אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


 יואב גלנט
יואב גלנט צילום: AFP
 
 יואב גלנט במהלך מבצע "עופרת יצוקה"
יואב גלנט במהלך מבצע "עופרת יצוקה" באדיבות דובר צה"ל
 
 יואב גלנט לאחר העלאתו לדרגת אלוף
יואב גלנט לאחר העלאתו לדרגת אלוף צילום: דובר צה"ל
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 אקסודוס 1947
 מלחמת העצמאות
 מבצע יואב
 שייטת 13
 אריאל שרון
 חמאס
 מבצע עופרת יצוקה
 גלעד שליט
 גבי אשכנזי
 אהוד ברק
 בנימין גנץ


תחומים קשורים
 אישים בישראל


 
 
 

יואב גלנט


Yoav Galant

פרשת הקרקעות במושב עמיקם וביטול מינויו לרמטכ"ל |  ציטוטים |  מידע נוסף

יואב גלנט (יליד 1958), איש צבא ישראלי. אלוף פיקוד דרום (2005 - 2010). בספטמבר 2010 אישרה הממשלה את המלצת שר הביטחון אהוד ברק למנותו לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, ואולם בעקבות חשדות לעברות תכנון ובנייה שביצע גלנט בביתו, בוטל המינוי בפברואר 2011.

 

נולד וגדל ביפו, בן למשפחת ניצולי שואה. אימו נמנתה על עולי "אקסודוס", אביו עלה לא"י ב-1947 ולחם בחזית הדרום במהלך מלחמת העצמאות (גלנט נקרא על שם אחד ממבצעי המלחמה - מבצע יואב, שבו השתתף אביו). בשנות נעוריו עברה המשפחה לרמת גן. היה חבר בתנועת הצופים. בן 17 בלבד נפטר אביו ממחלת הסרטן.

 

ב-1977 התגייס לשירות סדיר ביחידת שייטת 13 (הקומנדו הימי). סיים קורס קצינים ושב לשירות ביחידה. כלוחם וכקצין השתתף במבצעים רבים של היחידה בגזרה הלבנונית ובגזרות אחרות. בין היתר הצטיין גלנט במבצע "מתח גבוה" באפריל 1980, במהלכו פשט כוח השייטת על בסיס מחבלים בלבנון. בן 24 סיים את שירותו הצבאי, אך שב לשירות קבע כעבור שנתיים.

 

ב-1986 מונה גלנט למפקד פלוגת הלוחמים בשייטת 13. ב-1993 מונה למפקד חטיבת ג'נין (מנשה) באוגדת יהודה ושומרון והיה לאחד הראשונים מבין יוצאי שייטת 13 שהשתלבו בפיקוד על כוחות היבשה של צה"ל. שנה לאחר מכן מונה למפקד שייטת 13.

 

אלוף פיקוד דרום יואב גלנט, 2006 (צילום: צפריר אביוב)

 

ב-1997 מונה למפקד אוגדת עזה. ב-1999 עבר הסבה לשריון ומונה למפקד אוגדת שריון בפיקוד המרכז. ב-2001 מונה לראש מטה בזרוע היבשה (מז"י). ב-2002 נבחר למזכיר הצבאי של ראש הממשלה דאז אריאל שרון, והועלה לדרגת אלוף. בתפקיז זה צבר גלנט נסיון בעבודה מול אנשי הדרג המדיני והפוליטי.

 

ב-2005 מונה לאלוף פיקוד דרום. בתפקיד זה הוביל את התמודדות צה"ל בעימות האלים מול שלטון חמאס ברצועת עזה, שהתבטא בעיקר בירי רקטות לישובי הדרום ובנסיונות פגיעה בלוחמי צה"ל בסמוך לגדר המערכת. עימות זה הגיע לשיאו במבצע "עופרת יצוקה" (שלהי 2008 - תחילת 2009), ובמהלכו נכנסו כוחות צה"ל לשטח רצועת עזה. על פי מספר פרסומים התנגד להפסקת המבצע במועדו וטען כי יש להמשיך ולהשתלט על שטחים נוספים בשטח הרצועה. במהלך כהונתו של גלנט בוצעה פעולת אנשי החמאס אשר במהלכה נחטף החייל גלעד שליט

 

במהלך כהונתו של הרמטכ"ל ה-19 גבי אשכנזי סומן גלנט כאחד המתמודדים המובילים לתפקיד הרמטכ"ל הבא. יתר על כן, לפי הערכה נפוצה (שהתממשה לבסוף) היה המועמד המועדף על שר הביטחון אהוד ברק. מנגד, לפי מספר עדויות ופרסומים היחסים בינו לבין הרמטכ"ל אשכנזי היו מעורערים ולפי הערכות אחדות היו אחד הגורמים למינויו של בני גנץ (אף הוא מועמד למשרת הרמטכ"ל בעת ההיא)  לסגן הרמטכ"ל ב-2009.

