אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 ויליאם ג'יימס, מחלוצי הפסיכולוגיה המודרנית
ויליאם ג'יימס, מחלוצי הפסיכולוגיה המודרנית 
 
 זיגמונד פרויד, מאבות הפסיכואנליזה
זיגמונד פרויד, מאבות הפסיכואנליזה 
 
 ז'ן פיאז'ה
ז'ן פיאז'ה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 איוון פטרוביץ' פבלוב
איוון פטרוביץ' פבלוב 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ויליאם ג'יימס
 מבחנים פסיכולוגיים
 פסיכואנליזה
 ביהביוריזם
 גשטלט
 זיגמונד פרויד
 איוון פטרוביץ' פבלוב
 התניה
 ג'ון ברודס ווטסון
 ברהוס פרדריק סקינר
 התנהגות בעלי חיים
 מוח
 מערכת העצבים
 פסיכיאטריה
 תרופות פסיכיאטריות
 דיכאון
 פסיכולוגיה חברתית
 מדעי ההתנהגות
 סוציולוגיה
 אריק אריקסון
 פסיכותרפיה
 התפתחות פסיכולוגית
 גנטיקה ותורשה
 ז'ן פיאז'ה
 לב סמיונוביץ' ויגוצקי
 למידה
 אינטליגנציה
 פסיכולוגיה אינדיבידואלית
 פסיכולוגיה הומניסטית
 פילוסופיה


תחומים קשורים
 פסיכולוגיה


 
 
 

פסיכולוגיה


Psychology

התפתחות הפסיכולוגיה כענף מדעי |  תיאוריות היסוד |  ענפים עיקריים |  מידע נוסף

פסיכולוגיה (מיוונית- "תורת הנפש"), תחום במדעי החברה, העוסק בחקר הנפש. מכלול המידע המתאר ומסביר את התנהגות האדם ובעלי החיים.

 

בתחילה שויכה הפסיכולוגיה כענף של הפילוסופיה, ועסקה בנושאים הנוגעים למושג ה"נפש". מאוחר יותר היא התעצבה והתאפיינה כתחום מחקרי-חברתי, העוסק בהתנהגות האדם. מושג ה"התנהגות" הוא אחד ממושגי המפתח של הפסיכולוגיה המודרנית, והוא מנותח בשורה של כלים מחקריים, תפיסות וגישות מדעיות. "התנהגות" היא מושג רחב המתייחס לפרטים, כגון שינויים בקצב הנשימה או הדופק, כאל דפוסים מורכבים, כגון הפעלת מחשב, קבלת החלטות ומנהיגות. מתוך הנחת היסוד שיש הקבלה בין האדם לבעלי החיים, משמש המחקר בבעלי חיים - שיש בו עניין כשהוא לעצמו - אמצעי להשגת נתונים על מנגנונים שחקירתם בבני אדם מסובכת או בלתי אפשרית בגלל סיבות שונות.

 

 

 


התפתחות הפסיכולוגיה כענף מדעי

כאמור, עד לתחילת המאה ה-19 היתה הפסיכולוגיה חלק מהפילוסופיה. כמעט בכל התורות הפילוסופיות הידועות קיימת התייחסות מרכזית לתיאור טבע האדם ותהליכי ההכרה, אולם רוב השאלות התמקדו בתהליכים נפשיים פנימיים שאי אפשר לערוך בהם תצפית ישירה. התשובות נשענו על היסקים עיוניים שנגזרו מהנחות יסוד, שמקורן היה באמונות שרווחו באותה תקופה או בנסיונו האישי של ההוגה.

