אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


פונטיוס פילטוס, ציור של הצייר ג'וטו די בונדונה, 1305
פונטיוס פילטוס, ציור של הצייר ג'וטו די בונדונה, 1305  
 
פונטיוס פילטוס, ציור משנת 1663 של מתיא פרטי
פונטיוס פילטוס, ציור משנת 1663 של מתיא פרטי 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 הטקסט המלא - Acta Pilati
 מכתבו המזויף של פילטוס לטיבריוס


ערכים קשורים
 בר אבא
 ועידת ניקיאה
 הכנסייה המזרחית-אורתודוקסית
 ממלכת יהודה
 ישוע הנוצרי
 רומא העתיקה
 טיבריוס קלודיוס נירון
 פרובינקיה
 קונסול
 סנהדרין
 ירושלים
 יוסף בן מתתיהו
 פילון האלכסנדרוני
 קיסריה
 בית המקדש
 אמת מים
 הברית החדשה
 שומרונים
 גיוס קליגולה
 מיכאיל אפנסייביץ' בולגקוב
 קרל צ'פק


תחומים קשורים
 היסטוריה של א"י
 העת העתיקה
 נצרות


 
 
 

פונטיוס פילטוס


Pontius Pilate

פילטוס במסורת הנוצרית

פונטיוס פילטוס (? - 36? לספירה) נציב רומי ביהודה בשנים 26 - 36 לספירה. נודע ביחסו הקשה לתושבי הארץ. במסורת הנוצרית נזכר בעיקר בשל מעורבותו בצליבתו של ישוע הנוצרי.

 

על פי הסברה המקובלת פילטוס היה בן לשבט הפונטי (Pontii) שמוצאו בחבל סמניום (Samnium) במרכז איטליה. היה ממעמד הפרשים (Eques) - מעמד בינוני בעל השפעה באימפריה הרומית במאה ה-1 לספירה, וייתכן כי מילא מספר תפקידים בצבא הרומי.

 

"ראו את האיש!"; פילטוס וישוע מול ההמון הירושלמי. ציור של אנטוניו ציזרי.

 

בשנת 26 לספירה מונה בהשפעת פטרונו, לוקיוס איליוס סיינוס (Sejanus Lucius Aelius) יועצו רב ההשפעה של הקיסר טיבריוס קלודיוס נירון, לנציב רומי ביהודה. פילטוס היה הנציב (פריפקטוס - praefectus) החמישי ביהודה, מאז עבר האזור ממעמד של מדינת חסות למעמד של פרובינקיה בשנת 6 לספירה. יהודה היתה אחת מכ-40 פרובינקיות באימפריה הרומית מאותה תקופה, ונחשבה לאחת הפחות חשובות בהן. מסיבה זו לא קונסולים נשלחו לשלוט ביהודה אלא נציבים ממעמד הפרשים הנחות יותר, אשר לא תמיד צייתו לחוקי האימפריה וכישוריהם המנהלתיים נחשבו פחותים בהשוואה לקונסולים.

 

פילטוס, כשאר הנציבים הרומים ביהודה, נהנה מסמכויות נרחבות בתחומי הצבא, המשפט והכספים, ואילו התושבים נהנו מעצמאות שיפוטית נרחבת למדי בנושאים אזרחים ודתיים (ר' סנהדרין). זמן קצר לאחר שנתמנה לנציב, הציב פילטוס את דגלי הלגיון הרומי בירושלים - מעשה שהתפרש על ידי היהודים כחילול קודש והיה בניגוד למדיניותם הסובלנית של הנציבים הקודמים, אשר נמנעו בדרך כלל מלפגוע ברגשות הדתיים של תושבי ארץ ישראל. על פי המקורות באותה תקופה, ביניהם כתביהם של יוספוס פלביוס ופילון האלכסנדרוני, יצאה משלחת של נכבדי העם לקיסריה, מקום מושבם של הנציבים הרומים, במטרה לתבוע מפילטוס לבטל את הגזירה. פילטוס התנגד תחילה לבקשה ואף איים להורגם, אולם התעקשותם של היהודים שהיו מוכנים למסור את נפשם הרתיעה אותו, ובסופו של דבר הוצאו דגלי הלגיון מהעיר.

 

זמן קצר לאחר מכן לקח פילטוס כספים מבית המקדש והשתמש בהם לבניית אמת מים ארוכה שחיברה את ירושלים אל ברכות שלמה. כאשר הפגינו תושבי ירושלים נגד ההחלטה, ציווה פילטוס על חייליו לפזר בכוח את המפגינים וכתוצאה מכך נהרגו ונפצעו רבים. פילטוס הוסיף לפגוע ביהודים כאשר בשנת 29 הנפיק מטבעות אשר עליהן נטבעו סמלים רומים אליליים, וכאשר ציווה להכניס שלטים שעליהם היה חרות שמו של הקיסר טיבריוס. מקור נוסף המצביע על התדרדרות היחסים בין תושבי הארץ לשלטון הרומי הוא הברית החדשה, על פיה הרג פונטיוס רבים מתושבי הגליל (הבשורה על פי לוקס יג א).

