אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מנחם בגין, ג'ימי קרטר ואנוור סאדאת במהלך שיחות השלום בקמפ דייוויד, 1978
מנחם בגין, ג'ימי קרטר ואנוור סאדאת במהלך שיחות השלום בקמפ דייוויד, 1978 צילום: משה מילנר, לע"מ
 
טקס החתימה על הסכם השלום בקמפ דיוויד
טקס החתימה על הסכם השלום בקמפ דיוויד צילום: משה מילנר, לע"מ
 
כותרת העיתון "ידיעות אחרונות" ביום חתימת הסכם השלום עם מצרים,26 במרס 1979
כותרת העיתון "ידיעות אחרונות" ביום חתימת הסכם השלום עם מצרים,26 במרס 1979 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 מצרים
 מוחמד אנוור אס-סאדאת
 ג'יימס ארל הבן קרטר
 מנחם בגין
 משה דיין
 עזר ויצמן
 חצי האי סיני
 תעלת סואץ
 החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 242
 החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 338
 מלחמת ששת הימים
 אוטונומיה
 הליגה הערבית
 המערך
 ליכוד
 תנועת התחייה
 פינוי סיני
 ועידת מדריד
 הסכם אוסלו
 ויליאם ג'פרסון קלינטון
 אהוד ברק
 יאסר ערפאת
 אנתיפאדת אל-אקצא
 ועידת קמפ דייוויד השנייה


תחומים קשורים
 אידיאולוגיות, מושגים וארגונים פוליטיים
 המאה ה-20 ואילך
 יחסים בינלאומיים
 ישראל והציונות


 
 
 

הסכמי קמפ דייוויד


Camp David Agreements

ציטוטים |  מידע נוסף

הסכמי קמפ דייוויד (1978 - 1979), הסכמי השלום שנחתמו בין ישראל למצרים, בתיווכה של ארה"ב.

 

לקראת סוף 1977 חלה תפנית קיצונית ביחסי ישראל עם מצרים, עד אז אויבתה הגדולה ביותר. מגעים חשאיים בין בכירים ישראלים ומצרים הוליכו להצהרתו הפומבית של נשיא מצרים אנוור סאדאת על נכונותו לבוא לירושלים, לפנות אל הכנסת ולדבר שלום. הביקור התקיים ב-19 בנובמבר של אותה שנה, וישראל ומצרים פתחו בשיחות שלום ישירות.

 

אולם כעבור זמן קצר נקלע המו"מ בין המדינות למבוי סתום. נשיא ארה"ב, ג'ימי קרטר, הזמין את ראש ממשלת ישראל מנחם בגין ואת סאדאת לוועידת פסגה בקמפ דייוויד (אתר הנופש הנשיאותי במרילנד) במטרה להשיג פריצת דרך במו"מ. עם חברי משלחת ישראל נמנו גם שר החוץ משה משה דיין ושר הביטחון עזר ויצמן. ב-5 בספטמבר 1978 הגיעו משלחות שתי המדינות לקמפ דייוויד.

 

עזר ויצמן, מנחם בגין ואנוור סאדאת (מימין לשמאל) בזמן שיחות קמפ דייוויד (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

ב-17 בספטמבר 1978, בתום מספר ימי משא ומתן קשה ורצוף משברים, נערך טקס חגיגי בבית הלבן, ובו חתמו בגין וסאדאת על שני הסכמים, בנוכחות הנשיא קרטר. בהסכם הראשון, המסגרת לשלום בין ישראל למצרים, נקבע כי בתוך שלושה חודשים ייחתם הסכם שלום בין שתי המדינות; ישראל תיסוג נסיגה מלאה מחצי האי סיני, שתי המדינות יגבילו את כוחותיהן משני צדי הגבול ויתאפשר שיט חופשי בתעלת סואץ ובמפרץ אילת. 

 

ההסכם השני, "המסגרת לשלום במזרח התיכון", התבסס על החלטות מועצת הביטחון 242 ו-338 ונקבע בו כי עתיד השטחים (אשר נכבשו על ידי ישראל במלחמת ששת הימים, 1967) ביהודה ושומרון וברצועת עזה יוסדר במשא ומתן בין ישראל, מצרים, ירדן ונציגים של העם הפלסטיני. כהסדר ביניים נקבע שבתוך חמש שנים ייסוג צה"ל אל מחנותיו שבשטחים, ולתושביהם יוענק ממשל עצמי (אוטונומיה), ברוח הצעה שהעלה בגין. במכתבים נפרדים לקרטר הציגו בגין וסאדאת את עמדותיהם בשאלות שנויות במחלוקת שעדיין לא נמצא להן פתרון - בעיקר בשאלת עתידם של היישובים הישראליים בסיני ומעמדה של ירושלים.

 

סרטון באדיבות מרכז מורשת בגין

לאחר שחתמה על ההסכמים, הורחקה מצרים מן הליגה הערבית, וכמעט כל מדינות ערב ניתקו את יחסיהן עמה. ארה"ב עודדה את ישראל ומצרים לחתום על ההסכמים באמצעות סיוע כלכלי ניכר לשתיים, והקמת כוח משקיפים רב-לאומי לתפקידי שיטור בגבול.

