אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


נואם בוועידה נגד הגזענות בדרבן, 2001
נואם בוועידה נגד הגזענות בדרבן, 2001 צילום איי פי
 
 פידל קסטרו נואם בפני המון בהוואנה 1965.
פידל קסטרו נואם בפני המון בהוואנה 1965. צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 Castro Speech Database


ערכים קשורים
 קובה
 ראול קסטרו רוס
 פולחנסיו בטיסטה אי סלדיבר
 צ'ה גווארה
 לוחמה זעירה
 הפלישה למפרץ החזירים
 המלחמה הקרה
 טיל
 משבר הטילים בקובה
 מלחמה גרעינית
 ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב
 אנגולה


תחומים קשורים
 אישים בעולם


 
 
 

פידל קסטרו רוס


Fidel Castro Ruz

ציטוטים |  מידע נוסף

פידל קסטרו רוס (נולד 1926), מנהיג קובני. ב-1959 עלה לשלטון לאחר שהוביל מהפיכה אלימה. ב-2006, בעקבות הרעה במצבו הבריאותי, העביר את השלטון בפועל לידי אחיו ראול קסטרו שנבחר לנשיא בפברואר 2008.

 

בילדותו עבד במטעי קנה הסוכר של אביו, שהיה מהגר ספרדי. ביוזמתו עבר לבירה הוונה כדי ללמוד בבית ספר תיכון, שם נודע כספורטאי מצטיין. אחר כך למד משפטים וסיים את חוק לימודיו ב-1950. כעורך דין טיפל בעיקר בחסרי אמצעים.

 

ב-1947 לקח קסטרו חלק בניסיון הכושל להפיל את רודן הרפובליקה הדומיניקנית רפאל טרוחיו (Trujillo). ב-1948 השתתף בהפגנות נגד השלטון בבוגוטה שבקולומביה. ב-1952 התנגד לתפיסת השלטון בקובה בידי הנשיא לשעבר פולחנסיו בטיסטה, שהדיח את הממשלה הנבחרת, ואף הגיש תביעה משפטית נגדו בגין תפיסה בלתי-חוקית של השלטון.

 

 פידל קסטרו (מימין) ואוגוסט פינושה, שליט צ'ילה לשעבר (צילום: AFP)

 

אחרי שנכשל במאבקיו אלה, ארגן  ב-26 ביולי 1953 התקפה על מחנה צבאי במונקדה. רוב התוקפים נהרגו וקסטרו נתפס והועמד לדין. הוא הגן על עצמו בנאום של חמש שעות, בו דיבר על הזכות למרוד נגד רודנות ועל תוכניתו המהפכנית (גם לאחר מכן נודע קסטרו בנאומיו הארוכים, ביניהם נאום של שלוש שעות בעצרת או"ם). קסטרו ואחיו ראול נידונו ל-15 שנות מאסר, אבל ב-1955 קיבלו חנינה וגלו למקסיקו.

במקסיקו החל לארגן קבוצה מתומכיו ("קבוצת ה-26 ביולי", Movimiento 26 de Julio), בהם אחיו ראול והמהפכן הארגנטינאי צ'ה גווארה. בנובמבר 1956 יצא לקובה בראש קבוצה בת 81 מהפכנים על גבי ספינה בשם "גרנמה" על מנת להפיל את השלטון בקובה. כאשר נחתו בחופי קובה נתקלו בכוחות הצבא הקובני שהמתינו למורדים, בעקבות מידע מוקדם, וחיסלו את רובם. קסטרו פנה להרים עם הקומץ שנותר מאנשיו ופתח בלוחמת גרילה נגד בטיסטה, שבה נהנה מתמיכת הציבור הרחב. הודות להישגיו הצבאיים ולמערכת התעמולה האפקטיבית שניהל, עמדו לרשות קסטרו ב-1958 כוחות חזקים די הצורך כדי לעבור למתקפה, ובינואר 1959 נכנס להוונה, לאחר שבטיסטה ברח ממנה, והקים ממשלה.

 

בתחילה הסתפק קסטרו בתפקיד המפקד העליון של צבא קובה, אך בפברואר 1959 נעשה ראש הממשלה. ב-1959 אילץ את הנשיא שמינה בשעתו להתפטר, ונטל את כל סמכויות השלטון לידיו.

 


עם עלייתו לשלטון נהנה קסטרו מתמיכת הציבור העירוני, בשל הבטחותיו מימי המהפכה להחזיר את החוקה הדמוקרטית למכונהּ ולהנהיג משטר דמוקרטי וליברלי. אך בתוך זמן קצר התגלה כרדיקל שמאלני: הוא הנהיג רפורמה אגררית, שבמסגרתה חולקו מחדש אדמות קובה (שהשתייכו עד אז למספר מצומצם של משפחות עשירות). כמו כן הלאים את התעשייה והמסחר ובה בעת הנהיג שינויים במערכת החינוך ובשירותים החברתיים. ממשלתו דיכאה את מתנגדיה, רבים הוצאו להורג ואלפים רבים ברחו לארה"ב.

