אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל צ'ילה
דגל צ'ילה 
 
השעה בצ'ילה 
 
טורס דל פיינה בהרי האנדים
טורס דל פיינה בהרי האנדים צילום: רביב סלע
 
גן פסלים באי פסחא
גן פסלים באי פסחא 
 
סלבדור איינדה
סלבדור איינדה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
אוגוסטו פינושה
אוגוסטו פינושה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה
נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה צילום: AFP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מפת המדינה באתר אנכרטא
 האתר הרשמי של נשיא צ'ילה
 האתר הרשמי של ממשלת צ'ילה
 האתר הרשמי של שגרירות צ'ילה בארה"ב
 מידע נוסף על המדינה


ערכים קשורים
 טיירה דל פואגו
 האוקיינוס השקט
 דניאל דפו
 אנדים
 רעש אדמה
 ארגנטינה
 נחושת
 דייגו דה אלמגרו
 פרנסיסקו פיסרו
 פרו
 פיאודליזם
 מלחמות עצמאות באמריקה הלטינית
 סימון בוליבר
 ברנרדו או'היגינס
 סלבדור גוסנס איינדה
 אוגוסטו פינושה אוגרטה
 אנוסים
 בוליביה


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

צ'ילה


Chile

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה |  יהודים וישראל

צ'ילה, רפובליקה בדרום מערב אמריקה הדרומית, הנמשכת ברצועה ארוכה מאוד (כ-4,300 ק"מ) לחוף האוקיינוס השקט, מגבול פרו בצפון ועד הקצה הדרומי של היבשת. בגבולה המזרחי – לאורך רכס האנדים, נמצאת ארגנטינה ובחלקו הקטן בוליביה, ומצפון גובלות בה פרו ובוליביה. רוחבה הממוצע כ-170 ק"מ בלבד, ורוחבה המרבי - 370 ק"מ.

רוב תושבי צ'ילה, 50% - 60%, הם מסטיסוס – בני תערובת של אינדיאנים ולבנים. רק 2% מאוכלוסייתה אינדיאנים. בירתה: סנטיאגו.

 

 

צ'ילה - דיוקן
צ'ילה - דיוקן
שם רשמי Republica de Chile
שטח 756,950 קמ"ר (מקום 39 בעולם)
אוכלוסייה 16,601,707 (מקום 60 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 0.88% (מקום 138 בעולם)
תושבים לבנים ומוצא מעורב 95%, אינדיאנים 3%
שפה רשמית ספרדית
דתות קתולים 89%, פרוטסטנטים 11%
בירה סנטיאגו
ממשל רפובליקה
ראש מדינה נוכחי הנשיא סבסטיאן פיניירה
עצמאית מאז 18 בספטמבר 1810 (מספרד)
אוכלוסייה מתחת לקו העוני 18.2% (נכון ל-2005)
תמ"ג לנפש 14,700 דולר (מקום 76 בעולם)
שיעור אבטלה 10% (מקום 116 בעולם)
ענפי כלכלה מרכזיים

מחצבים - בעיקר נחושת,ברזל ופלדה, עץ ומוצריו, ציוד לתעבורה, מלט, טקסטיל, ענבים, תפוחים, אגסים, בצל, חיטה, תירס, שיבולת-שועל, אפרסקים, שום, אספרגוס, שעועית, יערות, בקר, תרנגולות, צמר, דגים, מוצרי מזון, עיבוד דגים

מטבע פסו צ'יליאני
ידיעת קרוא וכתוב 95.7%
תוחלת חיים

נשים - 80.21; גברים - 73.49 - בסה"כ 77.34

(מקום 56 בעולם)

(הטבלה עודכנה לאחרונה במרס 2010)

 


גיאוגרפיה

אורכה של המדינה, מהמדבריות בצפון ועד קרחוני הדרום, יוצר מדינה עם מגוון נופים ואקלימים עשיר ומיוחד. קו החוף ישר ברובו, ומפרציו מעטים, לבד מחלקו הדרומי שבו יש מאות איים ומפרצים, לרבות מחצית האי טיירה דל פואגו ("ארץ האש"), שחלקו המזרחי שייך לארגנטינה.

