אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


תגובות הציבור לאחר הרצח.
תגובות הציבור לאחר הרצח. צילום: אורן אגמון
 
יגאל עמיר
יגאל עמיר צילום: איי פי
 
בול שהונפק לאחר הרצח.
בול שהונפק לאחר הרצח. באדיבות רשות הדואר-השירות הבולאי
 
אנדרטת הזכרון, שנתיים לרצח.
אנדרטת הזכרון, שנתיים לרצח.  צילום: אורן אגמון
 
עצרת זיכרון במלאת 3 שנים לרצח.
עצרת זיכרון במלאת 3 שנים לרצח. צילום: צביקה טישלר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מרכז רבין- האתר הרשמי
 חוק יום הזיכרון ליצחק רבין, התשנ"ז-1997


ערכים קשורים
 יצחק רבין
 מפלגת העבודה
 הסכם אוסלו
 אוניברסיטת בר אילן
 שמעון פרס
 מוחמד חוסני סעיד מובארכ
 ויליאם ג'פרסון קלינטון
 חוסיין אבן טלאל
 שירות ביטחון כללי


תחומים קשורים
 המאה ה-20 ואילך
 ישראל והציונות


 
 
 

רצח רביןמידע נוסף

רצח רבין, ההתנקשות בחייו של ראש ממשלת ישראל, יצחק רבין אשר ארעה ב-4 בנובמבר 1995, בסיומה של עצרת המונים בכיכר מלכי ישראל (כיום כיכר רבין). התנקשות זו סיימה בצורה טרגית את חייו של אדם, אשר עשה את רוב שנותיו בשירותה של מדינת ישראל, כמו כן נחשב הרצח לנקודת שבר בחייהם של רבים מאזרחי ישראל והחברה הישראלית כולה.

 

במוצאי שבת ה-4 בנובמבר 1995 התקיימה בכיכר מלכי ישראל בתל אביב עצרת המונים שכותרתה היתה "כן לשלום, לא לאלימות". העצרת, בהשתתפות מנהיגי מפלגת העבודה, פעילי שלום ומספר אמנים, אורגנה בנסיון לעורר תמיכה ציבורית בתהליך השלום שהוביל רבין.

זמן קצר לאחר סיום העצרת ירד רבין, מלווה במאבטחיו, במדרגות האחוריות של בניין עיריית ת"א וצעד לעבר מכוניתו. יגאל עמיר, צעיר יהודי שהמתין במקום, התקרב מאחור וירה בו בגבו שלוש יריות באקדח. ראש הממשלה נפצע אנושות והובל במהירות לבית החולים איכילוב. במהלך ההתנקשות נפצע גם ראש חוליית המאבטחים יורם רובין. עמיר, בן 27 סטודנט באוניברסיטת בר אילן ואיש ימין קיצוני, נתפס במקום והובל מייד למעצר.


עם היוודע דבר ההתנקשות הגיעו אל בית החולים בני משפחתו של רבין, שותפיו להנהגת המדינה ואזרחים מודאגים.

 

בשעה 23:14 הוכרז מותו. ראש לשכתו של רבין איתן הבר, יצא אל קהל הממתינים וקרא מול המיקרופונים הודעה רשמית: "ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה, בצער רב ויגון עמוק על מותו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין שנרצח בידי מתנקש בת"א". פעולת ההתנקשות עצמה צולמה באקראי על ידי צלם וידאו חובב שעמד על גג בניין גן העיר הסמוך לעיריית ת"א.

 

יום לאחר הרצח התכנסה ממשלת ישראל לישיבת אבל במהלכה הוחלט למנות את שמעון פרס כמחליפו של רבין בתפקיד. זמן קצר לאחר הרצח הובאו למעצר גם חגי עמיר אחיו של יגאל עמיר, דרור עדני ומרגלית הר-שפי שנחשדו בסיוע לרצח.

להלווייתו של רבין הגיעו מאות אלפי אזרחים וכן נציגות חסרת תקדים של כשמונים ממנהיגי העולם ביניהם: נשיא מצרים חוסני מובארכ, נשיא ארה"ב ביל קלינטון, יורש העצר ממרוקו, וחוסיין מלך ירדן. במהלך ההלוויה נשאה נכדתו של רבין נועה בן ארצי נאום שריגש רבים מן הנוכחים.

