אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 קים ג'ונג איל
קים ג'ונג איל צילום: רויטרס
 
 חגיגות יום הולדת לקים ג'ונג איל בשחייה צורנית
חגיגות יום הולדת לקים ג'ונג איל בשחייה צורנית צילום: AFP
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 קים ג'ונג און
 דרום קוריאה
 ויליאם ג'פרסון קלינטון
 11 בספטמבר 2001
 ג'ורג' ווקר בוש
 צפון קוריאה
 מלחמת העולם השנייה
 קומוניזם
 מלחמת קוריאה


תחומים קשורים
 אישים בעולם


 
 
 

קים ג'ונג איל


Kim Jong Il

חיים אישיים |  מדיניות פנים |  מדיניות חוץ |  ציטוטים |  מידע נוסף

קים ג'ונג איל (1942 - 2011), מנהיג הדיקטטורה בצפון קוריאה (1994 - 2011). ירש את אביו קים איל סונג ששלט במדינה משנת 1948 ועד מותו ב-1994. דמותו וסיפור חייו שרויים במידה רבה תחת ערפל מסתורין ומושפעים משמועות שנפוצו עליו ושהפיץ על עצמו.

 

ג'ונג איל נולד בסיביר ליד חברובסק, בברה"מ, בגבול מנצ'וריה, שם גלה אביו.  בתקופה ההיא נשלטה קוריאה על ידי יפן (שהנהיגה שלטון כיבוש אכזרי) ואביו של ג'ונג' איל היה חלק מארגון גרילה קוריאני שלחם בכיבוש זה, בתמיכת ברית המועצות. אימו של ג'ונג איל מתה בלידתו.

 

ב-1945, בתום מלחמת העולם השנייה השתלטה ברית המועצות על צפון קוריאה. משפחתו של ג'ונג איל שבה לקוריאה, ואביו התקבל בציבור הקוריאני כגיבור מלחמה כוסמל לשיחרור מעול הכיבוש היפני. בנובמבר 1946, לאחר חלוקת קוריאה היה איל סונג למנהיג צפון קוריאה ובתמיכת ברית המועצות הנהיג בה משטר קומוניסטי סטליניסטי קיצוני.

 

את שנות מלחמת קוריאה העביר ג'ונג איל בסין. בין השנים 1960 - 1964 למד באוניברסיטת קים איל כלכלה מדינית והוכשר כטייס במזרח גרמניה. בתום לימודיו מילא מגוון תפקידים במפלגת הפועלים הקוריאנית, המפלגה היחידה והשלטת במדינה.

 

בשנת 1973 מונה ג'ונג איל למזכיר המפלגה לענייני תעמולה ואירגון ובשנים הבאות מונה לתפקידי מפתח נוספים שנועדו לטפח ולבסס את מנהיגותו העתידית. ב-1980 הכריז עליו אביו כיורשו. ב-1990 - 1991 מונה למפקד הכוחות הצבאיים והיה למעשה לאיש החזק ביותר במדינה. במות קים איל סונג ב-1994, הכריז ג'ונג איל על תקופת אבל במדינה לשלוש שנים. צפון קוריאה היא המדינה הקומוניסטית הראשונה שבה ההנהגה עברה בירושה.

 

במהלך תקופת האבל היה ג'ונג איל המנהיג בפועל בלבד. אביו המנוח הוצב כמועמד לבחירות ב-1998 וניצח, ובנו החליפו בפועל. כינויו של האב - "המנהיג הגדול" נשאר גם אחרי מותו, ובנו זכה לכינוי "המנהיג היקר". מתוך כבוד לאביו לא מוגדר ג'ונג איל כנשיא, ובאופן רשמי תוארו המזכיר הכללי של המפלגה והיושב ראש של הוועדה להגנה לאומית. מכוח תפקיד זה הוכרז כראש המדינה.

 

תהלוכה בצפון קוריאה ובה נישאת תמונת המנהיג הגדול, קים איל סונג  (צילום: אי. פי.)

