אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


סמל המשטרה
סמל המשטרה  
 
בכור שלום שטרית, שר המשטרה הראשון.
בכור שלום שטרית, שר המשטרה הראשון.  צילום: לע"מ
 
מלחמת העצמאות, שוטרים מתכננים מהלכים.
מלחמת העצמאות, שוטרים מתכננים מהלכים. צילום: לע"מ
 
שוטרי הנגב בפטרול באילת.
שוטרי הנגב בפטרול באילת. צילום: לע"מ
 
הנשים מצטרפות לכוחות המשטרה, 1968.
הנשים מצטרפות לכוחות המשטרה, 1968.  צילום: לע"מ
 
שוטרי מג"ב בודקים חשודים.
שוטרי מג"ב בודקים חשודים.  צילום: עטא עוויסאת
 
שוטרים מפזרים הפגנה.
שוטרים מפזרים הפגנה. צילום: שאול גולן
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 משטרת התנועה עונה לגולשים - כתבה באתר ynet
 כך התפתחה האכיפה - כתבה באתר ynet
 משטרת ישראל - האתר הרשמי


ערכים קשורים
 מלחמת העצמאות
 בכור-שלום שטרית
 דוד בן-גוריון
 המנדט הבריטי
 צה"ל
 מלחמת ששת הימים
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 אנתיפאדה
 הסכם אוסלו
 ממשלת ישראל
 מדינת ישראל
 פרקליטות המדינה
 היועץ המשפטי לממשלה
 הרשות השופטת בישראל


תחומים קשורים
 חוק ומשפט
 ישראל והציונות


 
 
 

משטרת ישראל


Israel Police

רקע היסטורי |  מבנה |  מפקחים כלליים בתולדות המשטרה |  מידע נוסף

משטרת ישראל, הכוח המרכזי המופקד על אכיפת החוק ובטחון הפנים במדינת ישראל. משטרת ישראל כפופה לשר לבטחון פנים ופועלת מכוחה של פקודת המשטרה, 1971. הפקודה מפרטת את סמכויותיה הכלליות של המשטרה: מניעת עבירות וגילוין, תפיסת עבריינים ותביעתם לדין, שמירתם הבטוחה של אסירים, וקיום הסדר הציבורי ובטחון הנפש והרכוש.

 

הפקודה מוסיפה ומגדירה את תפקידיהם הייחודיים של השוטרים: לקיים סדר בכל מקום שיש לציבור גישה אליו; למנוע הפרעות בשעת התקהלות או תהלוכה בדרכים הציבוריות; לעצור כל אדם שיש יסוד לחשוד בו כי הוא מחזיק רכוש גנוב או כל דבר שהחזקתו אינה חוקית ועוד.

 

כחלק מתפקידה של המשטרה באכיפת החוק ושמירתו, היא משמשת גם כאחד משני גופי התביעה המרכזיים בישראל (השני הוא פרקליטות המדינה). סמכותה של המשטרה כגוף תובע מוגבלת למשפטים פליליים. בתפקידה זה נחשבת המשטרה כנציגת היועץ המשפטי. כתובע מוסמך לתפקד שוטר העומד בתנאי כשירות שקבע שר המשפטים  ואשר נתמנה להיות תובע בידי מפכ"ל המשטרה. לרוב, מוסמכים שוטרים לשמש כתובעים רק בהליכים המתקיימים בבתי משפט השלום ובבתי המשפט העירוניים.

 

אנשי יחידת יס"מ נערכים לפיזור הפגנה של תושבים פלסטינאים בהר הבית בירושלים, 2005 (צילום: רויטרס)

 


רקע היסטורי

משטרת ישראל הוקמה במאי 1948, במהלך מלחמת העצמאות. לתפקיד שר המשטרה הראשון מונה בכור שלום שיטרית ולתפקיד המפקח הכללי הראשון - יחזקאל סהר. סהר מונה לתפקיד לאחר שדוד בן גוריון הטיל עליו לתכנן, בצוותא עם אחרים, את מבנה המשטרה העתידית בישראל. לרשות המשטרה עמד כוח אדם בן כ-700 שוטרים בלבד - חלקם שוטרים ששירתו במשטרת המנדט הבריטי. משטרת המנדט היתה גם מקור ההשראה העיקרי למבנה, למתכונת הפעולה ולאופן הניהול של משטרת ישראל בשלביה המוקדמים.

 

בשנת 1951 הועברו לשורות המשטרה מצה"ל, כוחות שהוכשרו לשמירה ואבטחת גבולות הארץ. בשנת 1953 הם החלו לפעול באופן מסודר בכפיפות למשטרה תחת השם "משמר הגבול" (מג"ב).

