אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


הלב
הלב צילום: אימג'בנק / GettyImages
 
תעוקת חזה מתאפיינת בכאב חד בחזה שעשוי להקרין ללסת וליד שמאל, קוצר נשימה והזעה מרובה
תעוקת חזה מתאפיינת בכאב חד בחזה שעשוי להקרין ללסת וליד שמאל, קוצר נשימה והזעה מרובה צילום: גטי אימג' בנק ישראל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 אסטרוגן
 וסת
 פלאק
 כולסטרול
 סוכרת
 חילוף חומרים
 לחץ דם
 לב
 מחזור הדם
 חמצן
 צנתור לב


תחומים קשורים
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

מחלות לב איסכמיות


Ischemic Heart Disease

גורמים |  סיבוכים |  מידע נוסף |  בחנו את עצמכם

מחלות לב אִיסְכֶּמְיוֹת, שם כולל לקבוצת מחלות הפוגעת באספקת הדם לשריר הלב. הגורם הנפוץ ביותר לתמותה בעולם המערבי. אִיסְכֶּמְיָה, מיוונית – פתולוגיה הפוגעת בזרימת הדם לאחת מרקמות הגוף. חוסר אספקת הדם ללב נגרמת לרוב על ידי חסימת העורקים הכליליים, המספקים דם לשריר הלב עצמו. החסימה יכולה להיות מיידית, או להתהוות במהלך השנים.

 

מחזור הדם, המונע על ידי הלב, מספק חמצן לכל אברי הגוף ומסלק את הפסולת הנאגרת מאבריו. גם שריר הלב עצמו, מעבר להיותו המשאבה המפעילה את המחזור, צורך חמצן ועל כן הוא מוקף במערכת כלי דם קטנים – העורקים הכליליים, היוצאים מאבי העורקים, ומספקים דם לשריר הלב עצמו.

 

היצרות עורקים (תרשים: עומר חגי, אינפוגרפיקה, ידיעות אחרונות)

 

כל חסימה חלקית או מלאה באחד מכלי הדם הללו, המספקים דם ללב עצמו, תגרע מכמות החמצן שתסופק ללב ותפגע ביכולת תפקודו. מחסור באספקת חמצן לחלק משריר הלב יגרום לתהליך של נמק המכונה "התקף לב". קשת הטיפולים היא רחבה, החל משינוי בדפוסי האכילה, ספורט, דרך טיפול תרופתי וכלה בניתוחים כצינתור לב.

 


גורמים

מחלות העורקים הכליליים: קבוצת מחלות הפוגעת בעורקים הכלילים כטרשת עורקים, רמת כולסטרול גבוה, יתר לחץ דם, סוכרת ועוד. גם גורמים אחרים כעישון סיגריות ושימוש בתחליפי אסטרוגן לאחר הפסקת הווסת עשויים לגרום למחלות אלו.

הפגיעה בעורקים נוצרת עקב היצרות קוטרם, בדרך כלל על ידי שכבות פלאק, אובדן האלסטיות של כלי-הדם ועוד.

 

טרשת עורקים: התהוות רבדים שומניים וכולסטרול בדפנות העורקים הכליליים. רבדים אלו מסתיידים עם הזמן ומצרים את קוטר העורק ובכך פוגעים בזרימת הדם, בעיקר בשעת מאמץ היות שבזמן זה נוצרת דרישה לתפוקת דם גבוהה, אך בשל העורק המוצר כמות הדם המוגברת לא יכולה לעבור. לעיתים ההיצרות הופכת לחסימה.

 

לחץ הדם מושפע באופן ישיר מהרחבה או מהיצרות של כלי הדם. מדידת לחץ דם (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

 

סכרת: הסכרת היא מחלה מטאבולית הפוגעת בחילוף החומרים של הפחמימות בגוף. אחד הסיבוכים כתוצאה ממחלה זו הוא התעבות העורקים ופגיעה בגמישותם, ובכך מופרעת זרימת הדם.

 

יתר לחץ דם: הלחץ שיוצר הדם כנגד דפנות העורקים בעת זרימתו. לחץ הדם מושפע באופן ישיר מהרחבה או מהיצרות של כלי הדם, מפגיעה באלסטיות שלהם וכן ממחלות ומומים אחרים, הגורמים לליקויים בעבודתו התקינה של הלב. יתר לחץ דם, כאשר הלחץ היוצר הדם על דפנות העורקים עולה מעל לערכים הנורמטיביים, עלול לשחוק את דפנות העורקים ולפגוע באלסטיות של כלי הדם, שבתורה, פוגעת בתפוקת הדם ללב ולשאר אברי הגוף.

