אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


יצחק רבין
יצחק רבין צילום: מאיר פרטוש
 
כילד בבית הספר החקלאי "כדורי"
כילד בבית הספר החקלאי "כדורי" צילום: לע"מ
 
כרמטכ"ל במלחמת ששת הימים
כרמטכ"ל במלחמת ששת הימים צילום: לע"מ
 
רבין לצד ביל קלינטון והמלך חוסיין בעת חתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן
רבין לצד ביל קלינטון והמלך חוסיין בעת חתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן צילום: איי פי
 
עצרת בכיכר רבין לזכרו
עצרת בכיכר רבין לזכרו צילום: טל כהן
 
פורטרט קיר בקרבת מקום הרצח
פורטרט קיר בקרבת מקום הרצח ציור: אבי נחמיאס
 
 בול שהונפק לזכר יצחק רבין
בול שהונפק לזכר יצחק רבין באדיבות רשות הדואר-השירות הבולאי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 מידע נוסף על יצחק רבין באתר אוח - משרד החינוך
 האתר הרשמי של מרכז רבין


ערכים קשורים
 מלחמת העצמאות
 מבצע דני
 דליה רבין-פילוסוף
 הסכמי שביתת הנשק
 פתח
 המלחמה על מקורות המים
 מלחמת ששת הימים
 מפלגת העבודה
 גולדה מאיר
 מבצע יונתן
 הבית היהודי - מפד"ל החדשה
 אגודת ישראל
 אהרון ברק
 שמעון פרס
 אנתיפאדה
 הארגון לשחרור פלסטין
 יאסר ערפאת
 הסכם אוסלו
 ירדן
 רצח רבין
 אחדות העבודה
 הגנה
 המנדט הבריטי
 מלחמת העולם השנייה


תחומים קשורים
 אישים בישראל
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

יצחק רבין


Yitzhak Rabin

שרותו הצבאי |  ראשית דרכו הפוליטית וכהונתו הראשונה |  בין שתי הכהונות |  כהונתו השנייה |  ציטוטים |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

יצחק רבין (1922 - 1995), ראש ממשלת ישראל לאורך שתי כהונות (1974 - 1977, 1992 - 1995) והרמטכ"ל ה-7 של צה"ל (1964 - 1968). לקראת סוף כהונתו השניה נרצח על ידי צעיר ישראלי (יגאל עמיר).

 

יצחק רבין נולד בירושלים. נקרא על שם סבו מצד אימו. שלוש שנים לאחר לידתו נולדה אחותו רחל. הוריו, נחמיה (רוביצוב) רבין ורוזה כהן היו פעילי תנועת "אחדות העבודה". האב נחמיה עבד בחברת החשמל והאם רוזה שירתה במפקדת ארגון ה"הגנה" והיתה חברה במועצת עיריית תל-אביב.

 

את רוב שנות ילדותו עשה רבין בתל אביב. תחילה התגוררה המשפחה בשכונת שבזי, על גבול יפו, ולאחר מכן עברו למרכז העיר. התחנך ב"בית חינוך לילדי עובדים", בו למדו ילדיהם של פעילי תנועת העבודה.

 

הסופר והמחנך אליעזר שמאלי היה מורהו של רבין. שמאלי כתב סיפורים המבוססים על כיתת "בני היורה", כיתתו של יצחק הצעיר, שתואר בסיפורים כילד מופנם וביישן. לאחר מכן עבר לבית הספר התיכון בגבעת השלושה.

 

ב-1937, זמן קצר אחרי שהתגלה כי אמו סובלת ממחלת סרטן, עבר רבין ללמוד בפנימיית "כדורי" - בית ספר חקלאי בו למדו רבים ממנהיגי היישוב לעתיד. 

  

בית-הספר "כדורי" הותקף מספר פעמים על ידי פורעים ערבים והתלמידים השתתפו בהגנה על המקום בתום שנת לימודיו הראשונה נסגר בית-הספר לשנה בפקודת שלטונות המנדט הבריטי. רבין העביר את השנה הזו בשמירה ובמארבים בקיבוץ גינוסר והחל להשתלב בפעילויות ארגון ה"הגנה".

 

ב-1940 סיים רבין את לימודיו בהצטיינות. תוכניותיו לצאת ללימודי הנדסת מים באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה נדחו מפאת התמשכותה של מלחמת העולם השנייה. רבין הצטרף להכשרת "הנוער העובד" בקיבוץ רמת יוחנן, והעמיק את פעילותו בה"הגנה".