לצ'ילה שייכים גם איים בדרום מזרח האוקיינוס השקט, בהם אי פסחא ואיי חואן פרננדס, שבאחד מהם עשה המלח הבריטי אלכסנדר סלקירק 4 שנים ביחידות והיה מקור השראה לספרו של דניאל דפו "רובינזון קרוזו".
 

לאורך רוב קו הגבול המזרחי של המדינה משתרעים המורדות המערביים של הרי האנדים המגיעים עד לגובה של 6,000 מ' מעל פני הים. האנדים נמוכים יותר בחלקה הדרומי של צ'ילה. יש בהם לועות של הרי געש, חלקם עדיין פעיל, ובצ'ילה שכיחים רעשי אדמה. לאורך חלק מהחוף מתמשך רכס הרים נמוך יותר. כמה מרעשי האדמה החזקים ביותר שנמדדו אי-פעם בהיסטוריה של כדור הארץ התרחשו במדינה - הראשון ב-1960 והשני ב-2010 (ר' רעש אדמה).

במרכז המדינה משתרעת ביקעה גדולה בין האנדים לחוף, ובה יושבים רוב תושבי המדינה. בצפון משתרע מדבר אטקמה. בחלקה הדרומי של המדינה, סמוך לגבול עם ארגנטינה, יש הרבה ימות עטורות הרים.

 

התפרצות הר געש ביאימה  (צילום: AP)

האקלים שונה מאוד בחלקיה השונים של המדינה - בשל הבדלי הגבהים שבה ומשום שהיא משתרעת על פני עשרות מעלות רוחב. זרם הומבולט הקר זורם ליד החוף וגורם לכך שגם במדבר אטקאמה הטמפרטורות אינן גבוהות ביותר. במרכז שורר אקלים ים תיכוני עם גשמי חורף (כ-300 מ"מ בשנה בממוצע). בדרום הטמפרטורות נמוכות מאוד והגשמים והשלגים רבים, עד 2,500 מ"מ בשנה ואף יותר.

המגוון הגיאוגרפי והאקלימי בצ'ילה הביא לגיוון וייחוד בחי והצומח. יש בצ'ילה ויקוניות (חיה דומה לאלפקה), גואנקו, פלמינגו, פינגווין ואריות ים.

כ-90% מתושבי המדינה יושבים בבקעה המרכזית, ואילו שאר חלקי המדינה, במיוחד הדרום, מיושבים בדלילות. בבקעה זו יושבות 5 הערים הגדולות: הבירה סנטייגו, נמלה ולפראיסו והעיר הסמוכה לה ויניה דל מר, ודרומה יותר - קונספסיון ונמלה טלקואנו. מצפון להן שוכנת העיר אנטופגסטה; ובמדבר אטקמה עיר הנמל איקיקה, שהיא הנמל העיקרי ליצוא המחצבים.

 

סנטיאגו הבירה

 

 


כלכלה

עיקר עושרה של צ'ילה במחצביה, בראשם הנחושת שאותה כורים בעיקר במדבר אטקמה. הנחושת הוא גם ענף הייצוא הגדול במדינה, ולכן תנודות מחירי המתכת בשוק העולמי משפיעים מאוד על כלכלת המדינה. במדבר אטקמה יש גם מחצבים חשובים אחרים: עפרות ברזל, יוד ומלחת (דשן חנקני). במרכז המדינה כורים פחם אבן, כספית, זהב ועוד, ובקצה הדרומי מפיקים גז. ענף התעשייה העיקרי הוא עיבוד המחצבים (זיקוק נחושת וייצור ברזל ופלדה) והתוצרת החקלאית. כ-70% ממוצרי היצוא הם המחצבים, והשאר - כימיקלים, צמר, עצים ופירות.

 

מדבר אטקמה (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

כ-14% מתושבי המדינה מתפרנסים מחקלאות. שטחי המזרע העיקריים מרוכזים בבקעה המרכזית; הגידולים שם הם חיטה, שעורה, תפוחי אדמה, תירס, ענבים ופירות אחרים, רובם ככולם לצריכה עצמית. בבקעה זו מגדלים גם עדרי בקר, ודרומה יותר, עד לטיירה דל פואגו, מגדלים צאן. זרם הומבולט מביא עמו להקות גדולות של דגים, וצ'ילה היא בין המדינות הראשונות בעולם בשלל הדיג, בעיקר דגי אנשובי.

