אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


קריסת המגדלים
קריסת המגדלים צילום cnn
 
גראונד זירו - הריסות מגדלי התאומים
גראונד זירו - הריסות מגדלי התאומים צילום: איי פי
 
רודולף ג'וליאני
רודולף ג'וליאני צילום: ערוץ 2
 
אוסמה בן לאדן
אוסמה בן לאדן צילום איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 הארכיון הדיגטלי של אירועי ה-11 בספטמבר
 נאומו של הנשיא בוש שנה לאחר המתקפה - כתבה באתר ynet
 המרדף שלי אחרי בן-לאדן - כתבה באתר ynet
 תערוכה העוסקת באירועי ה-11 בספטמבר בספריית הקונגרס האמריקאית
 ועידת הטרור: כך תוכננו פיגועי 11 בספטמבר - כתבה באתר ynet
 נאום בוש בעקבות המתקפה ב-11 בספטמבר
 איפה היית ב-11 בספטמבר? פרויקט מיוחד של אתר ynet


ערכים קשורים
 אל-קאעדה
 פנטגון
 הבית הלבן
 ג'ורג' ווקר בוש
 קרב פרל הרבור
 אפגניסטן
 מלחמת המפרץ השנייה
 צדאם חוסיין
 אוסמה בן-לאדן


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

11 בספטמבר 2001


September 11th

ציטוטים |  מידע נוסף

11 בספטמבר 2001, תאריך בו נערכה מתקפת טרור גדולה של ארגון אל-קאעדה על ארה"ב, אשר זעזעה והממה את החברה האמריקנית והעולם המערבי כולו.

בבוקרו של אותו יום השתלטו אנשי אל-קאעדה, בפעולה מתואמת שתוכננה במשך חודשים רבים, על ארבעה מטוסי נוסעים שהמריאו לטיסות פנים ברחבי ארה"ב. בסך הכול השתתפו בהתקפה כ-19 מחבלים, רובם ממוצא סעודי או מצרי, שהיו חמושים ככל הנראה בסכינים בלבד. לאחר ההשתלטות על המטוסים תפסו המחבלים את מקום הטייסים ושיתקו את משדרי הזיהוי של המטוסים, ובכך למעשה מנעו את יכולתה של מערכת הבקרה האווירית לזהות את מיקומם. כמה מן המחבלים הוכשרו במהלך ההכנה למתקפה בהטסת מטוסים קלים, ובעזרת המיומנות שרכשו ניווטו את המטוסים ליעדי התקיפה.

 

 

מגדלי התאומים עולים באש (צילום רויטרס)


בשעה 8:45 (שעון ניו יורק) התנגש מטוס "אמריקן איירליינס" בטיסה מס' 11 במגדל הצפוני של מרכז הסחר העולמי (מגדלי התאומים) בניו-יורק. 18 דקות לאחר מכן התנגש מטוס "יונייטד איירליינס" בטיסה מס' 175 במגדל הדרומי. בשעה 9:43 התרסק מטוס "אמריקן איירלינס" בטיסה מס' 77 אל תוך בניין הפנטגון בוושינגטון, שבו שוכן מרכז משרד ההגנה האמריקני. בשעה 10:10 התרסק המטוס הרביעי, מטוס "יונייטד איירליינס" בטיסה מס' 93, בשטח פתוח במחוז סומרסט בפנסילבניה. ככל הנראה התכוונו המחבלים לרסקו על מתחם הבית הלבן, משכנו של נשיא ארה"ב. הסיבות להתרסקות המוקדמת לא הובררו בוודאות. ייתכן כי הופל על ידי הצבא האמריקני, ואפשרות נוספת (שנתמכה על ידי שיחות טלפון סלולרי שהספיקו אחדים מנוסעי המטוס לערוך) היא עימות בין הנוסעים לחוטפים, שהביא להתרסקות. 

