אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


קרל מרקס: "מכל אחד לפי יכולתו, לכל אחד לפי צרכיו"
קרל מרקס: "מכל אחד לפי יכולתו, לכל אחד לפי צרכיו" 
 
לנין. המשטר הקומוניסטי הראשון
לנין. המשטר הקומוניסטי הראשון 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מגזין אינטרנט העוסק בחקר ההיסטוריה של הקומוניזם


ערכים קשורים
 איסיים
 קיבוץ
 קרל היינריך מרקס
 פרידריך אנגלס
 קפיטליזם
 ברית המועצות
 ולדימיר איליץ' לנין
 בולשביזם
 יוסיףּ ויסריונוביץ' סטלין
 טרופים דניסוביץ' ליסנקו
 ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב
 מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב
 פרסטרויקה וגלסנוסט
 סוציאליזם
 סוציאל-דמוקרטיה


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 המאה ה-20 ואילך
 העת החדשה
 מושגים ואישים בכלכלה
 פילוסופיה


 
 
 

קומוניזם


Communism

המודל החברתי |  תורתו של מרקס |  צורת המשטר

קומוניזם (לטינית: "שיתוף"), שיטה חברתית הדוגלת בשוויון מוחלט. המושג מקיף כמה תופעות שונות במידה ניכרת זו מזו: מודל חברתי המבוסס על שיתוף, תורת מדינית-חברתית שהגה קרל מרקס וצורת משטר שהתבססה בברית המועצות במאה ה-20.

 


המודל החברתי

הקומוניזם מתאר התארגנות חברתית המבוססת על שיתוף ברכוש, על עבודה לטובת החברה כולה ועל שוויוניות. בעת העתיקה, האיסיים ביססו את קהילותיהם על עקרונות שיתופיים, וכתות נוצריות שונות עשו ניסיונות רבים להקים קומונות, כפי שקרויות קהילות שאלה עקרונותיהן.

 

החל מן המאה ה-19 הוקמו קהילות רבות מסוג זה, על יסודות חילוניים או דתיים. כמעט כולן התפרקו כעבור זמן קצר, ורק הקיבוץ בא"י התגלה כבעל יכולת קיום חזקה מעט יותר. רבים ממייסדי הקומונות החילוניות הושפעו מן התורה הקומוניסטית, בעוד שחברי הקומונות הדתיות הושפעו מפרשנויות שונות לכתבי הקודש הנוצריים, שם מצויים רעיונות דומים לאלה של האיסיים וכתות יהודיות אחרות מאותה עת.

 


תורתו של מרקס
פירוש נוסף למונח קומוניזם הוא - תורה חברתית-מדינית מבית מדרשו של
קרל מרקס. עקרונותיה מנוסחים ב"מניפסט הקומוניסטי" (1848) - מצע שחיברו מרקס ואנגלס לליגה הקומוניסטית שנוסדה בלונדון ב-1847 - וכן ב"קפיטל" ובחיבורים אחרים של מרקס ואנגלס.


הקומוניזם לפי משנת מרקס, הוא שלב ההתפתחות שיבוא לאחר נצחון הפרולטריון על הקפיטליזם. נצחון זה יביא להקמתה של חברה סוציאליסטית המושתתת על בעלות ציבורית על אמצעי הייצור.

 

כלומר, לאחר השלב הקפיטליסטי בתולדות החברה יבוא שלב הדיקטטורה של הפרולטריון, שבו ירוכזו אמצעי היצור בידי המעמד המנוצל לשעבר, אשר יחזיק ממילא גם בכוח הפוליטי. זה יהיה שלב מעבר, שבעקבותיו תקום החברה הקומוניסטית שבה יוסדרו חלוקת העבודה והתגמולים עפ"י הכלל: "מכל אחד לפי יכולתו, לכל אחד לפי צרכיו".

 

בשלב הזה לא יהיה עוד צורך במנגנון הכפייה של המדינה, וזו תתנוון ולבסוף תיעלם. את מקומה תתפוס החברה הקומוניסטית האידיאלית, נטולת המעמדות.

