אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


רגפ ארדואן לצד ר"מ ישראל אהוד אלומרט
רגפ ארדואן לצד ר"מ ישראל אהוד אלומרט צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
 
כרזת תמיכה בארדואן
כרזת תמיכה בארדואן צילום: איי אף פי
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 איסטנבול
 כמאל אטאטורק
 חמאס
 מבצע עופרת יצוקה
 אסלאם
 טורקיה


תחומים קשורים
 אישים בעולם


 
 
 

רג'פ טאיפ ארדואן


Recep Tayyip Erdoğan

ראשית דרכו הפוליטית |  מתחים דתיים |  יחסי טורקיה-ישראל |  ציטוטים |  מידע נוסף

רג'פ טאיפ ארדואן (יליד 1954), פוליטיקאי טורקי, וממנהיגי מפלגת "הצדק והפיתוח" האסלאמית. מכהן כראש ממשלת טורקיה מ-2003.

  

רג'פ טאיפ ארדואן, ראש ממשלת טורקיה, 2010 (צילום: רויטרס)

 

 


ראשית דרכו הפוליטית

נולד בעיר ריזה (במחוז איסטנבול) לחוף הים השחור. בן למשפחה מוסלמית ממוצא גיאורגי. אביו שירת במשמר החופים. בן 13 עקרה המשפחה לאחת משכונות העוני של העיר איסטנבול. סייע לפרנסת המשפחה ומכר כעכים ברחובות. 

 

את לימודיו עשה בפנימיה דתית-אסלאמית. למשך זמן קצר שיחק בקבוצת כדורגל. בעל תואר ראשון בניהול באוניברסיטת מרמרה. במהלך לימודיו האקדמיים החל בפעילות פוליטית במפלגת "הדרך הלאומית" של המנהיג האסלאמי נקמטין ארבקאן (Necmettin Erbakan). בן 24 נישא לאמינה, אף היא מוסלמית אדוקה. לזוג ארבעה ילדים. במסגרת עבודתו במשרד התחבורה נדרש ארדואן לגלח את שפמו, וכשסירב פוטר מעבודתו. לאחר תקופה קצרה כאיש עסקים חזר לפעילות פוליטית במפלגה האיסלאמית ונחשב לאחד מן הכוחות העולים במפלגה, בין היתר בשל יכולת רטורית מרשימה ואישיות כריזמטית.

 

ב-1994 נבחר ארדואן מטעם המפלגה האסלאמית לראשות עיריית איסטנבול, והיה לטורקי הראשון המגיע מרקע מוסלמי שנבחר למשרה זאת מאז מהפכת התרבות של כמאל אטאטורק. במהלך כהונתו בתפקיד הוביל בין השאר את הקמתה של רכבת תחתית בעיר, וקנה לו שם כמנהל יעיל ומיומן ששיפר את איכות החיים בעיר ושתרם לפיתוחה. מנגד עורר עליו ביקורת מצד הממסד החילוני בעיר כשאסר מכירת אלכוהול בבתי הקפה. גם מאמציו לשנות את שעות העבודה במשרדים ממשלתיים לפי שעות התפילה, וקשרי מפלגתו עם אירן ולוב עוררו ביקורת. 

 

 

רג'פ טאיפ ארדואן לצד רעייתו עטויית הרעלה אמינה, 2007 (צילום: afp)

  

בכינוס של המפלגה האיסלאמית ב-1998 ציטט ארדואן בנאומו שורה משיר:  "צריחי המסגדים הם הרובים שלנו, כיפות המסגדים הן הקסדות, המאמינים המוסלמים הינם החיילים, הלוחמים שלנו" (מתוך שירו של של זיא גוגפל (Ziya Gökalp), אידיאולוג-משורר מימי אטאטורק). בעקבות הנאום נעצר באשמת הסתה וסיים את כהונתו כראש עיר. ארדואן נשפט ונידון ל-10 חודשי מאסר (בפועל שוחרר לאחר 4 חודשים), ונאסר עליו לכהן במשרה ציבורית במשך 5 שנים. 

 

בשיחרורו מן המאסר הצהיר ארדואן על שובו לחיים הפוליטיים במסגרת מפלגתו של ארבקאן, פטרונו. ב-2001 פרש מהמפלגה לאחר שפעילותה נאסרה בחוק, והיה לשותף בהקמת מפלגת הצדק והפיתוח. בסוף שנת 2002 זכתה המפלגה ברוב סוחף בבחירות לפרלמנט הטורקי. את הניצחון בבחירות נהוג ליחס למצעה החברתי של המפלגה שהביאו לה את תמיכת השכבות החלשות, ולא פחות - לתדמיתם "הנקייה" משחיתות של מנהיגיה.

 

למרות הניצחון, סעיף בגזר דינו מ-1999 מנע מארדואן לכהן כרה"מ, ולתפקיד נכנס סגנו עבדאללה גול. תיקון בחוקת המדינה שהועבר בדצמבר 2002 פתר מצב זה, ובמרס 2003 (לאחר בחירות חוזרות במחוז שבו התמודד על מושב בפרלמנט), החלה ממשלתו של ארדואן את כהונתה באופן רשמי.

