אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


פליטים כורדים, מלחמת עירק.
פליטים כורדים, מלחמת עירק. צילום: איי פי
 
הפגנת תלמידים כורדים בתורכיה, למען משטר דמוקרטי.
הפגנת תלמידים כורדים בתורכיה, למען משטר דמוקרטי. צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 תרבות כורדית
 ארגון עולי כורדיסטן בישראל


ערכים קשורים
 סלג'וקים
 צלאח אד-דין
 ממלכת הצלבנים
 האימפריה העות'מאנית
 טורקיה
 תומס וודרו וילסון
 הסכם ורסיי
 כמאל אטאטורק
 צדאם חוסיין
 אירן
 מלחמת המפרץ הראשונה
 עירק
 סוריה
 ארמניה
 אסיה
 ברית המועצות
 סונים
 שיעה
 ארמית
 ערבית


 
 
 

כורדים


Kurds

היסטוריה |  דיכוי והתקוממות |  יהודי כורדיסטן

כורדים, מיעוט אתני, שתושביו חיים באזורים של מזרח טורקיה, צפון-מזרח עירק, צפון-מערב אירן, צפון-מזרח סוריה וארמניה בשטח של כ-191,660 קמ"ר. האזור נקרא כורדיסטן, אך אין לו מעמד של מדינה.

כורדיסטן בנויה בחלקה הגדול רמה מישורית, וכן רכסי הרים וביניהם עמקים ונהרות. בעבר חיו הכורדים באזור חיי נדודים שבטיים, אך בעקבות היווצרותן של גבולות בין המדינות בדרום-מערב אסיה בתחילת המאה ה-20 ועם פירוקה של ברה"מ וחלוקתה לרפובליקות בסופה של אותה המאה - הצטמצמה נדידתם, ורובם יושבים בישובי קבע. מרבית הכורדים הם מוסלמים סונים אך יש בהם גם מיעוט שיעי, החי בעיקר בגבול אירן-טורקיה, וכן מיעוטים יהודים ונוצרים. קשה לקבוע את מספרם של הכורדים, וזאת בשל צורת חייהם ותפוצתם בין המדינות, אולם הערכות מדברות כ-20 מיליון (נכון לתחילת המאה ה-21), למעלה מ-50% מהם בטורקיה.

האקלים באזור כורדיסטן ים-תיכוני הררי. ענפי הפרנסה העיקריים: גידול בהמות, חיטה ושעורה, עצי פרי וטבק. השפה הכורדית כוללת יסודות משפות עמי הסביבה, ביניהן פרסית, ארמית וטורקית ומילים משפות נוספות כגון ארמנית. כורדים רבים דוברים את השפה הערבית. הספרות הכורדית גם היא בנויה על אלמנטים הלקוחים מתרבותם של עמי הסביבה. המשורר הכורדי הידוע ביותר היה אחמד קאני (1650– 1706).

 


היסטוריה

אזור כורדיסטן ידע כובשים ושליטים רבים במשך מאות שנים. במאה ה-7 התאסלמו תושבי כורדיסטן לאחר שפרס נכבשה על ידי הערבים. במאה ה-11 נשלט האזור ע"י הסלג'וקים, ובמאות ה-13 עד ה-15 על ידי המונגולים. צלאח אד-דין, שליט מצרים וטורקיה ומנהיג המלחמה בצלבנים, הוא בן למשפחת לוחמים ממוצא כורדי.

האימפריה העות'מאנית היתה הבאה בתור לשלוט באזור. הכורדים ביקשו להשיג עצמאות, אך הטורקים היו נחושים לממש את שלטונם ללא סייג, ובמשך השנים ידעו הטורקים והמיעוט הכורדי מאבקים רבים.

לאורך המאה ה-19 קיבל המאבק הכורדי צביון של תנועת שחרור לאומית. בתקופה זו הוקמה מפלגת "התקוה הכורדית", המפלגה הכורדית הראשונה.

מעודדים ממפלתה של טורקיה במלחמת העולם הראשונה, ומהכרזתו של נשיא ארה"ב תומס וודרו וילסון בדבר הגדרה עצמית לעמים הלא-טורקיים שהיו חלק מן האימפריה, ביקשו הכורדים בוועידת השלום בפריז (1919) עצמאות.

הסכם ורסיי תמך בפירוק שטחה של האימפריה העות'מאנית לחלקיה המקוריים וביצירתה של מדינה כורדית, אך בשל עוצמתו המתחדשת של הצבא הטורקי בהנהגתו של כמאל אטאטורק, חולק השטח בין טורקיה, פרס ועירק. אמנת לוזאן, שאמורה היתה להחליף את הסכם פריז, כבר לא כללה את הקמתה של מדינה כורדית.

