אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אלבר קמי.
אלבר קמי. צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ביוגרפיה מאתר פרס נובל


ערכים קשורים
 אקסיסטנציאליזם
 סיזיפוס
 מיתולוגיה יוונית ורומית
 אלגוריה
 אלג'יריה
 שחפת
 פרס נובל
 אימפריאליזם וקולוניאליזם
 מלחמת העולם השנייה
 ז'ן-פול סרטר
 סימון דה בובואר
 רומן


תחומים קשורים
 ספרות כללית
 פילוסופיה


 
 
 

אלבר קמי


Albert Camus

"הזר" |  "המיתוס של סזיפוס" |  הדבר |  ציטוטים |  מידע נוסף

אלבר קמי (1913 - 1960), סופר, מחזאי והוגה דעות צרפתי. זוכה פרס נובל לספרות (1957).

 

נולד במונדבי, אלג'יריה. בן למשפחה ממעמד הביניים. אמו היתה אנאלפאביתית ואביו היה פקיד זוטר בשלטון הקולוניאליסטי הצרפתי. בהיותו בן שנה, נהרג אביו במלחמת העולם הראשונה ומצבה הכלכלי של המשפחה הידרדר. בנערותו הצטיין קמי באתלטיקה עד שמחלת השחפת קטעה את שאיפותיו בתחום הספורט. משבגר, נאלץ לעבוד בעבודות שונות כדי לעזור בפרנסת המשפחה, אולם מורה שלקח אותו תחת חסותו, דאג להשכלתו ולמימון לימודיו על ידי מלגות. בנאום שנשא קמי בטקס קבלת פרס נובל לספרות (1957) הזכיר את אותו מורה והודה לו על תמיכתו.

 

את השכלתו האקדמית בלימודי הפילוסופיה, רכש באוניברסיטה באלג'יריה. בתקופה זו פירסם מאמרים שונים המתארים את עליבות חייהם של העניים במולדתו. בהיותו בן 22 ראה אור ספרו הראשון "פנים וחוץ", אשר קיבץ יחדיו כמה ממאמרים אלו. מאוחר יותר, כעיתונאי ב"אלג'יר רפובליקן", הצטרף לכוחות ששללו את המשך הקולוניאליזם. כמו-כן, עסק בבימוי ובמשחק בתיאטרון פועלים, ואליו שאף להביא ממיטב הדרמה הקלאסית העולמית, כאמצעי חינוכי.

 

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, הגיע קמי לפריז. הוא הצטרף למחתרת והפך לעורך של עיתון הרזיסטנס (עיתון המאבק). בתקופה זו התיידד עם סארטר, סימון דה-בובואר וריימון ארון. בתקופת המלחמה כתב קמי כמה מיצירותיו החשובות ביותר, אשר הותירו חותמן על ספרות המאה ה-20. בשנת 1942 יצאו לאור הרומן "הזר" ואסופת המאמרים "המיתוס של סיזיפוס", ובשנת 1947 פורסם גם "הדבר" - רומן שנכתב בשנות המלחמה.

 

אלבר קמי נהרג ב-4 בינואר 1960 בתאונת דרכים, בהיותו בן 47 בלבד.

 

מבחר מיצירותיו: "הזר" - רומן (1942), "המיתוס של סיזיפוס" - קובץ מסות (1942), "הדבר" - רומן (1947), "אי ההבנה" - מחזה (1944), "קליגולה" - מחזה (1945), "האדם המורד" - קובץ מסות (1951), "הנפילה" - נובלה (1956), "גלות ומלכות" - קובץ סיפורים (1957), "אדם הראשון" (1995).

 


"הזר"

במרכזה של היצירה "הזר", עומד גיבור יחיד - מרסו. בתחילת הסיפור הוא מתייתם מאמו ובסופו הוא רוצח קורבן אנונימי, בצהרי יום שמש על שפת הים, ללא כל סיבה נראית לעין. כבר למן השורות הראשונות, מוביל קמי את הקורא לתוך עולם משולל כל רגש אנושי, עולם המבוסס על ניכור הממלא את כל הווייתו של הגיבור: "היום מתה אמא. ואולי אתמול, אני לא יודע. קיבלתי מברק מהמעון: 'אמך נפטרה, הלוויה מחר, בכבוד רב.' אי אפשר להבין מזה כלום. אולי זה היה אתמול" (מתוך "הזר")

 

נהוג לראות ביצירה "הזר" אבן דרך ספרותית בתיאור הניכור כמאפיין של המאה ה-20. 

