אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


בשנת 2004, כ-50% מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל לא היו מבוטחים בתוכנית לביטוח פנסיוני לגיל הפרישה
בשנת 2004, כ-50% מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל לא היו מבוטחים בתוכנית לביטוח פנסיוני לגיל הפרישה צילום: לע"מ
 
הפגנה של אלפי עובדים ובכללם עובדי מדינה ו עירייה במחאה על הרפורמה בפנסיה, 2003
הפגנה של אלפי עובדים ובכללם עובדי מדינה ו עירייה במחאה על הרפורמה בפנסיה, 2003 צילום: רוני שיצר
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 אתר הביטוח הלאומי


ערכים קשורים
 ביטוח לאומי
 ממשלת ישראל
 רומא העתיקה
 פרס
 אוטו אדוארד לאופולד פון ביסמרק
 רווחה


תחומים קשורים
 מושגים ואישים בכלכלה


 
 
 

פנסיה


pension

פנסיה בישראל |  מידע נוסף

פֶּנְסְיָה, תשלום קבוע, בדרך כלל קיצבה חודשית, המשולם בדרך כלל לאדם אחרי שהפסיק לעבוד (על פי רוב לעת זיקנה או בשל נכות) מידי הממשלה, המעביד לשעבר, או קרנות מיוחדות. ככלל, נמשכים התשלומים עד למותו של מקבל הפנסיה. גובהו של התשלום נקבע על פי קריטריונים המתייחסים למשכורתו (הכנסתו) של אדם במהלך עבודתו או בעת הפרישה, גילו, מספר שנות ותק שצבר ועוד.

 

הסדרי פנסיה היו מקובלים עוד בימי האימפריה הרומית, ועל פי עדויות שונות החל מימי האימפריה הפרסית (במאה ה-6 לפני הספירה). בהסדרים מסוג זה נכללו בעיקר אנשי צבא בגיל מתקדם או כאלה שנפגעו בקרב.

 

בעת המודרנית הופעלו תוכניות פנסיה החל מהמאה ה-19. תחילה באירופה, שם היו צרפת ובריטניה הראשונות להעניק פנסיה לעובדי השירות הציבורי; ב-1880 הנהיג אוטו פון ביסמרק (קנצלר גרמניה) פנסיה, בהיקף לאומי, לכל העובדים בגרמניה. באותה העת בארצות הברית יוחדו הסדרי פנסיה לאנשי צבא בלבד ורק בשלב מאוחר יותר נכללו בהן עובדי מדינה אחרים. הרחבת העקרון של קצבה פנסיונית לכלל האוכלוסיה, החל לתפוס תאוצה לקראת סוף המחצית הראשונה של המאה ה-20 באירופה, כחלק מהרעיון הכללי של מדינת הרווחה והביטוח הלאומי.

 

במבנה הפנסיוני המקובל במדינות מערביות דואגת הממשלה (או גוף ממלכתי כגון הביטוח הלאומי) לשלם קצבת זקנה - שהיא פנסיית מינימום בסיסית - לכל אזרח או תושב קבוע. מעבר לכך יכול אזרח להצטרף להסדר פנסיה פרטי, בנוסף לקצבה. הסדרי פנסיה מסויימים עשויים לכלול - מלבד תשלומים עבור התקופה שלאחרי פרישה מחמת גיל - גם תשלומים לאדם שאיבד את כושר עבודתו בעטייה של מחלה או נכות, וכן תשלומים לשאיריו לאחר מותו.

 

 


פנסיה בישראל

במדינת ישראל מעניקה המדינה באמצעות המוסד לביטוח לאומי קיצבת פנסיה לכל הקשישים שעברו את גיל הפרישה הקבוע בחוק ובכפוף לתנאי זכאות שונים. בשנת 2004 התקבל בכנסת חוק גיל הפרישה. החוק קבע את גיל הזכאות לקבלת קצבה שאינה מותנית בהכנסות, לנשים ולגברים כאחד, לגיל 70 (עד לקבלת החוק עמד גיל הפרישה על 65 לגברים ו-60 לנשים).

 

שני סוגים עיקריים של הסדרי פנסיה קיימים בישראל. האחד - פנסיה צוברת: פנסיה המשולמת מתוך קרן מיוחדת בה מצטברים סכומי כסף שמפרישים הן העובדים והן המעסיקים במשך תקופת עבודתו של המועסק. הסוג השני - פנסיה תקציבית: פנסיה הממומנת מתוך תקציב המדינה (מבלי שהעובדים מפרישים למטרה זו משכרם) לעובדי מדינה וותיקים או לעובדי חברות ממשלתיות מסוימות הפורשים לגימלאות. תנאי הזכאות וגובה התשלום של הפנסיה התקציבית מפורטים בחוק שירות המדינה (גמלאות) [נוסח משולב], 1970.

 

שרגא ברוש, אלי ישי ועופר עיני במעמד החתימה על הסכם הפנסיה במגזר הפרטי (צילום: פלאש 90)

 

כחלק מהמגמה לשפר את מצבה הכספי של מערכת הפנסיה, הונהגו שינויים בשיטה התקפה בישראל. משנת 2003, עובדי מדינה חדשים (למעט אנשי כוחות הביטחון) אינם נכללים בהסדר הפנסיה התקציבית, אלא בקרן פנסיה צוברת. עובדי המדינה הוותיקים - אשר עד לשנת 2003 לא הפרישו משכרם לצורך הביטוח הפנסיוני – משלמים כיום "דמי ניהול" בגובה של כ-2% משכרם.

 

על פי נתונים שנאספו בשנת 2004 כ-50% מהאוכלוסיה הבוגרת בישראל לא היו מבוטחים בתוכנית לביטוח פנסיוני לגיל הפרישה.

  

ביולי 2008 חתמו הסתדרות העובדים והתאחדות התעשיינים על הסכם פנסיה חובה לכל עובד. מכניסת ההסכם לתוקפו, בינואר 2008, כל עובד במגזר הפרטי בישראל זכאי לחברות בקרן פנסיה, אליה מופרשים סכום קבוע ממשכורתו וסכום קבוע כהשתתפות המעסיק. ההסכם נועד להבטיח את רווחתם של עובדי המגזר הפרטי, המהווים נתח משמעותי מציבור העובדים בישראל

 


מידע נוסף

 

איזה פנסיה אתה רוצה? חוסכים לפנסיה נדרשים להיחליט לא פעם באיזה אפיק הם רוצים לחסוך? לקבל בעת הפרישה קיצבה חודשית קבועה לכל ימי חייהם, או לקבל בעת הפרישה, בפעם אחת, את סכום החיסכון כולו ולנהל בעצם את כספי הפרישה בעצמו. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

הושלם מיזוג קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר - 250 עובדים, כשליש מסך כל העובדים בקרנות המתמזגות, יפרשו. נכסי הקרן הממוזגת "עמיתים" מסתכמים ב-134 מיליארד שקל והיא הפכה לגוף ההשקעות המוסדי הגדול בארץ, שברשותו 49 מיליארד שקל להשקעות חופשיות בשוק ההון. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

נחתם הסכם פנסיה חובה במגזר הפרטי - שר התמ"ת חתם היום על הסכם הפנסיה למגזר הפרטי, על פיו יחוייבו המעסיקים להפריש כספי פנסיה לעובדים עד לשיעור של 15% מהשכר הממוצע בתוך 5 שנים. ההסכם יחול על יותר מחצי מיליון עובדים שאין להם הסדר פנסיה. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©