 

בעשור הראשון, נאלצה המשטרה להתמודד עם איומים בטחוניים מבחוץ ועם הפרות פנימיות של הסדר הציבורי, שנבעו בעיקר מהמצב הכלכלי הקשה וגלי העלייה. עומס המשימות ומורכבותן הביא לעלייה הדרגתית בתקציבים ובכמות כוח האדם של המשטרה. בשנת 1958 כבר מנתה קרוב ל-6000 שוטרים.

 

במהלך שנות ה-60 ביצעה המשטרה מספר שינויים ארגוניים מערכתיים, הקימה יחידות ייעודיות ושיכללה מערכים קיימים. בשנת 1967, לאחר מלחמת ששת הימים נדרשה המשטרה לקבל אחריות על נושאי השיטור ובטחון הפנים גם בשטחים שנכבשו, ולשם כך אורגנו כוחותיה בפריסה מחודשת. המטה הארצי של המשטרה הועבר בשנת 1970 מתל אביב לירושלים.

 

בשנות ה-70 החלה המשטרה להקפיד על גיוס כוח אדם איכותי, וחלה עליה ניכרת באחוז האקדמאים וקציני צבא שהצטרפו לשורותיה. באותה תקופה שובצו לראשונה נשים בתפקידי שטח וחקירות. בשנת 1974, לאחר גל פיגועי טרור שהתרחשו ברחבי הארץ ובעיקר בצפונה הוקם "המשמר האזרחי" - גוף התנדבותי ברובו, אשר נועד לסייע לכוחות הבטחון במשימותיהם השונות ופעל במסגרת הרחבה של משטרת ישראל. בעשור זה גם הוקמו יחידות מיוחדות שונות, דוגמת היחידה ללוחמה בטרור (ימ"ם) והיחידה לסילוק פצצות.

 

בשנת 1978, בעקבות המלצות ועדת שמרון לברור נושא הפשיעה בישראל, הוקמו יחידות נוספות כמו היחידה לחקירות הונאה, היחידה המרכזית והיחידה לחקירות פנימיות במשטרה. הועדה אף המליצה על שינויים מבניים במשטרה ועל צעדי התייעלות נרחבים ותרמה לשינוי ושיפור משמעותיים באופי עבודת המשטרה. בשנת 1977 הוכפפה פעילות המשטרה למשרד הפנים (במקום משרד המשטרה שבוטל).

 

בתחילת שנות ה-80 החלה המשטרה לעבוד על פי תוכנית עבודה רב שנתית, שהתייחסה לכל ההיבטים של פעילות המשטרה, משימותיה ותפקידיה. עיקרי היעדים שהציבה לעצמה באותה העת היו המלחמה בפשע המאורגן, מלחמה בסמים ושמירה על איזון מתמיד בין בטחון הפנים לבין פעילות המשטרה הרגילה והשמירה על הסדר הציבורי.

 

בשנים 1982 - 1983, במהלך מלחמת לבנון פקדו את משטרת ישראל שניים מהאסונות הכבדים בתולדותיה, בזמן שלמעלה מ-50 מאנשיה ומאנשי מג"ב, נהרגו בקריסת המפקדות הישראליות בעיר צור. בשנת 1984 הוקם מחדש משרד המשטרה והוכפפה אליו משטרת ישראל.

 

לקראת סוף 1987 עם התלקחותה של האנתיפאדה הראשונה, נדרשה המשטרה להפנות את מירב כוחותיה ומשאביה לטיפול בבעיות בטחון הפנים. האירועים האלימים הצריכו את המשטרה לשנות את הערכותה. במסגרת זו הוקמו מחוז ירושלים, התווספו תחנות חדשות והוגברה פעילותם של המשמר האזרחי ומשמר הגבול. עם סיומה של האנתיפאדה וחתימתם של הסכמי אוסלו בשנת 1993, נערכה המשטרה בפריסה מחודשת והוקמה מחוז שומרון ויהודה. בשנת 1994 שונה שמו של משרד המשטרה למשרד לביטחון פנים והמשטרה נותרה כפופה לו.

 

בספטמבר 1991 נחנכה משטרת התנועה. היחידה, שמנתה בימיה הראשונים 300 שוטרים וכ-100 כלי רכב, ביניהם מספר אופנועי הרלי דייווידסון ומסוק, הוקמה במטרה להפחית את מספר תאונות הדרכים ע"י אכיפה מוגברת של חוקי התנועה. תרומתה של פעילות משטרת התנועה לצמצום מספר תאונות הדרכים שנויה במחלוקת ציבורית.