 

הדחיפה העיקרית להתפתחות הפסיכולוגיה בתור מדע עצמאי שיש לו גישה אמפירית ניתנה באמצע המאה ה-19 בעקבות ההתפתחויות שחלו במדעי הטבע. העוסקים בתחום אימצו שיטות מדעיות ואמפיריות, הניתנות למדידה (ומאוחר יותר גם לחיזוי), ובנו מודלים התנהגותיים שונים על בסיס תצפיות. עם השנים, התווסף מידע רב ערך על הגורמים המניעים את האדם ומכתיבים את התנהגותו. תרומה רבה ניכרה גם להתקדמות במחקר הביולוגי והרפואי, ששפך אור על תופעות פסיכולוגיות ועל הבסיס הפיזיולוגי להופעתן.

 

יש הגורסים שראשיתה של הפסיכולוגיה המודרנית בשנת 1860, כשהופיע ספרו של הפילוסוף והמדען הגרמני גוסטב ת' פכנר, "יסודות הפסיכופיסיקה"; ויש הגורסים שראשיתה ב-1879, כשפתח הפיזיולוג וילהלם וונדט את המעבדה הפסיכולוגית הראשונה באוניברסיטת לייפציג שבגרמניה. מבלי לקבוע למי שייכת הבכורה על הענף, עבודותיהם של השניים היוו את הנסיונות הראשונים לחקור שאלות פסיכולוגיות באמצעות ניסוי מדעי שממצאיו מסתכמים בנוסחה כמותית. חלוצים נוספים באותה תקופה היו פרנסיס גלטון (Galton) באנגליה, שעסק בנסיונות הראשונים למדוד הבדלים אינדיבידואליים ביכולת השכלית, והפילוסוף והפסיכולוג האמריקאי ויליאם ג'יימס בארה"ב, שתיאר את ההכרה כ"איבר הידיעה" וטען כי ההתנהגות והתהליכים הנפשיים משמשים את תהליך ההסתגלות האנושי.

 

מכיוונים שונים אלה התפתחו דרכי המחקר המיוחדות של הפסיכולוגיה המודרנית המדעית ובייחוד הניסוי במעבדה והמבחן הפסיכולוגי. בניסוי במעבדה יוצרים מצבים מלאכותיים מיוחדים לשם בדיקה מבוקרת של התגובות על מצבים כגון אלה; במבחן הפסיכולוגי מודדים באובייקטיביות תכונות או כשרים שונים של הפרט.

 

יצוין כי גם היום ניטשים ויכוחים קשים באשר לטענה זו של אובייקטיביות המבחנים הפסיכולוגיים, כאשר רבים טוענים כי מבחנים אלה מותנים חברתית ותרבותית. בהיעדר מבחנים נטולי הקשר חברתי או תרבותי, משמשים מבחנים פסיכולוגיים אלו כאמצעי ראשון בחשיבותו לביצוע מחקרים פסיכולוגיים שונים. כתוצאה מכך, הפסיכולוגיה מהווה כיום תחום מחקר ועיון - כמו גם מקצוע מעשי.

 


תיאוריות היסוד

בתחילת המאה ה-20 התגבשה הפסיכולוגיה המדעית והופיעו תיאוריות מקיפות, שונות זו מזו. שלוש התיאוריות החשובות שמקורן באותה תקופה הן הפסיכואנליזה , הביהביוריזם והגשטלט.

 

פסיכואנליזה  - מחקריו של זיגמונד פרויד הניחו תשתית נרחבת לחקר התנהגות האדם באופן שלא היה מוכר עד כה, בטבעו את המושג "פסיכואנליזה". יש המייחסים לפרויד את הפופולריות הרבה של הפסיכולוגיה המודרנית, והוא נחשב לאחד מהחוקרים וההוגים הבולטים ביותר בהיסטוריה של חקר התנהגות האדם.

 

המונח פסיכואנליזה מתייחס לשני תחומים הקשורים זה בזה: תיאוריה פסיכולוגית מקיפה המתייחסת לאדם ולחברה, ושיטת טיפול נפשי. שיטת הטיפול נשענת על ההנחות המרכזיות של התיאוריה, כשבצדן העובדות המתגלות במהלך הטיפול משמשות מקור לבדיקת התיאוריה ולשיפורה.

