אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל אוסטרליה
דגל אוסטרליה 
 
השעה באוסטרליה (שעון קנברה) 
 
ראש ממשלת אוסטרליה, קווין ראד.
ראש ממשלת אוסטרליה, קווין ראד. צילום: AP
 
מלבורן
מלבורן 
 
אבוריג'ינים עוסקים בציורי גוף
אבוריג'ינים עוסקים בציורי גוף צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
צריחים במדבריות במזרח אוסטרליה
צריחים במדבריות במזרח אוסטרליה 
 
קנגורו
קנגורו צילום: צבי שרייבר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר של פרלמנט אוסטרליה
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 מדריך לאתרי ממשל באוסטרליה
 האתר הרשמי של משרד רה"מ של אוסטרליה
 מידע נוסף על המדינה


ערכים קשורים
 מדבר ויקטוריה הגדול
 אלמוגיים
 אקלים טרופי
 מדבר
 אקלים ממוזג
 מונסון
 הוריקן
 דקליים
 שרכים
 אורן
 איקליפטוס
 קנגורו
 קואלה
 שד טזמני
 לטאות
 לווייתנאים
 כלבי-ים
 כרישאים
 טרמיטאים
 שלשול
 ארנבת
 שכבת האוזון
 אבוריג'ינים
 טסמן, אבל ינסון
 ג'יימס קוק
 מלחמת העולם הראשונה
 חבר הלאומים
 מלחמת העולם השנייה
 אנטישמיות
 אינדונזיה
 פפואה - גינאה החדשה
 האוקיינוס השקט
 האוקיינוס ההודי
 אנטארקטיקה
 סידני
 מלבורן


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

אוסטרליה


Australia

גיאוגרפיה |  חי וצומח |  היסטוריה - לפני העצמאות |  היסטוריה - אוסטרליה העצמאית |  כלכלה |  יהודים |  מידע נוסף

אוסטרליה, מדינה-יבשת בחצי הכדור הדרומי מדרום לאינדונזיה ולפפואה גינאה החדשה, בין האוקיינוס השקט לבין האוקיינוס ההודי . זוהי המדינה השישית בגודלה בעולם (אך היבשת הקטנה ביותר), והיא משתרעת על פני 4,000 ק"מ ממזרח למערב, ו-3,200 ק"מ מצפון לדרום. מקור שמה בביטוי הלטיני "terra australis incognita" שפירושו "יבשת דרומית לא נודעת".

 

אוסטרליה היא דמוקרטיה פרלמנטרית, ופדרציה של שש מדינות (ניו סאות' וויילס, ויקטוריה, קווינסלנד, דרום אוסטרליה, מערב אוסטרליה וטזמניה) ושתי טריטוריות (הטריטוריה הצפונית וטריטוריית הבירה האוסטרלית). בירתה: קנברה. חברה בחבר העמים הבריטי; באופן רשמי - ראש המדינה היא מלכת בריטניה. בתחום שלטונה שורה של איים הסמוכים ליבשת ושטח גדול באנטארקטיקה .

 


 

 

אוסטרליה - דיוקן
אוסטרליה - דיוקן
שם רשמי Commonwealth of Australia
שטח 7,686,850 קמ"ר (מקום 6 בעולם)
אוכלוסייה 21,766,711 (מקום 55 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 1.14% (מקום 101 בעולם)
תושבים לבנים 92%, אסייתים 7%, אבוריג'ינים ואחרים 1%
שפה רשמית אנגלית (בפי 79.1% מהאוכלוסייה)
דתות קתולים 26.4%, אנגליקנים 20.5%, נוצרים אחרים 20.5%, בודהיסטים, 1.9%, מוסלמים 1.5%, ללא דת 15.3
בירה קנברה
ממשל דמוקרטיה פרלמנטרית פדרלית
ראש מדינה נוכחי

ראש-הממשלה ג'וליה גילארד

(פורמלית: אליזבת ה-2 מלכת אוסטרליה [בריטניה])

