אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


האבירים - בין האצולה לצמיתים
האבירים - בין האצולה לצמיתים צילום: סי די בנק
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מילון מונחים מהעולם הפיאודלי


ערכים קשורים
 ויקינגים
 אבירות
 יפן
 שוגון
 ימי הביניים


תחומים קשורים
 ימי הביניים
 מושגים ואישים בכלכלה


 
 
 

פיאודליזם


Feudalism

רקע היסטורי |  מאפייני הפיאודליזם |  שקיעת הפיאודליזם |  הפיאודליזם ביפן

פיאודליזם, שיטה של החזקת קרקעות שהיתה נהוגה במערב אירופה ובמרכזה בימי הביניים; ממנה נוצר הכינוי למשטר חברתי שנהוגה בו חלוקה לשתי שכבות: בני אצולה וצמיתים. המונח "פיאודליזם" נטבע בדיעבד, במאה ה-18, והוחל גם על מערכות חברתיות-פוליטיות דומות במקומות אחרים, כמו סין ויפן.

 


רקע היסטורי

בשנים שקדמו להתגבשות המערכת הפיאודלית, נשענו שליטי אירופה על כוחות חמושים רגליים שחיו באזורי ספר ושירתו על בסיס נאמנות וכבוד ובתמורה לשלל ביזה. עם פלישת הויקינגים והמוסלמים לאירופה במאות ה-8 וה-9, סיפקו השליטים האירופים לחייליהם סוסים, בכדי שיוכלו להתמודד עם גדודי הפרשים של הפולשים. עלות אחזקת הסוסים אילצה את השליטים להעניק למפקדי הצבא אדמה ואיכרים שיהיו כפופים להם,  על מנת שיוכלו לממן מכיסם את אחזקת צבאם. מפקדי הצבא שלהם הוענקו האחוזות למשך תקופת שירותם ובעבור נאמנותם לשליט הריבון נקראו וָסָאלים.

 

עם התפוררות השלטון הריכוזי באירופה במאה ה-9, על רקע אווירת חוסר הביטחון וחוסר היציבות שהשתררה ברחבי היבשת, שאפו אצילים מקומיים לצבור כוח והשפעה על ידי קניית נאמנותם של וסאלים קיימים וחדשים, באמצעות מתן אדמה ואיכרים והבטחת הגנה. חלק מאותם וסאלים חדשים היו אצילים חלשים שנכנעו לכוחם של חזקים יותר.

 

במאה ה-10 נוספו למערכת היחסים שהתבססה בראשיתה על נאמנות צבאית גם יסודות כלכליים-פוליטיים, והם המאפיינים את הפיאודליזם הקלאסי: האדמה ניתנה לווסאלים לתקופה שאינה תלויה בתקופת שירותם הצבאי, ועברה בירושה במשפחתו של הווסאל, כל עוד נשארה זו נאמנה לאציל המקומי. הווסאל עצמו נשבע שבועת אמונים מיוחדת לאציל, בתמורה לזכות להמשיך ולהחזיק באחוזה.

 

התפוררות המסגרת המדינתית והעדר השלטון הריכוזי  גרמו גם למעבר מהכלכלה המבוססת על העיר והמסחר, שרווחה באימפריה הרומית, לכלכלה חקלאית של יחידה אוטרקית - משק המספק את כל צרכיו בעצמו, בלי לצרוך תוצרת מבחוץ - שהייתה מיסודותיו של הפיאודליזם המתפתח. מעבר זה לווה בעלייתם של אנשים בעלי כוח לעמדות מנהליות ומשפטיות, שהיו עד אז בידי המדינה.

 


מאפייני הפיאודליזם

לשכבה העליונה במערכת הפיאודלית השתייכו אנשים חופשיים שקיימו יחסי אדון-וסאל זה כלפי זה, במעין פירמידה שבראשה עמד הריבון (קיסר, מלך, אפיפיור). היתה זו מערכת סבוכה של התחייבויות וזכויות הדדיות. הווסאל התחייב לשמור אמונים לאדונו (ולמי שאדונו שירת אותו כווסאל) בהגשת עצה ועזרה, ובכל הכרוך בהגנה על חייו ועל חיי משפחתו ורכושו. ואילו האדון התייחס לווסאל כאל בן משפחתו שהוא חייב בפרנסתו. לכך היו שתי דרכים שונות: חלק מהווסאלים חיו בחצרו של האדון ועל חשבונו, ועזרו לו ככל שהתבקשו; ואחרים קיבלו חלקת קרקע, שהכנסותיה היו שייכות לווסאל.