 

רבין - דיוקן
נקודות ציון בחייו
מקום לידה ירושלים
1940 מסיים את לימודיו בפנימיית כדורי בהצטיינות
1941 מתגייס לפלמ"ח
יוני - נובמבר 1946 נתפס על ידי הבריטים ושוהה במחנה מעצר
1947 מתמנה לקצין המבצעים של הפלמ"ח
1948 מתמנה למפקד חטיבת הראל
1948 מתמנה לקצין המבצעים של חזית הדרום
1948 נישא ללאה שלוסברג
1950 מתמנה לראש מחלקת מבצעים באג"ם
1953 מקבל דרגת אלוף ומתמנה לראש אגף הדרכה
1956 מתמנה לאלוף פיקוד צפון
1959 מתמנה לראש אגף מטה
1961 מתמנה לסגן הרמטכ"ל
1964 - 1968 רמטכ"ל צה"ל במהלך מלחמת ששת הימים
1968 - 1973 שגריר ישראל בארה"ב
1973 נבחר לכנסת ומתמנה לשר העבודה בממשלת גולדה מאיר
1974 לאחר התפטרותה של גולדה מנצח את שמעון פרס בבחירות לראשות מפלגת העבודה ומרכיב ממשלה חדשה בראשותו
1977 מתפטר מתפקידו בעקבות "פרשת הדולרים" של אשתו
1977 - 1984 שנות "המדבר הפוליטי" - חבר כנסת וחבר בוועדת החוץ והביטחון
1984 - 1988 שר הביטחון בממשלת האחדות הראשונה, במהלך כהונתו נסוג צה"ל מלבנון ופורצת האנתיפאדה הראשונה
1988 - 1990 שר הביטחון בממשלת האחדות השנייה
1992 מנצח את שמעון פרס בבחירות המקדימות על ראשות מפלגת העבודה
1992 מוביל את המפלגה לניצחון בבחירות לכנסת ומתמנה לראש הממשלה
1993 חותם על הסכם אוסלו עם יו"ר אש"ף יאסר ערפאת
1994 חותם על הסכם שלום עם ירדן
4 בנובמבר 1995 נרצח על ידי יגאל עמיר בכיכר מלכי ישראל בסיומה של הפגנה בעד השלום ונגד אלימות

 

 


שרותו הצבאי

ב-1941 התגייס רבין לפלמ"ח ושימש כמפקד מחלקה ומפקד גדוד, עד שהתמנה למפקד חטיבת הראל, אשר פרצה במלחמת העצמאות את הדרך לירושלים (1948). כמו כן שימש כסגן מפקד מבצע דני ובמסגרת תפקיד זה היה מעורב בגירוש התושבים הערבים מלוד ורמלה.

ב-1948 נישא ללאה שלוסברג, אותה הכיר חמש שנים לפני כן. בתחילה התגוררו בני הזוג בבית הוריה של לאה בשדרות רוטשילד בתל-אביב, שם נולדה בתם דליה. אחר כך עברו לשכונת צהלה, ובה נולד בנם יובל. ב-1949, במהלך מלחמת העצמאות שימש רבין כקצין המבצעים של חזית הדרום. בתום המלחמה השתתף בשיחות שביתת הנשק עם מצרים ברודוס, אך חזר ארצה לפני טקס החתימה משום שהתנגד להסכם.


לאחר מכן מונה למפקד חטיבת "הנגב" ומפקד בית-הספר למג"דים. ב-1950 מונה לראש מחלקת מבצעים באג"ם. ב-1953 שימש ראש מחלקת הדרכה באג"ם והוענקה לו דרגת אלוף. ב-1956 מונה לאלוף פיקוד הצפון, תפקיד בו שירת כשלוש שנים. ב-1959 מונה לראש אג"ם. ב-1961 מונה לסגן הרמטכ"ל, וב-1964 מונה לרמטכ"ל.

ארבע שנות כהונתו כרמטכ"ל היו שנים גדושות פעילות: מאבק בטרור, שהתחדש בהנהגת ארגון פתח, נסיונות הסורים להטות את מקורות הירדן (המלחמה על מקורות המיםומלחמת ששת הימים. רבין נחשב לאחד מראשי המטה הכללי המוצלחים שהיו לצה"ל. במהלך כהונתו ביצע מהפיכה ארגונית ומחשבתית בצה"ל, מתוך ציפיה לעימות צבאי עם מדינות ערב.  