 


מתחים דתיים

בראשית כהונתו פעל ארדואן להסיר את החשש בקרב אזרחי המדינה החילונים ובקרב מדינות המערב כי בכוונתו להכפיף את טורקיה המודרנית לשלטון אסלאמי קיצוני. בין היתר פעל נמרצות למען הכללת טורקיה באיחוד האירופי (מהלך שלא הסתיים בהצלחה). מנגד החל בהטמעת ערכים ומנהגים אסלאמיים בחקיקה ובתקנות ופעל להצבת אנשי המפלגה בעמדות מפתח בממסד השלטוני והצבאי. במישור הכלכלי הצליחה ממשלת ארדואן להביא לייצוב ופיתוח כלכלת המדינה, בין היתר באמצעות עידוד השקעות הון זר. במהלך כהונתו השנייה של ממשלתו חלה הרעה במצב הכלכלי בטורקיה, אשר באה לידי ביטוי בין היתר בעלייה באחוזי האבטלה ופגעה בתמיכה בשלטונו.

 

מאז בחירתו של ארדואן העצים מאבק בין המפלגה האסלאמית לבין חוגי הצבא על עיצוב דמותה של טורקיה. בעוד בכירי הצבא נשארים נאמנים למשנתו של אבי טורקיה המודרנית, כמאל אטאטורק, ועומדים על עקרון הפרדת הדת מן המדינה ועל שמירת מעמדו המיוחס של הצבא במוסדות האזרחיים של המדינה, חותר אדואן לביטול אופייה החילוני של הרפובליקה ולדחיקת הצבא מעמדות הכוח שלו בממסד האזרחי. 

  

העימות בין הממשלה הפרו-אסלמית לצבא ולחוגים החילוניים הגיע לשיא בחודשים אפריל-מאי 2007 לאחר ניסיונותיהם של ארדואן וסגנו עבדאללה גול, להגיש את מועמדותם לנשיאות. בעקבות התנגדות הצבא והפגנות של מאות אלפי אזרחים באיסטנבול, הסירו השניים את מועמדותם. ביולי 2007 זכתה המפלגה האסלמית שוב בניצחון בבחירות לפרלמנט. חודש לאחר מכן נבחר גול לנשיא, ובכך היה לנשיא הטורקי הראשון המגיע מרקע דתי- מוסלמי. ב-2008 הועבר בפרלמנט הטורקי חוק שביטל את האיסור על התכסות ברעלת ראש במוסדות אקדמיים. האיסור על לבישת הרעלה נחשב לאחד מסמליה הבולטים של טורקיה החילונית. המהלך חולל סערה גדולה בטורקיה, ומספר חודשים לאחר מכן פסל בית המשפט העליון את החוק.

 


יחסי טורקיה-ישראל

בשנות כהונתו של ארדואן ידעו יחסי טורקיה-ישראל עליות ומורדות. ב-2008 תיווך רה"מ הטורקי במו"מ מדיני עקיף בין סוריה לישראל. כמו כן, במרבית שנות כהונתו נשמר שיתוף הפעולה הבטחוני והכלכלי בין שתי המדינות. מנגד התבטא פעמים רבות בצורה קיצונית נגד מדיניות ישראל מול הרשות הפלסטינית וארגון חמאס (בעיקר בתקופת מבצע עופרת יצוקה) ואיים לא פעם לפגוע ביחסים בין המדינות.

 

במאי 2010 יצא משט מטורקיה לפריצת המצור בעזה מטעם קרן הסיוע ההומניטרית טורקית בעלת האוריינטציה האיסלמית קיצונית ואנטי מערבית, אירגון ה- IHH (הנחשב לאירגון טרור לפי ישראל, גרמניה והולנד). לפי עמדת ישראל השתתפו במשט גם גורמים עויינים. לאחר שמארגני המשט סרבו להעביר את הציוד ההומניטרי בדרך המקובלת לאו"ם וממנו לעזה, השתלטו על המשט חיילי שייטת 13 ונתקלו באלימות מצד פעילי המשט, אלימות שהובילה להרג של תשעה פעילים.

 

בעקבות המשט התחולל המשבר הדיפלומטי החמור ביותר ביחסי ישראל-טורקיה. ארדואן החזיר את שגריר טורקיה מישראל, ותבע מישראל להתנצל על הרג האזרחים הטורקים, לשלם פיצויים למשפחות ההרוגים ולהסיר את הסגר מעזה. משפורסם דו"ח ועדת החקירה של האו"ם לארועי המשט, דו"ח פאלמר, שקבע כי הסגר על עזה חוקי, וכי לישראל שמורה הזכות לעצור כלי שייט שמטרתם פריצת הסגר גם אם הללו משייטים במים בינלאומיים שמחוץ לגבולות הטריטוריאליים, ציווה ארדואן להוריד את רמת היחסים הדיפלומטיים עם יראל לדרג של מזכיר שני, וגרש את שגריר ישראל. עוד הודיע ארדואן על הקפאת קשרי הצבא והביטחון עם ישראל.