ההלאמה כללה את הפקעתם של נכסים רבים שהיו בבעלות אזרחים אמריקאים וקסטרו השיב על מחאות ארה"ב בנאומים אנטי-אמריקניים חוצבי להבות. היחסים בין קובה לבין שכנתה הגדולה הידרדרו במהירות וקובה הלכה והתקרבה לברית המועצות. ב-1960 חתמו קובה וברית המועצות על הסכם סחר וכעבור זמן קצר ניתקה ארה"ב את יחסיה עם קובה. היא הטילה אמברגו כללי על המדינה, לאחר מכן ניסתה להפיל את משטר קסטרו בעזרת גולים קובנים (במבצע "מפרץ החזירים" הכושל, אפריל 1961) ואף ניסתה לחסל את קסטרו עצמו.

 

 

פידל קסטרו (משמאל) וראול קסטרו, 1999 (צילום: AP)


יחסיה ההולכים ומתהדקים של ברית המועצות עם קובה, שבמידה מסוימת הייתה לגרורתה, הציבו אותה - בהתחשב בקרבתה הגיאוגרפית של קובה לארה"ב - בחזית המלחמה הקרה בין המעצמות. ב-1962 התיר קסטרו לברה"מ להציב טילים בליסטיים בארצו. משגילתה זאת ארה"ב, הטילה הסגר ימי על קובה ותבעה את פינוי הטילים. משבר הטילים בקובה היה נקודת השפל של המלחמה הקרה ובמהלכו עמדו ארה"ב וברה"מ על סף מלחמה גרעינית. לבסוף החליט שליט ברה"מ ניקיטה חרושצ'וב לפנות את הטילים מקובה, בתמורה התחייבה ארה"ב שלא לנסות עוד להפיל את משטר קסטרו.

בשנים הבאות תמך קסטרו בניסיונות הפיכה מרקסיסטיים באמריקה הלטינית ושלח חיילים וסיוע הומניטרי לממשלת אנגולה. ב-1976 הביא קסטרו לקבלת חוקה חדשה לקובה, שהגדירה אותו כנשיא מועצת המדינה, מפקד עליון של הצבא ויו"ר המפלגה הקומוניסטית (המפלגה החוקית היחידה בקובה).

כלכלת קובה הידרדרה בהתמדה בימי שלטונו של קסטרו והגיעה לשפל המדרגה עם התפוררות ברה"מ והפסקת הסיוע הסובייטי. קובה נותרה המדינה הקומוניסטית היחידה ממערב לסין. זרם הפליטים מקובה לארה"ב גבר, ביניהם הייתה בתו של קסטרו, שהיגרה ב-1993. במהלך תקופת שלטונו של קסטרו נעשו מספר ניסיונות להתקרבות בין קובה וארה"ב. הניסיונות נכשלו, בעיקר עקב התנגדותם של הגולים הקובנים המרובים בארה"ב, שלא היו מוכנים להסתפק בפחות מהדחתו.

 

מאז סוף שנות ה-90, התרבו הידיעות על מצב בריאותו המעורער של קסטרו והוא מיעט להופיע בציבור. ב-2006, לאחר שעבר ניתוח חירום בבטנו, העביר את השלטון בפועל לידי אחיו ראול. ב-18 בפברואר 2008 התפטר קסטרו רשמית מכהונתו כנשיא קובה. מספר ימים לאחר מכן, ב-24 בפברואר, נבחר ראול קסטרו על ידי האסיפה הלאומית לנשיא המדינה.

 


ציטוטים
 •  "בכל פעם שראיתי הר, היה זה אתגר עבורי. הרעיון לטפס על ההר היה כובש אותי. כיצד עודדו אותי הנזירים? אני חושב שמעולם לא שמו מכשול בדרכי. לפעמים חיכה לי האוטובוס עם שאר התלמידים במשך שעתיים, ועדיין לא חזרתי. בזמנים אחרים, בגשם סוחף, הייתי צולח נהרות גועשים. הם תמיד חיכו שאחזור, מעולם לא מתחו ביקורת. הם עודדו את התכונות שמגלה נפש הרפתקנית: הקרבה, אומץ, מאמץ", מעיד על החינוך שזכה לו בפנימייה הישועית בהיותו נער.

 

 •  "הרשיעו אותי. אין לכך כל חשיבות. ההיסטוריה תמחל לי". קסטרו ב-1953, כשהגן על עצמו כעורך-דין צעיר בבית-משפט בגין מתקפה כושלת שהוביל בסנטיאגו דה קובה.