 


חיים אישיים

כמו דיקטטורים רבים בנויה מנהיגותו של ג'ונג איל גם על פולחן אישיות ופרטים רבים בביוגרפיה הרשמית שפורסמה על-אודותיו נועדו ככל הנראה לשרת פולחן זה. כך בין היתר היא כוללת מעין אגדה המספרת כי ביום הולדתו של המנהיג קישטו שתי קשתות צבעוניות את השמים וכוכב חדש זהר ברקיע. כמו כן נכתב בה כי כי ג'ונג איל נולד בהר בקאדו הקדוש בקוריאה, על אף שכידוע נולד בסיביר.

 

כחלק מאותו פולחן אישיות ממעט ג'ונג איל לחשוף בפני עמו פרטים על-אודות אורחות חייו, הוא ממעט לערוך הופעות פומביות ונמנע מלנאום בפני בני עמו. כלי התקשורת בצפון קוריאה כפופים בצורה מוחלטת לשלטון וגם הם ממעטים לדווח על חייו של ג'ונג איל. מדיניות תקשורת מצומצמת מפעיל ג'ונג איל גם כלפי כלי תקשורת במדינות זרות ועל כן מרבית המידע על-אודותיו מקורו בדיווחיהם של גולים חברי האליטה הצפון-קוריאנית, ושל אישים זרים שפגשו בו וכן משמועות.

 

על פי המידע הרשמי רוב אזרחי צפון קוריאה עשויים לסבור כי מנהיגם גר בדירה סטנדרטית וחי בצנעה כמוהם. רובם לא יודעים אם הוא נשוי, כמה ילדים יש לו ומי יירש אותו. פקידי הממשל מעידים עליו כי הוא חובב מוזיקה וכי חיבר אופרות אחדות. בכלי תקשורת זרים פורסם כי בניגוד לבני עמו ג'ונג איל נהנה מרמת חיים גבוהה: ברשותו מספר רכבות מפוארות משום שאיננו טס בשל חשש מהתנקשות, צי של מכוניות יוקרה ומגורים מפוארים. ככל הידוע במהלך תקופת שלטונו יצא פעמים ספורות בלבד: לסין ולרוסיה.

 

ג'ונג איל נודע כחובב קולנוע ובעל ספריית וידאו עשירה במיוחד. לפני כניסתו לתפקיד מנהיג המדינה ניהל אולפן סרטים קוריאני אשר יצר בעיקר סרטי תעמולה המהללים את האידיאולוגיה הסוציאליסטית ואת מנהיגותו של אביו. כמו כן ידוע כי במסגרת תפקידו עודד שימוש באמצעים אמנותיים (ספרות, קולנוע וכו') לצרכי תעמולה. במסגרת מהלכים אלה אף הורה על חטיפתם לצפון קוריאה של בימאי דרום-קוריאני נודע ושל אשתו השחקנית. השניים נאלצו לעסוק בתעמולה צפון-קוריאנית עד שהצליחו להימלט ב-1986.

 

בשל קומתו הנמוכה נוהג ג'ונג איל לנעול נעלי פלטפורמה ולסרק את שערו לגובה. כמו כן פורסמו דיווחים שאמינותם לא ידועה בבירור כי הוא נוהג לצרוך אלכוהול בכמויות גדולות ומתרועע עם מספר רב של נשים (פורסמו גם שמועות הגורסות כי נהג להורות לחטוף נשים יפניות צעירות).  במהלך השנים פורסמו הערכות כי הוא סובל מסוכרת, מחלות לב, כבד וריאות וכן מדיכאון.  ב-2008, ככל הנראה, לקה בשבץ מוחי. הערכות אלו היו ככל הנראה סיבה מרכזית להופעה פומבית שערך ב-2009.

