אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


בתורה אנו מצווים לתקוע בשופר בראש השנה
בתורה אנו מצווים לתקוע בשופר בראש השנה צילום: טל כהן
 
ומנהג הוא לאכול תפוח בדבש, לשנה טובה ומתוקה
ומנהג הוא לאכול תפוח בדבש, לשנה טובה ומתוקה צילום: סי די בנק
 
שנהיה לראש ולא לזנב
שנהיה לראש ולא לזנב צילום: שאול גולן
 
איגרות ברכה. "לשנה טובה תכתבו ותחתמו"
איגרות ברכה. "לשנה טובה תכתבו ותחתמו" צילום: מאיר פרטוש
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף על ראש השנה באתר אוח - משרד החינוך


ערכים קשורים
 לוח השנה העברי
 בית המקדש
 יום כיפור
 שופר
 חז"ל
 פרשנות המקרא
 עקדת יצחק
 אברהם
 משה בן מימון
 תשליך


תחומים קשורים
 יהדות - מושגים וכתבים


 
 
 

ראש השנה


Rosh Hashanah

מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

ראש השנה (יום תרועה, יום זכרון, יום הדין), א' וב' בתשרי, תחילת השנה החדשה על פי לוח השנה העברי "דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, לֵאמֹר: בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ, יִהְיֶה לָכֶם שַׁבָּתוֹן--זִכְרוֹן תְּרוּעָה, מִקְרָא-קֹדֶשׁ" (ויקרא כג, כד).

השם "ראש השנה" מופיע במקרא כציון לראשית השנה, אך לא כציון החג שנחוג ביום זה (יחזקאל מ, א). לפי מניין החודשים במקרא, היה תשרי החודש השביעי וניסן היה החודש הראשון. א' בתשרי נזכר רק כ"שבתון זכרון תרועה מקרא קודש" (ויקרא כג, כד).

 

נראה שמאז ומעולם היה חודש תשרי תחילת השנה החקלאית, שבה אספו את תבואות השנה הקודמת והחלו במחזור הבא. ואולם, רק בתקופת המשנה אנו מוצאים אזכור של יום זה כתחילת שנה חדשה: "ארבעה ראשי שנים הם... באחד בתשרי ראש השנה לשנים, לשמיטין וליובלות, לנטיעה ולירקות" (ראש השנה א, א). החג נזכר בספר נחמיה (ח, א-ח), כיום שבו קרא עזרא בתורה לפני בני העם. בזמן שהתאבלו על מעשיהם הרעים, אמרו להם מנהיגי העם: "היום קדש הוא לה' אלהיכם, אל תתאבלו ואל תבכו".

 

 

בזמן שבית המקדש היה קיים והחודשים קודשו עפ"י עדות ראייה, היו שנים שבהן קיימו את שני ימי ראש השנה, כיוון שלא באו עדים שראו את הירח החדש ביום ה-30 לחודש אלול. נהגו לשמור את יום ה-30 שמא יבואו עדים, ואם הללו לא הגיעו - היו שומרים גם את היום ה-31, היינו האחד בחודש תשרי. לאחר חורבן הבית וקביעת לוח השנה העברי חזרו לשמור יום אחד בלבד. בחו"ל נהגו לשמור שני ימי חג, ככל הנראה בשל המנהג לשמור יום טוב שני של גלויות בשלושת הרגלים, אף על פי שאין הטעם שייך לראש השנה. עם עליית רבנים מצרפת בימה"ב התחילו לנהוג שני ימי חג בראש השנה גם בארץ ישראל. 

 
לראש השנה יש כמה משמעויות ביהדות: זהו יום המלכת ה' על העולם; היום שבו אלוהים שופט את כל היקום וקובע את גורלו לשנה הבאה (חוץ מעם ישראל, שגזר הדין שלו נחרץ ביום כיפור); ולכן הוא גם יום של חזרה בתשובה, הראשון בימים הנוראים.

