אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


שכם, 2000.
שכם, 2000.  צילום: לע"מ
 
שרידי המקדש לאל יופיטר.
שרידי המקדש לאל יופיטר.  צילום: לע"מ
 
שרידי כנסיה ביזנטית בהר גריזים.
שרידי כנסיה ביזנטית בהר גריזים.  צילום: לע"מ
 
קבר יוסף.
קבר יוסף. צילום: לע"מ
 
כלא שכם.
כלא שכם. צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 האתר של עירית שכם


ערכים קשורים
 אברהם
 יעקב
 יוסף
 ירבעם בן נבט
 אשור
 שומרונים
 שיבת ציון
 אלכסנדר הגדול
 יוחנן הורקנוס ה-1
 וספסיינוס
 פובליוס איליוס הדריינוס
 ביזנטיון
 ממלכת הצלבנים
 ירושלים
 מלחמת העולם הראשונה
 המרד הערבי
 האימפריה העות'מאנית
 המנדט הבריטי
 מלחמת העצמאות
 מלחמת ששת הימים
 הסכם אוסלו
 הרשות הפלסטינית
 אנתיפאדת אל-אקצא
 התקופה הכלכוליתית
 רומא העתיקה
 היקסוס
 הברית החדשה
 ישוע הנוצרי
 מבצע חומת מגן


תחומים קשורים
 היסטוריה של א"י
 מקומות בישראל


 
 
 

שכם


Nablus

ההיסטוריה של העיר |  אתרים בשכם

שכם, עיר ערבית-פלסטינית גדולה במרכז הרי שומרון, בעמק שבין הר גריזים להר עיבל. מהערים החשובות בארץ במשך תקופות רבות. עיר נפה ומוקד של פעילות לאומית.

 


ההיסטוריה של העיר

שכם נזכרת בכתובות מצריות קדומות למן המאה ה-19 לפנה"ס ("אלון מורה"). הייתה תחנתו הראשונה של אברהם בארץ ישראל, ויעקב קנה בקרבתה חלקת שדה ובנה עליה מזבח; בשבתו ליד שכם אירעו מעשה דינה ונקמת בניו בתושבי העיר (בראשית ל"ד). בתקופת ההתנחלות הייתה עיר מקלט בגבול נחלות מנשה ואפרים, ובה נקברו עצמות יוסף.

 

אבימלך בן גדעון המליך את עצמו בעיר ולבסוף החריבה.ירבעם בן נבט קבע בה את בירת ממלכתו, שהתפלגה מיהודה. לאחר חורבן הממלכה הושיבו מלכי אשור באזור את הכותים, הם השומרונים, ששכם והר גריזים היו למרכזם הדתי.

 

בימי שיבת ציון נמנו השומרונים עם אויבי פחוות יהודה. אלכסנדר הגדול התיר להם לבנות מקדש בהר גריזים, אך יוחנן הורקנוס החשמונאי הרס אותו והחריב את העיר. אספסיינוס בנה במקום עיר חדשה ושמה ניאפוליס ("העיר החדשה" - מקורו של השם הערבי "נבלוס"), והקיסר הדריינוס בנה בהר גריזים מקדש לאל יופיטר. קיסרי ביזנטיון עשוה למקום מושבו של בישוף נוצרי ובנו כנסיות בה ובהר גריזים.

 

ב-636 כבשוה הערבים. בכיבוש הצלבני חרבה העיר. עם כינונו מחדש של השלטון המוסלמי נבנתה שוב. בשנת 1259 שימשה שכם מקלט ליהודי ירושלים, שברחו אליה מאימת המונגולים שעמדו לפלוש אל העיר.

 

במהלך המאה ה-16, נוסד מחדש הישוב היהודי בעיר. במהלך המאה ה- 19 הלכה האוכלוסייה היהודית בעיר והתמעטה, ובראשית המאה ה-20 חדל הישוב היהודי בשכם מלהתקיים. לאחר מלחמת העולם הראשונה התחדש בה היישוב היהודי, אך ב-1936 שוב חדל מלהתקיים בעקבות פרוץ המרד הערבי. 

 

היציאה הראשונה אל מחוץ לגבולות שכם העתיקה החלה בשנות ה- 70 של המאה ה-19: השלטונות העות'מנים הקימו במקום מחנה צבאי ובית סוהר, ואילו יזמים פרטיים הקימו בית חולים, בית קפה, בית מלון ובתים פרטיים.

 

תחת שלטון המנדט הבריטי החלה בה תנופת התפשטות, אך רעש אדמה חזק שהתחולל ב-1927 הרס חלקים ממנה. בהיותה בירת שומרון התבסס צבא עירק באזורה במלחמת העצמאות, ולאחריה התיישבו פליטים רבים במחנות סביבה (עסכר, בית אל-מא, בלאטה ורפידיה).

 

במלחמת ששת הימים כבש אותה צה"ל לאחר קרב עם כוחות השריון של ירדן ולאחר חיסולם של קני צלפים שהתבצרו בבתים.

