000 יהודים עקרו לפורטוגל השכנה וגורשו אף משם שנים ספורות לאחר מכן. אחרים היגרו לצפון אפריקה, לארצות הבלקאן, לטורקיה ולא"י. היהודי האחרון עזב את ספרד ב-31.7.1492 (ז' באב). האנוסים שנשארו חיו תחת עינה הבולשת של האינקוויזיציה; רבים נהרגו על קידוש השם, ואחרים נמלטו מספרד כשיכלו, ושבו ליהדותם.

 

בתור הזהב יצרו יהודי ספרד בכל תחומי התרבות היהודית ספרות עברית, הלכה, תלמוד, לשון עברית, פילוסופיה וקבלה. בכל מקום שהגיעו אליו מגורשי ספרד הם הביאו אתם מטען עשיר של מסורות, מנהגים ותרבות. השפעתם על כל העולם היהודי הייתה אדירה. צו הגירוש בוטל פורמלית רק ב-1968. עד אז חיו יהודים מעטים בספרד ונאסר עליהם להתארגן בקהילה.

 

מ-1933 עד מלחמת האזרחים בספרד מצאו בה מקלט כ-3,000 פליטים יהודים. עד 1942 עברו דרך ספרד יותר מ-20,000 יהודים בבריחתם מהנאצים. יצוין כי לצד אפשרות המעבר העניקה ספרד של פרנקו גם מקלט ליהודים רבים. מאז מות פרנקו השתפר מצב היהודים בספרד. מספרם נאמד בכ-20,000 נפש ויש להם קהילות מאורגנות ומוכרות (מאז 1967) במדריד ובברצלונה.

 


יחסים עם ישראל

בתקופת שלטונו של פרנקו נקטה ספרד מדיניות פרו-ערבית ולא קיימה יחסים דיפלומטיים עם ישראל. הקשרים בין המדינות היו מצומצמים ביותר ועמדו בצל השואה, הפשיזם הספרדי ואף בצילם של זיכרונות מימי גירוש ספרד והאינקוויזיציה. לאחר מותו של פרנקו, עם המעבר למשטר דמוקרטי חלה הפשרה ביחסי המדינות, וב-1986 כוננו ספרד וישראל יחסים דיפלומטיים מלאים ביניהן.

 

תחת הנהגת הסוציאליסטים תמכה ספרד באופן נמרץ בדיאלוג בין ישראל ומדינות ערב ואירחה ב-1991 את שיחות השלום ביניהן במסגרת ועידת מדריד שנפתחה במעמד נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש ומנהיג ברה"מ מיכאיל גורבצ'וב. במהלך דיוני הוועידה נקבעה מסגרת פורמלית להידברות בין ישראל לבין מדינות ערב, ובה המסלולים הנפרדים להמשך הדיונים: המסלול הבילטרלי בין ישראל לבין כל אחת ממדינות ערב, ומולטילטרלי להסדרת יחסים אזוריים במזרח התיכון.

 

ספרד תופסת בשנים האחרונות מקום חשוב בסחר החוץ של ישראל (מקום שביעי מבין 15 מדינות האיחוד האירופי). היצוא הישראלי השנתי לספרד מסתכם בכ-500 מיליון דולר, וכולל כימיקלים, ציוד רפואי, מוצרי תקשורת ותוכנה, ציוד השקיה, מכונות ומכשירים, מוצרי מזון ועוד. השוק הישראלי הינו הגדול ביותר מבין יעדי היצוא של ספרד אל המזרח-התיכון ועומד על כ-700 מיליון דולר, כולל כלי רכב וחלפים, מכונות ומכשור תעשייתי, מוצרי טקסטיל והלבשה, מתכות ומוצרים מינרליים, ריהוט ועץ לבניה, ועוד.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©