 

 

גואנקו, טורס דל פיינה (צילום: mct)

מאז שנות ה-90 נחשבת צ'ילה לאחת הכלכלות היציבות של אמריקה הלטינית. מאז הפלת השלטון הסוציאליסטי, נמצאות רוב החברות במדינה בבעלות פרטית. הרפורמה האגררית, לעומת זאת, הביאה לצמיחת משקים קטנים בבעלות פרטית ולשיפור הטכנולוגיה החקלאית.

 


היסטוריה

תושביה המקוריים של צ'ילה היו האראוקאנים, שהתפרנסו מציד ומדיג. אינדיאנים מפרו, שונים בתרבותם, פלשו לצ'ילה במאה ה-15 והביאו איתם את עבודת האדמה ואת כריית המחצבים ועיבודם. האירופי הראשון שהגיע לצ'ילה (ב-1535) היה דייגו דה אלמגרו, מעוזריו של פרנסיסקו פיסרו, כובש פרו. ב-1540 הגיעה עוד קבוצת ספרדים בראשות פדרו דה ולדיוויה, התיישבה בבקעה המרכזית וייסדה את העיר סנטייגו. ולדיוויה חילק אדמות ללוחמים שהקימו בהן אחוזות פיאודליות. רבים מהאינדיאנים בצ'ילה מתו, ואוכלוסייתם קטנה, בשל המחלות שהביאו איתם הכובשים הספרדים.

עם הרחבת ההתיישבות האירופית נדחקו האראוקאנים דרומה, אך הוסיפו להילחם במתיישבים הלבנים שנים רבות, עד 1810. באותה שנה הצטרפה צ'ילה למושבות שהחלו במלחמה נגד הכיבוש הספרדי. צ'ילה הודיעה על עצמאות בספטמבר באותה שנה, אך היתה זו עצמאות פורמלית בלבד. "משחררי אמריקה הלטינית" - סימון בוליבר וחוסה סן מרטין - הובילו את צבאותיהם לשחרור צפון צ'ילה. ב-1817 הוקמה הרפובליקה העצמאית של צ'ילה, בראשות ברנרדו אוהיגינס, בנו של מהגר אירי, ואשר כללה שטח קטן מתוך שטח המדינה כיום.

עם גילוי אוצרות המלחת שבמדבר אטקמה לחמה צ'ילה בין השנים 1878 – 1879 בשכנותיה פרו ובוליביה ("מלחמת המלחת" או "מלחמת האוקיינוס השקט"). מלחמה זו נסתיימה בנצחונה של צ'ילה ובהעברתו של האיזור לבעלותה. סכסוך נוסף עם פרו יושב רק ב-1929.

בשנים אלה, 1924 – 1937 סבלה צ'ילה ממשבר כלכלי קשה, והעוני והרעב באיזורים הכפריים היו קשים. למרות התפתחותה הכלכלית האיטית בשנים הבאות, נחשבה צ'ילה למדינה היציבה ביותר בדרום אמריקה.

בשנות ה-60 של המאה ה-20, עלה כוחו של השמאל במדינה, והוחלו יוזמות חברתיות בתחום הדיור, החינוך, הבריאות והרווחה. מדיניות זו איימה על האליטה השמרני. ב-1970 נבחר לנשיאות סלבדור איינדה, נשיא סוציאליסט שהרכיב קואליציה של סוציאליסטים וקומוניסטים. איינדה פתח ברפורמות מרחיקות לכת, בהן הלאמת מכרות הנחושת שהיו ברובן בבעלות אמריקנית, הלאמת הבנקים ורפורמה אגררית נרחבת. איינדה גם ערך חלוקה מחדש של ההכנסות והנהיג פיקוח על מחירים.