עצמאית מאז 1 בינואר 1901 (מבריטניה)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני אין נתונים
תמ"ג לנפש 41,000 דולר (מקום 18 בעולם)
שיעור אבטלה 5.1% (מקום 47 בעולם)
ענפי כלכלה מרכזיים חיטה, שעורה, קני-סוכר, פירות, בקר, כבשים, תרנגולות; כרייה, ציוד תעשייתי וציוד לתעבורה, עיבוד מזון, כימיקלים, פלדה
מטבע דולר אוסטרלי
ידיעת קרוא וכתוב 99%
תוחלת חיים

נשים - 84.35; גברים - 79.4; 8181

(מקום 9 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה ביוני 2011)

 

קנברה הבירה (צילום: אמיר פלג)

 

אוסטרליה היא המדינה הפחות צפופה בעולם (3 תושבים לקמ"ר). יותר מ-90% מתושביה חיים בערים ורובם בשפלת החוף המזרחית והדרומית. הערים המרכזיות הן: סידני, מלבורן, בריסביין, פרת'  ואדלאיד.

 

בית האופרה בסידני (צילום: איי פי)

 

תושביה המקוריים של אוסטרליה, האבוריג'ינים, יישבו את היבשת עד סוף המאה ה-18, אז החלה ההתיישבות הבריטית שדחקה את רגליהם מהאדמות וכמעט הביאה להשמדתם הפיזית. כיום מהווים האבוריג'ינים פחות מאחוז אחד מאוכלוסיית אוסטרליה. עד המחצית הראשונה של המאה ה-20 רובם המכריע של המהגרים היו בריטים ואיריים, אך לקראת סופה של המאה פתחה אוסטרליה במבצע להגדלת האוכלוסייה ואל היבשת החלו להגיע מהגרים ממדינות ויבשות רבות, והפכו את אוסטרליה לחברה רב תרבותית. מהגרים רבים הגיעו אליה ממדינות אסיה, ובעיקר מסין ומהודו, מדרום אפריקה, מיוגוסלביה ועוד. שאלות הקשורות למעמד האבוריג'ינים והיחס כלפיהם, וכן למדיניות קליטת המהגרים – מלוות את אוסטרליה מאז הקמתה ועד היום.

 

העיר פרת'

 


גיאוגרפיה
מרבית שטחה של יבשת אוסטרליה הוא מישורים ורמות עצומים בגודלם. אזורים מועטים הם הרריים. ההר הגבוה ביותר ביבשת נמצא באלפים האוסטרלים, ומגיע לגובה של 2,228 מטרים. ניתן לחלק את אוסטרליה לארבעה אזורים גיאוגרפיים מרכזיים:

 

1. קו החוף, שמשתרע לאורך יותר מ-25 אלף ק"מ ומקיף את אוסטרליה, מהווה ברובו מישור עצום, והוא גם האזור המאוכלס ביותר במדינה, בעיקר בחלקה המזרחי של היבשת.

2. חלקה המערבי של אוסטרליה הוא ברובו רמה ענקית, בגובה ממוצע של 300 – 450 מ' מעל פני הים, ובה משתרעים המדבריות הגדולים, מדבר ויקטוריה הגדול ומדבר גיבסון.

3. הרכס החוצה – רכס הרים שעובר מצפון מזרח המדינה ועד דרומה. מפריד בין מישורי החוף המזרחי לבין המישורים הפנימיים הרחוקים מן הים.

4. פנים היבשת באזור המזרחי, שהוא ברובו מישורים עצומים ופוריים, ובו מתקיימת רוב החקלאות האוסטרלית. בדרומו של אזור זה משתרעת רמה צחיחה וכמעט בלתי מיושבת, אך בעלת עניין גיאולוגי רב.

 

איירס רוק באתר אולורו

 

לאורך החוף המזרחי בתוך האוקיינוס – על פני יותר מ-2,000 ק"מ – משתרע ריף המחסום הגדול (Great Barrier Reef), שהוא רצף שוניות האלמוגים הגדול בעולם (והמבנה הגדול בעולם המורכב מיצורים חיים). הריף נחשב לאחד ממקומות הצלילה וחקר החיים בים היפים ביותר בעולם.

