אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 גלעד שליט
גלעד שליט צילום: AP
 
 נעם שליט, אביו של גלעד
נעם שליט, אביו של גלעד צילום: רויטרס
 
אביבה שליט, אמו
אביבה שליט, אמו צילום: EPA
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 אהוד אולמרט
 צה"ל
 רצועת עזה
 עזה
 מבצע עופרת יצוקה
 ניקולא סרקוזי
 בית משפט גבוה לצדק
 אינטרנט
 חמאס


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 יחסים בינלאומיים


 
 
 

גלעד שליט


Gilad Shalit

דרישות הפלסטינאים |  פעילות צבאית |  פעילות ציבורית דיפלומטית |  השחרור |  ציטוטים |  מידע נוסף

גלעד שליט (יליד 1986), חייל צה"ל שנחטף ביוני 2006 על ידי מחבלים חברי ארגון החמאס לרצועת עזה. שוחרר ב-18 באוקטובר 2011, לאחר 1941 יום בשבי, בעסקה עם החמאס תמורת 1027 אסירים פלסטינים.

 

שליט נולד בנהריה לאביבה ולנועם שליט. נושא אזרחות צרפתית וישראלית. ב-1988 עברה המשפחה להתגורר במצפה הילה שבגליל המערבי. ב-2005 התגייס שליט לחיל השריון ושירת בגדוד 71 של חטיבה 188.

 

ב-24 ביוני, 2006 חדרה חוליית מחבלים מרצועת עזה לשטח ישראל, ליד קיבוץ כרם שלום. בחילופי האש נהרגו סגן חנן ברק מערד וסמ"ר פבל סלוצקר מדימונה. גלעד שליט, אז רב-טוראי בחיל השיריון נחטף. מאז לא ראה אותו איש פרט לחוטפים, אך התקבלו ממנו אותות חיים בקלטות שמע, במכתבים ובקלטת וידאו.

 

התקפת המחבלים הייתה מתוכננת היטב והחלה בשעה 5:40 בבוקר. שמונה פלסטינים חדרו לשטח ישראל במנהרה, כ-100 מטרים לתוך שטח ישראל. הללו התפצלו לשלוש חוליות. חוליה אחת התקיפה נגמ"ש ריק ולכן איש לא נפגע. חולייה אחרת תקפה עמדה של צה"ל, ובה חיילי גדוד הסיור המדברי. כתוצאה מהפעלת מטען נפצעו שלושה חיילים באורח קל עד בינוני ונפגעו מספר מחבלים.

 

חוליה שלישית ירתה טיל ורימונים על טנק שהוצב בגזרה. הטיל גרם לפגיעתם של ארבעת החיילים שאיישו אותו: שניים נהרגו, אחד נפצע והאחר, גלעד שליט, נשבה על ידי המחבלים ונלקח לרצועת עזה.

 

כשלושה חודשים לאחר החטיפה התקבל בישראל מכתב ראשון מגלעד שליט. ביוני 2007, שנה לאחר החטיפה, פורסמה בישראל קלטת אודיו בקולו של גלעד:

 

"אני גלעד בן נועם שליט, הכלוא אצל המוג'אהידין (הלוחמים). אמא ואבא, אחותי ואחי, חברי בצה"ל. אני מוסר לכם דרישת שלום ואת געגועיי לכולכם. עברה עלי שנה שלמה בתוך הכלא. מצבי הבריאותי מידרדר ואני חייב אשפוז ממושך בבית חולים. אני מצטער על חוסר ההתעניינות של הממשלה הישראלית וצה"ל בעניין שלי ואי היענותם לדרישות כתאיב אל-קסאם. זה ברור שהם חייבים להיענות לדרישות אלו כדי שאני אשתחרר מהכלא, במיוחד שהייתי במבצע צבאי ולא סוחר סמים (כשהכוונה לאלחנן טננבוים). וכמו שיש לי הורים, אמא ואבא, גם לעצירים הפלסטינים יש אמהות ואבות שחייבים להחזיר להם את בניהם. יש לי תקווה גדולה שממשלתי תתעניין בי יותר ותיענה לדרישות המוג'אהדין. הרב"ט גלעד שליט".

 

מכתב שני התקבל מגלעד בפברואר 2008, והשלישי ביוני אותה שנה. ב-2 באוקטובר 2009 העביר ארגון חמאס  סרטון וידאו של גלעד בתמורה לשחרור 20 אסירות פלסטיניות, ככל הנראה בעקבות דרישת ישראל לקבל עדות מוצקה למצבו הבריאותי של החייל החטוף.

