אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אבשלום פיינברג
אבשלום פיינברג 
 
פיינברג
פיינברג 
 
אנדרטת הזיכרון לאבשלום פיינברג
אנדרטת הזיכרון לאבשלום פיינברג צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ניל"י
 ביל"ו
 כל ישראל חברים
 אהרן אהרונסון
 זכרון יעקב
 בריטניה
 שרה אהרונסון
 יוסף לישנסקי


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

אבשלום פיינברג


Avshalom Feinberg

אבשלום פיינברג (1889 - 1917), ממקימי רשת הריגול ניל"י אשר פעלה בארץ ישראל בימי מלחמת העולם הראשונה. נהרג בהתקלות עם בדווים במדבר סיני. רק לאחר מלחמת ששת הימים התגלה קברו.

 

יליד המושבה גדרה. כּוּנה "הצבר הראשון". בן למשפחת ביל"ויים. הוריו ישראל ופאני פיינברג (לבית בלקינד), שלחו אותו לכותאב, חדר מוסלמי, ביפו, ללמוד ערבית וקוראן. בימי ילדותו נדד עם הוריו בין המושבות בארץ ישראל (בין היתר בחדרה). בגיל 15 זכה במילגה של אליאנס, ללמוד בתיכון בצרפת.

 

אלכסנדר אהרונסון (מימין), רבקה אהרונסון ואבשלום פיינברג

 

באמצעות דודתו הרופאה, אלכסנדרה, אשר השתלמה בפריס, הכיר צעירה יהודייה שהיתה נשואה לז'ק מאריטן, פילוסוף צרפתי צעיר, אשר הפך לידידו של פיינברג.  מעתה ואילך, שובצו מכתביו של אבשלום מדי פעם ציטטות ממחזות של איבסן וקטעי שירים בצרפתית. ב-1906, והוא בן 17, לאחר שהשלים לימודי בוטניקה וספרות, שב לארץ ישראל והחל במסעות נדודים: תחילה נסע לקהיר ועסק בהנהלת חשבונות ובהתכתבות, לאחר מכן שב לארץ ישראל ושוב נדד לשוויץ ומשם לפריס.

 

באותה תקופה החל פיינברג לגבש את תפיסתו המדינית, שעיקרה סילוק השלטון העות'מאני מארץ ישראל, והתגייסות היישוב הציוני למען כניסת הבריטים במקומם. בינואר 1909 כתב לדודו מנדל חנקין מפריס: "הטורקים אומה רקובה... אם במשך עשרות השנים הקרובות לא נפקיע את נכסי דלא ניידי של פלשתינה (האדמה, הבתים וכדומה), גמורים אנו, מי יודע, אולי למאות שנים נוספות... אנו עומדים בפני קיצנו, או בפני תחייתנו".

 

ב-1911 פגש אבשלום את האגרונום אהרן אהרונסון, שהציע לו לעבוד אצלו בתחנת הנסיונות בעתלית. במסגרת עבודתו סייע בניהול שלוחת התחנה לנסיונות חקלאיים בחדרה ובפיקוח על פרדסים בשומרון, וכן נע ברחבי ארץ ישראל, אסף ותיעד את צמחי הארץ. מפגשיו עם משפחת אהרונסון הנרחבת הביאה לאירוסיו אל אחותו הקטנה של אהרן אהרונסון, רבקה אהרונסון. ב-1915 יצאה רבקה עם אחיה אלכסנדר לקהיר שבמצרים, לאחר מכן נסעו השניים לארה"ב, שם העבירה רבקה את מרבית שנות המלחמה.

 

פיינברג נמנה על חברי אגודת "הגדעונים" - אגודה חשאית שהקימו בני מושבת זכרון יעקב. ב-1915 יזם, יחד עם אהרן אהרונסון, את הקמת רשת הריגול ניל"י, אשר עסקה באיסוף מידע אודות הצבא העות'מאני עבור הבריטים. באותה העת התפתחה מערכת יחסים הדוקה בין פיינברג לשרה אהרונסון (שחיה בנפרד מבעלה), אחותה הגדולה של ארוסתו רבקה. לאחר מספר נסיונות כושלים הצליח פיינברג לצאת למצרים, ושם יצר קשר ראשוני עם הצבא הבריטי. בפגישה זו סיכמו כיצד יועבר המידע בין הצדדים. 

