אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


כריכת ספרו של מישל פוקו "סדר השיח"
כריכת ספרו של מישל פוקו "סדר השיח" באדיבות הוצאת בבל, 2005
 
תוכנית הפנופטיקון של ג'רמי בנטהם כמטפורה אצל פוקו לחברת המשמעת המודרנית
תוכנית הפנופטיקון של ג'רמי בנטהם כמטפורה אצל פוקו לחברת המשמעת המודרנית 
 
כריכת ספרו של מישל פוקו "הטרוטופיה"
כריכת ספרו של מישל פוקו "הטרוטופיה" באדיבות הוצאת רסלינג
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 The Foucault Society
 ממאמריו של פוקו, ועל פוקו
 PANOPTICON; OR THE INSPECTION-HOUSE BY JEREMY BENTHAM
 עולמו של מישל פוקו: תיאור של עבודותיו, קבוצות דיון וקישורים לאתרים נוספים


ערכים קשורים
 פילוסופיה
 פסיכולוגיה
 פסיכופתולוגיה
 איידס
 קפיטליזם
 המהפכה התעשיתית
 אידיאולוגיה
 סטייה חברתית
 סטיגמה (תיוג שלילי)
 נאורות
 פרדיגמה
 תומס סמואל קון
 ולטר בנימין
 פוזיטיביזם
 אסכולת פרנקפורט
 מקס הורקהיימר
 תיאודור ויזנגרונד אדורנו
 פוסט-סטרוקטורליזם
 פוסטמודרניזם
 רולאן בארת
 לקן, ז'ק מרי
 ז'ק דרידה
 ז'יל דלז
 ז'וליה קריסטבה
 לוס איריגאריי
 גאורג וילהלם פרידריך הגל
 פרידריך וילהלם ניטשה
 מרטין היידגר
 פילוסופיה קונטיננטלית
 פנומנולוגיה
 אקסיסטנציאליזם
 מרקסיזם
 שיח
 פמיניזם
 אדוארד סעיד
 אסתטיקה
 היסטוריוגרפיה


תחומים קשורים
 חינוך ומדע
 סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
 פילוסופיה


 
 
 

מישל פוקו


Michel Foucault

ביוגרפיה |  הפנופטיקון - מודל לחברת המשמעת |  היסטוריוסופיה פרגמנטרית ביקורתית

מישל פוקו (1926 - 1984), הוגה דעות בין-תחומי, סוציולוג תרבות וחברה, היסטוריון של רעיונות, פילוסוף פוסט-סטרוקטורליסטי צרפתי. נמנה על קבוצת הוגים בצרפת המזוהה עם הפוסטמודרניזם ( רולאן בארת, ז'ק לאקןז'ק דרידה, ז'יל דלזז'וליה קריסטבה, לוס איריגאריי). הושפע מהפילוסופיה של הגל, ניטשה, היידגר ואלתוסר, ופיתח את רעיונותיו שלו דרך ניתוח ביקורתי שערך למגמות שרווחו באמצעה של המאה ה-20 בפילוסופיה הקונטיננטלית: פנומנולוגיה, אקסיסטנציאליזם, מרקסיזם.

 

ביסוד הגותו של פוקו עומדת התפיסה כי סובייקטיביות וידע אנושי הינם תוצר של שדות כוח ומשטרי מחשבה המוצאים את ביטויים במוסדות ובפרקטיקות המאפיינות חברה מסוימת בזמן נתון; וכי חלים בהם שינויים ניכרים במהלך ההיסטוריה. אפילו כאשר מדובר בתופעות הנתפסות כתולדה של "טבע האדם", כמו זהותו ונטיותיו המיניות, חותר פוקו תחת קבלת הסדר הקיים כטבעי והכרחי, ומצביע על ההבנייה החברתית, התרבותית וההיסטורית של "הטבעי" כחלק ממשטר דעת וסדר חברתי טעון מבחינה כלכלית, פוליטית ואידיאולוגית. הוא מבקש לחשוף מנגנוני הדחקה והשתקה החולשים על השיח הציבורי, ואת השלכותיהם הדכאניות על האחר.

