אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


מכ"ם במערכת "כיפת ברזל"
מכ"ם במערכת "כיפת ברזל" באדיבות רפאל
 
 יירוט מטרה במערכת "כיפת ברזל"
יירוט מטרה במערכת "כיפת ברזל" באדיבות רפאל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 רקטות
 מרגמה
 רפאל
 מכ"ם
 קסאם
 קטיושה
 גראד
 תותחנות
 חץ


תחומים קשורים
 תעופה וחלל


 
 
 

כיפת ברזל


Iron Dome

ציטוטים |  מידע נוסף

כיפת ברזל, מערכת ניידת ליירוט רקטות קצרות טווח ופגזי מרגמה, באמצעות שיגור טילי יירוט. פותחה על ידי חברת רפאל בשיתוף פעולה עם צה"ל ומשרד הביטחון.

 

מערכת "כיפת ברזל" מורכבת ממתקן לשיגור טילי יירוט, מכ"ם לאיתור מטרות מתוצרת חברת אלתא, ויחידת שליטה ובקרה מתוצרת חברת אמפרסט, המתאמת בין כל חלקי המערכת. המערכת מיועדת ליירוט רקטות קצרות טווח (4 - 70 ק"מ) כגון קסאם, קטיושה, גראד וכן פגזי מרגמה בקוטר 120 מ"מ ופגזי תותח בקוטר 155 מ"מ. חלקי המערכת ניתנים לניוד באמצעות כלי רכב וכך ניתן להציב את המערכת במהירות באתר נמצא תחת איום.

 

כאשר מזהה מכ"ם מערכת "כיפת ברזל" שיגור הוא עוקב אחרי מסלול הרקטה/פגז ומעביר את הנתונים ליחידת השליטה והבקרה, המחשבת את מיקום הפגיעה המשוער. במידה ויעד הפגיעה אינו מוגדר כאתר מוגן נמנעת המערכת מפעולה. במידה ויעד הפגיעה מוגדר כאתר מוגן קובעת מערכת הבקרה תוכנית יירוט ומורה על שיגור טיל יירוט. במהלך מעופו מקבל טיל היירוט נתונים מעודכנים על מסלול המטרה עד אשר רכיב הביות המורכב בראשו "ננעל" על המטרה ומכוון את הטיל לפגיעה ויירוט. טיל היירוט מצויד באמצעי חישה המביאים לפיצוץ כאשר הוא נמצא בקרבת הרקטה. 

 

יירוט רקטות קצרות טווח מהווה אתגר טכנולוגי מורכב, הן בגלל טווח הזמנים הקצר בין ירי הרקטה לבין פגיעתה ביעד, והן בגלל האפשרות של שיגור בו זמני של מספר רקטות לעבר אותה מטרה. חלון ההזדמנויות המאפשר זמן תגובה ליירוט הרקטה לפני שהיא מגיעה ליעדה עומד, לפיכך, על מספר שניות בלבד. פעולתה של מערכת "כיפת ברזל" נסמכת על יכולתו של המכ"ם לזהות במהירות את הרקטה הנורית, על המהירות בה בונה מערכת שו"ב תוכנית יירוט ועל ירי מהיר של טיל מיירט. 

 

איור הממחיש את אופן פעולתה של מערכת "כיפת ברזל" (באדיבות: רפאל)

 

על פי נתוני חברת רפאל, מערכת "כיפת ברזל" מסוגלת ליירט במקביל כמה רקטות הנורות מכיוונים שונים. וכן לפעול בהצלחה בתנאי מזג אוויר שונים, ביום ובלילה. שטח הכיסוי של המערכת לא פורסם רבים אך מוערך בכמה עשרות קמ"ר. מבקרי המערכת מצביעים בעיקר על הפער בין עלותה של המערכת ועלותו של טיל מיירט (על פי הערכות, כ-40 אלף דולר) לבין עלותו הנמוכה של יצור ושיגור רקטות קסאם, אחד האיומים המרכזיים מפניהם נועדה המערכת להגן. פער זה עלול ליצור מצב בו ישוגרו לשטח ישראל מספר רב של רקטות מעבר ליכולת היירוט של צה"ל או לחילופין גביית מחיר פיננסי כבד.

 

פיתוח המערכת החל ב-2007 במסגרת תוכנית "חומה", אותה מנהל משרד הביטחון, אשר נועדה לספק למדינת ישראל הגנה מירי טילים ורקטות מסוגים שונים. במסגרת תוכנית זו פותחה גם מערכת החץ ומפותחת מערכת "שרביט הקסמים". ביולי 2010 הופעלה מערכת "כיפת ברזל" בניסוי ברמה מבצעית מלאה: לראשונה יורטו במקביל מספר איומים והסוללה פעלה במלוא יכולותיה, בשילוב מערכות חיל אוויר והנ"מ של צה"ל. על פי נתוני משרד הביטחון הניסוי הוכתר בהצלחה. עם קליטתה בצה"ל תופעל המערכת על ידי יחידת נ"מ. על פי ההערכה, עלותה של כל סוללת "כיפת ברזל", על המכ"מים ומלאי טילי יירוט שנלווים לה, נעה בין 60 ל-80 מיליון ש"ח.

