אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שמחה ארליך
שמחה ארליך צילום: לע"מ
 
יגאל הורביץ
יגאל הורביץ צילום: לע"מ
 
יורם ארידור
יורם ארידור צילום: יוסי רוט, לע"מ
 
יצחק מודעי
יצחק מודעי צילום: לע"מ
 
הכותרת בעיתון "ידיעות אחרונות" מבשרת כי מדד אוקטובר 1983 הגיע ל- 21.1 אחוזים
הכותרת בעיתון "ידיעות אחרונות" מבשרת כי מדד אוקטובר 1983 הגיע ל- 21.1 אחוזים 
 
כותרת העיתון "ידיעות אחרונות" המבשרת על השקל החדש, 15.8.1985
כותרת העיתון "ידיעות אחרונות" המבשרת על השקל החדש, 15.8.1985 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ליכוד
 ליברליזם
 קפיטליזם
 מילטון פרידמן
 סוציאליזם
 שמחה ארליך
 המהפך הכלכלי
 מלחמת יום הכיפורים
 יגאל הורוביץ
 סובסידיה
 יורם ארידור
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 משבר מניות הבנקים
 יצחק שמיר
 ממשלת אחדות לאומית
 התוכנית הכלכלית לייצוב המשק
 שמעון פרס
 יצחק מודעי
 מדינת ישראל: כלכלה
 אינפלציה


תחומים קשורים
 ישראל והציונות
 מושגים ואישים בכלכלה


 
 
 

משבר האינפלציההמהפך הכלכלי |  יגאל הורביץ |  ימי ארידור העליזים |  שיא המשבר ותוכנית חירום

משבר האינפלציה, משבר כלכלי שפגע במשק הישראלי באמצע שנות ה- 80 של המאה ה-20. למעשה היה המשבר שיאו של תהליך כלכלי ארוך שהחל בשנת 1978 והסתיים ב-1985. בשיא המשבר הגיעה האינפלציה בישראל לקצב שנתי משוער של כ-1000%.

 


המהפך הכלכלי

עד שנת 1977 היתה הממשלה מעורבת במידה רבה בפעילות הכלכלית במשק, הן ברמת הפיקוח והן כגורם כלכלי פעיל. בשנת 1977 עלה הליכוד לשלטון. המדיניות הכלכלית בה דגלו רוב מנהיגי הליכוד הושפעה מתיאוריות הליברליזם והקפיטליזם, ובעיקר מתורתו של הכלכלן מילטון פרידמן. בהתאם לכך תוכננה מדיניות כלכלית חדשה. מדיניות זו נועדה להסיט את המשק הישראלי מן המודל הסוציאליסטי, בו היה שרוי מאז הקמת המדינה, למודל הקפיטליסטי-ליברלי.

 

שר האוצר דאז, שמחה ארליך, הודיע על יישום תוכנית ליברליזציה (המהפך הכלכלי) מקיפה למשק: הפיקוח על מטבע החוץ בוטל, הפיקוח על המחירים צומצם. תגובת המשק למדיניות החדשה היתה חריפה וקשה. רמת האינפלציה השנתית (שגם כך לא היתה נמוכה, בעיקר לאחר מלחמת יום הכיפורים) עלתה לשיעורים תלת ספרתיים. בנקודה זו נוהגים לסמן את תחילת המשבר האינפלציוני במשק הישראלי שיסתיים רק 8 שנים לאחר מכן, בהנהגת תוכנית חירום כלכלית.

בתגובה למשבר המתהווה נסוג ארליך מרוב סעיפי תוכנית הליברליזציה אך רמת האינפלציה לא פחתה. בנובמבר 1979, כששיעור האינפלציה עמד על יותר מ-100%, התפטר ארליך מתפקידו. משנת 1980 עד ל-1985 נמצא המשק במצב של "היפר אינפלציה" או "אינפלציה דוהרת", כאשר שיעורי האינפלציה נעו באיזור התלת ספרתי.

 


יגאל הורביץ

יגאל הורביץ, שנכנס לתפקיד שר האוצר, יזם תוכנית חירום כלכלית: ההוצאה הממשלתית קוצצה, רוב הסובסידיות (תמיכה כספית שמעניקה הממשלה למצרכים או לפעילויות שהיא מבקשת להוזיל) בוטלו, ובפברואר 1980 הוחלפה הלירה במטבע חדש - השקל (שקל = 10 לירות).

