אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מרטין לותר קינג
מרטין לותר קינג צילום: איי פי
 
קינג. זכה בפרס נובל על מאבקו נגד חוקי ההפרדה הגזעית
קינג. זכה בפרס נובל על מאבקו נגד חוקי ההפרדה הגזעית צילום: איי פי
 
אבן זיכרון לנאום קינג, "יש לי חלום".
אבן זיכרון לנאום קינג, "יש לי חלום".  צילום: איי פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 Martin Luther King, Jr., Papers Project
 "יש לי חלום": תמליל נאומו המפורסם של מרטין לותר קינג


ערכים קשורים
 בפטיסטים
 סגרגציה
 מוהנדס קרמצ'נד גנדי
 רוזה פרקס
 לשכת החקירות הפדרלית
 אברהם לינקולן
 פרס נובל
 לינדון ביינס ג'ונסון
 מלחמת וייטנם
 מלקולם אקס
 ציונות
 אנטישמיות


תחומים קשורים
 המאה ה-20 ואילך


 
 
 

מרטין לותר קינג


Martin Luther King

חלקים מנאומו המפורסם בוושינגטון, 1963

מרטין לותר קינג (1929 - 1968), גדול מנהיגי השחורים בארה"ב במאה ה-20, ומראשי המאבק הבלתי אלים למען זכויות השחורים. נחשב לבעל אישיות כריזמטית וכושר רטורי יוצא דופן.

קינג נולד באטלנטה, ג'ורג'יה, בן לכומר בפטיסטי משכיל מהמעמד הבינוני. כנער הוא זכה לחינוך מקיף וניתקל לא פעם בגילויי גזענות מצד לבנים. ב-1941 ניסה להתאבד על ידי קפיצה מחלון הקומה השנייה בביתו לאחר שסבתו האהובה מתה. כשהיה בן 15 יצא קינג לעבוד בחוות טבק במדינת קונטיקט והתרשם עמוקות מהעדר הסגרגציה (הפרדה) במדינות הצפון. ב-1954 החל לכהן בתור כומר במונטגומרי (אלבמה), וכעבור שנה סיים את לימודי התיאולוגיה בתואר דוקטור. לימודיו כללו היכרות עם הגותו של מהטמה גנדי, ודרך המאבק הלא-אלים שהטיף לה.

 

 

על פי חוקי מדינות הדרום, היה על השחורים לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס ולפנות את מקומם ללבנים כאשר האוטובוס מלא. מאסרה של רוזה פרקס נוצל על ידי ארגוני זכויות אזרח מקומיים על מנת לפתוח בחרם של קהילת השחורים במונטגומרי על הנסיעה באוטובוסים. בשל כישוריו הרטוריים ומעמדו בקהילה נבחר קינג להוביל את המאבק.

החרם נמשך יותר משנה, תוך שיתוף פעולה מלא של קהילת השחורים באיזור. במהלך החרם אירעו מספר תקריות אלימות, ביניהן פיצוץ ביתו של קינג. לבסוף קבע בית משפט פדרלי (החלטה שאושרה על ידי בית המשפט העליון של ארה"ב) כי חוקי ההפרדה הגזעית באוטובוסים צריכים להתבטל.

ב-1957 הקים קינג הנהגה משותפת של השחורים לכל מדינות הדרום (Southern Christian Leadership Conference (SCLC. כנשיא הארגון יצר קשרים עם לבנים שתמכו במאבק השחורים במטרה לעבוד עמם בשיתוף פעולה. בהשראת

תורתו של מהטמה גנדי קרא קינג למרי אזרחי לא אלים (דוגמת החרם) של קהילות השחורים בארצות הדרום כנגד חוקי האפליה. קריאתו זכתה להענות מצד פעילים רבים ובשנים לאחר מכן אורגנו חרמות, צעדות והפגנות.

מאבקם של השחורים נתקל בהתנגדות אלימה של תושבים וממסד מקומי. כך למשל ב-1963 נערך מצעד בבירמינגהם (אלבמה) נגד חוקי ההפרדה הגזעית. במצעד השתתפו גם מאות ילדים ובני נוער, ומשתתפיו הותקפו על ידי המשטרה בברוטליות רבה. תמונות הילדים המותקפים על ידי כלבים וזרנוקי מים השפיעו במידה רבה על דעת הקהל בעד המאבק. קינג עצמו נעצר מספר פעמים ואף הפך יעד למעקב קבוע של לשכת החקירות הפדרלית (אפ.בי.איי) בין היתר בשל קשריו עם פעילים בעלי אוריינטציה קומוניסטית.


באוגוסט 1963 ארגנו קינג ומנהיגים אחרים את המצעד הגדול בוושינגטון, בסיומו נאספו המשתתפים (200,000 לערך) ליד האנדרטה לזכרו של הנשיא לינקולן. אז השמיע קינג את נאומו המפורסם "יש לי חלום". בנאום הציג חזון לאומה אמריקנית נטולת הפרדה ואפליה גזעית.
 