 

בעקבות התרסקות המטוסים בניו יורק פרצה אש בשני מגדלי התאומים. הם תוכננו אמנם לעמוד בעומסים כבדים במיוחד, אבל הלהבות גרמו להתכת שלד הבניין; כשעתיים לאחר ההתנגשות קרסו שני המגדלים בזה אחר זה. בין רגע ההתנגשות לקריסה הצליחו רבים מן הנמצאים במגדלים להימלט מן המקום. רבים אחרים נותרו לכודים או קפצו אל מותם מן הקומות העליונות. קריסת המגדלים פגעה גם ברבים מאנשי כוחות החילוץ שהגיעו למקום לאחר ההתנגשויות. הקריסה העלתה ענן אבק כבד שהקשה על פעולת הכוחות המחלצים, ובגינו פונו תושבי השכונות הקרובות.

 

בשעה 9:43 התרסק מטוס "אמריקן איירלינס" בטיסה מס' 77 אל תוך בניין הפנטגון בוושינגטון (צילום: איי פי)

 

את פעולות החילוץ הנהיג רודולף ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק באותה העת, שהפך לאחד מגיבורי היום. לעומתו, הנשיא דאז, ג'ורג' בוש, ששהה באותה עת בפלורידה, הובהל למקום מבטחים ולא הופיע בציבור או באמצעי התקשורת במשך שעות רבות. תמונות שני המטוסים המתרסקים וקריסת המגדלים שודרו בטלוויזיה שוב ושוב והגבירו את תחושות ההלם והבלבול. במשך שעות רבות לא היה ברור כמה מטוסים נחטפו, וניתנה הוראה לקרקע את כל המטוסים במרחב האווירי של ארה"ב ולהפיל מטוסים שלא יפנו מיד לנחיתה.


כ-2,980 איש (ביניהם חמישה אזרחים ישראלים) נספו במהלך אותו יום, ורבים אחרים נפצעו. מאז פרל הרבור לא היתה התקפה משמעותית על אזרחי ארה"ב על אדמתם, ולכן הותירו אירועי ה-11 בספטמבר 2001 את החברה האמריקנית המומה, פגועה ומבולבלת. תגובות טראומטיות אלה הולידו זמן קצר לאחר מכן גל של פטריוטיזם ומפגני אחדות לאומית.

פינוי ההריסות בפנטגון ובמגדלי התאומים נמשך זמן רב, ובמהלכו הפך מוקד ההריסות בניו יורק לאתר זיכרון לקורבנות האסון. אמצעי התקשורת הצמידו לו מיד את הכינוי "נקודת-אפס בשטח" (Ground Zero) - מונח צבאי המציין את הנקודה על פני הקרקע שמעליה מתפוצצת פצצה גרעינית. ואכן, מבין שלושת יעדי המתקפה תפסה התרסקות מגדלי התאומים את מרכז תשומת הלב הציבורית. אנשי כוחות החילוץ ובראשם כבאי ניו יורק הפכו לגיבורים לאומיים, ולמענם ולמען משפחות הקורבנות נערכו מופעי צדקה ומסעי התרמה רבים.

תגובת הממשל האמריקני לאירועים היתה תקיפה במיוחד. תשעה ימים לאחר המתקפה הודיע הנשיא בוש בנאום לקונגרס על פתיחתה של מערכה כנגד הטרור, שאותה הציב כמטרה מספר אחת של כהונתו. כחלק ממערכה זו הוקם משרד מיוחד לביטחון פנים, נוהלי הביטחון ברחבי ארה"ב הוחרפו בקיצוניות (מדיניות שגררה ביקורת על הפרת זכויות אדם) וסוכנויות המודיעין ואכיפת החוק בארה"ב גויסו כולן למאמץ מיוחד לאיתור האחראים למתקפה, ולמניעת התקפות דומות בעתיד. תוצאות החקירה העלו קשר ברור בין מבצעי המתקפה לארגון אל-קאעדה. בנאומו בקונגרס קבע בוש כי המלחמה כנגד הטרור תכוון לא רק נגד טרוריסטים או נגד ארגון אל-קעידה בלבד, אלא כנגד כל גוף טרור או מדינה שתתמוך בפעילות טרור.

 


העיר ניו יורק לאחר נפילת המגדלים, ספטמבר 2001 (צילום: איי פי)

 

מדיניות זו יצאה לפועל באוקטובר 2001 כאשר כוחות צבא ארה"ב, במסגרת קואליציה בינלאומית, פלשו לשטח אפגניסטן, שם זכה ארגון אל-קאעדה לתמיכה ממשטר הטליבאן. כיבוש אפגניסטן היה צעד ראשון במסגרת שרשרת פעולות צבאיות ומדיניות שנקט ממשל בוש מאז מתקפת ה-11 בספטמבר, הבולטת בהן - כיבוש עירק והפלת משטרו של צדאם חוסיין.