 

 

ריף המחסום הגדול  (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

האקלים באוסטרליה מגוון ביותר. בצפון שורר אקלים טרופי, בפנים היבשת שורר אקלים מדברי/מדברי-למחצה ובדרום אקלים ממוזג. המשקעים מועטים באזורים המדבריים המהווים כשני שליש מהיבשת (בממוצע 250 מ"מ בשנה, אך גם שנות בצורת קשות). בצפון מזרח היבשת, שנמצא באזור המונסונים, המשקעים מרובים (כ-1,500 מ"מ גשם בשנה) ובצפון-מערב הממוצע אף גבוה מכך (כ-2,500 מ"מ גשם בשנה). אזורי הצפון נפגעים לעתים מסופות ציקלון הרסניות.

 

אזור הדרום מאופיין בעליות חדות ופתאומיות בטמפרטורות, עקב משבי רוחות שמגיעים לאזור מן המדבריות הגדולים.

 

צילום לווין של סופת הציקלון לארי מעל אוסטרליה (צילום: רויטרס)

 

 


חי וצומח
בשל היותה יבשת מופרדת, ללא גשר יבשתי ליבשות אחרות, מתקיימים באוסטרליה מינים רבים של צמחים ובעלי חיים אנדמיים (ייחודיים רק לה). האזור הצפוני מאופיין בצמחייה טרופית –
דקלים, שרכים ומינים מקומיים רבים. אזור המזרח מיוער במינים מגוונים של עצי אורן, ובדרום שולטים יותר מ-500 מינים של איקליפטוס. מיני צמחים מסוימים, שהובאו לאוסטרליה על ידי האדם מסכנים את קיומם של חלק מן המינים המקומיים.

 

שד טזמני (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

על פי הערכות, כ-90% ממיני בעלי החיים באוסטרליה (מלבד עופות) חיים ביבשת זו בלבד. בשונה מכל היבשות על פני כדור הארץ, מרבית היונקים באוסטרליה הם כיסניים, כאשר הידועים שבהם הם הקנגורו, האופוסום, הקואלה והשד הטזמני, שחי רק בטזמניה. כמו כן, רק באוסטרליה מוצאים יונקים המטילים ביצים כמו הברווזן ((Platypus ואוכל הנמלים.

 

חבורת קואלות (צילום: איי פי)

 

באוסטרליה חיים יותר מ-500 סוגים שונים של לטאות, וכ-100 מינים של נחשים ארסיים. 2 סוגי תנינים החיים במים מתוקים מצויים בה. גם החיים בים האוסטרלי עשירים במיוחד. מספר מינים של לווייתנים ו כלבי ים חיים בחוף הדרומי, וכן 70 מינים של כרישים שחלקם מסוכנים לאדם.

 

מבין החרקים, ידועים ביותר הטרמיטים הענקיים החיים בצפון המדינה ואשר בונים קינים בגובה של יותר משישה מטרים. בוויקטוריה חיים שלשולי הענק, שיכולים להגיע לאורך של כמעט ארבעה מטרים.

 

כאשר החלה ההתיישבות המערבית באוסטרליה, הביאו עמם המתיישבים סוגים שונים של בעלי חיים אל היבשת. אלה התרבו מאוד באוסטרליה, ולעתים גרמו נזקים קשים לסביבה ולבתי הגידול של החיות המקומיות. הנזק הקשה ביותר נגרם על ידי ארנבות שהובאו ליבשת לצרכי ספורט הציד. בהיעדר טורפים טבעיים לארנבות, אלה התרבו והתפשטו על פני היבשת, תוך שהם גורמים נזק אקולוגי וחקלאי עצום. אוסטרליה נאלצה להשקיע משאבים גדולים בהדיפת מה שזכה לכינוי "מגפת הארנבות".

 

יונק הוומבאט החי באוסטרליה (צילום: אי פי איי)

 

שאלות הנוגעות לשמירה על הסביבה, לזיהום ולחור בשכבת האוזון, הן מהבעיות המרכזיות שעימן מתמודדת אוסטרליה בעשורים האחרונים. בניסיון למנוע את המשך הפגיעה בעולם החי והצומח הייחודי שלה, נחקקו חוקים ותקנות לשימור אזורי מחייה, הסכמים עם מדינות אחרות לגבי מינים נדירים של ציפורים נודדות, וכן תקנות הנוגעות למניעת המשך זיהום האוויר ומקורות המים.

