אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אנה פרנק
אנה פרנק 
 
אוטו פרנק, מאי 1936
אוטו פרנק, מאי 1936 צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
ביתה של אנה פרנק
ביתה של אנה פרנק צילום: שלום בר טל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ביתה של אנה פרנק
 Anne Frank Center


ערכים קשורים
 שואה
 מלחמת העולם השנייה
 הולנד
 אושוויץ
 ברגן בלזן


תחומים קשורים
 המאה ה-20 ואילך
 יהדות - אישים
 ספרות כללית


 
 
 

אנה פרנק


Anne Frank

ציטוטים |  מידע נוסף

אנה פרנק (1929 - 1945), נערה יהודיה שנספתה בשואה. השאירה אחריה יומן שכתבה במחבוא עד שנתפסה על ידי הנאצים ונשלחה למחנה השמדה. שנים אחרי מותה פורסם היומן כספר והיה לנכס צאן ברזל בספרות העוסקת במלחמת העולם השנייה. יומנה של אנה פרנק מהווה לא רק מסמך תיעודי נדיר של חיי היומיום בתקופת המלחמה, אלא גם ביטוי לכישרון ספרותי יוצא דופן שנקטע באיבו.

 

אנה פרנק נולדה בפרנקפורט שבגרמניה, הצעירה מבין שתי בנותיה של משפחה יהודית בורגנית. עם עליית הנאצים לשלטון בשנת 1933, העריכו נכונה הוריה, אוטו ואידית פרנק, את הסכנה האורבת לפתחם ועברו לאמסטרדם שבהולנד. כמהגרים אחרים, האמינו כי שם יהיו חייהם בטוחים מפני הנאצים. אוטו פרנק, אביה של אנה, ייסד חברה מצליחה וחייהם התנהלו בשלווה יחסית עד 1940, כאשר כבשו הנאצים את הולנד והתחילו ברדיפת היהודים.

 

ב-1942, כשהחלו לשלוח יהודים ל"מחנות עבודה", הניח אב המשפחה את עסקיו בידי מנהלי החברה והוא ובני משפחתו, יחד עם ארבעה יהודים נוספים, עברו להסתתר במקום מחבוא - אגף נסתר של מפעל קטן, שהיה בבעלות החברה. 

 

אוטו ואנה פרנק (במרכז) בחברת ידידים באירוע חברתי, אמסטרדם, יולי 1941 (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

אנה הסתתרה עם בני משפחתה במחבוא, מחודש יולי 1942 עד אוגוסט 1944. כל אותה תקופה ניהלה יומן אישי, אותו כינתה בשם "קיטי", ובו פירטה בדייקנות ובכנות את כל המתרחש בנפשה נוכח המציאות הקשה בה היו נתונים היא ויקיריה. ב-1 לאוגוסט 1944 כתבה אנה בפעם האחרונה ביומנה. שלושה ימים אחר כך, גילו הגרמנים בעקבות הלשנה את מקום המסתור ובני המשפחה הובלו לאושוויץ שבפולין. מכאן ואילך נפרדו דרכיהם. האב נשלח למחנה הגברים, שם הועסק בעבודות כפייה. אדית, אם המשפחה, מתה כעבור חודשים ספורים. אנה ואחותה מרגוט נשלחו למחנה ברגן בלזן.

 

במרס 1945, חודשיים לפני תום מלחמת העולם השנייה, נפטרו אנה ומרגוט כתוצאה ממחלת הטיפוס. אביה של אנה, אוטו פרנק, הוא היחיד מבני המשפחה ששרד. היומן, ובו התיעוד הנדיר של תקופת המלחמה מנקודת מבטה של הנערה הצעירה, התגלה במקום המסתור על ידי ידיד המשפחה ולאחר המלחמה הועבר לרשותו של אוטו פרנק.

 

בשנת 1947 פורסם יומנה של אנה פרנק כספר, ומיד היכה גלים בלב קוראים מכל רחבי העולם. הוא תורגם ללמעלה מ-60 שפות ואף הומחז והוסרט. באחד הראיונות עימו, סיפר אוטו פרנק את הדברים הבאים: "אנה הפכה לסמל של החופש. היא מתה ב-1945, אך הרבה אנות חיות כיום. קיבלתי מכתב מאחת מהן, נערה יפנית שכתבה: 'אני רוצה להיות בתך ולכתוב לך'. אני כותב לה לעתים קרובות. הכרתי אמהות רבות שקראו לבתן אנה על שם אנה פרנק. בתי אנה כתבה ביומנה: 'הייתי רוצה לחיות אחרי מותי'. הרבה אנה פרנק חיות כיום".

 

הבית שבו הסתתרה משפחת פרנק באמסטרדם היה למוזיאון. אוטו פרנק הלך לעולמו בשנת 1980.

