אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


נחל חדרה
נחל חדרה צילום: לע"מ
 
נחל הירקון
נחל הירקון צילום: רונן בש
 
השרון 2003
השרון 2003 צילום: לע"מ
 
השרון בעבר
השרון בעבר צילום: לע"מ
 
השרון
השרון צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 קיסריה
 רומא העתיקה
 ביזנטיון
 ממלוכים
 האימפריה העות'מאנית
 פתח תקוה
 חדרה
 כפר סבא
 כפר מל"ל
 הרצליה
 רמת השרון
 רעננה
 הוד השרון
 נתניה
 אבן יהודה
 תל מונד
 בנימינה
 פרדס חנה-כרכור
 מלחמת העצמאות
 זוחלים
 מכרסמים
 מישור החוף
 כרמל
 ירקון
 הים התיכון


תחומים קשורים
 מקומות בישראל


 
 
 

שרון


Sharon

היסטוריה  |  עולם החי |  עולם הצומח

שרון, חבל ארץ במרכז מישור החוף של ישראל. גבולותיו: הכרמל בצפון ונחל הירקון בדרום, הרי השומרון במזרח והים התיכון במערב. אורכו כ-60 ק"מ ורוחבו כ-20 ק"מ.

השרון נחלק לשלוש רצועות אורך, האופייניות למישור החוף:

1. רכסי כורכר - שלושה רכסי כורכר מקבילים, וביניהם מעין עמקי אורך (הנקראים אבוסים) נמוכים ונוחים למעבר, המשמשים תוואי לכבישים ולמסילת הברזל. תנאי הניקוז והשטח גרמו להיווצרות ביצות, בעיקר סביב חדרה , מצפון לעמק חפר ובסביבת הירקון. לאחר ייבושן, בשנות ה-30 של המאה ה-20, נוצלו האדמות לעיבוד חקלאי. רכס הכורכר המערבי עובר סמוך לשפת הים, ומשאיר רצועת חוף צרה בלבד (כמה עשרות מטרים).

2. אדמות חמרה ("חול אדום") הפרושות ב"עמק האורך" (האבוס) המערבי, ויוצרות נוף גלי, שגובהו 90-40 מטרים מעל פני הים. הקרקעות פוריות ומנוצלות לעיבוד חקלאי אינטנסיבי.

3. המרזבה - הרצועה המזרחית של השרון, השוכנת בין גבעות הכורכר המזרחיות לבין מרגלות השומרון. רוחבה שניים עד עשרה ק"מ, והיא מכוסה אדמות סחף. בשל שיפועה, כמעט לא נוצרו בה ביצות. שטחה נוח למעבר דרכים וראוי לניצול חקלאי.

באזור זורמים חמישה נחלים: (לפי הסדר, מצפון לדרום) נחל התנינים, נחל חדרה, נחל אלכסנדר, נחל פולג ונחל הירקון. כיוון זרימתם ממזרח למערב. עם הגיעם לרכסי הכורכר הם פונים לצפון, עד לפריצתם מערבה לחוף הים.

 


היסטוריה

בתקופה ההלניסטית (37-332 לפני הספירה) היתה קיסריה בירת השרון. יישובים רבים הוקמו אז באזור, בעיקר ערי נמל ומצודות. יישוב השרון נמשך גם בתקופות הרומית והביזנטית(37 לפני הספירה עד 640 לספירה), אבל בתקופות הממלוכית והעות'מאנית (1291 לספירה עד סוף המאה ה-19) הוזנח האזור, נוצרו בו ביצות ואוכלוסייתו הידלדלה.

ב-1878 החלה בשרון התיישבות יהודית חדשה, עם הקמת המושבה הראשונה, פתח תקוה, בגבולו הדרומי. המושבה השנייה, חדרה , נוסדה ב-1890, וב-1903 הוקמה כפר סבא. בתום מלחמת העולם הראשונה, עדיין היה השרון דל ביישובים ומכוסה ביצות. בשנות ה-20 הוקמו בו עוד כמה מושבות: כפר מל"ל, הרצליה, רמת השרון, רעננה, הוד השרון, נתניה, אבן יהודה, תל מונד, בנימינה ופרדס חנה. רובן התקיימו מפרדסים שניטעו על גבעות החול האדומות.