הקרקע נחשבה לקניין האדון, ולא הועברה מווסאל לווסאל אלא באישורו. יחסים אלה קיבלו בד"כ גושפנקה רשמית בטקס מיוחד, שבמהלכו כרע הווסאל ברך בפני אדונו, הניח את ידיו בין ידי אדונו, ונשבע לו את שבועת האמונים; לעתים נחתם הטקס בנשיקה.

הצמיתים, להבדיל מן הווסאלים שיכלו לבחור להם את אדונם, היו מרותקים לאדמה ונחשבו כשייכים לבעל האחוזה מלידתם. הם היו נתונים לסמכותו מבחינה משפטית וכלכלית, וכל יציאה שלהם מתחום האחוזה היתה מותנית באישורו. האדמה שעיבדו לא היתה שייכת להם, ורוב הכנסותיה הועברו לאדון.


 

 

צמיתים בצרפת מקבלים הוראות מאדונם. מאה 15 בקירוב (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)


במרוצת הזמן התפתח מעמד נוסף בין האצולה לצמיתים -
האבירים. לרוב היו אלה בניהם הצעירים של אצילים, שלא ירשו את התואר ואת הנחלה. היו אלה מעין וסאלים חסרי קרקע, שמרביתם היו לוחמים בשירותו של אציל.

 

 


שקיעת הפיאודליזם

שקיעתו של הפיאודליזם החלה במהלך המאה ה-12, עם עליית כוחן הכלכלי (ולאחר מכן הפוליטי, ואף הצבאי) של ערים שלא נמצאו בתוך המסגרות הפיאודליות, ועם התפתחותה של מסגרת כלכלית חדשה שהושתתה על יחסי חליפין וכסף. גורם חשוב נוסף היה  עליית כוחם של מלכי אירופה, והופעתם של מוסדות בירוקרטיים וצבאיים (למשל גייסות של חיילים שכירים) שהחליפו את ההסדרים הפיאודליים. המלוכה הריכוזית היתה עוינת מטבע ברייתה להסדר שבמסגרתו נהנו נתיניה הווסאלים מסמכויות כה מרובות, ושאפה לקצץ בהן כמידת האפשר. התהליך התנהל בדרכים שונות במקצת במדינות אירופה השונות, אך עד המאה ה-14 חדל הפיאודליזם להתקיים כמסגרת חברתית שכיחה ומשמעותית.

 

 


הפיאודליזם ביפן

במאה ה-12, אחרי עשורים של אי-שקט כללי, התבססה ביפן דיקטטורה צבאית, שראשה נשא את התואר שוגון, ואילו הקיסר מילא תפקיד סמלי בלבד. השוגונות נמשכה עד למאה ה-19, ובמסגרתה התפתח משטר פיאודלי. בדומה לפיאודליזם באירופה, אחת מהסיבות העיקריות להתפתחות הפיאודליזם היפני הייתה הצורך בסדר, בביטחון וביציבות. בנוסף פעלה באופן דומה השיטה של חלוקת קרקעות בתמורה לנאמנות - השוגון חילק אדמות לאצילים מקומיים נאמנים אשר נקראו "דאימיו" ("daimyo"), ואלה חילקו אדמות ללוחמיהם – סמוראים.

 

 

מינמוטו יוריטומו מתמנה לשוגון הראשון ביפן, 1192 (מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל)

 

הפיאודליזם היפני התפתח בתקופה שונה ממקבילו האירופי, אך לבד מכך היו ההבדלים מעטים בלבד. האבחנה העיקרית היא בקוד הנאמנות היפני המחייב יותר - "בושידו", אשר בשמו התאבדו אצילים לוחמים יפנים רבים כאשר נמצא פסול בדבקותם בו - ובתשתית החוקית עליה התבססו הצורות השונות, כל אחת בהתאם למסורת המשפטית המקומית.

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©