אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


פרנץ קפקא
פרנץ קפקא 
 
פרנץ קפקא בגיל 5
פרנץ קפקא בגיל 5 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 קפקא: אתר ובו מאמרי ביקורת, קטעים מיצירותיו וביוגרפיה מורחבת
 אתר "פרוייקט קפקא"


ערכים קשורים
 יהדות


תחומים קשורים
 המאה ה-20 ואילך
 ספרות כללית


 
 
 

פרנץ קפקא


Franz Kafka

מידע נוסף

פרנץ קפקא (1883 - 1924), סופר יהודי-צ'כי יליד פראג, נחשב לאחד מגדולי הסופרים של המאה ה-20. בכתיבתו חזה כמה מן הרעיונות ותפיסות העולם שהפכו רלוונטיים עד מאוד לחייו ומקומו של הפרט בחברה המודרנית.

 

נולד בעיר פראג, בן למשפחה מבוססת. אביו, הרמן קפקא, החל את דרכו כסוחר ומאוחר יותר הפך לבנקאי עשיר. אמו השתייכה לאליטה היהודית של פראג אשר דבקה בשפה ובתרבות הגרמנית - עניין בעל משמעות ליצירתו אשר נכתבה ברובה בשפה הגרמנית. מערכת היחסים של קפקא עם אביו היתה קשה ורווית מטענים. קפקא היה אדם צנום וחולני עוד מימי ילדותו, ואילו אביו הצטיין בנוכחות פיזית גדולה ובאישיות כוחנית ודורסנית. ביצירתו "מכתב לאב" נתן ביטוי לתחושת אין-האונים שחש מול דמותו האימתנית של האב, כאשר דימה אותו שרוע על מפת כדור הארץ, כמעט ואינו מותיר "אזורי מחיה" פנויים לבנו.

 

מרבית שנותיו עבד קפקא בעבודות אפורות שלא ראה בהן את ייעודו. הוא למד משפטים במצוות אביו ועבד תקופה מסויימת כמתמחה בבית משפט. אחר כך החל לעבוד כמשפטן בחברת ביטוח, עבודה שאיפשרה לו יציבות כלכלית וזמן פנוי לכתיבה בערבים. הוא גילה עניין רב ביהדות. בתקופת לימודיו התקרב לחוגים הציוניים, אולי כהתמרדות נגד החינוך החילוני שקיבל בבית הוריו. הוא אף השקיע מאמצים רבים בלימוד השפה העברית וכתיבתה.

 

מתוך כתביו מצטיירת דמותו של אדם בודד, כלוא בדל"ת אמותיו, אדם הנכשל פעם אחר פעם במערכות יחסיו עם נשים. את האידיאל למימוש עצמי שאליו הוא שואף, הגדיר כך: "לשאת אישה, להקים משפחה, להסכין עם כל הילדים שיבואו, לקיימם בעולם נטול ביטחון זה ואף להדריכם מעט, זה כמיטב אמונתי, המבחן העליון שבן תמותה עשוי לעמוד בו"  (מתוך הספר "מכתב לאב")

 

בשנת 1924 נפטר קפקא בבית הבראה לחולי שחפת. בכתיבתו ראה עניין פרטי ורק חלק קטן מיצירתו פורסם עוד בחייו: "הגלגול" (1916), "פסק הדין" (1916) ו"רופא הכפר" (1919). מרבית יצירותיו השתמרו בכתב יד, זאת לאחר שחברו הקרוב, מכס ברוד, החליט שלא לקיים את צוואתו של קפקא, בה נכתב מפורשות שיש לשרוף את כל כתביו. ברוד דאג לערוך ולהביא לדפוס את יומניו ומכתביו של הסופר, את סיפורי הקובץ "ליד בניית החומה הסינית" (1931) ושלושה רומנים גדולים - "המשפט" (1925), "הטירה" (1926) ו"אמריקה" (1927).