 

יצחק רבין (מימין) לצד יגאל אלון (במרכז),  ויגאל ידין (משמאל) 1948 (צילום: הנס פין, לע"מ)

 

רבין נחשב לאחד מאדריכלי הניצחון של מלחמת ששת הימים. באחד הימים טרום המלחמה (ב-25 במאי) התמוטט מעומס לחץ ומחסור בשינה ונאלץ לפרוש מן הפיקוד למספר שעות. ארוע זה נחקק בזכרונם של מקטרגיו.

 


ראשית דרכו הפוליטית וכהונתו הראשונה

ב-1968, עם שחרורו מצה"ל, מונה לתפקיד שגריר ישראל בארצות הברית. בתפקידו זה קשר רבין קשרים הדוקים עם הממשל האמריקני. בפברואר 1973 סיים את תפקידו וחזר לישראל. שנות כהונתו בוושינגטון עיצבו את תמיכתו ארוכת השנים בשיתוף פעולה מדיני-אסטרטגי עם ארה"ב.

בבחירות שהתקיימו בדצמבר אותה שנה לכנסת ה-8 נבחר רבין כחבר כנסת מטעם
מפלגת העבודה, וכיהן כשר העבודה בממשלתה של גולדה מאיר. באפריל 1974, בעקבות מלחמת יום הכיפורים, התפטרה מאיר מראשות הממשלה. רבין נבחר על ידי חברי מפלגתו לתפקיד יושב ראש המפלגה, תוך שהוא גובר על שמעון פרס, בהפרש זעום. ההתמודדות בין השניים הביאה לפתיחתה של יריבות עזה בין שני המנהיגים.

 

 

רה"מ יצחק רבין לצד שר החוץ של ארה"ב הנרי קיסינג'ר, יולי 1975 (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

ביוני 1974 זכתה ממשלתו באמון הכנסת, ורבין היה לראש הממשלה הראשון בתולדות המדינה שנולד בישראל. בתקופת כהונתו צומצמה רמת האינפלציה בצורה דרסטית (מ54% ל-22%) ונחתם הסכם שביתת הנשק עם מצרים. בספטמבר 1975 חתמה ממשלת רבין על מזכר ההבנה הראשון עם ארצות הברית. ביולי 1976 הורה רבין על מבצע אנטבה לשחרור בני הערובה הישראלים באוגנדה. למרות הישגיו סבל רבין מהיעדר נסיון פוליטי ומעמדו כמנהיג המפלגה לא היה יציב (על פי טענתו בשל פעילותו הפוליטית מאחורי הקלעים של שמעון פרס).


בסוף 1976 פירק רבין את הקואליציה עם המפד"ל, לאחר שזו נמנעה בהצבעת אי-אמון. ההצבעה הועלתה על ידי מפלגת אגודת ישראל, בשל חילול שבת בטקס שהתקיים בבסיס חיל האוויר, לרגל הגעת מטוסי F-15.

 

בעקבות המשבר הקואליציוני התפטר רבין מתפקידו והביא להקדמת הבחירות והקמתה של ממשלת מעבר בראשותו. בפברואר 1977 בחר בו שוב מרכז מפלגת העבודה לתפקיד היו"ר ומועמד המפלגה לראשות הממשלה.

 

זמן קצר לאחר מכן חשף העיתונאי דן מרגלית את חשבונות הדולרים של לאה רבין בארה"ב (אותם החזיקה בלא היתר ובניגוד לתקנות מטבע חוץ באותה תקופה), בעקבות החשיפה וחוות דעת שנתן היועץ המשפטי אהרון ברק, ולמרות שלא נדרש לכך על פי חוק, התפטר רבין מראשות המפלגה ופרש בפועל מתפקיד רה"מ (מכיוון שלא יכול היה להתפטר באופן רשמי מראשות ממשלת מעבר).

 

את מקומו בראש המפלגה לקראת בחירות 1977 ובתפקיד רה"מ בפועל תפס שמעון פרס.

 


בין שתי הכהונות

בין 1977 ל-1984 שימש רבין כחבר כנסת וכחבר בוועדת החוץ והביטחון. ב-1981 פירסם את ספרו האוטוביוגרפי "פנקס שירות" בו יצא כנגד כמה מחבריו להנהגת המפלגה ובעיקר נגד שמעון פרס, אותו כינה "חתרן בלתי נלאה". בעקבות הבחירות ב-1984 הוקמה ממשלת האחדות הראשונה, בה כיהן כשר הביטחון (1984 - 1988). בממשלת האחדות השניה כיהן בתפקיד זה עד מרס 1990.