מדיניות זו נתקלה מלכתחילה בהתנגדות קשה. בעידודה ותמיכתה של ארה"ב נקטו בעלי הון, איגודים וארגונים שונים בפעולות להפלת הממשלה ולהכשלת הרפורמה הסוציאליסטית. צ'ילה נקלעה למצב כלכלי קשה ביותר, מחירים גבוהים, שביתות רבות במשק, מחסור בהשקעות מבחוץ ומחסור במזון.

 

הנשיא לשעבר ריקארדו לאגוס. הסוציאליסט הראשון שנבחר לנשיאות צ'ילה מאז איינדה (צילום: mct)

ב-11 בספטמבר 1973 הנהיג הגנרל אוגוסטו פינושה הפיכה צבאית. כוחות צבא פרצו אל ארמון הנשיאות. מאוחר יותר נמסר כי מצאו את איינדה מת, אך ההערכה היא כי אנשי הצבא רצחו אותו. פינושה ביטל את הרפורמות הסוציאליסטיות והנהיג משטר צבאי רודני. אלפים מתומכי איינדה נרצחו, רבים נעלמו, עונו וגורשו. מעריכים כי 80,000 איש נרצחו או עונו באותה תקופה. הקונגרס פוזר ומפלגות השמאל הוצאו אל מחוץ לחוק.

פינושה נחל בד"כ הצלחות במדיניותו הכלכלית; האינפלציה ירדה, הצמיחה ורמת החיים עלו. למרות זאת, במשאל עם שנערך ב-1988 דחו המצביעים את הארכת כהונתו, ותמכו בבחירות רב מפלגתיות. אלה התקיימו ב-1989 והמועמד הנוצרי-דמוקרטי פטריסיו אלווין זכה בהן בהביסו את המועמד של פינושה. פינושה נשאר בתפקיד הרמטכ"ל.

ב-1993 נבחר אדוארדו פריי לנשיאות, ויזם הקמת בתי דין לזכויות אדם שידונו בחקירות על גורלם של הנעדרים הרבים משנות שלטון הדיקטטורה הצבאית. יוזמות אלה נתקלו בקשיים רבים, ולבסוף הושגה פשרה על חקירת חלק מהמקרים וסגירת תיקים אחרים, גם אם גורל האנשים לא הוברר.

בינואר 2000 נבחר לנשיאות ריקארדו לאגוס, והיה לסוציאליסט הראשון שנבחר לנשיאות צ'ילה מאז איינדה. מאז ינואר 2006 עומדת בראש המדינה הנשיאה מישל בצ'לט.

 


יהודים וישראל

יהודים הגיעו לצ'ילה מאז המאה ה-15, בעיקר אנוסים מספרד. בתקופה הקוליניאלית היתה צ'ילה סגורה להגירת זרים, ובמיוחד ליהודים, ורק ב-1865 חוקקה הרפובליקה חוק מיוחד שהתיר ללא-קתולים תפילה בבתים פרטיים והקמת בתי ספר פרטיים. חופש מלא לכל הדתות לא ניתן בצ'ילה אלא בחוקת 1925. באותה תקופה היו כמה שבטים אינדיאנים שהתייהדו בהשפעת האנוסים.

הגירה גדולה של יהודים אל צ'ילה החלה בשנים שקדמו למלחמת העולם הראשונה, עם בואם של יוצאי מזרח אירופה, דרך ארגנטינה, ושל יהודים ספרדים ממקדוניה. בשנות ה-30 של המאה ה-20 הגיעו כמה אלפי פליטים מגרמניה והקימו מוסדות רווחה משלהם. באמצע שנות ה-80 נאמד מספר היהודים בצ'ילה ב-20,000.

עלייתו לשלטון של איינדה ב-1970 הבריחה מצ'ילה יהודים רבים, אך רבים אחרים היו סוציאליסטים פעילים ומקורבים לאיינדה. אלה סולקו מעמדותיהם לאחר ההפיכה הצבאית. אחרים חזרו דווקא לצ'ילה וקיבלו בחזרה רכוש ומפעלים.

צ'ילה הכירה בישראל בפברואר 1949, וב-1958 הועלו הנציגויות הדיפולומטיות של שתי המדינות לדרגת שגרירויות.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©