אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 
 
ראש פינה
ראש פינה צילום: לע"מ
 
בית הכנסת
בית הכנסת צילום: לע"מ
 
בתים בראש פינה
בתים בראש פינה צילום: לע"מ
 
ראש פינה
ראש פינה צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מאמר על תעשיית המשי בראש פינה - אתר סנונית
 עמותת התיירות של ראש פינה - אתר רשמי


ערכים קשורים
 אדמונד ג'יימס רוטשילד
 ביזנטיון
 מלריה
 המרד הערבי
 המנדט הבריטי
 גליל עליון
 צפת
 מושבה
 חלוקה
 פתח תקוה
 דבר
 לורנס אוליפנט
 יק"א
 פיק"א
 בית"ר
 אהרן אהרונסון


תחומים קשורים
 מקומות בישראל


 
 
 

ראש פינה


Rosh Pinna

אתרי הראשונים בראש פינה

רֹאשׁ פִּינָּה, מושבה בגליל העליון, כ-2 ק"מ מדרום-מזרח לצפת. המושבה הראשונה בצפון הארץ.


ראש פינה
ראש פינה
שם ישוב: ראש פינה
סוג ישוב: מושבה
שנת ייסוד: 1882
   
נ"צ 36/37376.36497
רום: 420 מ'
   
רשות: מועצה מקומית
מחוז: הצפון
נפה: צפת
איזור טבעי: חצור
   
אוכלוסייה (2004; הנתון בסוגריים מסמן שינוי ביחס לנתוני המפקד הקודם): 2,300 (+)
דמוגרפיה: יהודי
דרוג (10-1) רמה חברתית-כלכלית (ינואר 2004; הנתון בסוגריים מסמן שינוי ביחס לנתוני המפקד הקודם): 7 (=)


ראשיתו של המקום ב-1878, כשהתיישבה בו קבוצה מבני העיר צפת. חברי הקבוצה רכשו, בכספם, מחצית אדמות הכפר הערבי גַ'עוּנַה וקראו למקום על שמו - גֵיא אוֹנִי. הם רצו להיות לאיכרים, ולהרוויח את מזונם בלי להזדקק לכספי ה"חלוקה". רבני צפת רדפו והחרימו אותם בשל כך (ייסודה של גיא אוני ארע שלושה חודשים לפני ייסודה של פתח תקוה ולכן יש הטוענים כי ראש פינה היתה ראשונת המושבות).

חוסר בקיאותם של המתיישבים בעבודת האדמה, בצורת קשה שעברה על הישוב בשלוש העונות הראשונות להיותם במקום, ומגיפת הדבר שהיכתה בעדריהם, גרמו להתפוררות היישוב. מתוך ייאוש, פרסמו המתיישבים אגרות תחינה בעיתונים ושגרו שליחים לאירופה. אולם גם הכסף שהצליחו לאסוף, לרבות תרומת סר לורנס אוליפנט, לא הספיק לחלצם מקשייהם, ומכל הקבוצה נותרו במקום רק שני מתיישבים.המושבה ראש פינה בסוף המאה ה-19 (צילום: לע"מ)

 

בשנת 1882 רכש דוד שו"ב חלק מאדמות המקום, עבור ה"אגודה לישוב ארץ-ישראל על ידי עבודת האדמה" ברומניה. המתיישבים החדשים קראו למקום "ראש פינה", לפי הפסוק "אבן מאסו הבונים היתה לראש פנה" (תהלים קי"ח, 22). במשמעות הפסוק (האבן בה מאסו הבנאים היא זו שתשמש כאבן יסוד לבית) הדגישו המתיישבים החדשים את הקשר שבין כשלונות קודמיהם לבין הבנייה המחודשת במקום.

התושבים התגוררו בתחילה בכפר הערבי, בשל סרוב השלטונות העות'מאנים להתיר להם לבנות בתים. בשנת 1884 נטל הברון רוטשילד את המושבה תחת חסותו, והקים בה מפעל לטווית חוטי ואריגי משי. בשל סכסוכים קשים עם פקידות הברון ומשבר בשוק המשי העולמי, נסגר המפעל. הסכסוכים עם פקידות הברון הגיעו לשיאם עם הפסקת תמיכתו של הברון במקום והעברת המקום לחסות יק"א (1900). ב-1923 עברו המושבות היהודיות בארץ, וראש פינה ביניהן, לחסותה של חברת פיק"א. בשנת 1899 הקים במושבה המחנך יצחק אפשטיין בית ספר עברי.