יישובו של עמק חפר החל ב-1928, ואז גם החל תהליך ייבוש הביצות באזור וניקוזן, באמצעות הקרן הקיימת לישראל. תהליך זה איפשר להרחיב את ההתיישבות באזור. ב-1937 נסלל כביש השרון, שחיבר בין חיפה לתל-אביב. ערב מלחמת העצמאות, כבר היה השרון האזור עם מספר היהודים הגבוה ביותר: 78 יישובים, שמנו יחד כ-55 אלף נפש.

מאז קום המדינה, חל שינוי גדול באזור: בנוסף לענף הפרדסנות החלו היישובים החקלאיים להתבסס גם על גידולי שדה וירקות, אבל השינוי העיקרי היה בכך שרבות מהמושבות החקלאיות הפכו ליישובים עירוניים, כמו פתח-תקווה (העיר הגדולה והמתועשת ביותר בשרון), נתניה, הרצליה, חדרה, כפר-סבא, רעננה ועוד. התפתחות זו באה על חשבון עולם החי והצומח, בעיקר בגלל ניצול מקורות המים וזיהום הנחלים.

 


עולם החי

השינויים שחלו באזור גרמו להיעלמותם של בעלי חיים רבים. עם זאת, עדיין יש בשרון עולם חי מגוון למדי. בחוליות (דיונות) חיים בעיקר בעלי חיים מדבריים, כמו הזוחלים מדברית הפסים, כוח, שנונית החולות, שנונית השפלה, נחש החולות ומטבעון מדברי, והמכרסמים גרביל החולות, גרביל החוף והירבוע.

ברוב שטחו של השרון - ברכסי הכורכר, על גבעות החמרה ובקרקעות הסחף - מצויים בעלי חיים ים-תיכוניים, בהם צב יבשה, קמטן, שממית העצים, נחושית עינונית, תלום-קשקשים מצוי וצפע מצוי.

בשדות מעובדים מצויה ארנבת השדה בשפע. בשלוליות החורף חיות אילניות וקרפדות, ובסבכי הצומח שעל גדות הנחלים אפשר למצוא חדפים מצויים ונמיות.

 

נחל תנינים (צילום: משה מילנר, לע"מ)

אוכלוסיית עופות-המים נפגעה במידה רבה עם ייבושן של הביצות. את מקומן של הביצות תפסו באופן חלקי בריכות המדגה באזור חדרה ובעמק חפר, שם אפשר עדיין למצוא בחודשי החורף מאות ברווזים, אגמיות ואלפי שחפי אגמים.

בתחומי הערים נפוצות ציפורים כמו צופית, בז מצוי וצוצלת (תור העיר) ובעונת החורף גם נחליאלי וזרזיר. בכמה יישובים יש אף מושבות-דגירה של אנפות ממינים שונים.

 


עולם הצומח

הצמחייה בשרון אופיינית לזו שבמישור החוף כולו, ומתחלקת לפי סוגי הקרקע. בחולות המיוצבים גדלה חברת חרוב מצוי ואלת המסטיק במבנה של יער-פארק, כלומר עצים בודדים של חרוב וכרים של אלת המסטיק, וביניהם קרחות נרחבות, המכוסות בצומח עשבוני צפוף. בין הצמחים הגדלים בקרחות: דרדר הקורים, לוטוס שעיר, מקור החסידה התל-אביבי, מינים שונים של תורמוס, תלתן, אספסת ועוד.

רכסי הכורכר הם שטחים של צמחייה ים-תיכונית (תצורת צומח, ששולטים בה בני שיח) או חורש פתוח. בכורכר פריך וחולי שולטים צמחי שמשון סגלגל ושברק צר-עלים. בכורכר קשה גדלים קורנית מקורקפת וזקנן שעיר. במדרונות צפוניים, בכיסי קרקע או לרגלי רכסי כורכר, צומחים קידה שעירה ולוטם שעיר.

על קרקעות החמרה שולטות חברת חילף החולות ודרדר הקורים (על חמרה חולית) וחברת קידה שעירה (על חמרה חרסיתית). ככל הנראה עד ראשית המאה ה-20 היה יער של אלון התבור על קרקע זו, אך הוא נכרת במלחמת העולם הראשונה ואחריה, ונותרו ממנו רק שרידים.

על קרקעות הגרומוסול (קרקע סחף חרסיתית, הנסדקת עם התייבשותה) שלטת חברת ינבוט השדה וחוח עקוד. זוהי חברה של עשבים רעים, המלווה גידולים חקלאיים או מצויה בשטחים הנתונים במשטר של עיבוד חקלאי.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©