 

פיגועי הטרור שארעו ברחבי המדינה למן מחצית שנות ה-90 חייבו את המשטרה להגביר את מעורבותה במערך הבטחון למניעת הפעילות החבלנית וזאת לצד המשך הטיפול בתחומי אחריותה המסורתיים. לקראת סוף שנות ה-90 ובשנות ה-2000 גבר המקום שתפסה המשטרה בשיח הציבורי הישראלי, לאחר שחוקריה היו מעורבים בבדיקת פרשות שונות שעירבו האשמות כנגד אישים פוליטיים.

 

בפברואר 2007 פרסמה ועדת חקירה ממשלתית את מסקנותיה על התנהלות משטרת ישראל בפרשת האחים פריניאן. בדוח הוועדה נכתב: "המחדלים שנחשפו הצביעו בבירור על ליקויים ונורמות הקיימות במשטרה - או על היעדרן של נורמות". כן העלתה הוועדה חשדות לקשרים הדוקים בין קציני משטרה בכירים לראשי הפשע המאורגן בישראל. באותו יום הודיע המפכ"ל משה קראדי על התפטרותו.

 

כוחות משטרת התנועה נערכים למבצע אכיפה בכבישי הצפון (צילום: חגי אהרון)

 

בשנת 2004 עמד מספרם של שוטרי ישראל על כ-  25,000 מתוכם כ-4000 שוטרות.

 


מבנה

משטרת ישראל היא משטרה כלל ארצית. בראשה עומד המפקח הכללי (מפכ"ל) שמינויו נעשה על פי המלצת השר לבטחון פנים ובהחלטת ממשלה ודרגתו רב ניצב. המפקח הכללי מופקד על פיקוח וניהול המשטרה, בכפוף לחוק ובהתאם למדיניות הכללית המותוות על ידי השר הממונה עליו. אל המפקח הכללי כפופות יחידות המטה הארצי - המטה המתאם והמנחה של משטרת ישראל, כלל המחוזות, המרחבים, הנפות והתחנות ומשמר הגבול וכן יחידות מטה הכפופות אליו ישירות: היועץ המשפטי למשטרה, היחידה לתלונות הציבור, דוברות המשטרה, היחידה לקשרי חוץ ועוד. 

 

מבנה המשטרה

 

המטה הארצי פועל באמצעות שבעה אגפים שבראשם עומד ניצב: אגף תכנון וארגון, אגף חקירות ומודיעין, אגף שיטור ובטחון, אגף תנועה, אגף משאבי אנוש, אגף קהילה ומשמר אזרחי ואגף תמיכה לוגיסטית. מבחינה גיאוגרפית נחלקת המשטרה לשישה מחוזות: מחוז צפון, מרכז, ירושלים, דרום, תל אביב, שומרון ויהודה (ש"י). כל מחוז מחולק למרחבים אליהם שייכים התחנות המשרתות את האזור הגיאוגרפי הקרוב בו הן מצויות.

  

דרגות במשטרה

 

שוטר, רב שוטר, סמל שני, סמל ראשון, רב סמל, רב סמל ראשון, רב סמל מתקדם, רב סמל בכיר, רב נגד.

 

דרגות קצונה: מפקח משנה, מפקח, פקד, רב פקד, סגן ניצב, ניצב משנה, תת ניצב, ניצב, רב ניצב.

 


מפקחים כלליים בתולדות המשטרה

יחזקאל סהר (1948 - 1958), יוסף נחמיאס (1958 - 1964), פנחס קופל (1964 - 1972), אהרון סלע (1972 - 1972), שאול רוזוליו (1972 - 1976), חיים תבורי (1976 - 1979), הרצל שפיר (1980 - 1980), אריה איבצן (1981 - 1985), דוד קראוס (1985 - 1990), יעקב טרנר (1990 - 1993), רפי פלד (1993 - 1994), אסף חפץ (1994 - 1997), יהודה וילק (1997 - 2000), שלמה אהרונישקי (2001 -  2004), משה קראדי (2005 - 2007) דודי כהן (2007 - ).

 

 

 

 


מידע נוסף

 

מבנה השלטון בישראל - המשטר במדינת ישראל מושתת על פעולתן של שלוש רשויות: הכנסת, הממשלה ומערכת המשפט. אילו יחסי גומלין מקיימות הרשויות בינן לבין עצמן? כיצד הן משפיעות על פעולתם של גופים ציבוריים מרכזיים.

למידע נוסף - לחצו כאן.

 

 

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©