 

בסוף מרס 2011 הוצבה סוללה אחת של מערכת "כיפת ברזל" בסמוך לאשקלון, ובתחילת אפריל נפרסה סוללה שנייה ליד באר שבע. למרות שבמשרד הביטחון טענו כי המערכת עדיין לא הגיע למלוא הבשלות המבצעית, הצליחה "כיפת ברזל" ליירט ב-7 באפריל רקטת גראד שנורתה לכיוון אשקלון. בימים שלאחר מכן יורטו מספר רקטות נוספות באחוזי הצלחה גבוהים מאוד. בנוסף, הצליח מכ"ם המערכת לאכן בכמה מקרים את מקור שיגור הרקטות, ולכוון את מטוסי חיל האוויר לאזור.

 

מתקן שיגור אמצעי היירוט במערכת "כיפת ברזל" (האיור באדיבות: רפא"ל)

 


ציטוטים

 

  • "אני שמח שהתחלנו ברגל ימין, ואני בטוח שכולכם מבינים את החשיבות של מה שאתם עושים פה. בסופו של דבר, מה שמיירט את הטילים זה לא המערכת - אלא האנשים. זו רק ההתחלה, וצריך לשים את הדברים בפרופורציה הזאת. אבל הלוחמים כבר עשו היסטוריה עולמית, ואת זה אי-אפשר לקחת מהם" (תת-אלוף דורון גביש, מפקד הנ"מ, אפריל 2011).

 

  • "הכל תפקד באופן מלא, מיכולת הגילוי ועד היירוט. לא הופעתנו משום תרחיש שקרה, היינו מוכנים לכל, אפילו לאירועים מורכבים יותר, אבל עדיין חשוב לומר כי לא מדובר במערכת הרמטית, ולציבור אסור להזניח את הנחיות ההתנהגות במצב חירום" (תת-אלוף איתן אשל, ראש מו"פ במשרד הביטחון, אפריל 2011)

 

  • "כיפת ברזל הייתה יכולה להקטין בהרבה מאוד את 330 מיליון הדולר ששולמו לנפגעי מלחמת לבנון השנייה מכל הסוגים - על פגיעה פיזית, כלכלית ועוד. זה מספר מאוד משמעותי" (ד"ר נינו לוי, בכיר בתעשייה האווירית, אפריל 2011).

 

  • "כמעט כל מטר מרובע של ישראל נתון לסכנה של התקפת רקטות וטילים. אנחנו חייבים להבטיח שלידידה הקרובה ביותר שלנו באזור יהיו הכלים להגן על עצמה" (יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים בארה"ב, לאחר אישור סיוע אמריקני לפיתוח מערכת "כיפת ברזל").

 

  • "היקף ההצטיידות המתוכנן במסגרת התוכנית הרב-שנתית של צה"ל במערכות להגנה אקטיבית בשכבה התחתונה ('כיפת ברזל') הינו בלתי מתקבל על הדעת ומחייב בחינה מחדש באופן מיידי" (מתוך דו"ח ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח של ועדת החוץ והביטחון בכנסת, מאי 2010).

 

 

 

 


מידע נוסף

 

הכי קרוב שיש: צפו בכיפת ברזל מיירטת - משרד הביטחון מפרסם תיעוד של פגיעת מערכת ההגנה ברקטות, תוך שביעות רצון יוצאת דופן מההצלחה - "כמעט במאה אחוז". ראש המחקר והפיתוח סיפר ל-ynet על ההתעניינות בעולם ועל הסקת המסקנות, שכוללת חיפוש שברי רקטות. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

כיפת ברזל יקרה? "אפוד מגן מול כדור רובה" - ראש הממשלה ביקר בסוללה באשקלון, שיבח את המפעילים ואמר שצה"ל הונחה להשיב את השקט. אחד ממפתחי המכ"ם של המערכת הסביר את חשיבותה: "היא יכלה להקטין בהרבה את 330 מיליון הדולר ששולמו לנפגעי מלחמת לבנון השנייה". כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

ציידי "כיפת ברזל": הולכים לגג במקום למקלט - תופעה חדשה בדרום עם כניסתה לפעולה של מערכת יירוט הרקטות. תושבים עולים לגגות ויוצאים למרפסות לתעד את רגעי הפגיעה: "כיפת ברזל נותנת ביטחון". פיקוד העורף: עם הישמע האזעקה, יש להיכנס לממ"ד. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

ניסוי סופי מוצלח ל"כיפת ברזל" - בימים האחרונים הושלם שלב הפיתוח עם יירוט מקביל של כמה איומים: מעקב, הערכת המסלול, שיגור והשמדת המטרות. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

כיפת ברזל או כיפה אדומה? - הרבה שמחה הביא הניסוי המוצלח במערכת "כיפת ברזל", אבל חשוב לדעת שבמצב הנוכחי, יספקו שתי הסוללות שיופעלו בתוך כשנה הגנה נקודתית ומוגבלת לתושבי הצפון והדרום. טור פרשנות באתר ynet.

לטור המלא - לחצו כאן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©