לאירוע ההתנקשות קדמו לא מעט גילויי אלימות והסתה כלפי רבין בעיקר מידי אנשי ימין קיצוני. תהליך השלום שהוביל רבין מול העם הפלסטיני ומנהיגיו עורר התנגדות רבה בקרב תומכי הימין בציבור הישראלי. התקפות הטרור הרצחניות שאירעו במקביל הלהיטו עוד יותר את הויכוח הציבורי ואת גילויי ההתנגדות לרבין ומדיניותו. בהפגנות רבות נשמעה הקריאה "רבין בוגד", ואף הופצה כרזה בה נראה ראש הממשלה לבוש במדי אס.אס. במספר אירועים נתקל רבין באלימות פיזית של ממש. למרות סימנים מתריעים אלו, ההתנקשות בחייו של ראש הממשלה, על ידי אזרח ישראלי-יהודי, היכתה בתדהמה את הציבור הישראלי, שכן רצח של אישיות פוליטית יהודית בידי יהודי, נחשב לתרחיש בלתי סביר.


עוד בליל הרצח החלו להופיע גילויי אבל פומביים: הדלקת נרות בכיכר, כתובות גרפיטי במקום הרצח ועוד. הנצחתו של רבין קיבלה גם ביטוי רשמי בכמות נכבדה של אתרים שנקראו על שמו ביניהם כיכר הרצח ששמה שונה לכיכר רבין ובחקיקת- "חוק יום הזיכרון ליצחק רבין" ו"חוק המרכז להנצחת זכרו של יצחק רבין".

לצד גילויי האבל וההנצחה פתח רצח רבין דיון ציבורי נרחב בסוגיית ההסתה שקדמה לרצח ומידת אחריותם של מנהיגי הימין להסתה זו. סוגיית האחריות נותרה במחלוקת, כמוה גם סוגיית הקשר הסיבתי בין פעולותיו של עמיר וגילויי ההסתה.

זמן קצר לאחר ההתנקשות מינה ראש השב"כ ועדת בדיקה שתחקור את כשל האבטחה. במקביל החליטה הממשלה (ארבעה ימים לאחר הרצח) על הקמת ועדת חקירה ממלכתית - ועדת שמגר - שמונתה לחקור את כשל האבטחה סביב רבין. במהלך דיוני הוועדה התפטר מתפקידו כרמי גילון, ראש השב"כ דאז, לאחר שהבין כי הוועדה רואה בו אחראי למחדל האבטחה.

 

בדו"ח הסיכום קבעה הוועדה כי השב"כ נכשל באבטחתו של רבין הן ברמה הפיזית והן ברמה המודיעינית. כמו כן הוגשו מספר המלצות אישיות נגד כמה עובדי שב"כ וגובשו המלצות מערכתיות למניעת כשל דומה בעתיד. בעקבות הרצח ומסקנות הוועדה תוגברה אבטחת האישים בישראל באופן משמעותי. במהלך דיוני ועדת שמגר התגלה כי אבישי רביב, פעיל ימין שהיה מקורב ליגאל עמיר, היה למעשה סוכן שב"כ. גילוי זה עורר גל חשדות ותיאוריות שונות (קונספירציות) לגבי מעורבים נוספים ברצח. תיאוריות אלו הוכחו פעם אחר פעם כחסרות בסיס עובדתי, אך למרות זאת לא נעלמו כליל מן הדיון הציבורי בישראל.

עצרת זיכרון לציון עשור לרצח רבין, 2005 (צילום: ירון ברנר)


יגאל עמיר נידון למאסר עולם ו-14 שנים במצטבר; חגי עמיר נידון ל-16 שנות מאסר; דרור עדני נידון ל-7 שנות מאסר; מרגלית הר-שפי הואשמה בעבירת אי מניעת פשע ונידונה לתשעה חדשי מאסר. אבישי רביב הואשם בעבירה דומה ונמצא זכאי.

 

בהתאם לחוק "חוק יום הזיכרון ליצחק רבין" נקבע י"ב בחשוון כיום זיכרון ממלכתי בו מציינים מוסדות המדינה, ומערכת החינוך את זכרו של רבין. בתאריך הלועזי של יום הרצח (4 בנובמבר 1995) נערכת מידי שנה עצרת פומבית בכיכר רבין לזכרו.

 

לפרויקט מיוחד של ynet לרגל עשור לרצח רבין - לחצו כאן

 


מידע נוסף

 

עדיין בפוסט טראומה - מלחמת העצמאות, מלחמת לבנון ועוד אירועים טראומטיים סיפקו שפע של יצירות ספרותיות, אבל דווקא רצח יצחק רבין לא סיפק כמעט דבר. ניסים קלדרון מנסה לפצח את התעלומה. כתבה מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

יום זיכרון לרבין - 4 בנובמבר 1995, היום בו נרצח ראש הממשלה יצחק רבין, הוא יום עצוב במיוחד בהיסטוריה של מדינת ישראל. כתבה לילדים מתוך "מזֶה?"

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©