 

לג'ונג איל שלושה בנים ושתי בנות. הצעיר מביניהם הוא קים ג'ונג און. בספטמבר 2010, בכינוס נדיר של "מפלגת הפועלים", לפי דיווחי הטלוויזיה הרשמית, הועלה קים ג'ונג און לדרגת גנרל ומונה לתפקיד סגן נשיא הפיקוד הצבאי העליון של מפלגת הפועלים וכן כחבר בוועד המרכזי שלה.

 

בתחילת 2011 פצח  במסע "טיהורים" בצמרת הדיקטטורה, ובו הוציא להורג כ-200 קצינים בנסיון להכשיר את הקרקע לבנו היורש. קצינים ופקידים שנחשדו בהתנגדות ליורש הוצאו להורג, אולצו להתאבד או נשלחו למחנות המעצר הידועים לשמצה.

 

בדצמבר 2011 מת קים ג'ונג איל ובנו קים ג'ונג און מונה למפקד העליון של המדינה הקומוניסטית. 

 


מדיניות פנים

האידיאולוגיה הרשמית של המשטר בצפון קוריאה נקראת - צ'ושה נהגתה על ידי קים איל סונג ושוכתבה על ידי בנו. עיקריה הם כי האדם הוא אדון לעצמו וכי גורלו נתון רק בידיו וכי יש זהות בין האדם למדינה. כשם שהאדם הוא אדון לעצמו כך גם על המדינה להיות עצמאית ולשלוט בגורלה על ידי בניית כוחה והתנתקות ממדינות זרות.

 

על סמך עקרונות אלו הם ההצדקה האידאולוגית שנותן השלטון למשטר הקפדני המונהג במדינה ולרמת החיים הנמוכה (עד רעב) של אזרחיה. הדגש על עצמאות המדינה נסמך בעבר על מוראות שלטון הכיבוש היפני שנותר נוכח בתודעה הלאומית ובשנים לאחר מכן על יצירת הקבלה בין האיום היפני לאיום (שנשען על אירועי מלחמת קוריאה) מצד דרום-קוריאה ובעלת בריתה - ארה"ב.

 

מדיניות הפנים שמקיים ג'ונג איל דומה לזו שהנהיג אביו ומבוססת על כמה יסודות:

 

פולחן אישיות - מידע מועט ביותר נמסר לאזרחים על-אודות המנהיג ומנגד כרזות ענקיות של דיוקנו תלויות בערים וכל כלי התקשורת המקומיים מכוונים להאדרת מעמד הכמעט אלוהי של המנהיג ולעידוד ההערצה אליו וביסוס דימויו כגיבור האומה ומצילה מידי אויבים.  בצאתם מביתם מחויבים אזרחי המדינה לענוד סיכה ועליה דיוקן המנהיג.

 

דיקטטורה מפלגתית - בצפון קוריאה פעילה מפלגה אחת בלבד  -  מפלגת הפועלים, פעילותן של מפלגות אחרות אסורה. הנהגת המדינה מקבילה להנהגת המפלגה.

 

כלכלה קומוניסטית - המדינה אוחזת בבעלות על התשתיות הלאומיות, גורמי הייצור, מערכת החינוך, כלי התקשורת וכו'. אזרחי המדינה זוכים להקצבות מזון ושכר וזוכים לדיור, לחינוך ולרפואה מטעם המדינה,  אך מנגד נתונים למשטר עבודה קפדני (בכל יום בשבע בבוקר מושמעת צפירת השכמה).

 

בידוד - אזרחי צפון קוריאה נמצאים למעשה בסגר ומנותקים במידה רבה ממקורות מידע זרים. לא ניתן לצאת מן המדינה ללא אישור השלטונות, מספר התיירים המבקר במדינה מועט, חל איסור על התחברות לאינטרנט או על שימוש בטלפון נייד. למרבית האזרחים אין מקלט טלוויזיה וערוץ הטלוויזיה היחידי משדר תעמולה בלבד.