 

גישותיו של פוקו חוללו שינוי עמוק במדעי הרוח והחברה ברבע האחרון של המאה ה-20, ותרמו להתגבשותם של תחומי דעת כמו התיאוריה הביקורתית, לימודי מגדר ופמיניזם, ביקורת הקולוניאליזם (אצל אדוארד סעיד למשל) ולימודי תרבות; השפעתו ניכרת גם בתחומי הסוציולוגיה, האנתרופולוגיה החברתית, האסתטיקה, תורת הספרות וההיסטוריוגרפיה.

 

 

מיניות ופוליטיקה והשפעתו של פוקו על המחשבה המודרנית. לצפיה בסרטון המלא - אתר הערוץ האקדמי . 

  

 


ביוגרפיה

נולד ב-1926 בפואטייה (Poitiers) במערב צרפת. בשנת 1948 סיים פוקו תואר ראשון בלימודי פילוסופיה, וב-1952 תואר שני בפסיכולוגיה. את לימודי הפסיכופתולוגיה סיים פוקו בשנת 1952.

 

בין השנים 1954 - 1958 לימד צרפתית באוניברסיטת אופסלה בשוודיה. לאחר מכן שהה שנה באוניברסיטת ורשה ושנה נוספת בזו של המבורג. בשנת 1960 חזר לצרפת, על מנת לכהן כראש המחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת קלרמו-פראר (Clermont-Ferrard). 

 

באותה שנה פרסם את ספרו החשוב הראשון, "תולדות השיגעון בעידן התבונה". בספר זה טען פוקו כי השיגעון, כפי שאנו מגדירים אותו, וההבחנה הברורה שאנו עורכים בין השיגעון לשפיות, היא תוצר של הבנייה חברתית ולא של פתולוגיה נפשית בלבד. חיבור זה הקנה לפוקו את תואר הדוקטור.

 

את דניאל דפר (Daniel Defert), סטודנט הצעיר ממנו בעשר שנים, פגש פוקו גם כן באותה השנה. לדפר, פעיל פוליטי נלהב, שנעשה בן זוגו של פוקו, היתה השפעה על עיצוב משנתו הפוליטית של האחרון.

 

עבודתו המשמעותית השנייה של פוקו, "Les mots et les choses" (המילים והדברים; The Order of Things) יצאה לאור בשנת 1966. בספרו זה דן פוקו בהתפתחות הכלכלה, המדע והבלשנות במאות ה-18 וה-19. הספר, שהפך לרב מכר בצרפת והעמיד את פוקו בשורה הראשונה של ההוגים הפילוסופיים בתקופתו, הסתיים בקביעה כי: "מונח 'האדם', כפי שאנו מכירים אותו כיום, מונח שהפך לאפשרי אך ורק בגלל השינויים מרחיקי הלכת שנעשו במערכי הידע של 150 השנים האחרונות, עומד לחלוף מן העולם".

 

את השנים 1966 - 1968 בילה פוקו בטוניסיה, אליה הגיע בעקבותיו של דפר, שנשלח לשם במסגרת השירות הלאומי אותו הוכרח לבצע. השניים חזרו לפריס, דפר כמרצה לסוציולוגיה ופוקו כראש המחלקה לפילוסופיה באוניברסיטה השמינית של פריס. חודש לאחר חזרתם, במאי 1968, פרצו מהומות הסטודנטים, שהשפיעו על פוקו עמוקות. ביחד עם קבוצת מרצים נוספים הקים את GIP, ארגון שסיפק לסטודנטים שנעצרו אמצעים לדיון פילוסופי על חיי הכלא.

 

בשנות ה-70 המשיך לגלות פוקו מעורבות פוליטית אקטיבית ובין היתר פעל למען מהגרים זרים בצרפת, ולמען מתנגדי המשטר הפשיסטי בספרד. תמיכתו במהפכה המוסלמית באירן ב-1979 זכתה לגינויים רבים בציבור הצרפתי.

