אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


פרגים
פרגים צילום: אלכס קולומויסקי
 
צבעוני
צבעוני 
 
פרח השזיף
פרח השזיף צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 לאתר "צמח השדה"


ערכים קשורים
 סימטריה
 האבקה
 עלה
 פרי
 תלתן
 אבקן
 שחלה
 עלי
 צלקת
 תרבות צמחים
 פלרגוניום
 הרדוף
 כליל
 בוהיניה
 בצל
 פקעת
 צבעוני
 נרקיס
 כלנית
 נורית
 מכוסי זרע
 גבעול
 תפרחת
 עלי כותרת
 גמטה
 חלמיתיים
 ורד
 אירוס
 סחלב
 חמנית
 גפן
 תירס


תחומים קשורים
 בוטניקה


 
 
 

פרח


Flower

פרחים נכונים ובלתי נכונים |  התפקידים של חלקי הפרח השונים |  פרחי נוי |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

פרח, האיבר הנושא את איברי המין בצמחים מכוסי זרע, ממנו נוצר הפרי.

 

עוקץ הפרח (Pedicel) נושא את הפרח ומחבר בינו לבין הגבעול או ציר התפרחת. בראש העוקץ יש קטע מורחב, המכונה מצעית הפרח, עליו יושבים שאר איברי הפרח. האיברים החיצוניים ביותר הם עלי הגביע, שצבעם ירוק בדרך כלל, ופנימה להם מצויים עלי הכותרת שהם לרוב צבעוניים. שתי קבוצות עלים אלה מהוות את העטיף. במרכז הפרח מצויים איברי הרבייה: האבקנים המכילים את תאי המין הזכריים, והאיבר הפנימי ביותר, העלי, שמכיל את תאי המין הנקביים. 

 

מבנה הפרח

ישנם פרחים דו-מיניים המכילים גם אבקנים וגם שחלות ויש פרחים חד-מיניים. אלו יכולים להיות זכריים בלבד, או נקביים בלבד. בצמחים מסויימים, הפרחים החד-מיניים, האבקניים (הזכרים) או העליים (הנקבות), מצויים בצמחים שונים, ואז הצמח נקרא דו-ביתי, כמו בתאנה ובחרוב. במיני צמחים אחרים הפרחים החד-מיניים נמצאים על אותו הפרט עצמו, כמו בפקאן, ואז הצמח הוא חד-ביתי. כאשר יש לצמח מסוים פרחים חד-מיניים ודו-מיניים הוא נקרא צמח פוליגמי.

איברי הפרח סדורים על המצעית בדוּרים (מעגלים) בפרחים ציקלים, או בצורת ספירלה בפרחים אָציקלים. במספר משפחות, כמו בחלמיתיים, יש, בנוסף לגביע, דּוּר של עלי עטיף דמויי גביע, המכונים גביעון. מספר האיברים בכל דּוּר משתנה במשפחות השונות, ועל-פי רוב, אין מספר האיברים זהה בדורים השונים. לפרחים צורות רבות ומגוונות. לעתים יש בהם עלי גביע בלבד ללא עלי כותרת צבעוניים, ולעתים יש עלי כותרת מרובים, כמו בורד. לעתים העלים מאוחים ויוצרים צורות מיוחדות, כמו בציפור גן עדן, באירוס ובסחלב, ולעתים גדלים הפרחים בתפרחת כמו בחמנית, בגפן ובתירס

 

מצגת הממחישה את שלבי התפתחותו של הפרח לכדי פרי

 

המצגת מתוך אתר מחזור הרבייה , באדיבות המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח ), ובאדיבות המרכז לחינוך מדעי טכנולוגי, אוניברסיטת תל-אביב. 

 


פרחים נכונים ובלתי נכונים

על-פי הסימטריה שלהם נחלקים הפרחים לשניים:

פרחים בלתי נכונים (zygomorphic flower) - פרחים בעלי סימטריה דו-צדדית. כלומר, קיים מישור אחד בלבד, המחלק את הפרח לשני חצאים שווים. בפרחים חד-שפתניים (unilabiate flower) חלקו התחתון של העטיף מורחב כשפה, כמו אצל השפתניים. בפרחים לשוניים הכותרת בצורת לשון, כמו במשפחת המורכבים. פרחים בלתי נכונים נוספים מאפיינים את משפחות הסחלביים והפרפרניים. בשל מגוון הצורות בו הם מופיעים, פרחים בלתי נכונים מצריכים התמחות מיוחדת מצד המאביק כדי שיוכל להגיע לצוף ולהאביק אותם.

פרחים נכונים (actinomorphic flower) - פרחים בעלי סימטריה רדיאלית. כלומר, ישנם מספר מישורים החוצים את הפרח ויוצרים תמונות ראי משני צדיהם. הם מאפיינים מינים רבים ממשפחות הציפורניים, הורדיים והשושניים, ואין הם מצריכים התמחות מיוחדת של המאביק.