 

ציפור האלבטרוס (צילום: איי אף פי)

 


היסטוריה - לפני העצמאות
המתיישבים הראשונים באוסטרליה היו בני שבטים מדרום-מזרח אסיה, שהגיעו ליבשת לפני כ-55 אלף שנה. מתיישבים אלה נקראו מאוחר יותר בפי האירופים "
אבוריג'ינים" שפירושו "תושבים מקוריים". האבוריג'ינים חיו באזורים נרחבים של יבשת אוסטרליה ושל טזמניה. האקלים באוסטרליה היה בתקופה זו שונה מאוד מהאקלים היום, וגם פנים היבשת היה גשום יותר ועשיר בצמחייה ומקורות מים.

 

 

אחת התמונות הראשונות שצולמו באוסטרליה: אבוריג'ינים עם המתיישבים הלבנים, 1855 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

במשך עשרות אלפי שנים נותרה היבשת הדרומית בלתי מוכרת לעולם המערבי. רק במאה ה-15 גילו ספנים פורטוגלים והולנדים את קיומה, בהם אבל טסמן שעל שמו נקרא האי טזמניה, אך לא גילו בה עניין. באוגוסט 1770 הגיע לחופי אוסטרליה הימאי הבריטי קפטן ג'יימס קוק, שחקר את אזור החוף המזרחי וחזר לבריטניה עם מידע על היבשת החדשה. אחריו מיפו משלחות נוספות את חופי היבשת. לאחר שאיבדה בריטניה את הקולוניה באמריקה, היא חיפשה אתרים חדשים להגליית פושעים וגורמים בלתי רצויים ואוסטרליה נראתה כבחירה נידחת וטובה למטרה זו. במאי 1787 הגיעה קבוצה ראשונה של 800 אסירים ועוד כמה מאות ספנים ואנשי חוק, שהקימו מחנה במה שעתידה להיות מאוחר יותר העיר סידני.

 

מתחילת הדרך שררו יחסי איבה בין האירופים לבין האבוריג'ינים. הבריטים התייחסו אל אוסטרליה כאל "ארץ בלתי מיושבת" ואל הילידים כאל מטרד, בני אדם מדרגה נחותה המפריעים להתיישבות האירופית. הבריטים השתלטו על קרקעות נרחבות, יישבו אותן והרסו את אזורי הציד והלקט של הילידים. בנוסף, הביאו האירופים עימם מגפות שהילידים לא היו מחוסנים בפניהן, והם מתו בהמוניהם. ב-100 השנים הראשונות להתיישבות האירופית באוסטרליה קטן מספר הילידים מכ-300 אלף ל-30 אלף בלבד.

 

ציורי קיר אבוריג'ינים (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

במהלך העשורים הבאים המשיכו להתפתח נקודות יישוב בריטיות באוסטרליה, שיושבו הן על ידי אסירים והן על ידי אזרחים שבאו לחפש את מזלם ביבשת החדשה. התפשטות זו יצרה מתחים קשים הן בין המתיישבים הלבנים לאבוריג'ינים והן בין המתיישבים החופשיים לבין האסירים, שתבעו כי לאחר סיום ריצוי עונשם יקבלו זכויות שוות למתיישבים החופשיים.

 

עד אמצע המאה ה-19, אז פסקה מדיניות הגליית הפושעים מבריטניה, הוגלו לאוסטרליה יותר מ-150 אלף אסירים. במחצית השנייה של המאה ה-19 גבר מאוד זרם המהגרים ליבשת והפעם היו אלה אזרחים חופשיים שהחלו ליישב גם את פנים היבשת ולהתקיים מחקלאות, בעיקר גידול צאן לצמר. ב-1851 התגלה באוסטרליה זהב, והבהלה לזהב הגדילה את מספר המתיישבים האירופים מ-400 אלף נפש בתחילת המאה עד יותר משלושה מיליון בסופה, כאשר כשליש מהם ישבו בערים המרכזיות שהלכו וגדלו.