 

למרות פעילות מאומצת של גופי ביטחון אמריקנים שונים, הצליח מנהיגו של ארגון אל-קעידה, אוסמה בן-לאדן, לחמוק שוב ושוב מרודפיו. רק כעבור כמעט 10 שנים, במאי 2011, הצליח כוח מיוחד של צבא ארה"ב לחסל את בן-לאדן שהסתתר בבית בפרבר של בירת פקיסטן, איסלמבד.


גודלה ועוצמתה של מתקפת הטרור נגד המעצמה הגדולה בעולם חרטו את אירועי ה-11 בספטמבר בזיכרון הקולקטיבי של אזרחי העולם בכלל ואזרחי ארה"ב בפרט.

 

בטווח הקצר הביאו אירועי יום זה להרעת המצב הכלכלי בארה"ב, להגדלת הוצאות הביטחון באופן משמעותי, החרפת סידורי הביטחון, פגיעה בזכויות אדם וניהול שתי מלחמות. ההשפעות ארוכות הטווח של אירועים אלו על החברה האמריקנית והעולם כולו ילכו ויתבררו במרוצת הזמן.

 


ציטוטים
 • "אני רואה רק מים ובניינים. אלוהים! אלוהים!"  (מילותיה האחרונות של מדלין איימי סוויני, דיילת במטוס חברת "אמריקן איירליינס‭,"‬ שהתרסק על אחד ממגדלי התאומים).

 

 • "שמענו משב רוח חזק ומיד לאחר מכן חבטה נוראית" (עדות אחד העובדים במגדלי התאומים).

 

 • "הוא היה נמוך כל-כך, שיכולתי לראות על בטן המטוס את ההשתקפות של המכוניות, העצים והבניינים‭,‬.הלב שלי הפסיק לפעום‭ "‬ (קצין משטרה שהיה סמוך לפנטגון).

 

 • "התחלתי לרוץ למטה את כל הקומות. היה חושך מוחלט. פגעתי בקירות ובעמודים, חטפתי מכות חזקות ברגליים ובגב, נתקלתי באבנים, נפלתי וקמתי. היתה לי מטרה אחת: להגיע למטה כמה שיותר מהר, ולצאת מתוך הבניין‭ "‬(ברוך מרל, תושב לונג איילנד).

 

 • "החלטנו להתפנות מייד, מבלי להמתין להוראות. בערך כשהגענו ברגל לקומה ה‭,23-‬ שמענו בכריזה של הבניין שמטוס פגע במגדל מס' ‭,1‬ ושעלינו להישאר ליד שולחנות העבודה שלנו. בכל זאת המשכנו לרדת. במדרגות החירום ירדו מעט מאוד אנשים. כל הזמן תהינו היכן כל השאר‭ " ‬(ריק דומינלי עובד במגדל 2).

 

 • "שון, זו אני. רק רציתי לומר לך שאני אוהבת אותך ושאני תקועה בבניין הזה. מטוס התרסק לתוכו, או שהתפוצצה פצצה. אנחנו לא יודעים מה זה, אבל יש כאן הרבה עשן. רק רציתי שתדע שאני אוהבת אותך, תמיד" (אחת מהניספות בשיחת טלפון אחרונה).

 

 • "הגענו תוך 15 דקות, וראינו שריפה משתוללת באחד המגדלים. בעוד אנחנו מחכים, נכנסה חוליית כבאים לראות מה אפשר לעשות ואז הבניין התמוטט. התחלנו לברוח, כשכדור של עשן רודף אחרינו. הרבה מהכבאים שהיו איתי נפגעו מהעשן תוך כדי הריצה ומתו" (דניס פישר, כבאי).

 

 • "ואז קורס הבניין הראשון, מפזר רסיסים למרחק של 20 רחובות. 20 דקות אחריו, כמו תאום אמיתי, מתמוטט גם המגדל השני. אנחנו עומדים על מקומנו, קפואים. הכול נראה בדיוק כמו הפקה מפוארת של סרט הוליוודי, רק שהפעם הסוף רע. כל-כך רע" (עד ראיה).