 

בשנת 31 חלו מספר שינויים שהביאו לירידה בכוחו של פילטוס: פטרונו סיינוס הוצא להורג, והנציב הרומי בפרובינקיית סוריה, אשר הנציבות ביהודה היתה למעשה כפופה לו, חזר אליה לאחר ששהה תקופה ארוכה ברומא. יחסו של פילטוס ליהודים נעשה מתון יותר, ובמטבעות שהוטבעו בשנת 32 כבר לא הופיעו סמלים פגניים . בתקופה זאת החל כנראה פילטוס לבנות מקדש לכבודו של טיבריוס בקיסריה, והכתובת שהתגלתה על אחד משרידי המקדש היא הפעם היחידה בו מוזכר שמו של פילטוס בממצא ארכיאולוגי.

 

בעקבות הטבח שבוצע בפקודת פילטוס בשומרונים בשנת 36, גבר המתח בין תושבי הארץ לשלטונות הרומים. הנציב הרומי בסוריה, לוקיוס ויטליוס (Lucius Vitellius), ביקש להפחית את המתח ביהודה, ופיטר את פילטוס, אשר נשלח לרומא. קיימות גרסאות סותרות לגבי גורלו של פילטוס לאחר מכן: על פי ההיסטוריון הנוצרי בן המאה ה-3 אוסביוס (Eusebius) הוגלה פילטוס לגאליה (צרפת), ושם שלח יד בנפשו אחרי זמן קצר. גרסה אחרת טוענת כי פילטוס הוכרח להתאבד על ידי הקיסר קליגולה, יורשו של טיבריוס.

 

דמותו של פילטוס מופיעה בכתביהם של סופרים ומשוררים מהעת החדשה, בהם "האמן ומרגריטה" של מיכאיל בולגקוב וקובץ סיפורים קצרים של קרל צ'פק.

 


פילטוס במסורת הנוצרית

עיקר פרסומו של פילטוס בא לו בשל מעורבותו בצליבתו של ישוע הנוצרי. באופן כללי הגישה בספרי הבשורה כלפי פילטוס אוהדת, וזאת בניגוד לכתבים של פלביוס ופילון בהם הוא מתואר כעריץ ואכזר. הבדלי ההתייחסות לפילטוס נובעים ככל הנראה מתוך רצונם של שהנוצרים הראשונים להאשים את היהודים בצליבתו של ישוע (יש לציין כי למשפטו של ישוע, ולמעשה לקורות חייו, אין תשתית עובדתית מוצקה והידוע לנו מתבסס בעיקר על הכתבים הנוצריים).

 

בבשורה על פי מרקוס מתואר פילטוס כאדם חלש והססן, שנכנע לדרישת ההמון והכוהנים היהודים לצלוב את ישוע ולשחרר את הגנב בר אבא (טו, ט-יב). למנהג בו חנן הנציב הרומי פושעים לכבוד הפסח אין קרוב לוודאי בסיס היסטורי, וסיפור זה נועד כנראה להאיר את פילטוס באור חיובי ולהטיל על היהודים את האשמה במותו של ישוע. לפי הבשורה על פי יוחנן, השתכנע פילטוס כי ישוע חף מפשע ומתרשם מאופיו - "ראו את האיש!" (יט, ד-ה), ובבשורה על פי מתי הוא ניסה להתנער מהאשמה: "ויהי כראות פילטוס כי לא־יועיל מאומה וכי רבתה עוד המהומה ויקח מים וירחץ את־ידיו לעיני העם ויאמר נקי אנכי מדם הצדיק הזה" (כז, כד).

 

במהלך השנים הוצגה דמותו של פילטוס באור חיובי יותר. בספרים האפוקריפיים הנוצריים - הספרים החיצוניים שנכתבו במאות הראשונות לספירה ולא נכללו בברית החדשה - הגישה לפילטוס אוהדת באופן מובהק ועל פי כמה מהם הוא ואשתו, קלאודיה פרקולה (Claudia Procula) התנצרו. בספר הנוצרי מהמאה ה-5, "מעשי פילטוס" (Acta Pilati) הנקרא גם "הבשורה על פי ניקודמוס" (Gospel of Nicodemus), יש הערצה גלויה כלפי פילטוס והוא ומנוקה לחלוטין מאשמה. כמו כן קיים מכתב שאין לו כל אחיזה במציאות (Epistola Pilati ad Tiberium) בו מתאר פילטוס לקיסר טיביריוס את התופעות העל טבעיות שהתרחשו בזמן צליבתו של ישוע ומהלל את דמותו של הצלוב. ב"אני מאמין" (Credo) שנוסח בוועידת ניקיאה ה-1 (325) לא נזכר כלל חלקו בצליבה של ישוע.

 

בעיניי הכנסייה האתיופית  נחשב פילטוס לקדוש (יום הצום לזכרו נקבע ב-25 ביוני), ואילו אשתו הוכרזה כקדושה בכנסייה האורתודוכסית.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©