אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


טרומפלדור בצעירותו. מפקד תל חי
טרומפלדור בצעירותו. מפקד תל חי 
 
בית הקברות של השומר
בית הקברות של השומר צילום: לע"מ
 
התיישבות השומר בתל חי
התיישבות השומר בתל חי  צילום: לע"מ
 
תל חי ב - 1946
תל חי ב - 1946  צילום: לע"מ
 
אנדרטת "האריה השואג"
אנדרטת "האריה השואג" צילום: לע"מ
 
מוזיאון תל חי
מוזיאון תל חי צילום: לע"מ
 
מכללת תל חי
מכללת תל חי צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 אדמונד ג'יימס רוטשילד
 מטולה
 השומר
 מלחמת העולם הראשונה
 המנדט הבריטי
 ההסתדרות הציונית העולמית
 דוד בן-גוריון
 עמק החולה
 קרית שמונה
 היסטוריונים חדשים
 יוסף טרומפלדור


תחומים קשורים
 ישראל והציונות
 מקומות בישראל


 
 
 

תל חי


Tel hai

השנים הראשונות |  הקרב על תל חי |  האיחוד עם כפר גלעדי

תל חי, אתר בגליל העליון, בו התרחש אחד מן הקרבות המפורסמים בתולדות הציונות, הקרב בו נהרג יוסף טרומפלדור. נמצא מצפון לקרית שמונה, בשטחו של קיבוץ כפר גלעדי. מקור השם תל חי, בשם הערבי חִ'רְבַּתּ טַלְחָה.

 


השנים הראשונות

ב-1893 רכש הברון רוטשילד את אדמות תל חי. ב-1907 נוסדה במקום חווה חקלאית ששימשה את איכרי מטולה הסמוכה. מסביב לחצר משק קטנה הוקמו מספר מבנים מאבני בזלת ובתוך החצר הוקם מבנה דו קומתי ("העלייה"). ב-1916 התיישבו בחווה כמה מאנשי קבוצות "השומר" ו"הרועה". וב-1918 עברה לחווה קבוצת פועלים שעיבדו את הקרקעות בקרבתה.

בשנים לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה טרם היה מעמדו המדיני של איזור אצבע הגליל מבוסס. על פי הסכם זמני בין בריטניה לצרפת (ספטמבר 1919), שורטט מחדש הגבול בין המנדט הצרפתי למנדט הבריטי, ועל פי גבול זה נותר איזור אצבע הגליל (בו ארבעה ישובים יהודיים: כפר גלעדי, מטולה, חמרה ותל חי), תחת שלטון צבאי צרפתי.

 

במקביל לדרישתם של מנהיגי ההסתדרות הציונית לקבוע את כל תחום ארץ ישראל תחת מנדט ברור אחד, התנהל דיון סוער לגבי הישובים שנותרו מעבר לגבול והחשש כי לא ניתן יהיה להגן על תושביהם. לבסוף החליט בן גוריון (ככל הנראה בעקבות מסע שכנועים של טרומפלדור) לא לנטוש את הישובים. זמן קצר לאחר מכן החל מרד ערבי לאומני במנדט הצרפתי. דילול הכוחות באצבע הגליל הביא לכך שהשליטה הצרפתית לא יושמה באזור בפועל. כאשר התגברו הקרבות בין הצרפתים לערבים נשלח טרומפלדור לאזור על מנת לארגן את ההגנה על הישובים.

לאחר מספר התקפות על ישובים ערבים נוצרים (בני חסותם של הצרפתים) התרכז כוח ערבי גדול בעמק החולה, בראשו עמד בן השיח' של הכפר אל-ח'לצה (קריית שמונה), כמאל אפנדי, כחלק מן המאמץ לגרש את השלטון הצרפתי.

 


הקרב על תל חי
ב-1 במרץ 1920 (י"א באדר תר"פ) נע כוח ערבי גדול בכיוון תל חי. בהגיעם, ניגשו כאמל אפנדי ואנשיו לשער תל חי, וביקשו להיכנס לחצר, לראות אם לא מסתתרים בה צרפתים (לכשעצמו לא אירוע יוצא דופן באותו זמן).

משהורשו להיכנס לחצר, עלו אל "העלייה", שם נמצאו באותה עת 2 גברים ו-2 נשים. על שהתרחש ברגעים לאחר מכן קיימות מספר גרסאות, מחלקן משתמע כי מלכתחילה ניסו הערבים לפגוע ביושבים. על פי גרסאות אחרות היה הקרב תוצר של אי-הבנה וחוסר אמון בין הצדדים.

ככל הנראה ניסו כמאל ואנשיו לאסוף את נשקם של ארבעת הנמצאים ב"עלייה". משהבין טרומפלדור, מפקד תל חי, את המתרחש, הורה לאנשיו לפתוח באש. ערבים אחדים שהיו בחצר נהרגו, והיתר נסוגו מעבר לחצר. רימון שהושלך לעבר "העלייה" הביא למותם של ארבעה מן המגינים, ובקרב היריות שהתפתח מייד לאחר מכן נפגע טרומפלדור פציעה קשה בבטנו ופרש מן הפיקוד.