 

מאז חטיפתו של שליט התפרסמו באמצעי התקשורת דיווחים רבים על המאמצים לשיחרורו, על מצבו בשבי, מקום שביו, שיחרורו הקרב וכדומה. מידת האמת הטמונה ברבים מדיווחים אלה שנויה במחלוקת.

גלעד שליט, זמן קצר לאחר שחרורו משבי החמאס (צילום: דובר צה"ל)
גלעד שליט, זמן קצר לאחר שחרורו משבי החמאס (צילום: דובר צה"ל)

 


דרישות הפלסטינאים
שלושה אירגונים פלסטינים עומדים מאחורי הפעולה: גדודי אז-אדין אל קסאם (הזרוע הצבאית של חמאס), פלוגות צאלח א-דין (הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית) ו'צבא האיסלאם'.

 

על פי דוברי ארגוני הטרור הפעולה באה בתגובה לחיסולו של ראש ועדת ההתנגדות ג'מאל אבו סמהדנה (ידוע בכינוי אבו-עטאיא, ושהיה אחראי לביצוע פיגועים רבים), ושל מפקד הזרוע הצבאית בארגון פלוגות צלאח א-דין, חליל (אבו יוסף) אל קוקה. שמונה ימים לאחר החטיפה הציבו האירגונים העומדים מאחורי החטיפה אולטימטום. בהודעה דרשו מישראל לשחרר כבר ביום למחרת, בשעה 06:00 של יום שלישי ה-4 ביולי, אסירים פלסטינאים, אך לא ציינו מה יקרה אם דרישותיהם לא ייענו. ראש הממשלה דאז,
אהוד אולמרט החליט להתעלם מהאולטימטום הפלסטיני.

 

ב-8 באוגוסט 2006 פרסמו שלושת הפלגים הפלסטינאים המחזיקים בחייל החטוף את הקריטריונים לשחרורו של שליט ובהם: שחרורם של כאלף אסירים פלסטינאים הכלואים בישראל, ביניהם כמה אשר הורשעו ברצח ישראלים, והפסקת הפעילות הצבאית נגד הפלסטינאים.

 

גלעד שליט מתוך הסרטון שהעביר החמאס בתמורה לשחרור 20 אסירות, -2 באוקטובר 2009 (קרדיט: רויטרס)

 

 


פעילות צבאית

ב-28 ביוני 2006 פתח צה"ל במבצע "גשמי קיץ", בין היתר במטרה ללחוץ על מנהיגי חמאס ולהביא לשיחרורו של שליט. במבצע נכנסו חיילי צה"ל לדרום רצועת עזה והעיר עזה הוחשכה לאחר שהופצצה תחנת ממסר חשמלית. בה בעת נעצרו בגדה כמה מראשי חמאס - ביניהם שר העבודה בממשלת החמאס, מוחמד ברגותי; השר לענייני ירושלים חאלד אבו-ערפה ושרים רבים אחרים. בירושלים נעצרו שלושה מבכירי החמאס בבירה: מחמוד אבו טיר, מחמד עטואן וחאלד אבו ערפה.

 

במקביל לפעולה הצבאית ניהלה ישראל מו"מ בתיווך מצרים לשחרור החייל החטוף, ככל הנראה בתמורה להפסקת אש, הפסקת פעולות החיסול הממוקד באנשי חמאס ושיחרור 600 עצירים פלסטינאים, ביניהם נשים וקטינים. ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט הצהיר כי לא יהיה משא ומתן עם החוטפים וכי לא תהיה הפסקת אש ללא שחרורו של שליט.

 

ב- 26 בנובמבר 2006, למרות הצהרותיו של אולמרט, הושג הסכם להפסקת אש. צה"ל הפסיק את פעולתו ברצועה, וארגוני הטרור הפלסטינאים הפסיקו כמעט כליל את ירי הרקטות על ישובי הדרום. ההסכם לא כלל את שיחרורו של שליט.

 

ב-27 לדצמבר 2008 התחיל מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה. מטרת המבצע היתה לפעול נגד תשתית החמאס ברצועה ולהביא להפסקת ירי הרקטות על שטח ישראל, שהתחדש ביתר שאת, חודשים לפני כן.

 

שיחרורו של שליט לא נכללה באופן מפורש במטרות המבצע, אולם לקראת סיומו הופעל לחץ ציבורי על ממשלת ישראל לכרוך את הפסקת האש בשיחרורו של שליט. ב-17 בינואר נסתיים המבצע בהפסקת אש חד-צדדית של ישראל ללא שינוי במצבו של החייל השבוי.