 


"המיתוס של סזיפוס"

הניכור, ואיתו גם האבסורד, מהווים שני מושגי יסוד בתפיסת העולם האקסיסטנציאליסטית של קמי, כפי שהוא מתארה בספרו "המיתוס של סיזיפוס": "עולם שאפשר להסבירו אפילו בנימוקים גרועים, עדיין הוא עולם מוכר. לעומת זאת, בעולם שניטלו ממנו פתאום האשליות והמאורות, אדם מרגיש עצמו זר. גלות זו אין לה תקנה, מפני שהיא חסרה את זכרונות המולדת האבודה, או את תקוות הארץ המובטחת. פירוד זה בין האדם לבין חייו, בין השחקן לבין התפאורה שלו, הוא הוא תחושת האבסורד" ("המיתוס של סיזיפוס").

 

האבסורד על פי קמי, מתהווה כאשר המשמעויות בהן בני האדם מטעינים את העולם מתרוקנות מתוכן וקורסות. העולם חוזר להיות כפי שהוא: חסר פשר, כאוטי, בלתי הגיוני ובהכרח – בלתי ניתן להבנה. את הפתרון למצוקת האבסורד מוצא קמי ברעיון המרד, רעיון המיוצג בדמותו של סיזיפוס, גיבור המיתולוגיה היוונית.

 

על פי הסיפור המיתולוגי, האלים גזרו על סיזיפוס עונש. במשך כל ימיו עליו לדחוף סלע כבד אל ראש ההר. מיד כשהסלע מגיע לפסגה, הוא שב ומתגלגל במורד ושוב צריך סיזיפוס לחזור על פעולתו חסרת התועלת. לתפיסתו של קמי, עצם העובדה שסיזיפוס מתייצב פעם אחר פעם בתחתית ההר ומתעמת עם משימתו, מבטאת אקט של בחירה. בכך הוא קורא תיגר על המציאות האבסורדית שבתוכה הוא נתון. משמעות הקיום נמצאת לא בעולם עצמו, כי אם נולדת בתחומה של הרוח האנושית אשר חירותה בלתי מוגבלת.    

 


הדבר

לימים התרחק קמי מן האקסיסטנציאליזם. עוד בתקופת המלחמה יצא כנגד גל הייאוש שאפף את האליטה האינטלקטואלית שאליה השתייך והחל להטיף למאבק ברשע ובחוסר ההגיון שבחברה. יצירתו "הדבר" מבטאת בצורה ברורה את השינוי שחל בעמדותיו ואת מעורבותו הפוליטית-חברתית הנחרצת.

 

"הדבר" הוא למעשה אלגוריה פוליטית. הסיפור מתרחש בעיר אוראן אשר מגיפת דבר מאיימת להמית את כל תושביה. תגובותיהם של התושבים למציאות חייהם החדשה, מייצגת את כל מגוון ההתנהגויות האנושיות. החל מאדישות והכחשה, דרך אגואיזם ואכזריות ועד אמפתיה וחמלה. באמצעות סיפור זה מבקש קמי להתמודד עם מגוון התגובות של הצרפתים לכיבוש הנאצי ולהציע כנגד פולחן הלאומנות, סולם ערכים הומניסטי אשר מחדד את תפקידה החברתי של הפילוסופיה האקסיסטנציאליסטית.   

  

בסוף שנות החמישים היה מעורב קמי בפרוייקט של הקמת תיאטרון, וכתיבת רומן על ילדותו באלג'יר, אך הוא נהרג בטרם השלים את אלה. 35 שנים לאחר מותו, יצא לאור הספר "אדם הראשון" - נובלה פרי עטו אשר לא זכה לפרסם בעודו בחיים.

 

 


ציטוטים

 

  • "זהו סוג של שחצנות רוחנית, שגורמת לאנשים לחשוב שהם יכולים להיות מאושרים ללא כסף".

 

  • "אם אלוהים קיים, הכל תלוי בו ואין דבר שאנו יכולים לעשות נגד רצונו. אם אלוהים לא קיים, הכל תלוי בנו".

 

  • "אל תחכה ליום הדין. הוא מתרחש מדי יום".

 

  • "אצילות אמיתית מבוססת על בוז, אומץ ואדישות עמוקה".

 


מידע נוסף

 

האישה שבאמצע - "איפה היתה הטעות של סימון דה בובואר במשולש הטעון עם אלבר קאמי וז'אן פול סארטר? הסופרת רונית מטלון צוללת לתוך הפרטים הקטנים של הספרים. ולפתיחה - 'קאמי וסארטר' של רונלד ארנסון". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

שיעור ספרות - מאחורי כל יצירה מתחבא יוצר, ומאחורי כל יוצר מסתתר סיפור. מסע בעקבות סיפורי חייהם של הכותבים הגדולים, בישראל ובעולם. פרוייקט באנציקלופדיה ynet

לעמוד הפרוייקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©