 

 

עמודים מתוך יומנה של אנה פרנק (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 


ציטוטים

 

מתוך יומנה של אנה פרנק:

 

  • "הייתי רוצה לחיות אחרי מותי".

 

  • "כל עוד אתה יכול להביט בשמיים בלי פחד, אתה יודע שבתוכך אתה טהור".

 

  • "מה לעשות, יש בבני האדם דחף להרוס, להרוג, לרצוח ולהוציא זעם, וכל עוד לא תעבור האנושות כולה, בלי יוצא מן הכלל, תמורה גדולה – תשתולל המלחמה ותכרות ותהרוס שוב ושוב כל מה שנבנה".

 


מידע נוסף

 

סופרת מלידה - "היומן הזה היה ציון-דרך הכרחי של אנשים צעירים שניסו להבין מהי אנושיות, כיצד חיים בתוך תופת, כיצד גם במחבוא ובאימה המתמדת אפשר לצחוק ולבכות ולהתבגר ולהתרגש ולשמוח ולכעוס ולחיות, ולאהוב את החיים בעוצמות שאנה פרנק תרגמה יפה כל כך למלים. היא היתה סופרת מלידה, והיא ידעה שהיא עתידה לספר את זכרונותיה לבני אדם שלא חיו כמוה, אחרי שהמלחמה תעבור מן העולם". כתבתה של אריאנה מלמד על יומנה של אנה פרנק, מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

אביה של אנה - "אנה היתה אמורה להיות בת 50 השנה. האם היתה הופכת לסופרת? האם היתה נישאת לפיטר, ידידה מימי המחבוא ויולדת ילדים משלה? אינני חושב עוד על דברים כאלה. אולם אני יודע כי אנה הפכה לסמל. סמל שאין להמעיט בחשיבותו. היא הפכה לסמלם של המדוכאים והנרדפים. לטוב ולרע". ראיון עם אוטו פרנק, אביה של אנה. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.  

 

תערוכה חדשה: אנה פרנק שלא היכרתם - "השאיפה האבודה לעצמאות, הגעגועים לסבתא בשוויץ, המרד נגד ההורים, החיים הנוחים טרום המלחמה - מכתבים בכתב ידה של אנה פרנק ותמונות מהאלבומים המשפחתיים שמוצגים עתה באמסטרדם, מספרים שוב, ואחרת, את סיפורה המפורסם". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

מכתבי אביה של אנה פרנק - "'אני נאלץ לבחון אפשרות של הגירה, ולמיטב הבנתי, ארה"ב היא המדינה היחידה שאליה נוכל להגר', כך כתב אוטו פרנק למכר, ב-30 באפריל 1941. 'ייתכן שתזכור שיש לנו שתי בנות. למענן אנחנו חייבים להגר; הגורל שלנו הוא פחות משמעותי'. המכתבים נכללים בחבילת מסמכים רשמיים שהתגלו במחסן של ארכיון יהודי אמריקני". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

  

החיוך שכבש את לב אנה פרנק - "הנערה ההולנדית כתבה רבות ביומנה על אהבתה לנער יפה תואר בשם פטר שיף. זכרונות אהבתו העניקו לה תקווה ותכלית באותן שנים ששהתה בעליית הגג הצפופה. תמונות שהתגלו באלבום משפחתי בבריטניה חושפות לראשונה את החיוך שכבש את לבה של אנה פרנק". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

מחזמר על אנה פרנק מעורר זעם - "ההפקה המוזיקלית 'יומנה של אנה פרנק: שיר לחיים', שעולה במדריד, מטרידה את מנוחתו של שאר הבשר היחיד של ההולנדית המפורסמת ביותר בעולם". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

אמסטרדם: ייכרת עץ הערמונים בבית אנה פרנק ? - "כמעט בכל בוקר אני הולכת לעליית הגג כדי להוציא את האוויר המחניק מראותיי. מהנקודה האהובה עלי ברצפה אני מתבוננת בשמים הכחולים ובעץ הערמונים החשוף, שעל ענפיו נוצצות טיפות גשם, שנראים כצבועים כסף, ובשחפים ובציפורים האחרות שמתעופפות ברוח. כל עוד זה קיים, חשבתי, ואני אוכל לחיות כדי לראות את זה, את השמש הזורחת, את השמיים הנקיים מעננים, כל עוד זה נשאר, איני יכולה להיות עצובה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן. לכתבת המשך - לחצו כאן.

 

נמצאה ברכת חג מולד שאנה פרנק שלחה ב-37' - "את הגלויה שלחה אנה פרנק לידידה כשהיתה בת שמונה. מנהל בית ספר באזור אמסטרדם מצא אותה בקופסת ברכות בחנות העתיקות של אביו. מוזיאון אנה פרנק: הגלויה מקורית". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©