 

 • "זה יהיה מאבק ממושך, ושלא תהיה טעות: אנחנו ננצח‭"‬ (נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש זמן קצר לאחר הפיגועים).

 

 • "פעולות הרצח ההמוני נועדו להפחיד את האומה שלנו, תוך יצירת מצב של תוהו-ובוהו, אך הן נכשלו. ארצנו חזקה. עם גדול נזעק להגן על אומה גדולה. פעולות טרור יכולות לזעזע יסודות של בניינים גדולים, אולם הן אינן יכולות לפגוע ביסודות של העם האמריקני. פעולות טרור יכולות לזעזע ברזל, אך לא את רצון הברזל שלנו....זהו יום שבו אמריקנים מכל שדרות החיים מתאחדים בשאיפה לצדק ולשלום. אמריקה התמודדה בעבר עם אויבים רבים, ונעשה זאת גם עתה. איש מאיתנו לא ישכח את היום הזה לעולם. עם זאת, נמשיך קדימה להגן על החירות ועל כל הטוב והצודק בעולמנו. אלוהים ברך את אמריקה". (מתוך הנאום המיוחד של בוש לאומה האמריקנית יומיים לאחר הפיגועים).

 

 • "קבוצת ברברים הכריזה מלחמה על העם האמריקני. אנחנו נמצא את אלה שביצעו את זה, נוציא אותם מהחורים שבהם הם מסתתרים ונגרום להם להימלט במרוצה. זה קונפליקט חדש נגד אויבים שמאמינים שאינם נראים. אבל הם טועים: הם ייחשפו וילמדו שמי שפותח במלחמה נגד ארה"ב בוחר בהשמדתו שלו‭ "‬(בוש בנאום מספר ימים לפני המתקפה באפגניסטן).

 

 • "זה הכשל המודיעיני הגדול ביותר מאז פרל-הרבור. בעצם, זה ה'פרל-הרבור' של המודיעין שלנו" (בכיר במודיעין האמריקני).

 

 • "אמריקה זקוקה לחוכמה, לא לכוח. אם אתם, האמריקנים, מכבדים את דם האזרחים שלכם, מדוע אתם מתירים את דמם של הערבים, ומתכננים לצאת למסע הצלב השלישי‭"?‬ (נשיא עירק צאדם חוסיין)

 


מידע נוסף

השיחות האחרונות בטיסות ה-11/9: "אבא, המצב רע" - דו"ח הוועדה לבדיקת אירועי ה-11 בספטמבר חשף גם סיפורים אנושיים מרגשים. בין היתר תועדו עדויות מזעזעות של השיחות הטלפוניות האחרונות שהצליחו לקיים הנוסעים בשני המטוסים שהתנגשו במגדלי התאומים, ועובדים במגדלים, שנותרו חסרי אונים במקומם על פי הנחיות מוקד החירום, ונהרגו בקריסת המגדלים.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

ועידת הטרור: כך תוכננו פיגועי 11 בספטמבר - בסרטון ששידרה רשת אל ג'זירה לציון 5 שנים למתקפת הטרור על ארה"ב נראה מנהיג אל-קאעידה, אוסאמה בן-לאדן, נועד עם חוטפי המטוסים, ועם בכירים אחרים בארגון, בהם סגנו מוחמד עאטף ואיימן אל-זוואהירי. הסרטון כולל גם קטעים המראים תמונות שגרתיות מחיי פעילי הארגון, אימונים וצוואות החוטפים.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

11.9 - האם שקולה קריסת התאומים כנגד מאורעות שבדיעבד יודעים אנחנו כי סימנו בקע בהיסטוריה? האם מה שהתרחש בשנה שחלפה מאז, מאושש את הטענה הזאת? ירון לונדון.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

דו"ח: ראשי ה-CIA לא נערכו לפיגועי התאומים - דו"ח פנימי ראשון של הסוכנות הביון האמריקנית מאז אירועי ה-11 בספטמבר מצביע על כשלים בהתמודדות הארגון עם האיום שהציב אל-קאעידה ומטיל אחריות אישית על ראש הסוכנות דאז, ג'ורג' טנט. "הוא הזהיר כי אמריקה נמצאת במלחמה אך לא כתב תוכנית כוללת למלחמה בטרור", נכתב במסמך.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

