אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דגל רואנדה
דגל רואנדה 
 
השעה ברואנדה 
 
פול קגאמה, נשיא רואנדה
פול קגאמה, נשיא רואנדה  צילום: EPA
 
פליטים בכניסה למחנה עקורים, 1998
פליטים בכניסה למחנה עקורים, 1998 צילום: mct
 
אי באגם בולרו שבצפון רואנדה
אי באגם בולרו שבצפון רואנדה צילום: mct
 
אזור עוני בגיטרמה
אזור עוני בגיטרמה צילום: mct
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר הרשמי של האסיפה הלאומית של רואנדה
 האתר הרשמי של ממשלת רואנדה
 מידע נוסף על המדינה
 מפת המדינה באתר אנכרטא


רצח העם ברואנדה
 עדויות ראייה מספרות על הזוועה


ערכים קשורים
 הרפובליקה הדמוקרטית קונגו
 בקע סורי-אפריקני
 טנזניה
 אגם ויקטוריה
 דיאן פוסי
 חבר הלאומים
 אוגנדה
 מובוטו ססה סקו
 בורונדי


תחומים קשורים
 מדינות העולם


 
 
 

רואנדה


Rwanda

גיאוגרפיה |  כלכלה |  היסטוריה

רואנדה, מדינה במזרח אפריקה התיכונה. גבולותיה: בצפון – אוגנדה, במזרח – טנזניה, בדרום – בורונדי, ובמערב – הרפובליקה הדמוקרטית קונגו. עצמאית מאז 1961. בירתה קיגלי. נתונה באחת ממלחמות האזרחים האכזריות ביותר שידעה אפריקה. יריבות רבת שנים בין שני השבטים המרכזיים במדינה – הטוטסי (15%) וההוטו (85%) הוביל עד לנסיון לרצח עם ב-1994. יותר ממליון בני הטוטסי נרצחו יחד עם רבבות בני הוטו שלא השתייכו לזרם הקיצוני של השבט. מיליוני בני אדם משני השבטים היו לפליטים בנסיונם להימלט מהטבח, אך גם במדינות השכנות לשם נמלטו, היו נתונים להתקפות ומעשי רצח.

 


 

רואנדה - דיוקן
רואנדה - דיוקן
שם רשמי Republika y'u Rwanda
שטח 26,338 קמ"ר (מקום 150 בעולם)
אוכלוסייה 8,648,248 (מקום 88 בעולם)
שיעור גידול אוכלוסין 2.43%
תושבים הוטו 84%, טוטסי 15%, טווה 1%
שפה רשמית קיניארוונדה, צרפתית, אנגלית
דתות קתולים 56.5%, פרוטסטנטים 26%, אדבנטיסטים 11.1%, מוסלמים 4.6%, ללא דת 1.7%
בירה קיגלי
ממשל רפובליקה
ראש מדינה נוכחי הנשיא פול קגאמה
עצמאית מאז

1 ביולי 1962 (ממנדט שניהלה בלגיה)

אוכלוסייה מתחת לקו העוני 60%
תמ"ג לנפש 1,500 דולר (מקום 198 בעולם)
שיעור אבטלה אין נתונים
ענפי כלכלה מרכזיים קפה, תה, פרחי כריזנטמה, בננה, שעועית, סורגום, תפוחי-אדמה, בקר; מלט, מוצרי חקלאות, משקאות (בהיקף קטן) סבון, רהיטים, נעליים, מוצרי פלסטיק, טקסטיל, סיגריות
מטבע פרנק רואנדי
ידיעת קרוא וכתוב 70.4%
תוחלת חיים

נשים - 48.38; גברים - 46.26

(מקום 207 בעולם)


(הטבלה עודכנה לאחרונה באוקטובר 2006)

 


גיאוגרפיה

רוב שטחה של רואנדה הוא רמה שגובהה כ-1,500 מטר. לכן, האקלים בה נוח יחסית, למרות קירבתה לקו המשווה. הגבול בינה לבין הרפובליקה הדמוקרטית קונגו עובר בחלקו בתוך אגם קיוו, השוכן בזרוע המערבית של הבקע הסורי-אפריקני, ורוב הגבול בינה לבין טנזניה עובר לאורך הנהר קגרה, מנהרות המקור של הנילוס, הנשפך לאגם ויקטוריה. במערב המדינה יש הרים הנמשכים מצפון לדרום ומגיעים עד לגובה של 4,500 מטר.

 

נוף אגם בוררה, רואנדה (צילום: mct)

עולם החי והצומח עשיר. יש ברואנדה פילים, אריות, היפופוטמים, תנינים, אנטילופות ועוד. בהרים בצפון רואנדה חיות גורילות ההרים. לפי הערכות, ברואנדה חיה חצי מכל אוכלוסיית סוג זה של גורילות שנותרו בעולם. גורילות ההרים של רואנדה התפרסמו בעיקר עקב מחקריה של דיאן פוסי.

 


כלכלה

רואנדה היא מן המדינות העניות בעולם. הצירוף בין פיתוח מועט, מלחמות, חוסר אוצרות טבע וחוסר מוצא של הים, בנוסף לגידול האוכלוסין המאסיבי – הביא את כלכלתה לקריסה כמעט מוחלטת. בשנים האחרונות יש התאוששות מסויימת בכלכלת המדינה, בעקבות צעדים שנקטה הממשלה לריסון האינפלציה והגדלת הצמיחה. בעקבות זאת, הפכה רואנדה זכאית לוויתור על חובות חיצוניים, במסגרת התוכנית לסיוע למדינות עניות השקועות בחובות כבדים.

