אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


פלוטו וירחו כרון
פלוטו וירחו כרון צילום: נאס"א
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף בנושא


ערכים קשורים
 מערכת השמש
 כוכבי לכת
 נפטון
 האיגוד האסטרונומי הבינלאומי
 מלקה
 חנקן
 פחמן חד-חמצני
 מתן
 המראה
 אסטרואיד
 שביט
 אורנוס
 פרסיוול לוול
 הדס
 מיתולוגיה יוונית ורומית
 וולט דיסני
 ירחים
 הרקלס
 טלסקופ
 גשושות חלל
 נאס"א
 ג'ררד פיטר קויפר


תחומים קשורים
 אסטרונומיה


 
 
 

פלוטו


Pluto

פלוטו - מידע בסיסי |  כרון - מידע בסיסי |  ציטוטים

פְּלוּטוֹ, כוכב לכת ננסי במערכת השמש, שנחשב עד 2006 כוכב לכת לכל דבר. בתור שכזה, הוא היה התשיעי במרחקו מהשמש (בדרך כלל; לעתים חוצה מסילתו את מסילת נפטון ; הדבר קרה לאחרונה בשנים 1979 - 1999). באוגוסט 2006, במליאת האיגוד האסטרונומי הבינלאומי (IAU), הוחלט לשנות את מעמדו ולסווגו ככוכב לכת ננסי, האבטיפוסי לסוגו. בהתאם השתנה שמו הרשמי, והוא קרוי עתה 134340 Pluto.

  

נתונים כלליים: בהירות נראית: עד 15.1; קוטר משווני: 2,320 ק"מ (פחות מירח הארץ); צפיפות ממוצעת: 2.0 גרם/סמ"ק; מרחק ממוצע מהשמש: 5,906,376,200 ק"מ; מסה: 13x1021 ק"ג, או 0.3% ממסת הארץ. משלים את הקפת השמש אחת ל-248 שנה בקירוב, ואת סיבובו סביב עצמו - אחת ל-6.4 יממות יחסית לרקע הכוכבים, בכיוון מנוגד לכיוון סיבובם של רוב הגופים במערכת השמש.

 

 

פלוטו (צילום: נאס"א)

  

מסילתו של פלוטו נטויה למישור המלקה (מישור הסיבוב של כדור הארץ סביב השמש) הרבה יותר ממסילותיהם של שאר כוכבי הלכת - 17.15º - והיא אליפטית ביותר: האקצנטריות שלה היא 0.25 בערך, לעומת 0.1 בערך לכדור הארץ. משום כך נע מרחקו מהשמש בין 4,435 מיליון ק"מ ל-7,304 מיליון. טמפרטורת פניו 230º- צלזיוס בקירוב,ונראה כי פני השטח שלו מכוסים רובם ככולם בקרח חנקן, עם כמויות קטנות של פחמן חד-חמצני ו מתן. עד כה לא זוהו על פני פלוטו תוואי שטח כלשהם. האטמוספירה שלו קלושה מאוד; כאשר פלוטו עובר את חלק מסילתו הקרוב יותר לשמש, ממריא חלק זעום מהחנקן ומהפחמן החד-חמצני הקפואים על פניו, ויוצר מעין אטמוספירה קלושה ביותר. בהמשך דרכו של כוכב הלכת במסילתו, מקצת האטמוספירה שבה וקופאת על פניו, ומקצתה מתפזרת ואובדת בחלל.