 


היסטוריה - אוסטרליה העצמאית

מאמצע המאה ה-19 לערך, החל לעלות הרעיון לאיחוד המושבות האוסטרליות למדינה אחת. צרכים ביטחוניים וכלכליים העלו צורך זה ביתר שאת לקראת סוף המאה. ב-1891 החלו נציגי הקולוניות לנסח חוקה, אך התהליך ארך זמן רב בשל יריבות עזה ביניהן. לבסוף אושר איחוד אוסטרליה ב-1900 ובינואר 1901 היתה אוסטרליה למדינה פדרטיבית עצמאית בעלת חוקה משותפת ששילבה בין מערכת החוק הבריטית לזו של ארה"ב.

 

בשנות מלחמת העולם הראשונה שיגרה אוסטרליה יותר מ-300,000 חיילים לאירופה. השתתפותה במלחמה ובקרבות קשים במיוחד כמו קרב גליפולי, חיזקו לטענת היסטוריונים רבים את תחושת האחדות במדינה, את הקשר בין המדינות המרכיבות את הפדרציה האוסטרלית ואת סמכות השלטון המרכזי. ההשתתפות במלחמה גם חיזקה את מעמדה הבינלאומי של אוסטרליה ואת זכותה להיות שותפה בחבר הלאומים.

 

במלחמת העולם השנייה הצטרפה אוסטרליה לבריטניה מיד אחרי שזו הכריזה מלחמה על גרמניה הנאצית. סכנה נשקפה לאוסטרליה מצד יפן, לאחר הצלחותיה בזירת האוקיינוס השקט, והיא שימשה בסיס לכוחות האמריקנים שנלחמו באזור זה.

בשנים שלאחר המלחמה החלה אוסטרליה להפעיל מדיניות שתעודד הגירה מאירופה אליה. יותר משני מיליון בני אדם ממדינות שונות הגיעו לאוסטרליה עד שנות ה-70 (אז השתנתה שוב מדיניות ההגירה).

 

השתתפותם של האבוריג'ינים במלחמת העולם השנייה, הן כחיילים והן כפועלים בתעשיות הצבאיות, העלתה שוב את שאלת מעמדם באוסטרליה. בשנות ה-50 החלה לצמוח מדיניות שמטרתה קידום השוויון בחברה האוסטרלית, אך הדרך שנבחרה למטרה זו היתה נקיטת צעדים להיטמעותם של הילידים בחברה האוסטרלית הלבנה. מאוחר יותר הולידה מדיניות זו מחאה עזה של בני האבוריג'ינים. ב-1967 הוכרזו האבוריג'ינים כאזרחים שווי זכויות, וב-1993 נחקק חוק על פיו יכלו האבוריג'ינים לתבוע בעלות על אדמות שהיו שייכות להם.

 

ילידים אבוריג'ינים (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

גם בתחילת המאה ה-21 עוסקת אוסטרליה בשאלות הקשורות לזהות. שאלת מעמדם של האובוריג'ינים, של תרבותם וההכרה בשנות האפליה הארוכות עדיין בולטת בדיון הציבורי באוסטרליה. כמו כן, שאלת הקשר לכתר הבריטי, שמגדיר את מלכת בריטניה כראש המדינה, עלתה למשאל עם, שדחה את ההתנתקות מהממלכה ברוב קטן.

 

מדיניות החוץ של אוסטרליה, שהיתה קשורה בתחילה קשר הדוק עם בריטניה, ועברה שינוי כיוון לעבר ארצות-הברית, פונה במאה ה-21 לעבר המדינות השכנות לה באסיה. במקביל לתהליך זה, גם הקשרים הכלכליים עם המדינות השכנות מתהדקים, ואף יש בכוונתה להגיע להסכמי סחר חופשי עם סין ומדינות אסיאניות נוספות.

 


כלכלה

אוסטרליה מקיימת כלכלה קפיטליסטית ורמת חיים הדומה לזו של העולם המערבי. היא נהנית מכלכלה מגוונת, מענפי ייצוא מפותחים ומייצור עצמי של רוב מוצרי המזון הנדרשים לאוכלוסייתה. גיוון ענפי הכלכלה נתן לאוסטרליה יציבות כלכלית רבה. בנוסף, היא פיתחה בעשורים האחרונים את קשריה הכלכליים-מסחריים עם מדינות אסיה, ובעיקר עם יפן ועם סין ופתחה לעצמה שוק נרחב לייצוא פחם, זהב, צמר, חיטה, בשר ומכונות שונות.