 

באוגוסט 2010 התפרסם בכלי התקשורת מסמך שזכה לכינוי "מסמך גלנט", ובו פורטה תוכנית פעולה, לכאורה על ידי משרד יעוץ תקשורתי, בזירה התקשורתית לקידום מועמדותו של גלנט למשרת הרמטכ"ל מתוך פגיעה ברמטכ"ל המכהן ובשאר המתמודדים לתפקיד. בעקבות הפרסום נפתחה חקירת משטרה (בחשד כי המסמך זוייף) ותהליך בחירת הרמטכ"ל הופסק.

 

בחקירה נקבע כי גלנט והמתמודדים הנוספים לתפקיד הרמטכ"ל לא היו שותפים לניסוח המסמך (החקירה לגבי כותב המסמך עדיין מתנהלת), וכעבור ימים ספורים הודיע שר הביטחון כי גלנט הינו מועמדו לתפקיד הרמטכ"ל. המינוי אושר בסופו של דבר על ידי ממשלת ישראל בספטמבר 2010.

 


פרשת הקרקעות במושב עמיקם וביטול מינויו לרמטכ"ל

תחילתה של הפרשה בשנת ‭,1997‬ כאשר גלנט קנה נחלה בת חמישה דונמים במושב עמיקם השוכן ברמות מנשה. בשנת 2000 נכנס גלנט לגור בה עם משפחתו - ושנה לאחר כן ביקש אישור על בניה חריגה של 60 מ"ר. ואולם לפי החשד, נעשתה חריגב בהיקף 350 מ"ר ולא 60 מ"ר, ובה נסללו שני שבילי גישה לביתו, רחבת חניה גדולה וגינה גדולה - על שטחים פרטיים של המושב.

 

בשל מצוקת קרקעות במושב, אף לא אחד מן התושבים זכה לשטח לעיבוד חקלאי, למעט גלנט, שקכבל בחכירה ממינהל מקרקעי ישראל שטח בן 35 דונם לעיבוד חקלאי, בכפוף לחידוש החכירה כל שנה. על פי החשד סיפח גלנט לשטחו גם 28 דונמים נוספים הצמודים לחלקתו ללא אישור. לאחר שסירב גלנט להחזיר את הקרקעות בניגוד לסיכום הראשוני החל המנהל לנקוט נגדו צעדים משפטיים. ב-2009 החזיר גלנט למנהל את החלקה הקטנה בת 28 הדונמים, שמלכתחילה לא ניתנה לו. ואולם על החלקה הגדולה שהחכיר באופן זמני לא ויתר.

 

נוסף על הטענות כי גלנט סיפח שטחים ציבוריים בניגוד לחוק ופלש לקרקעות, נטען על-ידי השר מיכאל איתן (השר היחיד בממשלה שהתנגד למינוי) כי האלוף מסר מידע מטעה לוועדת טירקל - הוועדה בראשות השופט יעקב טירקל שמתוקף תפקידה היתה ממונה על אישור מינויו לתפקיד הרמטכ"ל - לגבי הנסיבות שבעטיין קיבל את 35 הדונמים, ומידע כוזב כאשר טען כי סלילת שבילי הגישה לביתו נעשו באישור המושב.

 

ב-1 בפברואר 2011 הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לבג"ץ כי "הנתונים הקיימים באשר להתנהלותו של האלוף יואב גלנט, מעלים קשיים משפטיים משמעותיים באשר לסבירות ההחלטה למנותו לרמטכ"ל" , והוסיף כי "ספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר בעינה את ההחלטה בדבר המינוי". באותו יום החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק לבטל את מינויו של גלנט לרמטכ"ל.

 

בעל תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ובמנהל עסקים מאוניברסיטת חיפה. תושב מושב עמיקם. נשוי ואב לשלושה.

 


ציטוטים

 

  • "הלכתי אחרי גלנט במקומות רחוקים מאוד, בלילות חשוכים מאוד ותמיד בהרגשה שיש על מי לסמוך" (תא"ל ארז צוקרמן, מפקודיו של יואב גלנט בשייטת 13).