 


צורת המשטר
צורת משטר שהתפתחה במאה ה-20 במגמה להגשים הלכה למעשה את משנת מרקס. לאחר מהפכת אוקטובר (1917) התגבש
בברית המועצות , בהנהגתו של לנין, משטר חברתי, כלכלי ומדיני ייחודי. הבולשביקים, מחוללי המהפכה, כינו את מפלגתם מ-1918 בשם "המפלגה הקומוניסטית", ונקטו שורה של צעדים, רבים מהם דרקוניים, לכינונה של דיקטטורה של הפרולטריון בארצם, כשלב המעבר ההכרחי לקראת קומוניזם "אמיתי". אולם לא עבר זמן רב בטרם התגלה כי הגשמת האידיאל קשה מכפי ששיערו חוזיו, והמשטר הקומוניסטי של ברה"מ הפך לדיקטטורה של עילית פוליטית מצומצמת ורודנית, שעה שהמנגנון הכלכלי שלו, המבוסס על תכנון וניהול ריכוזיים, הפך לביורוקרטיה משתקת שהחניקה כל יוזמה והכשילה את התפתחות המשק.


בימי השיא שלו תחת שלטון סטלין, ובעיקר בשנות ה-30, היה הקומוניזם הסובייטי ליותר מתורה מדינית וכלכלית, ושאף להטביע את חותמו בכל תחומי החיים: בחינוך, בראש וראשונה, וכן בתרבות ובאמנות, ואפילו במדע: כך למשל ניסה טרופים ליסנקו לפתח את החקלאות בברה"מ לפי תיאוריה גנטית שהלמה את הדוקטרינה הקומוניסטית ולא את עקרונות המדע. כתוצאה מכך, רוסיה מתקשה עד היום לספק את צורכי עצמה במזון.

סוציאליסטים בארצות רבות, שהתעלמו מן המתרחש בפועל בברה"מ, ביקשו לחקות את המהפכה הקומוניסטית, ומפלגות קומוניסטיות קמו באירופה בתקופה שבין מלחמות העולם, תוך פילוג המפלגות הסוציאליסטיות. המפלגות הקומוניסטיות הקימו במוסקבה ב-1919 את "האינטרנציונל הקומוניסטי" (הקומינטרן), שהיה כפוף מראשיתו להשפעה רוסית, בייחוד בימי שלטונו של סטלין.

לאחר מלחמת העולם השנייה היתה תקופת שגשוג למפלגות הקומוניסטיות באירופה המערבית. משטרים קומוניסטיים קמו במדינות רבות במזרח אירופה (1945-1948) תחת משטר הכיבוש הסובייטי, וכן באזורים אחרים: בצפון קוריאה, בסין (1949), בווייטנם, בקמבודיה, בלאוס ובקובה (1965).

לאחר מותו של סטלין התחוללו שינויים באידיאולוגיה ובמשטר הקומוניסטי בברה"מ ומחוצה לה, בכיוון של יתר חופש והחזרת תפקיד השוק החופשי בכלכלה. חרושצ'וב החל לנקוט צעדים בכיוון זה ב-1956, וגל נוסף של רפורמות החל עם בחירתו של גורבצ'וב למזכ"ל המפלגה הקומוניסטית ברוסיה (1985) והנהגת מדיניות הפרסטרויקה והגלסנוסט. בשנות ה-80 ניסו סין ומדינות קומוניסטיות במזרח אירופה, שהקיפאון במשקיהן עורר בהן דאגה, לשלב עקרונות של כלכלת שוק במערכות הכלכלה הציבורית והכלכלה המתוכננת שלהן. בד בבד התגבר במערב אירופה האירוקומוניזם - נטייה לאוטונומיה של המפלגות המקומיות והתרופפות הזיקה לברה"מ.  


עם התמוטטות המשטרים הקומוניסטיים בברה"מ ובמדינות מזרח אירופה (1989-1991), הן בגלל כשלונותיהם הכלכליים הן בגלל התקוממויות עממיות נגד דיכוי חופש האזרח, דעכה יוקרתו של הקומוניזם, ומרבית המפלגות הקומוניסטיות בעולם הכריזו שהן דוגלות בעקרונות הסוציאליזם או הסוציאל-דמוקרטיה.

 

התמוטטות המשטרים הקומוניסטיים באירופה עוררה דיון ציבורי נוקב בדבר טיבה של האידיאולוגיה הקומוניסטית, וחידדה את השאלה אם האידיאולוגיה עצמה פגומה, בשל ליקויים ביסודותיה ההיסטוריוסופיים, או שמא רק יושמה באופן כושל.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©