 

ביהביוריזם  - התפיסה הביהביוריסטית נסמכת על ההתבוננות בהתנהגות הניתנת לתצפית וניתוחה, וכן מתייחסת בהרחבה להתניות הקשורות בין מנגנוני גירוי/תגובה. בניגוד לתפיסות אחרות, הפסיכולוגים הביהביוריסטים מתמקדים במחקרים כמותיים, שבהם ניתן לבודד משתנים ולעשות שימוש בשיטות מחקר אובייקטיביות ונטולות השפעות חברתיות, תרבותיות ואחרות. יש המגדירים את ענף הביהביוריזם כתחום ה"מדעי" ביותר של הפסיכולוגי, ונסמכות עליו שיטות מתקדמות יותר הנעוצות במחקרים רפואיים וביולוגיים שונים.

 

על פי הביהיביוריזם, הפסיכולוגיה המדעית חייבת להתרכז אך ורק בגירויים ובתגובות נצפות. החוקר המרכזי בענף זה היה איוון פטרוביץ' פבלוב, ביולוג רוסי שגילה והגדיר את מושג ה"התניה" במובנה הקלסי, וממשיכי דרכו המרכזיים הם ג'ון ברודס ווטסון ופרדריק סקינר, שטבע את המונח "התניה אופרנטית".

 

גשטלט - פירוש המונח גשטלט בגרמנית הוא "תבנית", "צורה", והוא שימש השראה לענף זה של הפסיכולוגיה שנוצר בגרמניה של המאה ה-19. קבוצת חוקרים שעסקו בחקר ההתנהגות האנושית וניסו להסבירה ולחזותה, העלו את הסברה לפיה המוח מנתח מצבים שונים על פי תבניות קבועות. הם הדגימו את התיאוריה על מספר רב של התנהגויות בבעלי חיים, ומאוחר יותר גם בבני-אדם.

 

בתחילת המאה ה-20 הלכה השיטה וצברה תאוצה, עם ריבוי הכתבים והמחקרים שהצביעו על תבניוּתה של התפיסה אצל בני האדם - וגם אצל בעלי החיים. על פי הגשטלט בכל תיאור של ההתנהגות יש להביא בחשבון את התבנית השלמה, שכן השלם שונה מסכום חלקיו.

 


ענפים עיקריים

עם השנים, התפתחו ענפים שונים של הפסיכולוגיה, כשכל אחד מהם מתאפיין בנקודת מבט שונה ושורה ארוכה של תיאוריות ומחקרים המנסים להסביר את התנהגותו של האדם. ענפים אלו כוללים מרכיבים עיוניים שיש בהם גם מרכיב פילוסופי/הגותי, אך גם כלים מעשיים, המשמשים לאבחון ולטיפול בתופעות פסיכולוגיות והתנהגותיות שונות.

 

פסיכולוגיה פיזיולוגית – ענף בפסיכולוגיה הנסמך על גורמים אורגניים-ביולוגים על התנהגותו של היחיד. ענף זה עושה שימוש במחקרים רפואיים שונים, המנסים להסביר מגוון רחב של התנהגויות, כמו גם הפרעות, על רקע תפקוד ביולוגי של איברי הגוף ובמרכזם המוח ומערכת העצבים (ענף הנוירופסיכולוגיה עוסק בהשפעות הכימיות ומבנה המוח על תהליכים מנטליים שונים).

 

ענף הפסיכולוגיה הפיזיולוגית מזכיר את הביהביוריזם, בהיותו אמפירי ומדעי מאוד, והוא ניתן לחיזוי ותצפית באמצעות שורה ארוכה של כלים רפואיים המסבירים את מצבו של האדם הנבדק ואת היחסים המורכבים שבין הגוף לבין ה"נפש". כך לדוגמה, ניתן להסביר מספר תופעות נפשיות שנחשבו בעבר כ"מחלות נפש" נטולות הסבר של ממש - כמחלות רפואיות לכל דבר ועניין, הנגרמות כתוצאה מליקויים במנגנונים ביולוגיים גופניים. ניתן לכנות ענף זה גם בשם "פסיכולוגיה רפואית", והוא קשור קשר הדוק לפסיכיאטריה. הוא כולל מרכיבים טיפוליים, הנקראים "פסיכולוגיה רפואית-שיקומית", ומסייעים לפתרון בעיות בעלות רקע אורגני-ביולוגי.