בשנים 1925 ו-1930 מרדו הכורדים בטורקים, אך מרידות אלו דוכאו באכזריות ובשנים 1937- 1938 אף הפציצו הטורקים בגז מתנגדים כורדים וגרמו למותם של אלפים רבים. גם באירן מרדו הכורדים ב-1925. בעירק (בה היו כרבע מן האוכלוסייה), ציפו הכורדים לאוטונומיה, אולם זו לא התקבלה למרות התחייבויותיה הבינלאומיות של עירק.

 


דיכוי והתקוממות

עירק:

לאחר ביטול המלוכה בעירק (1958) חשו הכורדים כי הגיעה שעתם לזכות בהגדרה עצמית, אך זו שוב לא ניתנה להם. עימותים קשים עם הממשלה העירקית, היו מנת חלקם של כורדים בצפון המדינה, גם כשהיו תחת הנהגתו של
מוסטפה ברזאני בשנות ה-60. בשנת 1970 הציעו העירקים הסכם בו תינתן לכורדים אוטונומיה, אך הפעם היו אלו האחרונים שדחו את ההצעה מפני שכללה תכתיבים עירקים בהם לא יכולים היו לעמוד.

לאחר היווסדותה של הרפובליקה האסלאמית בעירק, בהנהגתו של צדאם חוסיין, שלחה הממשלה צבא להרוג את מנהיגיהם ולחסל כליל את שאיפותיהם לעצמאות. התוקפנות העירקית נמשכה גם בעת מלחמת אירן-עירק (1980- 1988). הלחימה בכורדים הגיעה לשיאה בשנת 1988, אז הפציץ צדאם בגז את הכפרים הכורדים, במטרה לחסל את כל הגברים ביניהם. בשנה זו בלבד נהרגו ע"י העירקים כ-200,000 כורדים.

לאחר מלחמת המפרץ (1991) התעורר מרד כורדי נוסף שגם אותו דיכא צדאם ביד קשה. בעקבות ההתקפות העירקיות הפכו למעלה ממיליון כורדים לפליטים בגבולותיה הצפוניים של עירק עם אירן ועם טורקיה. בסופו של דבר זכו הכורדים באוטונומיה (1992) אך המשיכו לחיות בצל הקרבות, וזאת בשל מלחמת אזרחים בין שני הפלגים "המפלגה הכורדית הדמוקרטית" ו"הארגון הפטריוטי של כורדיסטן". בשנת 1999 החליטו הפלגים לסיים את הלחימה ביניהם.

טורקיה:

הממשלה הטורקית ניסתה לדכא כל סממן לאומי כורדי, והחל מאמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 נלחמה בארגון הגרילה הכורדית PKK שהיה אחראי לפיגועי טרור רבים במדינה. הממשלה הטורקית המשיכה בדיכוי הכורדים ועד סוף שנות ה-90 נהרגו ונרצחו עשרות אלפי כורדים, וכ-2 מיליון היו לפליטים. בשנת 1999 הצליחה הממשלה הטורקית לעצור את מנהיג ה-PKK עבדאללה אוצ'לאן שנידון למוות. בפברואר 2000 הסכים ארגון ה-PKK להניח את נשקו, אך הטורקים המשיכו להתעמר בכורדים וההבנות בין הצדדים קרסו.

 


יהודי כורדיסטן

מרבית יהודי כורדיסטן, שנקראו גם "האובדים מארץ אשור", חיו בצפון עירק. העירוניים ביניהם היו סוחרים ובעלי מלאכה ואילו הכפריים עסקו בחקלאות.

למרות השפעתה הדתית של הסביבה המוסלמית-נוצרית, שמרו יהודי כורדיסטן על המסורת הבבלית מתקופת התלמוד והגאונים. מרבית חיי הרוח והדת הסתובבו סביב בתי הכנסת שבראשם עמדו חכמי באשי שהיו אחראים על קיום המצוות היהודיות ותפקדו גם כמוהלים, שוחטים ומורים.

לאחר קום מדינת ישראל, גבר הלחץ והתעצמה השנאה נגד הקהילות היהודיות בכורדיסטן. ממשלת עירק החליטה להרשות ליהודים לצאת את המדינה ובתנאי שישאירו את כל רכושם. ממשלת ישראל הכריזה על מבצע "עזרא ונחמיה" והעלתה ארצה את יהודי עירק כולל אלו שחיו בכורדיסטן העירקית.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©