אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


צופית
צופית צילום: מרכז הצפרות
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ציפורי שיר
 זוויגיות
 היביסקוס
 טפילות
 שיטה
 פרח
 האבקה
 אטד
 הדרים
 עלה
 עכבישאים
 נוצה
 דגירה


תחומים קשורים
 זואולוגיה


 
 
 

צופית


Nectarinia osea

צופית, ציפור שיר קטנה המכונה גם יונק דבש, מין מהסוג Nectarinia. זוהי ציפור קטנה מאוד: אורך גופה 10-11 ס"מ, אורך כנפה 4.6-5.4 ס"מ ומשקלה כ-8 ג'. שני הזוויגים ניכרים בבירור במקורם הארוך (כ-16 מ"מ) והכפוף, והזכר גם בצבעיו: ניצוי שחור עם גוונים פיסיקליים ירוקים וסגולים בגב ובחזה. צדי חזהו מקושטים בכתמי כתום-אדום וצהוב, אך אלה בולטים לעיתים רחוקות. הנקבה אפורה, למעט זנבה השחור. הזנב קצר והכנפיים קצרות ועגולות. הרגליים ארוכות ודקות, צבען שחור.

 

זהו המין הצפוני ביותר בין מיני הצופיות. מבחינים בה בשני תת מינים: n.o decorsei הנפוץ במרכז אפריקה, בין מלי לדרום סודן; ו-o.o osea, החי רק באזורנו: בישראל, לבנון, בדרום סוריה, במערב חצי אי ערב ובתימן. בראשית המאה העשרים היתה הצופית נדירה ביותר בארץ, ונמצאה בעיקר בעמק הירדן התחתון ובנאות המדבר ליד חופי ים המלח וביריחו ובעין גדי. יש הסבורים שהיא שכנה אז גם בנחלי הכרמל, ואולי גם בגליל ובשומרון, אך אין לכך הוכחות חד משמעיות. מאז שנות השלושים הרחיבה את תחומיה בארץ בשיעור ניכר וכיום זוהי ציפור נפוצה מאוד בגינות היישובים, ואפשר למצאה כמעט בכל רחבי הארץ. מקובל לחשוב כי התפשטות זו באה בעקבות ריבוי גינות הנוי על פרחיהן הרבים ושופעי הצוף כל ימות השנה, כגון: טקומית הכף, אורנית לוהטת, היביסקוס סיני, דבוקית, רוסליה, יסמין מטפס, קלרודנדרון למיניו ועוד.

 

הצופית כשמה הן היא - ניזומה בעיקר מצוף. בטבע היתה קשורה, כנראה, לנופי השיטים בעיקר להרנוג השיטים - טפיל החי על עצי השיטה ולו פרחים ירוקים, המאדימים בהמשך הפריחה וצורתם כצינור ארוך. ההרנוג פורח כל השנה, ובעיקר בין פברואר לאוגוסט, ופרחיו הירוקים שופעים צוף. לצופית לשון ארוכה, מתפצלת בקצה למעין מכחול, הנעה במהירות קדימה ואחורה כשהיא צמודה למקור העליון; כך היא יוצרת מעין מרזב סגור, לשאיבת הצוף. תוך כדי יניקת הצוף הצופית גם מאביקה את ההרנוג, וזהו צמח הבר היחיד בארץ שציפור היא מאביקו העיקרי או הבלעדי. בטבע היא ניזונה גם מפרחי מורינגה רותמית, בלוטנית אפריקנית, אטד ערבי, זוגן השיח, צחנן מבאיש ועוד. לא בכדי היא נקראת בערבית גם "סולטן אל-זהר" שפירושו "מלך הפרחים".

 

זוהי ציפור סקרנית וחקרנית, המתנועעת ללא הרף ותרה אחר מזון. היא בודקת כל חידוש בטריטוריה שלה - לרבות פרחים חדשים, כחולים, לבנים ואחרים ולא רק אדומים, כפי שמקובל לחשוב. עקב סקרנותה קל להרגילה ל"תחנת האכלה", בה מספקים לה מי סוכר במרפסות, ואף בתוך חלל הבית.

 

הצופית יונקת את הצוף מפרחים צינוריים, וכן גם מפרחים קטנים כפרחי הדרים, מפתחם. לעיתים רחוקות היא מרפרפת מול פתח הפרח כדי לינוק את הצוף, ואילו לרוב היא עומדת על ענף ורוכנת אל פתחו של הפרח. פרחים גדולים, כהיביסקוס ודבוקית, היא מנקרת בצדם ופורצת בהם פתח נוסף, וכך גוזלת את הצוף מבלי לגמול לפרח בהאבקתו. היא ניזונה גם מחרקים המסתתרים בתוך הפרח, ולעיתים אף צדה אותם במעוף תוך זינוק לאוויר מנקודות תצפית.

