אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סילביה פלאת', 1955
סילביה פלאת', 1955 
 
כריכת הספר "אריאל ושלוש נשים"
כריכת הספר "אריאל ושלוש נשים" באדיבות הוצאת הקיבוץ המאוחד
 
כריכת הספר "ג´וני פניקה ותנ"ך החלומות", 2007
כריכת הספר "ג´וני פניקה ותנ"ך החלומות", 2007 באדיבות הוצאת רסלינג
 
 קברה של סילביה פלאת'.
קברה של סילביה פלאת'. צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פמיניזם
 סוכרת
 טד יוז
 פרס פוליצר


תחומים קשורים
 ספרות כללית


 
 
 

סילביה פלאת'


Sylvia Plath

מידע נוסף

סילביה פלאת' (1932 - 1963), משוררת וסופרת אמריקאית, נחשבת לאחד מסמלי הפמיניזם בספרות ובתרבות האמריקנית. כתיבתה מצטיינת בנימה אישית, חושפנית ובוטה למדי. שיריה, הרומן שכתבה וכן יומניה האישיים, זכו לפופולריות הולכת וגוברת מאז שמה קץ לחייה בגיל 30.  

 

פלאת נולדה וגדלה בבוסטון, בת לזוג מהגרים מגרמניה. אמה, אורליה, היתה רווקה בת 30 כאשר נישאה לפרופסור אוטו פלאת, מומחה בעל שם עולמי לחקר דבורים. כאשר הכירו השניים כבר היה פלאת גבר מזדקן, אשר עורר ברעייתו הצעירה בעיקר תחושת סלידה. לבני הזוג נולדו שני ילדים - סילביה הבכורה ואח צעיר - וורן. כשהיתה בת שמונה הלך אביה לעולמו כתוצאה ממחלת הסוכרת.

 

מערכת היחסים המעורערת בין ההורים, תפיסת הקורבנוּת של אמה והשפעת מותו של האב, תוארו באריכות ובפירוט ביומניה האישיים של פלאת, אותם החלה לכתוב באדיקות בגיל 18. את ניסיון ההתאבדות הראשון שלה, שממנו נחלצה בקושי, ואת תחושת הבלבול העצמי שליוותה אותה מרבית חייה, תלתה (בין היתר) בחוסר האהבה של אמה כלפיה, ובחינוך שהחדירה בה, לפיו כל מה שדרוש לאישה כדי להצליח בחיים הוא להשיג גבר עשיר.

 

בבית הספר היתה פלאת תלמידה למופת. מגיל צעיר מאוד גילתה עניין בכתיבה, וכבר בתקופת נעוריה פורסמו שירים וסיפורים פרי עטה במגזינים שונים, חלקם אף זיכו אותה בפרסים ספרותיים. ב-1950 החלה את לימודיה בקולג'. בשנתה השלישית ללימודים לקתה בהתמוטטות עצבים וניסתה להתאבד. בששת החודשים הבאים היתה מאושפזת בבית חולים פסיכיאטרי, שם טופלה באמצעות מכות חשמל. סוג הטיפול הותיר בה חותם עמוק והפך לנושא חוזר ביצירתה האמנותית.

 

פלאת עם בעלה טד יוז, 1956

 

עם תום לימודיה בקולג' זכתה במלגת לימודים באוניברסיטת קיימברידג' שבאנגליה. שם, במהלך מסיבת סטודנטים, פגשה לראשונה את המשורר האנגלי טד יוז, ובין השניים ניצת רומן סוער, רווי יצרים, אשר תועד גם הוא בהרחבה ביומנה האישי. מקץ ארבעה חודשים באו השניים בברית הנישואין (1956). תקופה מסוימת חיו בארה"ב, שם עסקה פלאת בהוראת ספרות. ב-1959 חזרו לאנגליה וקבעו שם את משכנם. ב-1960, לאחר לידת בתם הבכורה, ראה אור ספר שיריה הראשון של פלאת - "קולוסוס". הספר זכה אמנם לשבחים, אך לא עורר תהודה גדולה בקרב קהל המבקרים והקוראים. הקריירה של יוז, לעומת זאת, הלכה ושגשגה והוא כבש לעצמו שם של משורר מוערך. ב-1962 נולד לבני הזוג בן נוסף.

 

נראה כי העליות והמורדות בחיי הנישואין של השניים, היוו מרכיב גורלי בשיווי משקלה הנפשי של המשוררת ובשבירתו. זמן קצר לאחר לידת בנם השני, גילתה פלאת כי בעלה בוגד בה עם אישה אחרת. בני הזוג נפרדו ופלאת עברה להתגורר בדירה קטנה בלונדון עם ילדיה. באותה תקופה התמסרה לחלוטין לכתיבה הספרותית ובפרק זמן קצר למדי כתבה את הטובים שבשיריה ואת הרומן - "פעמון הזכוכית" - יצירה נוקבת בעלת גוון אוטוביוגרפי שבו תיארה למעשה את התהליך הנפשי שהוביל אותה לנסיון התאבדות. 

 

"פעמון הזכוכית" ראה אור בראשית 1963. עם פרסומו, שקעה פלאת בדיכאון עמוק שגרם לה לשרוף מאות עמודים מכתביה הספרותיים. ב-11 לפברואר 1963, בזמן שילדיה נמים את שנתם בחדר השני, שמה קץ לחייה לאחר שהכניסה את ראשה לתוך תנור גז. מותה עורר סערה ציבורית מתוקשרת היטב. מכריה האשימו את המשורר במעשה ההתאבדות, ודאגו להסיר את השם "יוז" ממצבתה. המשוררת רובין מורגן אף כתבה פואמה בה האשימה את יוז ברצח אישתו.