 

על תפקידה של הספרות בעיניו של קפקא, כקורא וכיוצר, אפשר ללמוד מתוך אחד המכתבים שנשמרו בעזבונו: "בכלל, לדעתי צריך לקרוא רק ספרים שצורבים ודוקרים. אם הספר שאנו קוראים איננו מעורר אותנו כמהלומה הניחתת על הראש, למה לקרוא אותו? כדי שיגרום לנו אושר, כפי שאתה כותב? אלוהים אדירים, הרי היינו מאושרים גם לולא היו לנו ספרים... אבל אנחנו זקוקים לספרים הפועלים עלינו כמו אסון, המכאיבים לנו כמו מותו של מישהו שאנו אוהבים אותו יותר מאשר את עצמנו, ספרים המעוררים בנו תחושה שגורשנו אל היער, הרחק מנוכחות אדם, כמו התאבדות..."

(קפקא, מכתבים, 27 בינואר 1904) . 

 

ואכן, העולם הבדיוני שקפקא בורא ביצירותיו הוא עולם בלתי מובן, קודר ומאיים שבתוכו תועים הגיבורים חסרי ישע, נטולי כל יכולת להכריע את גורלם. זוהי מציאות הנשלטת על ידי כוחות ביורקרטיים שצמחו למימדים מפלצתיים, ואין עוד איש היודע להסביר את טיבם. בעולם כזה, מאבקו של הפרט הבודד מול המערכת העלומה שמנהלת את חייו הוא מאבק אבוד מלכתחילה. 

 

הביטוי "עולם קפקאי" הפך לביטוי שגור במציאות המודרנית של המאה ה-20 – המאה בה הגיע האדם לשיאים טכנולוגיים חדשים מחד, ולשכלולו של הרוע האנושי מאידך. תרומתו של קפקא לספרות המערבית ניכרת לא רק ברעיונותיו אלא גם בשליטתו הוירטואוזית ברזי השפה ויכולתו לשכלל לכדי שלמות את אמנות הסיפור הקצר. ספריו תורגמו לשפות רבות בכל רחבי העולם.  

 


מידע נוסף

 

"מכתבים אל פליצה" / פרנץ קפקא - "העלמה פֶליצֶה היקרה! מכתבה שלפני לפני-האחרון (ולא 'המכתבים האחרונים', כפי שהיא כותבת) בלבל אותי, בזאת אין ספק, ואולם לא ידעתי שזה היה כה נורא כפי שעלי להסיק עתה ממכתבה האחרון. האומנם באמת חסר-ביטחון אני עד כדי כך?" - מתוך הספר "מכתבים אל פֶליצֶה", שבו מבחר מתוך 600 המכתבים שכתב פרנץ קפקא לפליצה באואר, צעירה ברלינאית, בין 1912 ל-1917.

לטקסט המלא -
לחצו כאן.

 

אין זו אהבה - "ב-20 באוגוסט 1912 תיאר פרנץ קפקא ביומנו את מראיה של פליצה באואר, אותה פגש ימים אחדים קודם בביתו של ידידו, מאקס ברוד: 'האמת היא שחשבתי אותה למשרתת...פנים גרומות ריקות, שלא הסתירו כלל את ריקנותן. צוואר גלוי. חולצה מוטלת ברישול... אף כמעט שבור, שיער בלונדי, נוקשה מעט, מחוסר חן, סנטר חזק'. תיאור זה, בלתי מחמיא ככל שיהיה, היה תחילתה של ידידות אמיצה בת כחמש שנים, וחליפת מכתבים שממנה נותרו מכתביו מספטמבר 1912 עד אוקטובר 1917. במהלך תקופה זו נפגשו שני המתכתבים אך מעט, אולם הדבר לא מנע מהם להתארס – פעמיים – ולבטל". מאמר ביקורת מאת אמנון ז'קונט על "מכתבים אל פליצה, מבחר". מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

קפקא בבית הכנסת - חשבתם שקפקא זה האדם הקטן, חסר האונים, מול הגורל? יש מי שמפרש את זה מעט אחרת. בתל-אביב מתקיים שיעור שבועי בבית הכנסת על הקשר שבין כתבי קפקא לבין הזוהר הקדוש. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט – לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©