 

ככל הידוע, מרגע פציעתו עד מותו לא השתתף טרומפלדור בלחימה. פציעתו החמורה הובילה ליציאת מעיו מבטנו, אותם ביקש מאחד הלוחמים להחזיר פנימה. מעדויות השוהים בחדר בו שכב עולה כי מיעט בדיבור, אך ביקש ממהמגינים להילחם בכבוד וניסה לחזק את רוחם.

לאחר מו"מ קצר הורשו כמאל ואנשיו, שנותרו לכודים ב"עלייה", לצאת מן החצר. הקרב בין המגינים הנצורים לתוקפים הערבים נמשך בהפוגות עד רדת הערב, ולמרות נחיתות מספרית הסתיים לבסוף בנסיגה חלקית של הערבים.

בחסות החשיכה יצאו שלושה מן המגינים לכפר גלעדי להביא תגבורת ורופא. משהגיעה התגבורת למקום נישאו טרומפלדור וארבעה פצועים נוספים בשמיכות לכפר גלעדי. במהלך הההליכה מת טרומפלדור מפצעיו. באותו לילה הוחלט לסגת מתל חי והבניינים הועלו באש. במהלך הימים לאחר מכן פונו גם מטולה וכפר גלעדי, וכל התושבים נסוגו לאיילת השחר, שהיתה בתחום המנדט הבריטי. שישה מהמגינים, בתוכם טרומפלדור, נפלו בקרב על תל חי. שני מגינים נוספים נהרגו לפני כן. שמונת הנופלים נקברו בכפר גלעדי. על שמם נקראת העיר קריית שמונה.

עוד בימי חייו, ובמיוחד לאחר מותו, היתה דמותו של טרומפלדור סמל של הקרבה עד מוות למען הרעיון הציוני. יותר מכול נחרטו בתודעה הקיבוצית של היישוב המלים האחרונות שאמר לפני מותו, "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו" (מקורות שונים מוסרים נוסחים שונים במקצת, כגון "אין דבר, כדאי למות בעד ארצנו" או "לא נורא! כדאי למות בשביל ארץ ישראל"). משפט זה, שעלה בקנה אחד עם התבטאויות קודמות של טרומפלדור, הפך לחלק בלתי נפרד מהתפתחות המיתוס הציוני, ועל ברכיו התחנכו דורות רבים של לוחמים. אולם לאחר זמן קמו עוררים על גרסה זו וייחסו לטרומפלדור מלים אחרות לגמרי, שאינן ראויות לדפוס. למעשה, המחלוקת בשאלה מה היו מלותיו האחרונות עודנה נמשכת כיום, בין המצטטים מקורות מן התקופה לבין
ההיסטוריונים הרוויזיוניסטיים המערערים על אמינותם.

במהלך השנים התקבע בזיכרון הקולקטיבי המשפט "טוב למות בעד ארצנו" ועליו חונכו ילדי ישראל. משפט זה נבחר בין השאר מכיוון שתאם התבטאויות קודמות של טרומפלדור, ובעיקר כי תאם את מיתוס קרב הגבורה שנוצר לאחר מכן.

למרות שבפועל הסתיימו מאורעות 1920 בנסיגה ובנטישת הישובים, במיתולוגיה הציונית נזכר הקרב על תל חי בהתאם לרוחו של טרומפלדור, כסמל לרעיון ההקרבה עד מוות למען המולדת, גבורת הלוחמים, והגישה כי "אין נוטשים ישובים עבריים".

 


האיחוד עם כפר גלעדי
ב-5 באוקטובר 1920, לאחר שהצליח הצבא הצרפתי לדכא את המרד הערבי, הסכימו בריטניה וצרפת על כמה תיקוני גבול. במסגרת תיקונים אלו הועבר איזור "אצבע הגליל" לידי הבריטים. זמן קצר לאחר מכן יושבו מחדש תל חי, מטולה וכפר גלעדי. לקישור הסיבתי שנעשה לעיתים בין הקרב על תל חי לבין החזרת הישובים לתחום
המנדט הבריטי, אין בסיס היסטורי מוכח, אך יתכן כי יש בו ממש.


בשנת 1926 אוחדו תל חי וכפר גלעדי ליחידה משקית אחת. י"א באדר, יום הקרב בתל חי, נקבע כיום זיכרון מיוחד. באתר תל חי נמצא שיחזור של חצר תל חי, תערוכת התיישבות, בית קברות של "השומר", אנדרטת "האריה השואג" (אותה יצר הפסל אברהם מלינקוב) לזכר טרומפלדור ומגיני תל חי, אכסנית נוער ומכללת תל חי.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©