 

פלוטו וירחיו: כרון (צמוד אליו), ניקס ומתחתיו הידרה (צילום: נאס"א)

במובנים רבים, שרק חלקם נזכרו לעיל, פלוטו היה יוצא דופן מבין כוכבי הלכת, ונחשב מלכתחילה "בן חורג" בקרבם. כמה אסטרונומים טענו שאין הוא אלא אסטרואיד גדול במיוחד. אחרים סברו שהוא שביט מחגורת קויפר שנדד לעבר השמש ונכנס למסלול קרוב יותר אליה, ועוד אחרים סבורים שהוא היה בעבר הרחוק ירח של נפטון, אך נפרד מעליו. על רקע זה הועלתה הטענה כי יש להשמיט את פלוטו מרשימת כוכבי הלכת, שמספרם הנכון צריך להיות שמונה בלבד. ואכן, כך הוחלט במליאת IAU ב-2006. ההחלטה עוררה תרעומת רבה, הן בציבור הרחב הן בחוגי האסטרונומים. אבל מקובל על כלל האסטרונומים, המקצועיים והחובבים, כי החלטות IAU מחייבות אותם, כל עוד לא השתנו. החלטה נוספת של IAU קבעה כי פלוטו הוא האבטיפוס לקטיגוריה חדשה של גופים במערכת השמש - כוכבי לכת ננסיים (הוצעו לה השמות "פלוטונים" או "פלוטינים", אך הם לא התקבלו).

 

פלוטו התגלה בפברואר 1930. בשנים האחרונות של המאה ה-19, אחרי גילוי נפטון, נמצא כי מסילתו של כוכב לכת זה אינה הולמת במדויק את הניבוי, והמסקנה היתה שגרם שמיימי נוסף, חיצוני יותר, משפיע על מהלכו של נפטון במסילתו - אחרי ככלות הכול, כך התגלה נפטון עצמו, לאחר שנמצאו חריגות במסילת אורנוס. בדיעבד התברר שאין זה כך - מסתו של פלוטו קטנה מכדי שתשפיע על תנועת נפטון, והסטיות שנמצאו בתחילה היו פועל יוצא של שגיאה בחישוב מסתו של נפטון. אבל בשעתו, ביקשו כמה וכמה אסטרונומים למצוא את כוכב הלכת החדש הזה, ויותר מכול האסטרונום האמריקאי פרסיוול לוול, ששקד על החיפוש במצפה הכוכבים שלו באריזונה. אחרי מותו של לוול ב-1919 המשיך סגל המצפה בחיפושים, וב-1929 שכר לצורך זה אסטרונום חובב בשם קלייד ו' טוֹמבּוֹ (Tombaugh). בפברואר 1930, אחרי פחות משנה של חיפושים, מצא טומבו את כוכב הלכת (כפי שתואר אז). כאשר וידאו אסטרונומים אחרים את התגלית, נמצא כי גרם שמיימי זה הופיע בלוחות צילום כבר ב-1915, אלא שאיש לא הבחין בו בשעתו. ניתן לו השם פלוטו, שמו הלטיני של אל השאול הדס במיתולוגיה היוונית. התגלית שימחה רבים בארה"ב, וביניהם וולט דיסני, שכינה אחת מדמויותיו המצוירות בשם פלוטו.

 

פלוטו (בתחתית הצילום) וכרון. צולם על ידי טלסקופ החלל הבל (צילום: נאס"א)

ב-1979 התגלה ירחו הגדול ביותר של פלוטו -  כרון (על שם משיט המתים אל ממלכתו של הדס במיתולוגיה). בנובמבר 2005 הוכרז רשמית על גילוי שני ירחים נוספים, קטנים בהרבה מכרון, וכעבור כמה חודשים ניתנו להם שמותיהם, ניקס והידרה (ניקס היא אלת הלילה במיתולוגיה היוונית, והידרה היא המפלצת בעלת תשעת הראשים שקטל הרקלס). הירחים נתגלו באמצעות טלסקופ החלל הבל. לפי ההגדרה שניתנה לכוכבי הלכת הננסיים, כרון אולי צריך להיחשב אחד מהם, ומכאן שהמערכת פלוטו-כרון היא חריג מוזר במערכת השמש - כוכב לכת ננסי כפול. שאלה זו טרם הוכרעה, ומעמדו של כרון אינו ברור בשעת כתיבת דברים אלה.