 

למרות צעדים אלו המשיכה רמת האינפלציה לעלות. ב-1981 פרש הורביץ מתפקידו, בעיקר בשל היעדר שיתוף פעולה מצד שאר חברי הממשלה.

 


ימי ארידור העליזים

כהונתו של יורם ארידור, מחליפו של הורביץ בתפקיד, זכתה לכינוי "ימי ארידור העליזים" - שיעור האינפלציה המשיך לעלות, מלחמת לבנון גבתה אף היא מחיר כלכלי כבד, אך מדיניותו הליברלית של ארידור, ההקלות במיסים שהנהיג, והגאות בשערי המניות בבורסה יצרו מצג שווא, שאפשר עלייה מתמדת ברמת החיים.

 

משבר מניות הבנקים ב-1983 היה החור הראשון בבועה הכלכלית, שחשף את מצבו האמיתי של המשק. בנסיון אחרון לייצב את המצב יזם ארידור את תוכנית ה"דולריזציה" - דהיינו הצמדת שער המטבע הישראלי לדולר האמריקני. התוכנית נדחתה על ידי ראש הממשלה דאז יצחק שמיר, וארידור התפטר מתפקידו (אוקטובר 1983)

 

יגאל כהן-אורגד אשר כיהן לאחר מכן כשר האוצר (1983 - 1984) נכשל אף הוא בטיפול במשבר האינפלציה. במהלך השנים 1984 - 1985 הגיע המשבר לשיאו. שיעור האינפלציה השנתי בשנת 1984 היה 450%, ובתחילת 1985 הגיעה האינפלציה לקצב שנתי משוער של 1000%.

 


שיא המשבר ותוכנית חירום

ממשלת האחדות הלאומית (ליכוד - מערך) שקמה לאחר בחירות 1984 ניסתה להתמודד עם האינפלציה הגואה באמצעות שלוש עסקות חבילה שונות למשק, אך הנסיון כשל. באותה עת כבר הפך משבר האינפלציה מפרמטר כלכלי ערטילאי למציאות קשה: ערכו הריאלי של השכר נשחק במהירות, מחירי המוצרים עלו בקצב חסר תקדים, אזרחים רבים מצאו עצמם מול מאזן חובות הולך וגדל וקצב האינפלציה הגבוה כמעט והביא לשיבוש סדר החיים התקין בישראל.

 

לצד המצב הכלכלי-ריאלי נוצרה בציבור הישראלי תחושה הולכת וגוברת של אי ודאות לגבי עתיד המדינה. לראשונה מאז הקמתה נחשב האיום הכלכלי לאיום הראשון במעלה על קיומה של מדינת ישראל.

ביולי 1985 הפעילה ממשלת האחדות הלאומית תוכנית חירום כלכלית נוספת ("התוכנית לייצוב המשק"): מטבע השקל הוחלף במטבע שקל חדש (ש"ח, שקל חדש = 1000 שקלים), תקציב הממשלה קוצץ, השכר הריאלי במגזר הציבורי נשחק, והונהג פיחות משמעותי בערך השקל החדש מול הדולר. בניגוד לתוכניות חירום קודמות, זכתה התוכנית הנוכחית לתמיכה של הדרג הפוליטי, ההסתדרות, ראשי האקדמיה והמגזר הפרטי. את יישום התוכנית הובילו ראש הממשלה דאז שמעון פרס ושר האוצר יצחק מודעי.

עד סוף שנת 1985 ירדה האינפלציה לשיעור שנתי משוער של 20% והמשבר נבלם. בלימת משבר האינפלציה נחשבת להישג כלכלי בקנה מידה בינלאומי. 

 

האינפלציה השנתית בין השנים 1973 - 1986

 

 

(הערה - חישוב שיעורי האינפלציה השנתית בגרף נעשו על בסיס נתוני מדד המחירים לצרכן - אחוז השינוי, דצמבר לעומת דצמבר שנה קודמת)

העמודות באדום - שנות משבר האינפלציה

מקור: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ירחון לסטטיסטיקה של מחירים 2004 

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©