אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד
|שלום אורח
התחבר
|הירשמו ל-ynet

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 בדיקה בטחונית על ידי טביעת אצבע
בדיקה בטחונית על ידי טביעת אצבע צילום: אי פי איי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 פרהיסטוריה
 צ'רלס רוברט דרווין
 גנטיקה ותורשה
 אווגניקה
 טביעת אצבעות
 עין
 רנסנס
 סטטיסטיקה
 מתמטיקה
 אבולוציה
 אנתרופולוגיה


תחומים קשורים
 ביולוגיה
 מתמטיקה וסטטיסטיקה


 
 
 

ביומטריה


Biometry

ביומטריה אבולוציונית |  זיהוי ביומטרי |  מידע נוסף

ביומטריה, תחום מדעי המיישם  שיטות סטטיסטיות ומתמטיות על אורגניזמים חיים (בעלי חיים, צמחים ובני אדם). מקור השם ביוונית: ביו=חיים, מטריה=מדידה. התחום ידוע גם בשם - ביוסטטיסטיקה.

 

הביומטריה אוספת נתונים על פרט או על קבוצה על בסיס מאפיינים ביולוגיים או התנהגותיים, ומסכמת ומנתחת מאפיינים אלו באמצעים סטטיסטיים, ולפיהם מנפיקה פרשנות ומסקנות, שמהם אפשר לגזור על דמיון ושוני בין קבוצות שונות, ובין יחידים באותה הקבוצה. נתונים ביומטרים משמשים למחקר במדעי האבולוציה, למחקרים אנתרופולוגיים וחברתיים, לצרכים משפטיים ולצרכי אבטחת מידע.

 

הקשתית היא כנראה ייחודית לכל אדם, אך בשל חסרונות, הזיהוי אינו קביל בבית המשפט (צילום: ויז'ואל / פוטוס)

 


ביומטריה אבולוציונית

הביומטריה האבולוציונית אוספת נתונים מורפולוגיים של מינים קיימים ושל אוכלוסיות קיימות ומשווה אותם לאבותיהם ההיסטוריים והפרהיסטוריים כדי לחשוף את מהלך ההתפתחות (האבולוציה) של הקבוצה הנבדקת. המחקר מתבסס על ההנחה כי דמיון בתכונות מורפולוגיות או ביטוי של תכונות באחוזי שכיחות גבוהים, מצביעים על קרבה משפחתית. כלומר אם לאורגניזם מסויים נמצא אורגניזם פרהיסטורי בעל דמיון ביומטרי יש להניח כי בין השניים קיים קשר אבולוציוני.

 

בין חלוצי המחקר בתחום זה נמנה האנתרופולוג פרנסיס גולטון, דודנו של צ'רלס דרווין (הוגה תורת האבולוציה), שפיתח לוחות סטטיסטיים שהתמקדו במדדי פיזור ולא במדדי מרכז, ועסק בבעיות התורשה הקיבוצית. לוחות אלו שימשו את חקר האבולוציה שמדדה שונות בין פרטים ובין זנים שונים. בעקבות מחקרים אלו, ייסד גולטון את תנועת האווגניקה ששמה לה למטרה להעביר וליישם את רעיון ההשבחה מגידול בהמות אל המין האנושי.

 

אחד מחסידיו הנלהבים הראשונים היה הסטטיסטיקאי הדגול קרל פירסון (Karl Pearson), ובסוף המאה ה-19 הקים עם הביולוג וולטר פ' ר' וולדון (Walter F.R. Weldon) את המעבדה הביומטרית באוניברסיטת לונדון, ובו פירסמו כלים סטטיסטים חדשים ושימושיהם הנרחבים.

 

 

 


זיהוי ביומטרי
השיטות הסטטיסטיות המשמשות לחקר האבולוציה מיושמות לצורך זיהוי פרטים. היחידים שונים זה מזה ומידת השוני ביניהם היא סימן היכר חשוב לאוכלוסייה. את השוני ניתן למדוד בדייקנות בשיטות סטטיסטיות. המחקר הבודק את השוני בין יחידים בקבוצה מסויימת משמש כלי חשוב למחקרים רפואיים, לעניינים משפטיים ולאבטחת מידע.

 

השיטות הביומטריות מזהות בני אדם על בסיס מאפיינים פיזיולוגיים ותכונות התנהגותיות. זיהוי על בסיס ביומטרי נסמך על ההנחה הסטטיסטית כי הסיכוי למצוא שני אנשים בעלי נתון ביומטרי זהה הוא אפסי, ולכן מאפיינים ביולוגיים כמו
טביעת אצבע ומבנה העין, או מאפיינים התנהגותיים כמו תבניות קול, הם ייחודיים לכל אדם.