 


ציטוטים
  • "ישראל מצד אחד מנסה להצדיק את החוקיות שלה באזור, ומצד שני עושה צעדים שמסכנים את החוקיות שלה עצמה. ממשלת ישראל בתוקפנות שלה, תקפה משט של עזרה הומניטרית במים בינלאומיים והסירה את אחריותה מהמעשים. הפוליטיקה התוקפנית של ממשלת ישראל מסכנת את העתיד שלה. בעצם מה שממשלת ישראל עשתה, זה סגר כללי לעם ישראל" (ר"מ טורקיה, רג'פ ארדואן בנאום בביקור בקהיר, מצרים, ספטמבר 2011).

 

  • "ישראל לא יכולה לעשות כרצונה במזרח הים התיכון. הם יראו מה עמדתנו בנושא... ספינות חיל הים הטורקי יכולות להגיע לאזור בכל רגע נתון" (ר"מ טורקיה, רג'פ ארדואן, ספטמבר 2011, במסיבת עיתונאים בתוניסיה, על רקע המשבר ביחסי ישראל-טורקיה).

 

  • "אנחנו לא נהיה אירן ואין כוונה להפוך את טורקיה למדינת הלכה איסלאמית. אנחנו מפלגה דמו-מוסלמית, כשהדגש הוא על הדמוקרטיה" (ר"מ טורקיה רג'פ ארדואן במסיבת עיתונאים לאחר נצחון מפלגתו בבחירות בטורקיה, 2002).

 

  • "היהודים החיים בארצי הם עדים לגישה שלי לגבי היהדות. כאדם, הצהרתי תמיד כי האנטישמיות היא פשע נגד האנושות. כראש ממשלה תמיד הייתי נגד מעשי אנטישמיות והתסכול שלי הוא מהממשלה הנוכחית בישראל, בגלל שהם לא היו כנים איתנו" (ר"מ טורקיה רג'פ ארדואן, 2009).

 

  • "ישנם כרגע 170 אלף ארמנים שחיים בטורקיה. רק 70 אלף מתוכם הם אזרחים טורקים ואנחנו מתירים את שהותם של 100 האלף הנוספים. אם יהיה צורך אולי אני אגיד לאותם 100 אלף לחזור לארצם כי הם לא האזרחים שלי. אני לא מחויב להחזיק אותם במדינה שלי" (ר"מ טורקיה רג'פ ארדואן מתייחס למאבק הארמנים בשלטון הטורקי, 2010). 

 

  • "ידידותה של טורקיה חזקה כמו עוינותה. אם אתם רוצים את טורקיה כאויב, היא תהיה אויב חזק וקשה. על העם הישראלי ללחוץ על ממשלתו להפסיק פעולות שכאלה. יש לשחרר מיד את כל העצורים וכך גם את חברי הפרלמנט ו-60 העיתונאים הטורקים. ישראל לא תוכל עוד להופיע בפני העולם בטרם תתנצל על מה שקרה ותערוך חשבון נפש. היא הורסת את הבריתות שלה בזו אחר זו" (ר"מ טורקיה רג'פ ארדואן, מגיב ליירוט משט אוניות טורקיות בדרכו לעזה על ידי חיל הים הישראלי, 2010). 

 

 

 


מידע נוסף

 

"ארדואן הורה: לא למנוע ירי על מטרות ישראליות" - אחרי ספינות הקרב שאמורות לצאת לים התיכון, האיומים מגיעים גם לאוויר. עיתון טורקי דיווח כי המערכות על ה-F-16 של חיל האוויר, שזיהו מטוסים ישראלים כידידים, הוחלפו וכבר לא מונעות אוטומטית ירי. בהמשך: גם בספינות ובצוללות. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

הצרות הכלכליות של ארדואן - ראש ממשלת טורקיה אמנם חזר כמנצח מדאבוס, אבל הנתונים הכלכליים שקיבל מאז בוודאי העכירו את רוחו: הגירעון המסחרי צמח, האבטלה גדלה והמשק הטורקי התכווץ. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ארדואן: הפלסטינים חיים בכלא באוויר פתוח - בראיון ל"וושינגטון פוסט" אמר ראש ממשלת טורקיה כי יש לדבר עם חמאס: "העולם לא מכבד את הבחירה של העם הפלסטיני". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ארדואן: תוצאות הבחירות בישראל העציבו אותי - בראיון לסוכנות רויטרס, אמר ראש ממשלת טורקיה שתוצאות הבחירות בישראל "ציירו תמונה קודרת מאוד".  כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

טורקיה: רבבות חילונים קראו להתפטרות ארדואן - אלפי טורקים צעדו באנקרה אל המוזולאום של מייסד הרפובליקה החילונית וקראו להתפטרותו של ראש הממשלה טאיפ ארדואן. ברקע: כוונתו לערוך רפורמה חוקתית שתגביל את בתי המשפט. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ארדואן לאסד: "דורשים חקירה, ישראל תשלם" - בנאום תקיף שנשא באיסטנבול, קרא ראש ממשלת טורקיה "לשים קץ לכיבוש מעל האדמות הערביות". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן

 

 

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©