 


פעילות ציבורית דיפלומטית

ממשלת ישראל קיימה פעילות רישמית לשיחרור החייל החטוף, בתיווך מדינות שונות. תחילה הופקדה מצרים על התיווך בין הצדדים. בקיץ 2009 הועברו המושכות לגרמניה וביתר פירוט לאחד מאנשי סוכנות הביון הגרמנית. עד 2009 הממונה על תיק שליט היה עופר דקל (לשעבר מבכירי השב"כ), והוא הוחלף בחגי הדס (לשעבר מבכירי המוסד).

 

לצעד פעילותה הרשמית של ממשלת ישראל, מנהלת משפחת החטוף מאבק ציבורי ודיפלומטי נרחב בני המשפחה יצאו לחו"ל על-מנת לגייס תמיכה. אביו של גלעד, נועם שליט נפגש מספר פעמים עם נשיא צרפת סרקוזי, שהבטיח לסייע, בין היתר משום שגלעד מחזיק גם באזרחות צרפתית. כמו כן אירגנה משפחת שליט מצעדי תמיכה, עצרות והפגנות במדינות שונות בעולם, פרסמה את הסיפור שכתב גלעד בהיותו בן 11 "כשהכריש והדג נפגשו לראשונה". הסיפור דן בשני אויבים, כריש ודג, שמגיעים למסקנה שעדיף לחיות ביחד. סיפור שסימל לדעת רבים, את חייו וחטיפתו של שליט.

 

משפחת שליט פעלה להכללת שיחרור גלעד שליט בכל הסכם שהושג עם הפלסטינאים. כך ביוני 2008, ערב ההסכמה על הפסקת אש, עתרו בני משפחתו של החייל החטוף לבג"ץ וטענו כי פתיחת המעברים במסגרת ההסכם מפרה את ההתחייבות השלטונית וחורגת מהחלטת ועדת השרים לענייני ביטחון, ולוקה באי-סבירות קיצונית. בג"ץ דחה את העתירה.

 

מדבקות, דגלים וסיכות ששמשו בהפגנות למען שלעדי שליט (קרדיט: אי. פי.)

 

במרס 2009 פתחה משפחת שליט במאבק ציבורי בנסיון להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות בישראל כך שיפעלו ביתר שאת לשיחרור החייל החטוף. המסגרת המאבק הוקם אוהל מחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, לקראת תום כהונת ממשלת אולמרט. את האוהל פקדו חברי כנסת, שרים ואלפי אזרחים מהשורה שביקשו לתמוך במשפחה. ביולי 2009 פתחה משפחת שליט, עם "מטה המאבק למען שליט", בקמפיין ציבורי נוסף שנוהל ברובו ברשת האינטרנט ובמסגרתו נשלחו מכתבים, מיילים ומסרונים ובהם הכיתוב "הצילו" שנוצר מכתב ידו של שליט במכתביו מן השבי.

 

מאבקה הציבורי של משפחת שליט לצד דיווחים אודות דרישות ארגוני הטרור בדבר שיחרור כאלף אסירים מן הכלא הישראלי העלו אל זירת הדיון הציבורי את הדיון בסוגיית מחיר שיחרורו של שליט. מלבד בני משפחת שליט ומקורביהם נשמע בדיון זה גם קולם של בני משפחות קורבנות הפיגועים וכן של בעלי תפקידים שונים במערכת הביטחון (בהווה ובעבר).

 

בדיון הציבורי בלטו מספר שאלות מרכזיות: כמה אסירים פלסטינים יש לשחרר בתמורה להשבתו של שליט, האם יכללו ברשימת האסירים המשוחררים גם כאלה אשר הורשעו ברצח ישראלים (אסירים עם "דם על הידיים"), והאם יש להסכים לדרישת ארגוני הטרור להשבת האסירים המשוחררים למקום מגוריהם (בשטחי הגדה או רצועת עזה) או שמא יש להתעקש על השבתם לרצועת עזה בלבד.

 


השחרור

לבסוף, לאחר כמעט חמש וחצי שנים, נחתמה באוקטובר 2011 עסקה עם ארגון החמאס לשחרורו של שליט תמורת 1,027 אסירים. בעסקה, שהושגה בתיווך השלטונות המצריים, שוחררו תחילה 450 אסירים, מתוכם 280 כאלה שנשפטו למאסר עולם על ביצוע פיגועי טרור שבמהלכם נהרגו מאות אזרחים. 131 פלסטינים תושבי עזה חזרו לבתיהם ברצועה. 203 אסירים תושבי הגדה לא הורשו לשוב לבתיהם - מרביתם גורשו לרצועת עזה ו-40 גורשו לקטאר, למצרים, לסוריה ולטורקיה.