 

בשנת 1969 פרסם פוקו מחקר נוסף, "ארכיאולוגיה של הידע". שנה אחת לאחר מכן נבחר לכהן כפרופסור להיסטוריה של המחשבה במוסד הצרפתי היוקרתי ביותר – "קולג' דה פרנס". בשנת 1975 הוציא לאור ספר נוסף, "Surveiller et punir : naissance de la prison"; (משמעת וענישה - הולדת הכלא;  Discipline & Punish: The Birth of the Prison).

 

 

 

את העשור האחרון לחייו הקדיש פוקו לחיבורו, "ההיסטוריה של המיניות". חלקו הראשון של החיבור, "מבוא", יצא לאור בשנת 1976 ועורר סערה רבה בצרפת וברחבי העולם. החלקים השני והשלישי; "The uses of pleasure" ו-"The care of the self", יצאו לאור בשנת 1984, זמן קצר לפני מותו, ככל הנראה מסיבוך של מחלת האיידס.

 

כלא מילבנק (Milbank) אשר נבנה בלונדון (1799) עפ"י מודל הפנופטיקון של ג'רמי בנטהם (Jeremy Bentham) - מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל

 


הפנופטיקון - מודל לחברת המשמעת

 

ההוגה והמתקן החברתי הבריטי ג'רמי בנטהם פיתח ב-1787 תוכנית ארכיטקטונית למבנה פיקוח ושליטה, "הפנופטיקון", אשר נועדה ליעל את פעולתם של בתי כלא, בתי משוגעים, בתי חולים, בתי ספר ומפעלים. הרעיון המרכזי של תוכניתו היה ארגון המרחב המוסדי באופן שתתאפשר שליטה מירבית מן המוקד, בו ממוקם מגדל תצפית ופיקוח, אל עבר פרטים (האסירים, המשוגעים, החולים, התלמידים או הפועלים) המשוכנים בתאים במעגל ההיקפי. עבור פוקו מהווה תוכנית הפנופטיקון של בנטהם מטפורה לחברת המשמעת המודרנית, בה מזהה הוא שלושה מאפיינים עיקריים: בידוד, אינדיבידואליזציה ופיקוח. 

 

בספר "משמעת וענישה: הולדת הכלא", בו מפתח פוקו את מושג הפנופטיקון, משמש המודל הארכיטקטוני של בנטהם לתאור משטר ראייה, כלומר, מערכת יחסי-כוח אשר אינה תלויה באנשים המפעילים אותה, אלא במכניזם הפועל כאוטומט להסדרת ולהנצחת יחסי אי-שוויון במסגרת התנאים ההיסטוריים-חברתיים המאפיינים את חברת ההמונים בעידן הקפיטליזם ו המהפכה התעשייתית.  

 

משטר ראייה פירושו עבור פוקו תפיסה שמוכתבת על ידי אידיאולוגיה מסוימת, על ידי פוליטיקה מסוימת של תיוג שלילי, של ייחוס סטייה וייצור סטיגמה לאחר. בדיון שמפתח פוקו גם בחיבוריו האחרים, הוא לעולם אינו מבודד את מושאיו, האחרים למיניהם - "המשוגעים", "המצורעים", "סוטי המין", "הפושעים" - ואינו מוכן לדון בהם כנתון טבעי, לכשעצמם, אלא תמיד ממקם אותם בהקשרם ההיסטורי, בקונטקסט האידיאולוגי והפוליטי המכונן אותם ככאלה.

 

 


היסטוריוסופיה פרגמנטרית ביקורתית

בספרו "ארכיאולוגיה של הידע" התווה פוקו את דרכה של מהפכה בדרכי המחקר והכתיבה של ההיסטוריה. ההיסטוריוסופיה האלטרנטיבית של פוקו העמידה את מושגי הידע והכוח, המשולבים זה בזה, כמכונני הסדר ותפיסת העולם של החברה במרחב ובזמן נתונים. בספרו "תולדות השגעון בעידן התבונה" הדגים פוקו הלכה למעשה את גישתו, באמצעות דיון בפסיכיאטריה כמקרה-מבחן לתפקידן של פרקטיקות דכאניות (כלומר, של שיטות שליטה חברתיות) בכינון השיח של הנאורות.