 

  • "כבר בסוף 2003 שמעתי את ראש הממשלה אומר, יותר מפעם אחת, שב-2005 לא יהיו יותר ישובים ישראלים ברצועת עזה. זה נאמר בישיבות מצומצמות, במשך כמה חודשים אנשים הלכו עם הסוד הזה בבטן" (אלוף פיקוד דרום יואב גלנט, לשעבר המזכיר הצבאי של רה"מ אריאל שרון, 2005).

 

  • "בפגישות עם אבו מאזן שבהן נכחתי, הוא דיבר על הסדר עם ישראל - בתנאים שלו כמובן. הוא לא רוצה טרור. אני מאמין שפיו וליבו שווים. אבל בין זה לבין היישום פעורה תהום עצומה. (אלוף פיקוד דרום יואב גלנט, לשעבר המזכיר הצבאי של רה"מ אריאל שרון, 2005).

 

  • "בחודשים הראשונים נדמה לך שאתה חי בסרט. כל האנשים שאתה רואה בחדשות פתאום עוברים לידך. אנשים מאוד מרשימים. לא הייתי בהלם, אבל היתה לי תחושה שקיבלתי הזדמנות מיוחדת. זהו בית ספר שאין כדוגמתו, במיוחד שראש הממשלה מאוד פתוח, מאוד משתף". (אלוף פיקוד דרום יואב גלנט, לשעבר המזכיר הצבאי של רה"מ אריאל שרון, 2005).

 

  • "יואב היה הרבה זמן בלשכת ראש הממשלה ולמד הרבה על הממשק בין הפוליטיקה לצבא. לכן הוא יודע מצד אחד להתלהם כאלוף פיקוד, אבל יודע גם לא להבעיר שריפות ולא לעשות צעד שיגרור את מדינת ישראל למלחמה בניגוד לרצון הגורמים המדיניים" (עמי אילון, ממפקדי חיל הים, מעיד על תקופת שרותו של גלנט כמזכיר הצבאי, 2008).

 

  • "יבוא רגע שנצטרך לטפל במקום הבעירה, כי אחרת הפיצוץ יהיה בלתי נשלט. אינני יודע מתי זה יקרה, אבל צה"ל ערוך לתת פתרונות. כולם מבינים היטב שהגענו לשלום עם אויבים בזכות הכרעה בשדה הקרב, כמו שקרה לנו עם מצרים בזמנו... בעזה חיים כמיליון איש שרמת חייהם היא אחת חלקי 25 מזו של הישראלים. על הלחצים הכלכליים יש הלוסיף את הלחצים המנטליים, הדתיים, התרבותיים וכמובן הפוליטיים" (אלוף פיקוד דרום יואב גלנט, דצמבר 2008).

 

  • "הבעיה קיבלה פיתרון זמני, חמאס ממשיך להתעצם. 'עופרת יצוקה' הביא להישגים, אך כאלה שיחזיקו מעמד פרק זמן מסוים" (אלוף הפיקוד יואב גלנט, לאחר ירי קסאמים לשטח ישראל, 2010).

 


מידע נוסף

 

ברק ביטל את מינוי גלנט, יאיר נווה רמטכ"ל זמני - החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, שהטיל "ספק ערכי" במינוי גלנט, הכניעה את שר הביטחון. בהודעה דרמטית נמסר כי הליך בחירת הרמטכ"ל יותנע מחדש. כתבה באתר ynet

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

האלוף גלנט: גאה בצבא המוסרי שלנו - אלוף פיקוד הדרום התייחס לראשונה למבצע "עופרת יצוקה", עליו פיקד. בנוגע למוסר הלחימה, אמר: "במבצע נהרגו 800 מחבלים ו-300 אזרחים. היחס הזה, של כמעט רבע בלתי מעורבים, הוא הישג שאין כדוגמתו בסוג כזה של לחימה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

האלוף גלנט: מקווה שבחמאס למדו את הלקח - אלוף פיקוד הדרום סיפר לחיילי מילואים שהוקפצו בצו 8 על הישגי מבצע "עופרת יצוקה": "ההערכה היא שהצד השני הבין שלירות טילים זה לא כדאי". כתבה באתר ynet. 

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

רמטכ"ל ראשון מהשייטת - בגיל 52 ולאחר שירות ארוך ומגוון ייכנס יואב גלנט אל לשכת הרמטכ"ל בקריה. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן

 

רמטכ"לי צה"ל: מרא"ל יעקב דורי ועד רא"ל גבי אשכנזי. רשימת כל רמטכ"לי צה"ל מקום המדינה ועד לימינו. פרויקט מיוחד באתר הכיתה האינטראקטיבית. 

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©