 

רק 110 אסירים הורשו לשוב לבתיהם בגדה ובמזרח ירושלים. בנוסף שוחררו 6 ערבים תושבי ישראל ו-27 נשים. בגל השני של השחרורים שאמור להתבצע בחודש דצמבר 2011 ישוחררו 550 אסירים נוספים שאת זהותם תקבע ישראל.

 

ב-18 באוקטובר, לאחר 1941 ימים בשבי, שוחרר גלעד שליט משבי החמאס. עם שחרורו התברר כי הוא סובל מפציעות של רסיסים בידו וכן השלכות של חוסר באור שמש.

 


ציטוטים

 

 • "ידעתי כל הזמן שהמשפחה שלי והרבה אנשים בישראל עושים כל מה שאפשר כדי לשחרר אותי, וידעתי מהחדשות" (גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית).

 

 • "תמיד האמנתי שיש איזה סיכוי. אבל חשבתי שאני יכול למצוא את עצמי במצב הזה עוד הרבה שנים. לכן זה גרם לי לתחושה לא נעימה" (גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית).

 

 • "כמובן שהתגעגעתי למשפחה שלי, והתגעגעתי לסתם לצאת, לפגוש אנשים, לדבר עם אנשים, לראות, לעשות דברים. לא כל היום לשבת ולעשות את אותם דברים" (גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית).

 

 • "גלעד חזר הביתה אחרי מאבק קשה וארוך, מאבק בטחנות רוח. אבל בסופו של דבר הצלחנו להחזיר אותו הביתה. הוא חזר, ירד במדרגות, נכנס בדלת ממנה יצא לפני 1,941 יום. גלעד מרגיש טוב, סובל מכמה פציעות קלות שסחב אותן בגלל אי טיפול מתאים - פציעות של רסיסים וכן השלכות של חוסר באור שמש. בשל הבידוד קשה לו להיחשף לאנשים, הוא יעבור תהליך של שיקום ואני מקווה שהתהליך הזה יהיה מהיר כמה שיותר ואנחנו מקווים שהוא יוכל לחזור לחיים הרגילים", הוסיף שליט האב וסיכם: "אנחנו בעצם יכולים להגיד שחווינו לידה מחדש של בן" (נועם שליט).

 

 • "אנו מודעים לכך שזו עסקה קשה, היינו מאושרים אם גלעד היה משתחרר בעסקה נוחה יותר. מדינת ישראל, כולל שתי הממשלות בחמש וחצי השנים האחרונות, לא השכילה לייצר שום מנוף לחץ לשחרור בני" (נועם שליט לאחר היוודע דבר העסקה לשחרור בנו).

 

 • "היום יום ההולדת שלך. גם השנה לא קניתי מתנה, לא אפיתי עוגה ולא תוכל לכבות את הנרות ולהביע משאלה. הגעגועים עזים וכואבים יותר מיום ליום...גלעדי, האם אתה שומע אותי? (אביבה שליט ביום הולדתו ה-24 של בנה).

 

 • "תמיד ידעתי שאם אני או חבריי ניפול בשבי, ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה כדי להחזירנו הביתה וזהו הדבר שעכשיו ביצעתי כראש ממשלת ישראל. אני מאמין שערבות הדדית איננה רק סיסמה. היא אחת מאבני היסוד של קיומנו, אבל לנגד עיניי עמד גם צורך נוסף: הצורך לצמצם ככל האפשר את הסכנה לביטחון אזרחי ישראל. לשם כך הצבתי שתי דרישות ברורות - הראשונה שצמרת חמאס, הכוללת רבי מרצחים, תישאר בכלא, והשנייה -שרובם המכריע של המשוחררים יגורשו או יישארו מחוץ ליהודה ושומרון, כדי להרחיק אותם מהיכולת לפגוע באזרחנו. במשך שנים החמאס התנגד בתקיפות לדרישות אלו, אבל לפני מספר חודשים קיבלנו סימנים ברורים שהוא מוכן לסגת מהתנגדותו זו. במשך ימים ולילות התנהל בקהיר משא ומתן עיקש בתיווך ממשלת מצרים. עמדנו על שלנו. ומשהתקבלו עיקר דרישותינו, נדרשתי להכריע. אני יודע היטב שהכאב של משפחות נפגעי הטרור הוא כבד מנשוא, קשה לראות את בני העוולה שרצחו את יקיריהם משתחררים בטרם מילאו את מלוא עונשם, אך גם ידעתי שבנסיבות המדיניות הנוכחיות זהו ההסכם הטוב ביותר שנוכל להשיגו" (ראש הממשלה בינימין נתניהו לאחר שחרורו של שליט).