 

 •  "מהפיכה אינה גן של שושנים. מהפיכה היא מאבק עד למוות בין העבר לעתיד", 1959.
 •  

  • "התחלתי את המהפכה עם 82 גברים. אם הייתי צריך לעשות זאת שוב, הייתי עושה זאת עם 10 או 15 באמונה שלמה. אין זה משנה כמה אתה קטן, אם יש לך אמונה ותוכנית פעולה", אמר קסטרו ב-1959.

   

  • "אני לא חושב לגזור את זקני, משום שהתרגלתי לזקן שלי ויש לו משמעות רבה בארצי. לאחר שנמלא את הבטחתנו לכונן ממשל טוב, אגזור את זקני" - קסטרו בראיון לרשת CBS האמריקנית, חודש לאחר המהפכה ב-1959.

   

  • "מעולם לא ראיתי סתירה בין הרעיונות שהחזיקו אותי ובין הרעיונות של הסמל ושל הדמות היוצאת מן הכלל הזו (של ישו)", קסטרו ב-1985.

   

  • "אחד מהיתרונות הגדולים ביותר של המהפכה הוא שאפילו הזונות שלנו הן בוגרות מכללות" - התבטאות מ-2003, בסרטו הדוקומנטרי "קומנדנטה" של הבמאי האמריקאי אוליבר סטון.

   

  • "הבנתי שהגורל האמיתי שלי יהיה במלחמה שאנהל עם ארצות הברית" - קסטרו ב-2004, הציטוט הפותח את סרטו השני של סטון על קסטרו.

   

  • "אני לא הראשון וגם לא אהיה האחרון, שבוש הורה לקפח למשך כל חייו אך את רעיונותיי אי אפשר להרוג" - כתב קסטרו במאי 2007 ממיטת חוליו במאמר שפרסם.

   

  •  "אל תתקוף אחרים, אל תאיים על האנושות במלחמה גרעינית. אנשים יגנו על עצמם ובגיהינום הזה נאבד כולנו" - קסטרו בקריאה לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, במאמר שפרסם באוקטובר 2007 תחת הכותרת: "בוש, רעב ומוות".

   


  מידע נוסף

  "היינו חולמים גדולים בתחילת הדרך" -  "עשיתי כמובן שגיאות, אני מצטער על דברים רבים, אבל אין בי ולו אטוֹם אחד של חרטה על מה שעשינו בארצנו ועל הדרך שבה ארגנו את החברה שלנו". כך התוודה המהפכן הקובני פידל קסטרו בפני העיתונאי הספרדי איגנסיו רמונט, באוטוביוגרפיה "פידל". קטעים נבחרים מן הספר באתר ynet.

  לקריאה בכתבה - לחצו כאן.

   

  קובה חגגה 80 לקסטרו: אורח הכבוד לא בא - חגיגות יום הולדתו ה-80 של נשיא קובה, פידל קסטרו, הגיעו לשיאן במצעד צבאי שנערך ברחובות הוואנה. אורח הכבוד בלט בהיעדרו. כתבה באתר ynet.

  לקריאה בכתבה - לחצו כאן.

   

  חזרה לעמוד הקודם
  חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

  חדשות
  דעות
  כלכלה
  ספורט
  צרכנות
  תרבות ובידור
  רכילות Pplus
  מחשבים
  בריאות
  ירוק
  יהדות
  תיירות
  רכב
  אוכל
  יחסים
  סרטים
  הוט
  כלכליסט
  משחקים
  מקומי
  לימודים
  מדע
  לאישה
  דרושים
  ynet-shops
  ynettours
  winwin
  בעלי מקצוע
  ביגדיל
   

  אודות ועזרה
  כתבו אלינו
  עזרה
  מדיניות פרטיות
  תנאי שימוש
  מפת האתר
  ארכיון
  מרכזי המבקרים
  Israel News
   
  אודות האתר
  RSS
  הפוך לדף הבית
  ניוזלטרים
  פרסמו אצלנו
  אנציקלופדיה
  באבלס
  ערוצי תוכן
  חדשות
  כלכלה
  ספורט
  תרבות
  בריאות
  מחשבים
  נופש
  Xnet
  Yschool
  יהדות
  דעות
  צרכנות
  תיירות
  אוכל
  רכב
  בעלי חיים
  שופינג לאשה
  כיכר השבת
  יחסים
  אסטרולוגיה
  מעורבות
  ירוק
  לאשה
  דילים
  ynetArt
  kick
  כלכליסט
  בלייזר
  רכילות Pplus
  מנטה
  משחקים
  mynet
  מפות
  פרוגי
  כלים ושירותים
  קניות
  מניות
  דרושים
  מחירון רכב
  דירות להשכרה
  קופונים
  זיכרונט
  ידיעות בתי ספר
  ידיעות אחרונות
  דירות למכירה
  לוח רכב
  יד שניה
  בעלי מקצוע
  משחקים Games
  עברית
  דירות חדשות


  YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
  -nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©