 

השיח (דיסקורס; discourse) הוא מושג מרכזי בגישה הפוסטמודרנית; זהו מכלול אפשרויות ההנהרה ביחס לסובב (יצירתה של מציאות), הזמינות במסגרת מערכות הסימון המסוימות האופייניות לתקופה נתונה. המונח שמייחד פוקו לציון מערכות אלה הוא אפיסטמה. לכל תקופה אפיסטמה האופיינית לה, מעין דגם-על של ידע, אמונות, ודפוסי ייצוג וסימול. ל"אפיסטמה" בהגותו של פוקו חשיבות דומה לזאת שממלאת הפרדיגמה אצל תומס קון. בשני המקרים מתאפיין המעבר מתקופה לתקופה בשבר אפיסטמולוגי או במהפכה מושגית, ובזאת שונות גישות אלה מתפיסת התרבות כרצף התפתחותי, כפי שהיה מקובל במאה ה-19 ובמחצית הראשונה של המאה ה-20.

 

המסקנה של פוקו היא כי המטפורה המתאימה לתיאור מצב עניינים בשדה המחקר שהוא מבקש לכונן, היא תל החורבות הארכיאולוגי. בחיבורו "הארכיאולוגיה של הידע", משמש מושג הארכיאולוגיה לאיפיונה של גישתו ההיסטוריוגרפית הנמנעת ממיקום אובייקט המחקר בקונטקסט של רציפות וסיבתיות, אלא מנסה לחשוף את התנאים ואת הנסיבות שבמסגרתן נוצר.

 

המושג הטרוטופיה משמש את פוקו בנתחו את תפקידם הסימבולי-תרבותי של מרחבים ציבוריים בחברה, כלומר, את התפקיד שהם ממלאים בה מעבר לתכליתם המעשית. לשיטתו, הטרוטופיות הן יחידות אוטונומיות יחסית של זמן ומרחב במרקם החיים החברתיים, המתאפיינות מבחינה תרבותית בגיוון וברב-קוליות.

 

בעקבות ג'ורג' בטאיי דן פוקו במושג הטרנסגרסיה ומגדיר באמצעותו תהליך הכרה בלתי-רציונלי המתאפיין כ"מחטף תודעתי" החורג מגדרה של התבונה המתורבתת, רעיון המזכיר את המושג "תמונה דיאלקטית" אצל ולטר בנימין.

 

ואכן, בביקורת הנאורות שלו מגלה פוקו קירבה מסוימת לביקורת הפוזיטיביזם ולביקורת התבונה האינסטרומנטלית אצל אסכולת פרנקפורט. כמו הורקהיימר, בנימין ואדורנו, מבקש פוקו לכונן את הדיון שלו על יסודות אחרים מאלה של ההיסטוריוגרפיה הדטרמיניסטית, המנרמלת, זאת המתארגנת כנרטיב רציף וסמכותי המקנה צידוק שבדיעבד למהלך האירועים בעולם המאבקים והתשוקות האנושיות. כאלטרנטיבה לכך, מציע פוקו את הגנאולוגיה כגישת מחקר שמטרתה חשיפת רבדים של עובדה היסטורית או תופעה חברתית באופן המצביע על ההבנייה התרבותית-אידיאולוגית שלהן.

 

באמצעות הגנאולוגיה ובאמצעות הארכיאולוגיה חושף פוקו את דרכי כינונם של מודלים, של הפשטות ושל מערכי ידע, דרך התמקדות וניתוח פרטני (פרטיקולרי ופרגמנטרי כאחת) של המופלים לרעה, של מקרי השוליים, דרך סיפורם של המודרים, הנידחים, של הקורבנות שקולם אינו נשמע בדרך כלל.

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©