 

טקס "תשליך" בנחל הירקון בתל אביב (צילום: מיכאל קרמר)

 

בתורה אנו מצווים לתקוע בשופר בראש השנה, וחז"ל והמפרשים נתנו לכך טעמים שונים: האחד גורס כי התקיעה מסמלת את המלכת האלוהים למלך על כל הארץ, כדרך שנהגו מלכים לציין בתקופות קדומות את יום עלייתם על כס המלוכה. טעם אחר תולה את תקיעת השופר ברצון לעורר את "זכות האבות" ולהזכיר, בעיצומו של יום הדין, את סיפור עקדת יצחק ואת עמידתו של אברהם אבינו בניסיון הקשה, כדברי חז"ל : "תקעו לפני בקרן של איל, כדי שאזכור לכם עקדת יצחק בן אברהם ויעלה זכרונם לפני". התקיעה בשופר גם מזכירה את מעמד הר סיני , כאשר הכריז העם למרגלות ההר פה אחד: "נעשה ונשמע". מעמד מרשים זה היה מלווה ב"קול שופר חזק מאוד", ובעצם השמעת קול השופר נכרתה ברית מחודשת בין עם ישראל לאלוהיו, נותן התורה. מקובלים במיוחד דברי הרמב"ם (הלכות תשובה ג, ד): "אע"פ שתקיעת השופר בראש השנה גזרת הכתוב, רמז יש בו, כלומר עורו ישנים מתרדמתכם... וחזרו בתשובה וזכרו בוראכם".

 

בתפילות ראש השנה מזכירים את כל המרכיבים האלה, ובמיוחד בתפילת מוסף שבה שלוש ברכות מרכזיות: מלכויות, זכרונות ושופרות. תפילת ראש השנה נמשכת רוב היום (שחרית, קריאת התורה ומוסף) וכוללת תקיעה בשופר ופיוטים רבים שנוספו במשך הדורות.


ברוב קהילות ישראל נוהגים לאכול בראש השנה מאכלים מיוחדים, כדי שירמזו על שנה טובה: תפוח בדבש ("שנה טובה ומתוקה"), רימון (שנמלא זכויות כרימון) וראש דג ("שנהיה לראש ולא לזנב"). נוהגים גם לטבול את החלה בדבש במקום במלח (כפי שנהוג בד"כ). בספר מיכה (ז, יט) נאמר "ותשליך במצלות ים כל חטאתם", ומכאן המנהג ללכת ביום הראשון של ראש השנה אחרי הצהריים למקום מים ולומר תפילת "תשליך". בראש השנה נוהגים לברך איש את רעהו בברכה מיוחדת: "לשנה טובה תכתבו ותחתמו".

 

איזו משמעות נושא עימו ראש השנה ביהדות? פרופ' יונתן בן-דב מהחוג למקרא באוניברסיטת חיפה מסביר. באדיבות הערוץ האקדמי 

 

 


מידע נוסף

 

שנה חדשה, התחלות חדשות - גם המסע הארוך ביותר מתחיל, כידוע, בצעד אחד קטן. לכבוד ראש השנה, אנציקלופדיה ynet מציגה - התחלות חדשות ביהדות, בטבע ובהיסטוריה.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 

סליחות ומנהגים אחרים בתמונות - במשך ארבע שנים תיעד הצלם יובל נדל מנהגים, תפילות וטקסים יהודיים. באווירת הימים הנוראים, ynet מגיש לכם סדרת תמונות מסליחות, תשליך, חגי תשרי - וגם אירועים אחרים. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

עושים סדר בראש השנה - אם חשבתם שראש השנה זה עסק פשוט. חישבו שנית. יואל רפל על המאבק בין ניסן לתשרי, על מקור מנהג שליחת "השנות הטובות" ועל חלות בצורת ציפורים. מתוך אתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.  

 

ראש השנה - "שנה טובה", "שנת אושר ועושר", "שנת שלום", "שנה של בריאות ואהבה". אפילו אנשים שלא מכירים אתכם, שלא יגידו לכם למשל - "יום הולדת שמח", פתאום מברכים אתכם בכל מקום ומאחלים לכם רק דברים טובים. כתבה לילדים מתוך "מזֶה?"

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 


בחנו את עצמכם

 

.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©