כמעט כל תושבי רואנדה מתקיימים מחקלאות, רובם מחקלאות למחייה – בטטות, תירס, שעועית וכן צאן ובקר. הגידול המרכזי לייצוא הוא הקפה, ורואנדה סבלה גם מירידת מחירי הקפה בעולם.

 

מיון פולי קפה בחווה חקלאית באזור מוסאסה (צילום: mct)

 


היסטוריה

במאה ה-14 הגיעו לרואנדה בני שבט הטוטסי והתיישבו בצד תושבי המקום בני הטווה וההוטו. במאה ה-16 הוקמה ברואנדה ובשכנתה אורונדי ממלכה בהנהגתו של שבט הטוטסי, שהיה מיעוט באיזור, אך הצליח להשתלט ולשעבד את בני השבטים האחרים.

ב-1890 נכלל האיזור (של רואנדה ובורונדי של היום) במושבה הגרמנית אפריקה המזרחית, שמרכזה היה בטנגנייקה (
טנזניה של היום). ב-1916 כבשו אותו הבלגים ששלטו אז בקונגו (הרפובליקה הדמוקרטית קונגו של היום). אחרי מלחמת העולם השנייה מסר חבר הלאומים לבלגיה את המנדט על המקום, שנקרא אז רואנדה-אורונדי, והיא הוסיפה להחזיק בו גם לאחר מלחמת העולם השנייה בתור שטח נאמנות מטעם האו"ם.

ב-1959 החלה התקוממות של שבט ההוטו נגד השלטון המפלה של בני הטוטסי. המלך (משבט הטוטסי) ברח מהמדינה, וכ-200 אלף מבני הטוטסי גורשו. בחירות שהתקיימו ב-1961, עדיין בחסות בלגיה, העלו לשלטון את בני ההוטו. ב-1962 קיבלה רואנדה-אורונדי עצמאות ונחלקה לשתי מדינות רואנדה ובורונדי. התנועה הדמוקרטית הרפובליקנית (של בני ההוטו) זכתה בבחירות ב-1965 וב-1969, וגרגואר קאיבנדה (Grégoire Kayibanda) היה הנשיא.

ב-1963, בעקבות נסיונות השתלטות של קבוצות מורדים-גולים משבט הטוטסי, טבחו בני ההוטו בטוטסי, רצחו עשרות אלפים וגרמו לבריחתם של כמיליון מבני הטוטסי למדינות שכנות.

ב-1975 הודח הנשיא בהפיכה צבאית, והגנרל ז'יוונל הביארימנה השתלט על המדינה. הביארימנה היה בן שבט ההוטו, אך מוצאו מצפון המדינה לעומת קאיבנדה שהיה דרומי.

פלישת אנשי החזית הפטריוטית של רואנדה (RPF) משטח אוגנדה לתוך המדינה ב-1991, חזית שרוב אנשיה בני הטוטסי והאחרים בני הוטו מתונים, נתנה את הסימן לתחילת מלחמת האזרחים ורצח העם שיתרחש בשנים שלאחר מכן.

ב-1993 חתם הנשיא על חוזה לשלטון משותף עם בני הטוטסי, בנסיון לסיים את מלחמת האזרחים. באפריל 1994 נהרגו נשיאי רואנדה ובורונדי (שניהם בני הוטו) כאשר מטוסם הופל סמוך לבירה קיגאלי. לא ברור עד היום מי אחראי למעשה, אך בעקבותיו החל רצח העם של בני הטוטסי ברואנדה. כמיליון בני שבט הטוטסי ובני הוטו מתונים נטבחו בחודשים שלאחר מכן. החזית הפטריוטית של רואנדה (בני טוטסי) השתלטה על המדינה, תוך לחימה ומעשי רצח בלתי פוסקים. כעת נוצרה בריחה המונית של בני הוטו לעבר המדינות השכנות, בהן גם זאיר (כיום, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו). בגבול בין שתי המדינות נאספו מחנות פליטים עצומים, שם מתו אלפים ברעב ובמחלות. בני הוטו, שברחו לקונגו, תקפו שם בני טוטסי והרציחות התפשטו גם למדינה השכנה.

החזית הפטריוטית של רואנדה, יחד עם כוחות מאוגנדה, סייעה ב-1997 בהדחתו של נשיא זאיר, מובוטו ססה סקו. לורנס קבילה מונה לנשיא זאיר ושינה את שם המדינה ל"הרפובליקה הדמוקרטית קונגו". מאוחר יותר שינתה רואנדה את עמדתה, ותקפה גם את הנשיא החדש.

ברואנדה הוקמה ממשלה רב-אתנית, בנסיון להביא לפיוס לאומי ולסיום מלחמת האזרחים. ב-2000 נבחר פול קגאמה (Paul Kagame) לנשיא. קגאמה ידוע כ"בלתי ניתן להשחתה", הוא מסרב להיקרא בן שבט הטוטסי ומקפיד להגדיר את עצמו כ"רואנדי". ב-2001 שינתה רואנדה את דיגלה ואת ההמנון שלה, בנסיון לסמל התחלה חדשה בחיי המדינה. ב-2002 חתמה רואנדה הסכם עם הרפובליקה הדמוקרטית קונגו, והוציאה את כוחותיה מהמדינה.

למרות כל אלה, המתיחות האתנית ברואנדה עדיין לא באה לידי פתרון. האלימות במדינה נמשכת, בעיקר אנשי המיליציות הקיצוניות של שבט ההוטו, התוקפים מהמדינות השכנות בתוך רואנדה. ב-1995 הקים האו"ם בית משפט מיוחד שידון בפשעי המלחמה שבוצעו ברואנדה, וגם בתי משפט בתוך המדינה עצמה מעמידים לדין אלפי אנשים המואשמים בהשתתפות ברצח-העם.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©