דו"ח ועדת ה-11/9: הוחמצו 10 הזדמנויות לסיכול הפיגועים - 10 הזדמנויות מבצעיות לעלות על עקבותיהם של חוטפי המטוסים נקרו בדרכם של ממשלי בוש וקלינטון, אולם אף אחת מהן לא מומשה - כך קובעת ועדת החקירה לפיגועים במגדלי התאומים ובפנטגון. האחריות בדו"ח שיפורסם מוטלת על סוכנויות הביון, אך אין האשמות מפורשות - כנראה לאור הרגישות ערב הבחירות.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

לקחי 11 בספטמבר: זה המודיעין, טמבל! - חמש שנים אחרי מתקפת הטרור על ארה"ב, ניכר רק שיפור בסידורי האבטחה בשדות התעופה. נמלי הים עדיין פרוצים, האבטחה על הכורים לוקה בחסר, ואת הביטחון במערך הרכבת התחתית אפשר לסכם במלה אחת - שערורייה. ואולם, הסיבה העיקרית לכך שלא אירע בארה"ב פיגוע נוסף היא שימוש יעיל יותר במידע המודיעיני הנאגר בסוכנויות השונות.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

טנט הזהיר מאל-קאעידה – רייס התעלמה - ארה"ב גועשת בעקבות פרסומים ראשונים מתוך ספר של העיתונאי בוב וודוורד, מחושפי פרשת ווטרגייט. על פי אחד הפרסומים, הוזהרה רייס מכוונת תקיפה של אל-קאעידה אך החליטה לדחות את הדיון על כך.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

"הזהרנו את ארה"ב מבין לאדן כבר ב-1988" - מומחה לטרור ואיש קהיליית המודיעין לשעבר מגלה ל-ynet כי כבר בשלהי שנות ה-80 התגבשה בישראל הערכה לגבי רמת הסיכון הנשקפת מאוסאמה בין לאדן. המידע הועבר ל-CIA האמריקני, שם החליטו שלא להתייחס ברצינות - עד אסון התאומים, 13 שנים מאוחר יותר. גם היום, הוא אומר, יש לאמריקנים ולמערב בעיית מודיעין חריפה.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

ארה"ב: הכבאים שטפו את ג'וליאני - ארגון כבאי האש הפיץ קלטת בת 13 דקות שמכילה ביקורת נוקבת על תפקודו של ראש העיר ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, לאחר מתקפת הטרור של 11 בספטמבר. הם גורסים כי לא רק שג'וליאני לא הפגין מנהיגות, הוא אחראי לכשלים שגבו קורבנות, וגם לעובדה ששרידיהם של הכבאים שנספו לא הגיעו לקבורה. במטהו מכחישים את הטענות.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

ניו יורק: זוהתה גופת קורבן נוסף מפיגועי 11.9 - כמעט שש שנים חלפו מאז סדרת הפיגועים הקשה ביותר שידעה ארה"ב, אך מלאכת זיהוי גופות הנרצחים טרם הושלמה. אתמול זוהתה גופת הרוג נוסף, אדוארד ריאן, שעבד בקומה ה-92 של המגדל הצפוני - הראשון שנפגע. 2,750 אנשים נהרגו בפיגועים בעיר, בינתיים נמצאו שרידי הגופות של כ-1,100 בלבד.

למידע נוסף - לחצו כאן.

  

נשיא איראן לא יורשה להיכנס ל"גראונד זירו" - אחמדי-נג'אד, שיגיע למטה האו"ם בניו יורק, ביקש להיכנס להריסות מגדלי התאומים ולהניח זר לזכר קורבנות הפיגוע. הרשויות בארה"ב דחו אותו על הסף. הסיבה הרשמית: עבודות בניה שמתבצעות במקום.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

האפיפיור הגיע לגראונד זירו והתפלל לשלום - ראש הכנסייה הקתולית חתם את ביקורו בארצות הברית בביקור באתר שבו עמדו מגדלי התאומים, ובתפילה למען "שלום בעולמנו האלים". בתפילתו ביקש אור עבור "אלה שהשנאה כילתה את לבבותיהם". הערב יקיים מיסה המונית באצטדיון היאנקי'ז, ואז ישוב לוותיקן

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©