 

כאשר שב פיינברג לארץ ישראל, חברי הרשת החלו להעביר מידע באמצעות אוניית קשר בריטית שהתקרבה לחוף עתלית. מאוחר יותר פסק הקשר, ונסיונותיו של פיינברג לחדשו נכשלו. ב-1916 יצא אהרן אהרונסון לקושטא ולברלין, ומשם הצליח להגיע לאנגליה, שם עמל על רכישת אמונם של הבריטים ביכולותיה של רשת הריגול שבראשותו. מאוחר יותר נסע לקהיר, שם פעל כיועץ מודיעין במפקדת הכוחות הבריטיים. למרות תכנון מוקדם ובשל נסיבות שטבען אינו ידוע בוודאות, שובש הקשר בין פיינברג לאהרן אהרונסון, וזה הראשון סבר כי שליחותו של אהרונסון נכשלה וכעת מוטל עליו (על פיינברג) לחדש את הקשר עם הבריטים. 

 

בינואר 1917 יצא אבשלום, יחד עם ידידו יוסף לישנסקי, שניהם מחופשים לבדווים, לכיוון סיני, כמגמה לחצות את קווי החזית ולחדש את הקשר עם המודיעין הבריטי. ב-20 בינואר נתקלו בבדווים ליד רפיח, אשר ירו עליהם (על פי גרסה אחרת, נפתחה עליהם אש של חיילים טורקיים, שישנו במאהל בדווי בקרבת מקום). אבשלום פיינברג נהרג מן הירי.

 

לישנסקי נפצע וניצל בידי חיילים בריטים, הועבר לבית חולים בפורט סעיד ומשם לקהיר, שם פגש את אהרן אהרונסון. לאחר מכן חזר לישנסקי בחשאי לארץ ישראל. עם שובו לארץ ישראל המשיך לישנסקי בפעילות הריגול בשיתוף פעולה עם שרה אהרונסון (אחותו של אהרן) והשניים הנהיגו מאותה העת את פעילות הרשת בארץ ישראל. במקביל, מותו של פיינברג הוליד צירוף נסיבות ושרשרת אירועים, שבסופם נחשפה הרשת (אוקטובר 1917) על ידי העות'מאנים. פרטיה המדוייקים של הפרשה אינם ידועים בוודאות, אך על פי הגרסה הנפוצה, ראש הרשת אהרן אהרונסון ולישנסקי שמרו בחשאי את גורלו הטרגי של פיינברג (כנראה מתוך רצון לא לפגוע במורל חברי הרשת). היעדר המידע הוליד גל שמועות בנוגע לפיינברג, אחדות מהן ייחסו ללישנסקי יד בהעלמותו של פיינברג. לחשד זה תרמה מערכת היחסים ההדוקה שהתפתחה בין לישנסקי לשרה אהרונסון (אהובתו של פיינברג לפני כן). 

 

נעמן בלקינד, אחד מחברי ניל"י, יצא (ככל הנראה על דעת עצמו) למדבר סיני על מנת לברר את אשר אירע לפיינברג. במהלך מסעו נתפס על ידי העות'מאנים. מעצרו של בלקינד חשף בפני העות'מאנים את קיומה של רשת ריגול בריטית בארץ ישראל. באותה העת נתפסה אחת מיוני הדואר אשר שימשו להעברת ידיעות אל הבריטים. שני האירועים הנ"ל הובילו לחשיפתה של רשת ניל"י ומעצרם של מרבית חבריה.

 

ב-1967 לאחר כיבוש חצי האי סיני במלחמת ששת הימים, התגלה ליד רפיח קברו של פיינברג תחת צמרת דקל בודד שצמח באזור, על פי אגדה נפוצה צמח הדקל מתמרים שהיו נתונים בכיסיו של פיינברג. עם גילוי הקבר הובא לקבורה בטקס צבאי בהר הרצל.

 

חוסר הוודאות לגבי גורלו של פיינברג הטיל משך שנים רבות צל כבד על דמותו ההיסטורית של לישנסקי. בחינת הקבר בסיני ועדויות נוספות אישרו את הגרסה על פיה נהרג פיינברג בידי בדווים או חיילים עות'מאנים וחפותו של לישנסקי יצאה לאור.

 

רבים ממכתביו וכתביו רוכזו בספר "אבשלום". אחד ממכתביו של פיינברג לאהובתו רבקה אהרונסון (אחותו של אהרן אהרונסון) שימש השראה לשיר "אלף נשיקות". במכתב אחר כתב לה: "בעוד שנתיים, שלוש, עשר, אלך גם אני אל הקור, אל החום, אל הסכנה, אל האי ידוע והאוונטורה, וגם אם אוהבך אז אלף מונים, אל תנסי לעצרני, כי אדחפך כגס ועברתי על פנייך, זכרי זאת...".

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©