 

בתקופת כהונתו כשר ביטחון נסוג צה"ל לאיזור הביטחון בלבנון, ופרצה האנתיפאדה הראשונה. רבין ניהל את המאבק באנתיפאדה, במדיניות שכונתה "היד הקשה". חיילים וקצינים שהועמדו לדין באשמת הריגת ופציעת פלסטינאים, טענו כי פעלו ברוח ההנחיות שנתן רבין, ("לשבור ידיים ורגליים"), למרות שהוא עצמו הכחיש את הדבר. בינואר 1989 התקבלה בממשלת האחדות יוזמת שמיר-רבין לקיום בחירות בשטחי יהודה שומרון ועזה.

 


כהונתו השנייה

בבחירות המקדימות (פריימריס) שהתקיימו במפלגת העבודה לקראת בחירות 1992, ניצח רבין את פרס (יו"ר המפלגה דאז) ונבחר ליושב ראש מפלגת העבודה ומועמדה לראשות הממשלה. קמפיין הבחירות של מפלגת העבודה התבסס בעיקר על אישיותו של רבין ("ישראל מחכה לרבין"). מפלגת העבודה זכתה בבחירות ורבין התמנה לראש הממשלה ושר הביטחון. נאומו בערב הניצחון זכור בעיקר בשל המשפט: "אני אחליט, אני אנווט".


ב-13 בספטמבר 1993 לאחר מו"מ חשאי באוסלו והכרה ראשונה רשמית
באש"ף כנציג הפלסטינאים חתמו יצחק רבין ויאסר ערפאת בוושינגטון על הסכם הצהרת העקרונות בין ישראל לפלסטינאים ("הסכם אוסלו א'"). ב-4 במאי 1994 חתם רבין בקהיר על הסכם "עזה ויריחו", שעסק ביישום השלב הראשון של הצהרת העקרונות. באוקטובר 1994 חתם על הסכם השלום עם ירדן. באותה השנה הוענק לו פרס נובל לשלום, יחד עם שמעון פרס ויאסר ערפאת, על מאמציהם להשגת שלום באיזור.

תקופת כהונתו השנייה של רבין כראש הממשלה התאפיינה במאמץ בלתי פוסק להשגת הסכמי שלום עם מדינות ערב והעם הפלסטיני, בהשקעות נרחבות בתשתיות ובחינוך ובהיבט האישי, בשיתוף פעולה פורה בינו לבין יריבו הנצחי פרס, אותו מינה לשר החוץ. נכונתו של רבין להוביל מהלך לכינון שלום עם העם הפלסטיני הביאה לפריחה חסרת תקדים במעמדה של ישראל בעולם, לביטול החרם הערבי (לפחות באופן רשמי), לעליה במספר ההשקעות הבינלאומיות בארץ ולחידוש היחסים הדיפלומטיים עם עשרות מדינות זרות.


יאסר ערפאת, ביל קלינטון ויצחק רבין בטקס החתימה על הסכם אוסלו בוושינגטון, ספטמבר 1993 (צילום: רויטרס)


בניגוד לחזית הבינלאומית, בה קצרה מדיניות השלום של רבין תהילה, בחזית הפנימית הוא נאלץ להתמודד עם פיגועי טרור קשים ועם התנגדות הולכת וגוברת לתהליך השלום. למרות ההתנגדות המשיך רבין את התהליך המדיני עם הפלסטינאים. האווירה ברחוב הישראלי התלהטה על רקע התהליך, איומים על חייו של ראש הממשלה החלו להופיע בתדירות גבוהה, וכמה מהופעותיו בציבור הפכו למהומות שמעורבות בהן הסתה ואלימות.

במוצאי שבת, ה-4 בנובמבר 1995, נאם רבין בעצרת תמיכה בשלום בכיכר מלכי ישראל בתל אביב, שכותרתה היתה "כן לשלום, לא לאלימות". "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית", אמר לקהל העצום. דקות ספורות לאחר מכן, בתום העצרת, נרצח בידי יגאל עמיר, בשלוש יריות אקדח (שתיים מהן פגעו בו והשלישית באחד מן המאבטחים).

 

 


ציטוטים

 

  • "היו לו נטיות למדע. היתה לו סטיפנדיה לאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. המנהל פיאט (מנהל בית הספר כדורי) קרא לי במיוחד ואמר לי לשלוח אותו ללמוד ושאני אחזיק אותו שנה על חשבוני, אחר כך יתפרנס בעצמו. הוא רצה להיות אינג'ינר מים. אילוליי המלחמה...".(אביו, נחמיה רבין מספר על חלומו המקצועי של בנו).