 


סיבוכים
תעוקת חזה: (Angina Pectoris) תעוקת חזה מתאפיינת בכאב חד בחזה שעשוי להקרין ללסת וליד שמאל, קוצר נשימה והזעה מרובה. הכאב בדרך כלל נובע כתוצאה ממאמץ מוגבר ועובר בעת מנוחה. בעת פעילות גופנית נוצרת דרישה מוגברת של חמצן לשרירים ולשריר הלב עצמו. אצל אדם שעורקיו מוצרים בשל הסיבות שנמנו לעיל קיימת בעיה ביכולת אספקת הדם ועימו החמצן לרקמות השריר השונות. מאחר ששריר הלב בעת מאמץ גופני דורש חמצן רב אך אינו מקבל, נוצרת תחושת הכאב. בו בזמן שהמאמץ נפסק, והלב חוזר למצב מנוחה הדורש כמות מופחת של דם וחמצן, הכאב לרוב עובר. במצבים חמורים יותר של תעוקת חזה לא יציבה, התעוקה עשויה להופיע ללא קשר למאמץ פיזי.

 

אוטם שריר הלב: (Myocardial Infraction) ידוע כ"התקף לב". כאשר נוצרת חסימה מלאה באחד או יותר מעורקי-הלב וזרימת הדם ועימו החמצן מופסקת לאזור מסוים ברקמת שריר הלב עצמו. מכיוון שאותו איזור בשריר הלב אינו מקבל זרימת דם ונמנע ממנו החמצן, מתפתח נמק ועימו רקמת צלקת. הסיבוכים האפשריים הנוצרים כתוצאה מאוטם הם רקמת צלקת בלב שעשויה לגרום להפרעות במערכת ההולכה של הלב העלולות להוביל לדום לב, להפרעות חוזרות ונשנות בקצב הלב, או פגיעה בשריר הלב הפוגעת ביכולתו להתכווץ כראוי ויוצרת אי-ספיקת לב.

 

צילום חתך של עורק כלילי עם ארטריוסקלרוזיס מתקדם (צילום: Gettyimages Imagebank)

  

אי-ספיקת לב: (Heart Failure) חוסר יכולתו של הלב לספק את תפוקת הדם הראויה לפי הדרישה המטבולית של הגוף. חוסר יכולתו של הלב לספק את כמות הדם ועימו החמצן לאברי הגוף נובעת מגורמים רבים. אוטם בשריר הלב הוא אחד הגורמים, מחלות כלי דם למיניהם שאינן מאפשרות למלוא נפח הדם לזרום ולהגיע לאברי המטרה כיתר לחץ דם, בעיות בכליות העשויות לגרום ליתר לחץ דם ועוד מחלות רבות וגורמים שונים. הטיפול התרופתי באי-ספיקת לב בדרך כלל יגרום לשריר הלב להתכווץ בצורה חזקה יותר ואיטית יותר.

 

אחד הסיבוכים הנוצרים מאי-ספיקת לב היא הופעתן של בצקות שונות. כאשר משאבת הגוף, הלב, אינו מתפקד כראוי, אין הוא יכול מחד - לשאוב דם מחומצן מהריאות ומאידך אינו יכול לספק דם מחומצן לשאר רקמות-הגוף. בשל יכולות השאיבה המוגבלות, דם עלול להישאר בריאות או בחלקי הגוף הפריפריאליים כמו הרגליים וכתוצאה מכך לגרום לבצקות.

 

בצקת ריאות, למשל, נוצרת כאשר כיווץ הלב אינו חזק דיו. הלב אינו יכול לשאוב את הדם המחומצן מהריאות ולכן הדם נשאר בריאות, וממלא אותן בנוזלים, מה שגורם לקוצר נשימה. הטיפול התרופתי במקרים כאלו יתמקד בשיפור כיווץ הלב, תרופות משתנות על מנת להיפטר מעודפי הנוזלים שבגוף ואספקת חמצן.

 

* לתשומת לבכם: התוכן המובא בערך זה אינו בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, אבחנה או ייעוץ, אינו תחליף לביקור וייעוץ אצל רופאים ואין לראותו ככזה; בכל מקרה תמיד יש לפנות לגורמים מטפלים מוסמכים. אזכור שם תרופה, טיפול או כל אמצעי נוסף באנציקלופדיה זו, אינו מהווה המלצה להשתמש בהם

 


מידע נוסף

 

הלב - השריר שלא מפסיק לפעול - ההשערות בדבר תפקידו של הלב לאורך ההיסטוריה היו שונות ומשונות - מאריסטו שחשב כי תפקידו לדחוס אוויר לריאות, דרך גלנוס שהבין כי יש ללב חלק בהזרמת דם, אך לא הבין לאן. אנציקלופדיה ynet מזמינה אתכם לקרוא הכל על המערכת הפועמת הגורמת לדם לזרום בגופינו. פרויקט באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן.

 


בחנו את עצמכם
.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©