 

 • "אני לא נגד החזרת שליט, אני נגד שחרור רוצח בתי. יש לי התחייבויות של שלושה ראשי ממשלה בכתובים ובמילים שהוא לא ישוחרר. אם זו המדינה שאני חי בה אני אסיק מסקנות. אני שוקל להחזיר את תעודות הזהות ואת תעודות המילואים של כל בני המשפחה" (זאב ראפ, אביה של הלנה ראפ שנרצחה על ידי פלסטיני ששוחרר בעסקה).

 

 • "אל מול אינטרס ההגנה על הציבור וכאבן של המשפחות השכולות, מונחת על הכף השנייה של המאזניים ההכרעה בדבר גורלו של חייל, המוחזק תקופה ארוכה ביותר בידי ארגון טרור בלא קשר עם העולם החיצון. חייל אשר הגורמים המופקדים על הצבא ועל הביטחון רואים לעצמם חובה להבטיח את שובו הביתה, להוריו ולמדינה. חייל שנשבה, בהיותו בתפקיד בשליחות הצבא, ואשר כדברי ראש הממשלה, אפשר ש'חלון ההזדמנויות' להצלתו הולך ונסגר נוכח האירועים וההתפתחויות באזורנו" (מתוך החלטת בג"צ שדחה את עתירת המשפחות השכולות שהתנגדו לעסקה). 

 

 • "איני מקל בצער, אך איני יכול להתעלם מהעיקרון הבסיסי - הצלת נפש אחת בישראל. מדינת ישראל עומדת בפני הכרעה קשה. לבבות כולנו חצויים, אבל חייבים לקבל החלטה והכרעה". הוא הוסיף כי "הממשלה קיבלה החלטה קשה, אין שר שלא נקרע בתוכו והצלחת העסקה דרשה סודיות מוחלטת גם בפרסום מוקדם של שמות האסירים" (הנשיא שמעון פרס במפגש עם נציגי ארגון נפגעי פעולות האיבה).

 

 • "מדינת ישראל תמשיך להילחם בטרור וכל מחבל משוחרר שיחזור לטרור דמו בראשו" (בנימין נתניהו לאחר שחרור שליט).

 

 • "איני מתנגד לעסקה בעניין שליט, אלא לעסקה הנוכחית של שחרור 450 מהרוצחים הגרועים ביותר שצה"ל רדף אחריהם. מה יהיה מחיר הדמים משחרור זה?" (ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, לאחר החתימה על העסקה).

 

 • "איננו יודעים איפה הוא, ואנחנו לא יכולים לשחררו בפעולה צבאית" (הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי).

 

 • "לא הצלחתי להחזיר אותו, בין אם במבצע או באמצעות משא ומתן. אני זוקף כישלון זה לחובתי. אני חש בהחלט תחושה של עצב, תחושה לא טובה על כך שגלעד לא נמצא איתנו. השירות הוביל את העניין הזה מאז החטיפה. לקחנו אחריות והקמנו צוות מיוחד, השקענו משאבים, אמצעים ומבצעים, אבל בסופו של דבר במבחן התוצאה - כשלנו וזאת אחריות שלי" (ראש השב"כ, יובל דיסקין, בנאום פרישתו מהשירות, מאי 2011). 

 

 • "בשלוש השנים האחרונות עשינו מאמצים בלתי פוסקים ואף עילאיים להשבת שליט. כל הערוצים פעלו אינטנסיבית, בזירות שונות, במקומות שונים ובנסיבות שונות...אמרתי כבר בעבר ואני חוזר ואומר - אנו רוצים להשיב את גלעד לביתו, ועושים מאמץ אדיר וחסר תקדים לשם כך, זאת מול ארגון טרור חסר אנושיות אשר מאמין שחמלה אנושית היא חולשה" (ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, 2009).

 

 • "אין ספק שזה ניצחון גדול לאומה הפלסטינית ולכל המוסלמים ושוחרי החופש והצדק בעולם וכל האומות העצמאיות התומכות בעם הפלסטיני הנדכא שמחות על כך" (מחמוד אחמדינג'אד).

 

 


מידע נוסף

 

גלעד שליט - לכל הכתבות שהופיעו בושא גלעד שליט באתר ynet.

לעמוד -  לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©