 

  • "הועמדו לרשותי שתי מחלקות גדנ"ע. נערים שמבחינת גילם לא היו צריכים בכלל להיכלל בכוח הלוחם. (...) רבים מהם נפגעו אולם המישלט לא נפל (...) אז נדרתי, כי במידה שהדבר יהיה תלוי בי, אעשה הכל, כדי שלא ניכנס בלתי מוכנים למלחמה, כפי שנכנסו למלחמת העצמאות. (...) נדמה לי שצה"ל של ערב מלחמת ששת הימים הוכיח שכולנו למדנו את הלקח הנכון!" (יצחק רבין מספר על רגע מכונן בחשיבתו הצבאית, בזמן מלחמת העצמאות).

 

  • "ההמתנה נתנה לנו יתרון צבאי עצום. העובדה היא, שצה"ל ובעיקר יחידות המילואים, היתה להם שהות להתארגן, להתגבש, ולהתגבר על כל מיני תקלות של היום הראשון, הפכה את כל צה"ל לצבא בעל איכות של צבא סדיר. אני מאמין באמונה שלמה, שההמתנה תרמה תרומה צבאית ממדרגה ראשונה לכושר היכולת של צה"ל. אין לי ספק, כי העובדה שהממשלה מיצתה לפני מלחמת ששת הימים את כל האפשרויות הלאומיות, יצרה קונצנזוס לאומי רחב בהליכה למלחמה, ותחושה של כושר עמידה והרגשה כי אין לנו ברירה אחרת, אלא לצאת למלחמה" (יצחק רבין מתייחס לחשיבותה של תקופת ההמתנה לפני מלחמת ששת הימים).

 

  • "אודה ולא אבוש: אני נרגש. אני, בן של מהגר יהודי מארצות הברית שהגיע עם הגדוד העברי הראשון לארץ ישראל, בן לאם שהגיעה מרוסיה לארץ ישראל, ושניהם היו שותפים לבנייתה של תנועת העבודה ונטלו בה חלק - ואני נבחר היום על ידי מפלגת העבודה להיות מועמד מטעמה לראשות הממשלה" (מתוך דבריו של רבין מול מרכז מפלגת העבודה, לאחר הניצחון בבחירות לראשות המפלגה, 1974).

 

  • "אין אחריות בלי מתן סמכות למי שלוקח את האחריות. ולכן אני אנווט את המו"מ הקואליציוני, כשיתבהרו התוצאות הסופיות. אני אקבע מי יהיו השרים. לא יהיו מיקח וממכר" . (מתוך דבריו של רבין בליל הניצחון בבחירות, יוני 1992).

 


מידע נוסף

 

יצחק רבין - תחנות בחייו של יצחק רבין. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן.

 

מקבלי ההחלטות - מדוד בן-גוריון ועד בנימין נתניהו, רשימת ראשי ממשלות ישראל, מקום המדינה ועד ימינו, על פי שנות כהונתם. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט – לחצו כאן.

 

 יצחק רבין מדבר על המלחמה - רגע לפני תום כהונתו הראשונה וצאתו לשנות "המדבר הפוליטי" העניק רה"מ יצחק רבין ראיון מיוחד לרגל עשור למלחמת ששת הימים. ראיון מתוך אנציקלופדיה ynet.

לקריאת הראיון -  לחצו כאן.

 

בחזרה ל-1967 - לקט כתבות ארכיון מימי מלחמת ששת הימים בה כיהן רבין כרמטכ"ל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.

לעמוד הפרויקט  - לחצו כאן

 

7 שנים לרצח - פרויקט מיוחד לזכרו של רה"מ יצחק רבין. מתוך אתר ynet.

לפרויקט המלא  - לחצו כאן.

 

עשור לרצח - פרויקט מיוחד לזכרו של רה"מ יצחק רבין. מתוך אתר ynet.

לפרויקט המלא - לחצו כאן.

 

נאום הר הצופים - יוני 1967. טקס הענקת תארי דוקטור של האוניברסיטה העברית. סרטון וידיאו והטקסט המלא של נאום רבין. מתוך המדור "הייתי שם בצבע", אנציקלופדיה ynet.

לכתבה - לחצו כאן

 

יצחק רבין - היום בו נרצח ראש הממשלה יצחק רבין, הוא יום עצוב במיוחד בהיסטוריה של מדינת ישראל. יום שבו הדמוקרטיה הישראלית קיבלה מכה אנושה. כתבה לילדים מתוך "מזה?"

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

  

זו הארץ – תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet.

לציר הזמן - לחצו כאן

 


בחנו את עצמכם
.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©