לפני קום המדינה, פעל בראש פינה בסיס להברחת עולים מסוריה, ובסיס להקמת ישובים באזור (ביריה, נאות מרדכי ועמיר). כן ישבה בו פלוגת עבודה של בית"ר, ואחד מחבריה, שלמה בן-יוסף, היה הראשון שהועלה לגרדום בידי הבריטים. בשדותיה של ראש פינה גילה (1906) האגרונום אהרן אהרונסון את חיטת הבר ("אם החיטה"). בשנת 1927 הקים בה פרופ' גדעון מר את המעבדה לחקר קדחת הביצות, לה יצאו מוניטין בינלאומיים.

מאז שנות ה-70 של המאה ה-20, וביתר שאת בשנות ה-80 וה-90 החלה הגירה של צעירים לראש פינה, בהם אומנים רבים ואנשי רוח. במקביל שופצו מבנים, הוקמו שכונות חדשות, והרובע הישן (המשמש דגם לראשית ההתיישבות הציונית בארץ) שוחזר. ענפי האירוח והתיירות, כולל מסעדות, חדרי נופש ומקומות בילוי החלו להתפתח וכיום הם מהווים מקור פרנסה חשוב עבור תושבי המקום. בתחומה של ראש פינה, ליד שדה תעופה בן-יעקב, פארק תעשיה, המשותף למושבה, לחצור ולצפת (צ.ח.ר.). כן עוסקים תושביה בשירותים, במלאכה, באמנות ובעבודות חוץ; מקצתם עובדים בחקלאות.

 


אתרי הראשונים בראש פינה

בית הכנסת הראשון - נבנה ב-1887 בתרומת הברון רוטשילד. הוקם בשולי חורבה מהתקופה הביזנטית. רהיטי המקום, מעשה ידי התושבים עקיבא דרקסלר, ומאוחר יותר יוסף וינברג ונכדו אברהם חלפון, נותרו בשלמותם. בבית הכנסת מתקיים שילוב של סגנונות שהובאו מהגולה ומצפת, ושני הסגנונות נסמכים, כנראה, על מסורת ארצישראלית קדומה.ראש פינה (צילום: דוד הכהן)

 

בית המלון - הוקם בידי אחד מראשוניו, רבי אלתר שורץ.

בית הספר ההיסטורי - בבית הספר של ראש פינה לימדו את המבטא הגלילי המיוחד (הגיית ב' דגושה והגיית האותיות הגרוניות כנהוג בעדות המזרח). כיום משמש המקום אכסניית נוער.

בית העם - שימש בראשיתו מפעל לטווית חוטי ואריגי משי.

בית הפקידות -שימש כמעון מגורים ומינהל של פקידות הברון. סמוך לו הוקם בית הפקידות השני, הידוע כיום כבית גדעון מר, בו פעלה המעבדה לחקר המלריה. סמוך ניטע גן ובו ברכות דגי נוי, לרווחתם של פקידי הברון. בחלקו האחורי של הבית הזה, הסתתר שלמה בן-יוסף. כיום שוכן בו מוזיאון.

בית הקברות הישן - קבורים בו ראשוני המושבה.

בית יהושע בן-אריה - ביתו של מי שהיה מוכתר המושבה. בשל תלונתו על פקיד הברון, נאסר עליו לבנות את ביתו בשורה אחת עם בתי האיכרים.

בית שמחה וליקומיץ - ביתו של מורה המושבה. הנהיג, בבית הספר המקומי, את העברית כשפת ההוראה בכל המקצועות, והקפיד שילדי ראש פינה ידברו בבי"ת דגושה.

מוזיאון לתולדות היישוב וההתיישבות בגליל העליון - מדרשה ואוסף ארכיוני על תולדות ההתיישבות בגליל העליון.

מצודת המשטרה - מצודת משטרה בריטית מדגם "טיגרט, הממוקמת במזרח היישוב. כמותה הקימו הבריטים בתקופת המרד הערבי (1939-1936) בצמתים חשובים ולאורך גבול הצפון. סמוך לה פעלה תחנת מכס בזמן המנדט הבריטי.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©