 

משום שלא היו גרושים, הזכויות על עזבונה הספרותי של פלאת הועברו ליוז. הוא דאג לערוך ולהפיץ את כתביה, למעט היומנים האישיים שאסר על פרסומם במשך שנים ארוכות, ואף השמיד אחד מהם (יומן נוסף נעלם). בערוב ימיו התיר את חשיפתם לציבור. יומנים אלו נודעים כבעלי ערך ספרותי לא פחות מזה של שירתה וכתיבתה הפרוזאית, והם אף עולים עליהם בהרבה מבחינת היקפם. עם מותו של יוז בשנת 1998 הועברו הזכויות על כתבי פלאת לילדיה - פרידה, ציירת ומשוררת, וניקולס, ד"ר לביולוגיה ימית.

 

שנים אחרי מותה זכתה פלאת בפרס פוליצר היוקרתי (1982) והפכה לאייקון נערץ. התנועה הפמיניסטית אימצה אותה ואת יצירתה אל חיקה והציגה אותה כקורבן של הגבר ושל ממסד הנישואין. בשנת 2003 עלה לאקרנים הסרט "סילביה" (בכיכובה של גווינת' פאלטרו), אשר עסק בדמותה של המשוררת ומערכת יחסיה עם בעלה.


מכלול יצירתה: "קולוסוס" - שירים (1960), "אריאל" - שירים (1965). לעברית תורגמו הספרים: "פעמון הזכוכית" (1963), יצירה אוטוביוגרפית הנחשבת יצירת מופת בז'אנר שלה, "מתוך רמצי האפר" (1965) - הכולל שני שירים, "היומנים של סילביה פלאת' 1950-1962" (2002), "חליפת הלא נורא" (1996), "אלקטרה בשביל האזליאות" - שירים, ו"ג'וני פניקה ותנ"ך החלומות" (2007) - סיפורים, מסות וקטעי יומן.

 


מידע נוסף

 

"סופרמן למד אותי לעוף" - "בשנה שהמלחמה התחילה הייתי בכיתה ה' בבית הספר היסודי אֶני פ' ווֹרן בווינתרוֹפּ, ובחורף ההוא גם זכיתי בפרס על ציור השלטים הטובים ביותר בנושא "הגנה אזרחית". החורף ההוא היה גם החורף של חליפת השלג החדשה של פולה בראון, ואפילו כיום, שלוש-עשרה שנה לאחר מכן, אני זוכרת את הצבעים המשתנים של הימים ההם, והם ברורים ומוגדרים כדוגמאות בתוך קלידוסקופ". קטע מתוך הספר "ג'וני פאניקה ותנ"ך החלומות".

לטקסט המלא - לחצו כאן.

 

להכניס מברשת שיניים לשיר - "בחלק מהסיפורים עולה התנגשות מסוכנת בין הנוסחה שתרגלה פלאת' על מנת להשיג הצלחה עיתונאית, לבין האנרגיות הנפשיות שחותרות תחתיה ולעיתים מאיימות על שלמותה - בניגוד לשליטתה או לרצונה של הכותבת. אלו גם הרגעים המסקרנים והמרתקים ביותר בקובץ". מאמר ביקורת אודות הספר "ג'וני פאניקה ותנ"ך החלומות".

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

יומני היקר: אני מבואסת - "דפי היומן של פלאת פורשים לפני הקורא את תשוקותיה, מחשבותיה וחלומותיה של אישה אמריקאית צעירה בארה"ב הפוריטנית של שנות החמישים ובבריטניה, אליה עקרה עם בעלה. אישה צעירה השואפת לאהבה, לשחרור, ליצירה ויצרים, שבמקרה היתה גם משוררת מופלאה שהצליחה לתעד ביומנה, בחדות מדהימה ובצלילות של כתיבה ומחשבה, את תעצומות נפשה לצד החוויות הפרוזאיות ביותר של אכילת אפרסקים בשלים על מרפסת בערב קיץ". מאמר ביקורת אודות יצירתה של פלאת.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

בתם של טד יוז וסילביה פלאת לא מרוצה - "בתם של המשוררים סילביה פלאת וטד יוז פרסמה שיר בו היא מאשימה את רשת BBC במציצנות ובחפירה בלתי הוגנת סביב נסיבות מותה של אמה. פרידה יוז טוענת במקביל כי היא נרדפת ומוטרדת על-ידי מפיקי הסרט "Ted And Sylvia", שעוסק במערכת היחסים בין הוריה. את תפקיד פלאת תגלם בהפקה המדוברת השחקנית זוכת פרס האוסקר גווינית פלטרו".  כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

"שילוב לא מוצלח של תאונות" - "המשורר הבריטי טד יוז האמין כי הוא יוכל להתפייס עם אשתו ממנה נפרד, המשוררת סילביה פלאת, שבועות מספר לפני שהתאבדה, כך נחשף במכתבים שפרסמה השבוע הספרייה הלאומית הבריטית. במכתב לחבר כתב יוז: 'היא התבגרה מאוד וכמעט ותקנה את מערכת היחסים איתי'. התאבדותה, חודשיים מאוחר יותר, בחורף 1963, כשהיא מותירה אחריה שני ילדים קטנים, היתה 'שילוב לא מוצלח של תאונות', כתב יוז". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©