 

בענף זה נעשה לעתים רבות שימוש בתרופות שונות לצורך סיוע בתהליכי ריפוי ומניעה של הפרעות נפשיות שונות, כאשר התרופה הנודעת ביותר היא ה"פרוזאק" (ממשפחת ה-SSRI) שזכתה למעמד של אייקון חברתי-תרבותי בשלהי המאה ה-20, לאחר שהציעה פתרונות "קסם" למגוון רחב של קשיים ובעיות פסיכולוגיים ובעיקר לדיכאון.

 

פסיכוביולוגיה – ענף חדש יחסית, המשויך בדרך כלל לפסיכולוגיה הפיזיולוגית, ועוסק באספקטים ההתפתחותיים של האדם, ובאופן שבו התורשה משפיעה על התנהגות האדם. הפסיכו-ביולוגיה עוסקת במכלול הגורמים הנוגעים ליחסים המורכבים בין תורשה לבין סביבה, והיא כוללת גם מחקרים ותפיסות הנוגעות לאספקטים אבולוציוניים המשפיעים על הפסיכולוגיה של האדם.

 

פסיכולוגיה חברתית – ענף נרחב ביותר בפסיכולוגיה, המסביר את התנהגותו של האדם במסגרת החברה שבה הוא חי ומתפקד. הפסיכולוגיה החברתית עוסקת ביחסי הגומלין שבין האדם לחברה, לתפקודן של קבוצות ולאופיין ועוד. זהו ענף בינתחומי במדעי ההתנהגות, המשלב למעשה בין פסיכולוגיה לבין סוציולוגיה. פסיכולוגיה חברתית חוקרת באופן שיטתי את ההתנהגות החברתית האנושית, כאשר הדגש מושם על חשיפת הגורמים המשפיעים על התנהגות הפרט במסגרות חברתיות, ועל ניתוח והסבר תפיסתם והתנהגותם של יחידים בהקשר החברתי בו הם פועלים.

 

אחד החוקרים הבולטים בתחום זה הוא אריק אריקסון, שהיה תלמידו של פרויד והרחיב את עבודתו גם לאספקטים חברתיים-תרבותיים ופיתח מודל ייחודי הכולל שמונה שלבים המונעים על ידי גורמים פסיכולוגיים, חברתיים-תרבותיים וביולוגיים.

 

פסיכולוגיה קלינית – ענף זה של הפסיכולוגיה הנו אחד הפופולריים ביותר, מאחר והוא מתמקד בשיטות טיפול שונות ומכיל כלים יישומיים לניתוח ושינוי התנהגות. פסיכולוגיה קלינית עוסקת בראש ובראשונה באבחון הגורמים להתנהגויות בלתי-רצויות, ומאוחר יותר, באמצעות שורה של תהליכי טיפול ופסיכותרפיה, מאפשרת שינוי דפוסים, תפיסות ובעיות פסיכולוגיות המשפיעות על הפרט ועל סביבתו. גם בענף זה נעשה לעתים שימוש בתרופות שונות כחלק ממהלך הטיפול.