 

  שדה פרחי כלניות (צילום: אמיר פלג)

 


התפקידים של חלקי הפרח השונים

עלי גביע (sepals) - סוג של עלים; מגנים על חלקי הפרח הפנימיים מפני התייבשות, בשלב שקודם לפתיחת הפרח. יש משפחות רבות שבהן הגביע מגן גם על הפרי המתפתח. כך במשפחות השפתניים והזיפניים נמצאת השחלה הקטנה בבסיס הגביע. במינים רבים של תלתן מסייע הגביע לאחר ההבשלה להפצת הפירות החד-זרעיים.

עלי כותרת (petals) - סוג של עלים; מסייעים למשוך מאביקים. בפרחים מואבקי רוח הכותרת חסרה על-פי רוב, ובמואבקי חרקים או ציפורים היא גדולה וצבעונית. פרחים מציעים למאביק גמול של צוף (מעין מיץ שהפרח מייצר) או גרגרי אבקה, והכותרת היא מעין דגל המכריז על מקור המזון, ומנחה את המאביק למיקומו המדויק. בכותרתם של פרחים רבים יש קווים או כתמים השונים בצבעם מצבעה הכללי של הכותרת, והללו מנחים את המאביק. יש צמחים שבהם יש על הכותרת בליטות או קשקשים, המונעים מחרקים שאינם מסייעים להאבקה להגיע אל המקום שבו חבויים הצוף וגרגרי האבקה.


 

עלי כותרת ואבקנים (צילום: סי די בנק)


אבקנים - מכילים את תאי המין הזכריים. בפרחים מואבקי רוח הם יוצאים מתוך הפרח. לרוב, המאבקים שלהם חופשיים לתנועה ברוח, והגרגרים מתפזרים דרך נקבים בקצה המאביק. לפרחים המואבקים על-ידי חרקים יש זירים (קנה דק באבקן) קשיחים המכוונים את המאבק אל גופו של החרק. יש צמחים שבהם המאביק גורם לתנועת האבקנים, המביאה את גרגרי האבקה אל גופו של המאביק.

עֱלי - מורכב מעלה שחלה יחיד או ממספר עלי שחלה, שנושאים את הביציות בשפתם. הביציות מכילות את תאי המין הנקביים, שמתפתחים לזרעים לאחר ההפריה הכפולה. מעל עלי השחלה נישא עמוד העלי שבראשו הצלקת הקולטת את גרגרי האבקה. מכלול עלי השחלה נקרא גינציום (gynoecium).

פרח מושלם (perfect flower) הוא פרח המכיל את כל החלקים השונים: עלי גביע וכותרת, אבקנים ועלי.

 


פרחי נוי

לצמחים רבים יש פרחים גדולים והדורים, וטיפוחם על-ידי האדם במהלך מאות ואלפי שנים איפשר לו ליפות את סביבתו. צמחי התרבות טופחו בעיקר להגדלת יבולי הצמחים, להגברת ריחם או צבעם של הפרחים ולהארכת משך חיי הפרח לאחר ניתוקו מהצמח. יש אלפי מינים של פרחי נוי, ובאופן מתמיד מפתחים טיפוסים וזנים חדשים.

 

כליל החורש ופרחיו (צילום: גילי סופר)

 

פרחי נוי בולטים בנוף הארץ הם הורד, הפלרגוניום וההרדוף שפורחים בקיץ. עצי נוי בעלי פרחים נאים הם הצאלון, כליל החורש והבוהיניה. צמחי בצל ופקעת הפורחים בחורף ובאביב הם צבעוני , נרקיס, כלנית ונורית.

 


מידע נוסף

 

זהו את הפרח - מבחן טריוויה פרחוני. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

  

פריחה בחורף - פרויקט מיוחד באתר ynet.

לעמוד פרויקט - לחצו כאן.

 

מפרח לפרי - כיצד מתקיימת רבייה מינית בצמחים, איך משפיע תהליך ההאבקה על מבנה הפרח, ומה הקשר בין שחלות וזרעים לבין פירות וצמחים? פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

פרחים - חידה: מה משותף לברוקולי, ארטישוק וכרובית? שלושתם צמחים, שלושתם משמשים למאכל, שלושתם... פרחים! ברוכים הבאים לעולמם הריחני של הפרחים. זה לא רק מריח טוב, זה גם נראה מצוין. כתבה לילדים מתוך "מזה?"

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

הכל דבש - מדוע דבורים נמשכות לפרחים? מהו ההבדל בין דבורת הבית לדבורת השדה? אנציקלופדיה ynet מציגה - תהליך הפקת דבש, מהצוף ועד הכוורת. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 


בחנו את עצמכם

 

.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©