 

את המדידות של ממדי גוף האדם והפרופורציות החלו אמני העולם העתיק, והללו שוכללו על ידי אמני הרנסנס. בסוף המאה ה-19 הונהגה שיטה זו למיון הגזעים השונים של האנושות, ולזיהוי פושעים בצרפת, עד שהוחלפה על ידי שיטת טביעות-האצבע.

 

מיון מקיף וסדור של טביעת אצבעות נערך לראשונה על ידי גולטון בסוף המאה ה-19. גולטון הראה כי טביעת האצבעות של בני האדם שומרת על תבניתה במהלך חייהם, וסיווג את טביעות האצבע ללולאות (loops), לקשתות (arches) ולסלילים (whorls).

 

מחקריו של גולטון היו הבסיס לשיטת מיון מפורטת יותר שפיתח סר אדוארד הנרי, ראש המשטרה המטרופוליטנית בלונדון בסוף המאה ה-19. בתחילת המאה ה-20 החלה המשטרה הבריטית להשתמש באופן שוטף בטביעת האצבעות כאמצעי לזיהוי בעניינים פליליים. בהדרגה נפוצה השיטה, בגרסאות שונות, במדינות אחרות ברחבי העולם.

 

זיהוי קורבנות אסון הצונאמי באמצעות טביעת האצבעות (צילום: רויטרס)

 

במהלך השנים נוספו שיטות זיהוי ביומטריות אחרות, העושות שימוש בטכנולוגיות חדשות, ביניהן זיהוי באמצעות דפוסי קול, תבניות כלי הדם בעין (שגם הן ייחודיות) ו"טביעת אצבעות גנטית".

 

נכון לתחילת המאה ה-21, מערכות ביומטריות אינן מצליחות תמיד לבצע זיהוי מדוייק. כך למשל זיהוי פנים עשוי להשתנות בשל סגנון שיער אחר, נוכחות או העדר משקפים, ושינויים קוסמטיים למיניהם. כן, זיהוי גנטי הוא תהליך יקר, ודורש ידע רב וכמות מספקת של דגימות שלא תמיד בנמצא.

 


מידע נוסף

 

האח הגדול או שומר הסף? הכל על המאגר הביומטרי, הנמצא בדרכו אל תעודת הזהות שלכם. מקורות היסטוריים, שיטות פעולה, מאפייני זיהוי, יתרונות וחסרונות. וכמובן, שאלת הפרטיות. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

נוכלת חדרה ליפן בעזרת טביעות אצבע מזויפות - אשה סינית הצליחה להערים על השיטה. החשודה הצליחה להיכנס ליפן בניגוד לחוק בזכות ניתוח פלסטי שעברה באצבעותיה ושמנע מפקידי ההגירה לגלות את זהותה. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

מאגר ביומטרי לאזרחי ישראל: בעד ונגד - הכנסת העבירה בקריאה ראשונה חוק להנפקת תעודות זהות חכמות והקמת מאגר טביעות אצבעות. האם מדובר בלחימה יעילה בפשע או פגיעה חמורה בפרטיות?  כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

המטה ללוחמה בטרור: לא חייבים מאגר ביומטרי - רוב מדינות העולם המערבי אינן מחזיקות מאגר נתונים ביומטרי ואינן מחייבות אזרחים לשאת תעודות זהות ביומטריות. נציגי הכנסת, הממשלה ואנשי חוק ואקדמיה דנו בחוק מאגר נתונים ביומטרי. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חכמי חלם והחתימה האלקטרונית - תעודות נייר, הפשוטות לזיוף, משמשות ככלי לאימות זהותם של ישראלים הנדרשים להוציא תעודה מאושרת אלקטרונית. בעלי תעודה מזוייפת יזכו עתה בתעודה מזוייפת חכמה. כיצד נוצר מצב אבסורדי שכזה? כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

כך ניתן לזהות אותנו בעזרת אמצעים ביומטריים - בסרטי המדע הבדיוני הפעולות האלה הן כבר חלק מחיי היומיום של כל האזרחים. מהם היתרונות והחסרונות של זיהוי טביעות אצבע? מתי עדיף דווקא זיהוי פנים? ומה אפשר לעשות באמצעות זיהוי קולי? כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

דנ"א מזויף: כמה קל להפליל אדם? - האם ההסתמכות ההולכת וגוברת על פרופיל גנטי בזיהוי פלילי, תוביל להפללה של חפים מפשע? המדען הישראלי שהצליח לזייף דנ"א טוען: במצב הנוכחי קל מאוד לקשור אזרח תמים לפשע שלא ביצע. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ynet בסלולר
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©