 

עד שנות ה-70 של המאה ה-20 תפסה החקלאות, ובעיקר ייצור הצמח, חלק מרכזי בכלכלתה של אוסטרליה, ועד היום היא מספקת כרבע מצריכת הצמר העולמית. ענפי חקלאות מפותחים נוספים הם גידולי שדה – חיטה, תירס, כותנה, סלק סוכר ועוד. תעשיית הגפנים והיין מפותחת באוסטרליה ויינותיה נמכרים ברחבי העולם.

 

מאז שנות ה-70 של המאה ה-20 התפתחה גם מאוד תעשיית הכרייה. הזהב התגלה במדינה כבר במאה ה-19, ובמאה ה-20 נמצאו עופרות ברזל, נפט, גז טבעי, אבץ, כסף ואורניום וכן יהלומים, מגנזיום וניקל. גם התיעוש הפך לענף כלכלי מרכזי ומגוון וחלקו בתוצר הלאומי הולך וגדל. בין השאר מתפתחת באוסטרליה תעשיית היי-טק ענפה. בעשורים האחרונים התפתחה תעשיית התיירות במדינה, דבר שהביא לדאגה אקולוגית גוברת לגבי שימור אוצרות הטבע ועולם החי והצומח הייחודיים שלה.

 


יהודים

ראשיתה של הקהילה היהודית באוסטרליה עוד בימיה הראשונים של ההגירה הבריטית אל היבשת. כבר במשלוח האסירים הראשון ששיגרה בריטניה אל מושבת העונשין החדשה שלה היו בין האסירים 16 יהודים. יהודים הוסיפו להגיע לאוסטרליה בכל גלי ההגירה אל היבשת, וכבר ב-1844 הקימו בית כנסת מרכזי לקהילה בסידני.

 

לעומת שאר חלקי העולם, נהנו היהודים באוסטרליה מיחס שוויוני מלא, ותופעות אנטישמיות היו נדירות ביותר. מן ההתחלה היו היהודים מעורבים בהתפתחותה של אוסטרליה, נשאו במשרות ציבוריות ונטלו חלק במערכת התרבותית והחברתית ההולכת ונבנית.

 

עם איחודה של אוסטרליה ב-1901 הגיע גל הגירה גדול של יהודים מאירופה, ובעיקר מרוסיה ופולין. גל הגירה נוסף היה במלחמת העולם הראשונה, והגירה מאסיבית יותר של יהודים לאחר עלייתו של היטלר לשלטון בגרמניה. הקהילה הגדולה התרכזה בסידני, שם התיישבו בעיקר יהודים חילוניים. במלבורן התגבשה קהילה אורתודוקסית יותר וכך גם בפרת'.

 

יהדות אוסטרליה ידעה תקופות של גיבוש ואחדות, וכן תקופות בהן הנטיה להתבוללות והתערבבות בחברה האוסטרלית היתה חזקה יותר. בשנות ה-50 החלו להגיע למקום גם יהודים מצפון אפריקה ועירק, שהממשלה האוסטרלית פתחה בפניהם את שעריה לאחר שנים ארוכות בהן סירבה לקבלם למדינה, בעיקר בשל דעות קדומות גזעניות.

 

בתחילת המאה ה-21  מונה הקהילה היהודית באוסטרליה כ-100 אלף איש. 80% מיהודי אוסטרליה חיים בסידני ומלבורן. הקהילה מקיימת יותר מ-80 בתי כנסת, בתי ספר ומספר עיתונים וכתבי עת יהודיים.

 


מידע נוסף

 

אוסטרליה - יש כמה דברים שכולם יודעים על אוסטרליה: במרחבים קופצים הקנגורו ועל העצים חיות הקואלות, וגם יודעים שהיא נורא רחוקה מאיתנו, ולכן משתמשים בביטוי "מכאן ועד אוסטרליה". כתבה לילדים מתוך "מזה?".

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©