מרתין לוטר קינג בנאומו המפורסם "יש לי חלום", 1963 (צילום: איי פי)


ב-1964, לאחר שההפגנות, המצעדים ודעת הקהל יצרו לחץ שגרם לשינוי חוקי הפרדה גזעית - הוענק לקינג פרס נובל לשלום. בין השאר נקבע בחוק האמריקני כי אין להפלות שחורים בשירותים הציבוריים, במערכת החינוך והעבודה. שנה לאחר מכן לאחר המשך המאבק הציבורי חתם הנשיא ג'ונסון על חוק שמנע פגיעה בעקיפין בזכויות ההצבעה של אזרחיה השחורים של ארה"ב.

באמצע שנות ה- 60 העביר קינג את הדגש במאבקו לנושא הכלכלי, ודיבר על הצורך לחלוקה מחודשת של משאבי החברה האמריקנית. בנוסף היה אחד המתנגדים הבולטים של המעורבות האמריקנית בווייטנם. עניינים אלה עוררו נגדו התנגדות לבנה מצד אחד, כאשר התעקשותו על המאבק הלא-אלים עוררה התנגדות מצד שחורים קיצוניים, כמו ממשיכי דרכו של מלקולם X. יחסו ליהודים ולישראל היה אוהד והוא ערך הקבלה בין אנטי-ציונות לאנטישמיות.


ב-4 באפריל 1968, כאשר בא קינג לממפיס (טנסי) לתמוך בשביתת פועלים שחורים, הוא נורה למוות על ידי מתנקש לבן, ג'יימס ארל ריי.

 

גל של מהומות עבר על ארה"ב בעקבות הרצח והקיף יותר מ-100 ערים ברחבי המדינה. סביב ההתנקשות בחיי קינג עלו תאוריות קשר רבות, ביניהן כמה המייחסות את הרצח לאפ.בי.איי.

קינג היה לסמל להישגי השחורים ולמאבקם. בבית שבו נולד ובסביבתו הוקם מכון מחקר לשינוי חברתי בדרך של אי-אלימות, שנקרא על שמו. ב-1983 קבע הקונגרס האמריקני את יום הולדתו של קינג כחג לאומי.

 


חלקים מנאומו המפורסם בוושינגטון, 1963
"אני אומר לכם היום, חבריי, למרות שאנו צריכים להתמודד עם הקשיים של היום יום ושל המחר, עדיין יש לי חלום. זהו חלום המושרש עמוק בחלום האמריקני.

 

יש לי חלום שיום אחד תעלה ותבוא האמונה העמוקה המושרשת בעמנו: "אנו רואים אמיתות אלה כמובנות מאליהן: כי כל בני האדם נבראו שווים".

 

יש לי חלום, שיום אחד בגבעות האדומות של ג'ורג'יה, בניהם של העבדים לשעבר והבנים של בעלי העבדים לשעבר יוכלו לשבת יחד בשולחן של אחווה.

 

יש לי חלום שיום אחד אפילו במדינת מיסיסיפי, מדינה הסובלת מלהט העריצות, תהפוך לנווה מדבר של חופש וצדק.

 

יש לי חלום, כי ארבעת ילדיי יגדלו יום אחד, במדינה בה לא יישפטו על פי צבע עורם, אלא על פי אופיים".

 

יש לי חלום היום.

 

יש לי חלום שיום אחד כל עמק יהיה מרומם, וכל גבעה וכל הר יושפלו. ויהיה העקוב למישור ותהילתו של אלוהים תיחשף וכל בשר ודם יראו זאת יחד.

 

זוהי תקוותנו. זו האמונה שעמה אשוב לדרום. עם האמונה הזו נהיה מסוגלים לחצוב מהר של הייאוש אבן של תקווה. עם האמונה הזו נהיה מסוגלים להפוך את חוסר ההרמוניה שבמריבות של האומה הזו לסימפוניה נפלאה של אחווה. עם האמונה הזו נוכל לעבוד ביחד, להתפלל ביחד, להיאבק ביחד, ללכת לבית הסוהר ביחד , לטפס לעבר החופש ביחד, בידיעה שיגיע היום בו נהיה חופשיים...

 

ואם אמריקה רוצה להיות אומה נפלאה, זו צריכה להיהפך לאמת. אז תנו לחופש לצלצל מראשי ההרים של ניו המפשייר, תנו לחופש לצלצל מהריה הכבירים של ניו יורק.  תנו לחופש לצלצל ממרומי האלגנים של פנסילבניה! תנו לחופש לצלצל מהרי הרוקי המושלגים שבקולורדו! תנו לחופש לצלצל ממדרונותיה העגלגלים של קליפורניה! אבל זאת ועוד, תנו לחופש לצלצל מ"הרי הסלע" של ג'ורג'יה! תנו לחופש לצלצל מ"הרי המצפה" של טנסי! תנו לחופש לצלצל מכל גבעה ותל במיסיסיפי. מכל צלע הר, תנו לחופש לצלצל.

 

וכאשר זה יקרה, כאשר ניתן לחופש לצלצל, כאשר ניתן לו לצלצל מכל הכפרים, מכל מדינה ומכל עיר, נוכל להחיש את היום הזה שבו כל בניו של אלוהים, אנשים שחורים ואנשים לבנים, יהודים וגויים, פרוטסטנטים וקתולים, יכלו להחזיק ידיים ולשיר את הספיריטואל הישן, "חופשיים סוף סוף! חופשיים סוף סוף! תודה אלוהים אדירים, אנו חופשיים סוף סוף!"

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©