 

בהסכמי אוסלו העבירה ישראל את השליטה על הערים הפלסטיניות, ובכללן על העיר שכם, לידיה של הרשות הפלסטינית. מיד לאחר העברת השליטה התרכזו בעיר כמה מראשי ארגוני הסירוב (ארגונים המתנגדים לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים), והציגו קו לאומי מיליטנטי. ארגונים אלו, והתמיכה העממית הרחבה לה זכו, הפכו את שכם למרכז של פעילות התנגדות לאומית למדינת ישראל ומוקד של פעילות טרור. עם פריצת אנתיפאדת אל-אקצא התחזקה מגמה זו, ושכם הפכה למרכזם של אירגוני הטרור בשומרון. פיגועים רבים כנגד אזרחים וחיילים, ובהם פיגועי התאבדות יצאו מהעיר. לאחר מבצע "חומת מגן" פחתו ניסיונות הפיגועים היוצאים מן העיר, אך זו עדיין נחשבת למרכז ההתנגדות והטרור הגדול ביותר ביהודה ושומרון.

 

בשכם למעלה מ-200,000 תושבים (בהם תושבי מחנות הפליטים), רובם מוסלמים ומיעוטם נוצרים ושומרונים, שמרכזם בעיר זו. ענפי כלכלתה העיקריים: מלאכה, תעשייה (בעיקר של מוצרי חקלאות) ועבודות חוץ.

 


אתרים בשכם

שכם הקדומה שכנה בתל בלאטה שבמזרח העיר החדשה. שמו של התל נגזר כנראה מהמילה "בלוט" (בערבית "אלון") - זכר לשם המקראי אלון מורה. בתל נמצאו שרידי יישובים למן התקופה הכלכוליתית ועד לתקופה הרומית, ובהם שערים וחומה מתקופת ההיקסוס, מבנים מתקופת האבות, וכן חומה, מקדש ומגדלי שמירה מהתקופה הישראלית (אולי "בית בעל ברית" שבסיפור אבימלך). בתל צופן שבמערב עמק שכם נמצאו שרידים של חומות וחרסים המעידים שהייתה מיושבת בכל התקופות, ולרגלי הר עיבל נתגלו קברים עתיקים מזמנים שונים. ב-1972 נתגלה בקרבת תל בלאטה מאוזוליאום שומרוני מפואר, ובו סרקופאגים מעוטרים, כתובות ביוונית ועוד.

 

במזרח שכם מזהים הנוצרים את "באר יעקב" עם המסופר בברית החדשה על ישוע ופגישתו עם אישה שומרונית שהשקתה אותו (יוחנן ד', ט"ו). מעל לבאר ובחצר ניצבות 3 כנסיות מתקופות שונות. בשכם 3 מסגדים: המסגד הגדול, הנמצא במבנה של כנסייה צלבנית; לידו - ג'אמיע אולד אל יעקוב אל עשרה (על שם עשרת בני יעקב, שלפי המסורת הערבית קבורים בו); ג'אמיע אל ח'דרה, במערב העיר, במקומו המשוער של בית הכנסת השומרוני "חלקת השדה". גם מסגד זה שוכן במבנה של כנסייה צלבנית.

 

קבר יוסף

 

קבר יוסף ממוקם מעט מזרחית לתל בלאטה. במקום בו מצויה נחלתו של יעקב ("חלקת השדה אשר קנה יעקב מאת בני חמור אבי שכם במאה קשיטה" בראשית ל"ג יח'-יט'), קבורות על פי האמונה היהודית, הנוצרית, האיסלמית ואף השומרונית, עצמותיו של יוסף, אם כי ישנם היסטוריונים החולקים על הערכה זו, ולטענתם אין המקום אלא קברו שייך ערבי מהמאה ה-18. יהודים מאמינים נוטים לערוך תפילות במקום.

 

בחודש ספטמבר 1996 ובאוקטובר 2000 ידע קבר שכם התנגשויות אלימות בין כוחות צה"ל לפלסטינים - התנגשויות שהסתיימו באבידות ישראליות בנפש. בהתנגשות שהיתה ב-96' (במסגרת ארועי פתיחת מנהרת הכותל) נהרגו ששה חיילים ונפצעו שבעה.

 

במהומות אוקטובר 2000 הותקף הכח הישראלי השומר על המקום, ואחד הלוחמים, מדחת יוסף, נפצע קשה. הפלסטינים צרו על המקום ולא אפשרו לכוחות צה"ל לחלץ את הלוחם הפצוע והוא מת מפצעיו. בעקבות הארוע, החליטה הממשלה להפסיק לאבטח את המקום ונטשה את הקבר. את הואקום שנוצר מילאו הפלסטינים שנכנסו לקבר בהמוניהם והעלו אותו באש. בעקבות מחאות בינלאומיות על יחסם למקומות קדושים, שיפצו הפלסטינים את הקבר אך צבעוהו בצבע ירוק, לסמלו כקדוש למוסלמים.

 

מאז מבצע "חומת מגן" מבצעים כוחות צה"ל סיורים באזור, אך בצו של אלוף פיקוד מרכז, הכניסה למקום אסורה בהחלט, אם כי מדי פעם מסתננים למקום מספר חסידי ברסלב ומאמינים אחרים המתפללים במקום.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©