 

דיכוי -  אזרחי המדינה שמגלים התנגדות או ביקורת לצורת המשטר סובלים מדיכוי אכזרי. על פי נתוני האו"ם מאות אלפי בני אדם הורעבו למוות במחנות ריכוז הפרושים ברחבי צפון קוריאה, ובהם דווח על ניסויים קטלניים באמצעי לחימה כימיים באסירים. הידוע לשמצה מבין המחנות הוא מחנה 22. עדויות מתחילת המילניום מגולים קוריאנים מספרות כי בצפון-קוריאה קוריאה יש מנגנון של מחנות ריכוז ובהם מוחזקים אלפי גברים נשים וילדים המואשמים בחתרנות נגד המשטר. העדויות מספרות על הוצאות להורג, על עינויים ועל ניסויים רפואיים על האסירים בפיקוח מדענים.

 

מרבית האסירים הם אסירים פוליטיים, לפי הוראת קים ג'ונג איל כי יש לאסור מתנגדי משטר וקרוביהם עד שלושה דורות. אסירים רבים הם נוצרים בגלל האיום שקים מייחס לנצרות על שלטונו. רבים נשלחים למחנות ללא הליך משפטי ומבלי לדעת מה אשמתם. אם אסיר מתאבד, בני משפחתו נענשים. לסוהרים מותר להתעלל ולאנוס אסירים, והריון של אסירה ללא רשות נגמר ברצח התינוק. אסירים משוחררים עוברים למחנה מספר 5 לחינוך מחדש ובו עליהם לשנן את כתבי קים ג'ונג איל ואז משוחררים אך הפיקוח עליהם נמשך.

 

השקעה בבטחון - כ- 31% מהתל"ג מוציאה צפון קוריאה על מימון הצבא. לצפון-קוריאה יש את אחד הצבאות הגדולים בעולם המונה כמיליון חיילים בסדיר וכ-750 אלף במילואים. 

 


מדיניות חוץ

שנות שלטונו הראשונות של ג'ונג איל אופיינו בהמשך מדיניות החוץ והבטחון שהוביל אביו: הסתגרות וניתוק קיצוני ממדינות זרות ובמיוחד ממדינות המערב, ברית אסטרטגית עם סין, פעילות חתרנית נגד המשטר בדרום קוריאה והשקעה נרחבת בפיתוח נשק אסטרטגי: טילים לטווח רחוק ונשק גרעיני (ויצוא טכנולוגיה צבאית למדינות דיקטטוריות אחרות). בהנהגתו של ג'ונג איל הפכה צפון קוריאה לאחת היריבות הנחושות ביותר של דרום קוריאה, ארה"ב ושל המדינות הנתמכות על ידה בדרום מזרח אסיה.

 

בעקבות מדיניות זו ובעיקר בעקבות ההשקעה בפיתוח נשק גרעיני הטילו מדינות המערב סנקציות כלכליות חריפות

על צפון קוריאה. סנקציות אלו לצד תהליך היפתחות למערב של סין, בעלת הברית העיקרית של צפון קוריאה הביאו את ג'ונג איל לנקוט במהלך חדש - פתיחת מו"מ עם מדינות המערב (ובראשן ארה"ב) בנסיון להמיר את הקפאה של תהליך החימוש הגרעיני בסיוע כלכלי נרחב. ב-15 ביוני 2000,  במסגרת מהלך זה,  אף נפגש ג'ונג איל עם מנהיג דרום קוריאה קים דה ג'ונג, והשניים פרסמו הצהרה משותפת עקרונית הקוראת לאיחוד קוריאה.

 

במהלך השנים לאחר מכן ידע יחסה של צפון קוריאה עם מדינות המערב עליות ומורדות. מידת כנות כוונותיו של ג'ונג איל בניהול המו"מ שנויה במחלוקת וכמה מפעולותיו עשויות להעיד כי מטרת המו"מ היתה לזכות בסיוע כלכלי ולהרוויח זמן בעוד צפון קוריאה משלימה בחשאי את פיתוחו של נשק גרעיני.