 

בעת שפלוטו נחשב כוכב לכת, הוא היה היחיד שטרם ביקרה בו או בקרבתו גשושת מחקר. במשך זמן רב קראו המדענים לנאס"א לשגר חללית גם לעברו, ואכן המשימה, "ניו הורייזון" שמה, אושרה בתחילת 2003. הגשושה שוגרה בינואר 2006, תגיע לפלוטו ב-2015, ותמשיך הלאה אל חגורת השביטים קויפר. המדענים צופים שהיא תגלה בבוא העת לא מעט כוכבי לכת ננסיים חדשים.

 

ההצבעה על מעמדו של פלוטו ככוכב לכת, אוגוסט 2006 (צילום: איי אף פי)

 


פלוטו - מידע בסיסי

פלוטו - נתונים בסיסיים
פלוטו - נתונים בסיסיים
שם אנגלי Pluto
רדיוס משווני 1,195 ק"מ
שטח פנים 17,945,000 קמ"ר
מסה 1.25x1022 ק"ג
נפח 7,148,000,000 קמ"ק
צפיפות ממוצעת 1.75 גרם/סמ"ק
כבידה ממוצעת 58 ס"מ/שנייה2
מהירות בריחה 1.2 ק"מ/שנייה
בהירות נראית טיפוסית 15.1
אלבדו 0.49–0.66
שנה כוכבית (ימי ארץ) 90,465
זמן מחזור (שנים) 247.69
נקיפת השיווי (שנות ארץ) 7.3x1006
יממה (יממות ארץ) כוכבית 6.3872
יממה (יממות ארץ) שמשית 6.3867
מרחק ממוצע מהשמש 5,910,000,000 ק"מ
מרחק מהשמש (פריהליון) 4,436,000,000 ק"מ
מרחק מהשמש (אפהליון) 7,375,000,000 ק"מ
מהירות מסלולית ממוצעת 4.72 ק"מ/שנייה
אקצנטריות המסלול 0.249
נטיית מסלול מהמלקה 17.16 מעלות
נטיית ציר הסיבוב 120.53 מעלות
טמפרטורה ממוצעת על פני השטח כ-50 קלווין
לחץ אטמוספרי 1<<< אטמוספרות
מספר ירחים ידועים 3

 


כרון - מידע בסיסי

כרון - נתונים בסיסיים
כרון - נתונים בסיסיים
שם אנגלי Charon
רדיוס משווני 593 ק"מ
מסה 1.62x1021 ק"ג
צפיפות ממוצעת 1.85 גרם/סמ"ק
כבידה ממוצעת 0.31 מטר/שנייה2
מהירות בריחה 0.6 ק"מ/שנייה
אלבדו 0.38
בהירות נראית טיפוסית 16.8
מרחק ממוצע מפלוטו 19,600 ק"מ
זמן מחזור כוכבי 6.38725 יממות ארץ
יממה כוכבית 6.38725 יממות ארץ

 


ציטוטים
  • "ייתכן שיזכרו אותי כאדם שהרג את פלוטו", מייקל בראון, פרופסור לאסטרונומיה במכון הטכנולוגי של קליפורניה, שגילויו ב-2003 - כוכב הלכת הננסי "אריס" - הוביל לשינוי במעמדו של פלוטו.

 

  • "כן, עולה היום בעיני לחלוחית; אבל בסופו של דבר עלינו לתאר את מערכת השמש כמות שהיא באמת, ולא כפי שהיינו רוצים שתהיה". איבן ויליאמס, חבר האיגוד האסטרונומי הבינלאומי.

 

  • "האיגוד יכול לטעון ולחזור ולטעון שהשמיים ירוקים, וזה לא יהפוך אותם לכאלה. הם קבעו הגדרה שיש בה טעויות טכניות, לשוניות ומדעיות מביכות", אלן סטרן, אסטרונום מהמכון למחקר פלנטי בעיר בולדר שבקולורדו, מדען בכיר במיזם ניו הורייזון ומראשי המתנגדים לשינוי במעמדו של פלוטו.


 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©