 

פסיכולוגיה התפתחותית - מתכתבת עם ענפי מחקר רבים של הפסיכולוגיה ונסמכת על מגוון עקרונות ותיאוריות מרכזיות ובסיסיות מכל גישה. גישה זו מתמקדת בתקופת ההתפתחות של הילד, כגורם מרכזי בהתפתחות אישיותו ואופיו עם התבגרותו. לפי גישה זו, תהליכים ואירועים המתרחשים בילדות מהדהדים גם באדם הבוגר, והם בעלי חשיבות מכרעת להכתבת התנהגותו בבגרותו. ענף זה שוזר שני תחומים עיקריים: התורשה והסביבה, ובוחן את יחסי הגומלין ביניהם והשפעתם על התנהגות האדם. הפסיכולוגיה הקוגניטיבית (ראה בהמשך) משויכת לעתים כתת-ענף של הפסיכולוגיה ההתפתחותית.

 

פסיכולוגיה קוגניטיבית – במרכז ענף זה עומד מחקר ה"הכרה", על מרכיביה השונים והתופעות הקשורות בה. ענף זה עוסק במבנים הכרתיים שונים, ובפעולות הגומלין (אינטראקציה) בין נתוני הסביבה הנקלטים על ידי האדם, לבין המבנים ההכרתיים של שכלו. הפסיכולוג השווייצרי ז'אן פיאז'ה טבע את מושג ה"אפיסטמולוגיה הגנטית", שהיא מעין "לוח זמנים" טבעי להתפתחות יכולת החשיבה של ילדים המורכב מחמישה שלבי התפתחות אוניברסליים. פיאז'ה והפסיכולוג הסובייטי לב ויגוצקי, נחשבים למכונני הזרם הקונסטרוקטיביסטי. שני חוקרים אלו משויכים לעתים קרובות גם לענף הפסיכולוגיה ההתפתחותית.

 

פסיכולוגיה חינוכית – בוחנת את מכלול התהליכים, התופעות והמרכיבים של תופעת הלמידה, בדרך כלל במסגרת מוסדות חינוכיים. כמשתמע משמו, בענף זה עוסקים בעיקר אנשי חינוך, המטפלים בשורה ארוכה של נושאים הנוגעים לתפקודו של הלומד וביחסי הגומלין שבין מרכיבים אישיותיים וסביבתיים על תהליכי הלמידה. בכלל זה, נודעת חשיבות למרכיבים הכרתיים-קוגניטיביים (כמו משכל), התפתחותיים וחברתיים. גם ענף זה נחשב לחדש, יחסית, והוא כולל גם כלים טיפוליים ומתקנים.

 

פסיכולוגיה ארגונית – ענף בפסיכולוגיה העושה שימוש בעקרונות חברתיים לצורך ניתוח פעילותן של מערכות ארגוניות ועסקיות שונות. בענף זה משמשים, זה לצד זה, תהליכים ועקרונות הלקוחים מהפסיכולוגיה החברתית, הקוגניטיבית, וגם מתחומים אחרים של מדעי החברה.

 

מושגי המפתח של התחום נוגעים לתופעות של מנהיגות ומבנים היררכיים של הארגונים השונים, הן ברמת המיקרו (האדם היחיד) והן ברמת המקרו (החברה בכללותה). ההבדל המרכזי בין ענף זה לבין הפסיכולוגיה החברתית הוא בכלים היישומיים והאבחוניים שהוא כולל, ומתייחסים בנפרד לגורמים תעסוקתיים אותם הוא מבודד, מעריך ומנתח. גורמי הנעה (מוטיבציה) של העובדים, פיתוח שיטות תגמול וענישה, מיון והתאמה של עובדים לסביבת העבודה הם חלק מהיישומים המרכזיים של הענף.

 

ענפים נוספים בתחום הפסיכולוגיה: פסיכולוגיה אינדיבידואלית, פסיכולוגיה הומניסטית

 


מידע נוסף

  

 

  • הידעת? הפסיכולוג שלך מדבר עליך עם אחרים. כתבה בערוץ הבריאות באתר ynet. לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

  • מה יש לפסיכולוגים נגד המאמנים האישיים? כתבה בערוץ הבריאות באתר ynet. לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

  • איך בוחרים פסיכולוג. כתבה מתוך ערוץ הבריאות באתר ynet. לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©