 

ישראל ומצרים חתמו על הסכם השלום ב-26 במרס 1979, בוושינגטון, לאחר שישראל התחייבה לפנות את כל המתיישבים מסיני. בין השאר דובר בהסכם על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים ועל הימנעות ממעשי איבה. לישראל הובטח שתימשך אספקת הנפט משדות הנפט שבסיני.

 

 

טקס החתימה על הסכם שלום בין ישראל למצרים, מרס 1979, בבית הלבן (צילום: איי פי)

 

ההסכמים אושרו בכנסת לאחר ויכוח נוקב, בזכות תמיכתה של  מפלגת המערך, שהיתה באופוזיציה, שכן מקצת חברי מפלגת הליכוד הצביעו נגדם (אחדים מהם אף פרשו מהליכוד ונמנו עם מקימי תנועת התחייה). על ההסכמים זכו בגין וסאדאת בפרס נובל לשלום לשנת 1978.

 

באפריל 1982 השלימה ישראל את נסיגתה מסיני, כולל פינויה רווי המחלוקות של העיר ימית, ובכך הוגשמו עיקריו של הסכם קמפ דייוויד הראשון. ההסכם השני, הסכם המסגרת הכללי, נותר בלא מימוש זמן רב, עד לוועידת מדריד (1991) ולהסכם אוסלו (1993).

 
ביולי 2000 זימן נשיא ארה"ב ביל קלינטון לאתר קמפ דייוויד את ראש ממשלת ישראל אהוד ברק ואת יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, לשיחות שנועדו לקדם את תהליך השלום בין ישראל והפלסטינאים ברוח דומה. שיחות אלה לא עלו יפה, ולאחריהן התחדשה האנתיפאדה.

 

מידע נוסף אודות הוועידה בערך - "ועידת קמפ דייוויד השנייה". 

 

 


ציטוטים

 

  • אנוואר סאדאת, נשיא מצרים, מתוך נאומו בכנסת, 1977: "אתם רוצים לחיות יחד איתנו באזור זה של העולם, ואני אומר לכם בכל הנאמנות: אנו מקבלים אותכם בברכה בינינו, בביטחון ובבטחה".

 

  • מנחם בגין, רה"מ ישראל, מנאומו לפני יציאת המשלחת הישראלית לקמפ דייוויד, ספטמבר 1978: "אם אומרים לנו שזוהי ההזדמנות האחרונה להגיע להסכם לעשות שלום - לא נסכים. בחיים אין הזדמנויות אחרונות ותמיד יש הזדמנות חדשה. אבל האמת הפשוטה היא שזו פגישה חשובה מאוד".

 

  •  אנוואר סאדאת, נשיא מצרים, מדבריו לפני יציאת המשלחת המצרית לקמפ דייוויד, ספטמבר 1978: "פסגת קמפ דייוויד היא, לאמיתו של דבר, ההזדמנות האחרונה, שלאחריה, לא תהיה הזדמנות נוספת".

 

  • יאסר ערפאת, יו"ר אש"ף, מגיב להודעה על תחילת הוועידה, ספטמבר 1978: "הפלסטינאים יתעלמו כליל מקמפ דייוויד וכל ההחלטות שיתקבלו שם לא יחייבו אותנו".

 

  • ג'ימי קרטר, נשיא ארה"ב, לפני תחילת הוועידה, ספטמבר 1978: "אנו נהיה מבודדים, באופן כמעט יחיד בימינו, מן העיתונות ומן העולם החיצון. אני מקווה שדרגה זו של קשר אישי בינינו, בלי צורך להפגין הישגים פוליטיים או להגן על עמדות ואמונות, תתגלה כקונטרוקטיבית".

 

  • מנחם בגין, רה"מ ישראל, מדבריו לאחר חתימת הסכמי קמפ דייוויד, ספטמבר 1978: "האמנתי שנשיג את השלום, האמן האמנתי בלי שום ספק בכל ליבי שיום זה יבוא. אני מרגיש כאילו בנינו את הפרמידות מחדש".

 

 

 


מידע נוסף

 

"בשם אללה, כבוד יושב-ראש הכנסת, מורי ורבותי" - בנובמבר 1977, לאחר מגעי הכנה סודיים, ערך נשיא מצרים אנוור אס-סאדאת ביקור דרמטי בישראל, שנועד להביא לפתיחת מו"מ להסכם שלום בין שתי המדינות. במהלך הביקור נאם סאדאת בפני הכנסת, להלן תרגום נוסח נאומו במלואו (נישא במקור בערבית). מסמך באנציקלופדיה ynet.

למסמך המלא -  לחצו כאן.

 

25 שנות שלום -  פרויקט מיוחד באתר ynet לרגל ציון 25 שנה להסכם השלום בין ישראל ומצרים.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

שלום עם מצרים - מצגת תמונות הנפתחת בנאומו של סאדאת ומסתיימת בפינוי חצי האי סיני.

לעמוד המצגת - לחצו כאן.

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©