 

פגישה היסטורית בין קים ג'ונג איל מנהיג הצפון ל קים דה ג'ונג מהדרום, 2000 (צילום: איי. אף .פי)

 

בתקופת כהונתו שלהנשיא קלינטון בבית הלבן חלה התקרבות מסויימת בין המדינות, בעיקר בעקבות הסיוע ההומניטרי שהעניקה ארה"ב לתושבי המדינה.

 

בעקבות מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001 על מגדלי התאומים בניו-יורק, הוכללה צפון קוריאה על ידי הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש בקבוצת המדינות שאותן כינה - "ציר הרשע" (ובהן אירן ועירק), והיחסים בין שתי המדינות הדרדרו, וצפון קוריאה אף השעתה את ההסכם להקפאת תכנית הגרעין שהושגה בימי קלינטון.

 

ב-2002 הודיע צפון קוריאה כי בידה נשק גרעיני, ובצעד שעורר סערה בעולם, פרשה צפון קוריאה בראשית 2003 מהאמנה לאי הפצת נשק גרעיני, גירשה את פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שהורשו לפעול בשטחה מאז 1992 (בעקבות קבלתה של צפון קוריאה למסגרות האו"ם שנה קודם לכן), והסירה ציוד מעקב שהוצב במתקני הגרעין שלה. לאחר מכן נמסר כי בכוונתה להחזיר את הכור הגרעיני ביונגביון לפעילות מלאה ולחזור לייצור נשק גרעיני.

 

כמה חודשים לאחר מכן הצהיר משרד החוץ הצפון קוריאני כי ארצו סיימה בהצלחה לעבד פלוטוניום בכמות שתספיק לייצור פצצות אטום, וכי בכוונתה להמשיך ולפתח, ביתר שאת, את מערך הנשק הגרעיני שלה על מנת להגביר את כוח ההרתעה הגרעיני שלה מול מדיניותה העוינת של ארה"ב. ב-2009 ערכה צפון קוריאה ניסוי בנשק גרעיני ואיימה לתקוף אם יפגעו בריבונותה.

 


ציטוטים

 

  • "אידיאולוגיה גדולה יוצרת זמנים גדולים" (קים ג'ונג איל על האידיאולוגיה השלטת).

 

  • "הגנה לאומית היא מטרתו הקדושה של כל צעיר וכל אדם" (קים ג'ונג איל על השרות הצבאי).

 

  • "אין מחלוקת טובה, ולכל מחלוקת יש מקור אחד: תוצר של השפעה קפיטליסטית על מעמד הפועלים. המחלוקת היא כמו רעל ההורס את המפלגה ואת מעמד הפועלים בקוריאה" (קים ג'ונג איל על אחדות מחשבתית).

 

  • "האויב שיניף מולנו סכין, נשיב לו בחרב, ברובה ובתותח" (קים ג'ונג איל מתייחס לתקיפה אפשרית של ארה"ב בצפון קוריאה, 2006)

 


מידע נוסף

 

מחנות העבודה בצפון-קוריאה: זוועה הרחק מהעין: מאות אלפים מבני עמו של קים ג'ונג איל עדיין מרצים אותו. פליטים שנמלטו מספרים על הגיהנום שכולם שכחו ממנו. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

ארמונות צפון קוריאה נחשפים בזכות גוגל-ארץ: בלוגר אמריקאי חשף את סודותיה של המדינה הסגורה בעולם באמצעות שירות תצלומי הלוויין של גוגל. כתבה בכלכליסט

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

צפון-קוריאה חוגגת: יום הולדת 68 לקים ג'ונג איל: ההנהגה הצפון-קוריאנית התכנסה בפיונגיאנג כדי לציין יום הולדת 16 ל"מנהיג האהוב" מאז החליף את אביו בכס השלטון. הילדים קיבלו סוכריות וביסקוויטים. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

צפון קוריאה: מוכנים ל'מלחמת קודש' מול ארה"ב: לקראת תרגיל משותף שיערכו ארה"ב ודרום קוריאה, מאיימת פיונגיאנג לפתוח בחזית "המבוססת על הרתעה גרעינית" מול שתי המדינות. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©