 

בחורף עשויה הצופית לשוטט. עוד לפני שהחלה התפשטותה אפשר היה לראותה בעונה זו לכל אורך מישור החוף עד צידון בצפון, וכן בעמק יזרעאל ובאזורים אחרים. במשך החורף אפשר לראותה לעיתים בקבוצות קטנות הנפרדות במידת מה לזוויגיהן: בצפון הארץ רואים אז לרוב יותר זכרים, ובעמק הערבה ובנחלים המתנקזים אליו - יותר נקבות.

 

עם בוא האביב מכריזים הזכרים על נחלותיהם ממקומות נישאים, ושרים בקול מתכתי ומסתלסל, לעיתים תוך חיקוי קולות של ציפורים אחרות. משנקבעו גבולות הנחלה מתחילה בניית הקן: הנקבה היא הטורחת בבנייה ממש, ואילו הזכר רק מלווה אותה. כציפור ממוצא טרופי, אזור שרבה בו טריפת גוזלים על ידי נחשים, בונה הצופית קן סגור התלוי בקצה ענף משתלשל - מקום מוגן יחסית מנחשים. כדי שהקן לא יטלטל ברוח הוא נבנה במקום מוגן, וכך אפשר למצוא קנים סמוך לקיר הבית, ולעיתים קרובות על מטפס המשתרג על תקרת המרפסת, לעיתים על עציץ, או אף באהיל בתוך הבית.

 

לקן דמות אגס, רחב למטה וצר למעלה, כ-18 ס"מ אורכו (גובהו) וכ-8 ס"מ קוטר בסיסו. פתחו עגול, והוא קבוע בצד. קן הצופית דומה לקן הפשוש, אך מיקומם שונה מאוד: זה של הצופית תלוי ומשתלשל מן הענף, ואילו זה של הפשוש קבוע לרוב בסבך של צמחייה חד שנתית. קן הצופית ניכר גם בגגון קטן מעל לפתחו וב"זקן" של עלים וזלזלים המשתלשל מטה. גם חומרי הבנייה שונים: הצופית משתמשת לא רק בגבעולים דקים ובשורשים, אלא גם בעלים, בקליפות עצים ובקורי עכביש. גם ריפוד הקן שונה לרוב - לא ציציות של זרעוני מורכבים כפשוש, אלא בעיקר נוצות, פיסות נייר וקרעי עלים. חומרים אלה נאספים ומעוצבים לקן במשך כשבוע. אם הקן אינו ממלא את ייעודו משום מה - נוטות הצופיות לשוב אליו, לפרק את חומרי הבנייה ולנטלם לבניית הקן החדש.

 

בתטולה 2-3 ביצים לבנות, מנומרות בנקודות אפרפרות זעירות, בעיקר בכוד הביצה. גודל הביצה 11X15 מ"מ ומשקלה 0.9 ג'. הנקבה לבדה נושאת בעול הדגירה ובתקופה זו מקורה בולט מפתח הקן. תפקידו של הזכר להסתובב סביב הקן ולהתריע בקולות צקצוק מתכתיים ומהירים על כל אויב מתקרב - מחתול ועד אדם.

 

הגוזלים בוקעים סומים ועירומים, ומקורם קצר ורחב. שני ההורים מטפלים ומאכילים אותם בזבובונים, בעכבישים וכד', אך חלקה של הנקבה כפול לערך מזה של הזכר. הגוזלים פורחים מן הקן כשהם בני שבועיים. שלא כגוזלי רוב ציפורי השיר, שמרגע פריחתם אינם שבים עוד, לנים גוזלי הצופית עוד ימים אחדים בקן; הנקבה קוראת להם ומכוונת אותם וממשיכה לדגור עליהם, אף כי רק בקושי רב יש לכולם מקום בקן. צבע הצעירים דומה לצבע הנקבה. בני כחודשיים-שלושה עוטים אט-אט הזכרים הצעירים, תוך כדי חילוף נוצות הדרגתי, את הנוצות הססגוניות של הזכר הבוגר.

 

הצופית עשויה לדגור פעמיים-שלוש בשנה, וידועות גם דגירות בסתיו ואף בחורף. לעיתים מזומנות מסתיימים ניסיונות הקינון שלא בעונתם הרגילה בכישלון. בשנים חמות ושחונות מתחילה עונת הקינון כבר בינואר, אך לרוב רק במרס. בדרך כלל חוזרת הצופית לדגור באותו הקן, שנה אחר שנה.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©