אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


לאונרדו דה וינצ'י
לאונרדו דה וינצ'י מתוך מאגר גטי אימג' בנק ישראל
 
לאונרדו דה וינצ'י, "מונה ליזה", 1503/6
לאונרדו דה וינצ'י, "מונה ליזה", 1503/6 
 
לאונרדו דה וינצ'י, "האיש הוויטרוביאני, מחקר פרופורציות", מספרו של ויטרוביוס, 1492
לאונרדו דה וינצ'י, "האיש הוויטרוביאני, מחקר פרופורציות", מספרו של ויטרוביוס, 1492 
 
לאונרדו דה וינצ'י, "המדונה בין הסלעים", 1483
לאונרדו דה וינצ'י, "המדונה בין הסלעים", 1483 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 ליאונרדו דה וינצ'י
 ליאונרדו דה וינצ'י - מדען, ממציא, אמן
 מידע נוסף על ליאונרדו דה-וינצ'י - מתוך כתב העת "גליליאו צעיר"


ערכים קשורים
 קומפוזיציה (מיחבר)
 חיתוך הזהב
 רנסנס
 לקות למידה
 אנטומיה
 אסטרונומיה
 בוטניקה
 זואולוגיה
 אמבריולוגיה
 רחם
 עין
 כלי דם
 גאות ושפל
 טקטוניקה
 טנק
 מסוק
 הומניזם
 נאורות


תחומים קשורים
 אדריכלות
 מדענים וממציאים
 מתמטיקה וסטטיסטיקה
 ציור ופיסול
 רפואה ואנטומיה


 
 
 

לאונרדו דה וינצ'י


Leonardo da Vinci

תולדות חייו |  הציור כאמנות וכמדע |  חוקר טבע וממציא |  מידע נוסף

לאונרדו דה וינצ'י (1452 - 1519), צייר, פסל ואדריכל איטלקי, מגדולי האמנים בתקופת הרנסנס.  נוסף על עיסוקיו בתחום האמנות, חקר לאונרדו את האנטומיה של גוף האדם, תרם להתפתחות מדעי הטבע והיה גם מהנדס, מתמטיקאי, מוסיקאי, אסטרונום והוגה דעות. באישיותו גילם לאונרדו עבור בני דורו את האידיאל ההומניסטי, ונעשה סמל לשאר רוח ולגאונות גם עבור דור הנאורות ובני הדורות הבאים אחריו.

 


תולדות חייו

לאונרדו נולד בישוב וינצ'י, כפר קטן בטוסקנה, סמוך לפירנצה, והיה בנו הלא חוקי של נוטריון אמיד. הוא קנה את הכשרתו האמנותית בפירנצה, בסטודיו של האמן האיטלקי אנדריאה דל ורוקיו. בשנים 1481 - 1499 התגורר במילנו ויצר בעיקר בחצרו של הדוכס לודוביקו ספורצה. שתי העבודות הגדולות שקיבל עליו במילנו היו תוכנית ליציקת פסל גדול ממדים של הדוכס בדמות פרש (תוכניתו לא יצאה אל הפועל), וציור הפרסקו "הסעודה האחרונה" (1495 בקירוב) בכנסיית סנטה מריה דלה גראציה.

   


לאונרדו דה וינצ'י, "הסעודה האחרונה" (1495 בקירוב)


כיום נותרו אך שרידים מעטים המעידים על יופייה של יצירה זו כפי שהייתה במקור, שכן הטכניקה הנסיונית של משיחת הצבעים שדה וינצ'י השתמש בה לא עלתה יפה. במילנו יצר בין השאר גם את "המדונה בין הסלעים" (1483; כיום בגלריה הלאומית בלונדון), כתב רשימות על האמנות ושרטט את רישומיו המדעיים בכתב ראי, ככל הנראה, על מנת להצפינם.

ב-1500 ביקר בוונציה ואחר-כך השתקע בפירנצה והתגורר בה עד 1506. דה וינצ'י התעמק במתמטיקה והתעניין בפרופורציות מסויימות התורמות
לקומפוזיציה של הציור, כמו "חיתוך הזהב"; למד גם אנטומיה ושימש כמהנדס צבאי. הוא צייר את ה"מונה ליזה" ("La Gioconda"; כיום בלובר), שדיוקנה מצטיין בעדינות התנוחה וההבעה, ואת ציור הקיר "הקרב על אנגיארי"; הציור לא הושלם.

ב-1506 - 1513 ישב במילנו, ב-1513 עקר לרומא וב-1516 עקר לצרפת, בעקבות הזמנתו של המלך פרנסואה ה-1, ושם חי עד יום מותו. בשנותיו האחרונות הירבה לעסוק במחקרים מדעיים.

 


הציור כאמנות וכמדע

ללאונרדו יצאו מוניטין עוד בחייו, ובזמנו, כמו גם בימינו, נחשב גדול אמני הרנסנס בשיאו, הן כתיאורטיקן של האמנות והן בכשרון הביצוע שלו כצייר רב-אמן. אין ידועות לנו יצירות פיסול ואדריכלות שאפשר לייחסן לו בודאות, אך לדעותיו ולרעיונותיו המקוריים נודעה השפעה רבה גם בתחומים אלה.

 

כתבי היד הרבים שלו עשירים ברישומים ומעידים על רוחב אופקיו ועל מקוריותה של מחשבתו. רשימותיו בנושאי האמנות שימשו בסיס לספרו "מסה על הציור" (נדפס לראשונה ב-1651).  

 

שמו של לאונרדו נקשר, בין היתר, בפיתוחן של טכניקות ציוריות כמו הקיארוסקורו (אור-צל באיטלקית) - שימוש באפקטים דרמטיים המתבססים על ניגודי אור וצל - והספומטו ("לעשן או לכלות בעשן" ;sfumare) - מיזוג מעודן של גוונים המרכך באמצעות אור וצל את גבולות קווי המיתאר - עיצוב המרמז על הצורה יותר משהוא מגדירהּ בדייקנות.

 

לשיטתו של לאונרדו, ציור במיטבו אינו רק אובייקט ופרקטיקה אומנותיים, ואף לא ביטוי אמנותי גרידא, אלא בראש ובראשונה צורת תפיסה הקושרת בין חוויה חושית לבין התנסות אינטלקטואלית בעולם. על כן, מהווה הציור עבורו מדיום מחקרי שיעודו לחשוף את אמיתותיו הנסתרות של הטבע, כלומר, בעיני לאונרדו הציור הוא מדע. 


ישנם חוקרים הסוברים כי סבל ממספר לקויות למידה ביניהן דיסלקציה (רמיזות לכך מיוחסות למאפייני כתב היד שלו) והפרעת קשב וריכוז. על פי אותם חוקרים הוא התגבר על חולשותיו אלה על ידי תיעול כשרונו ויצירתיותו לתיאורים גרפיים-ויזואלים.

 


חוקר טבע וממציא

לצד פועלו האמנותי נודע לאונרדו גם בזכות הישגיו המדעיים, שבולטים במידה ניכרת על הישגיהם של מרבית החוקרים בני זמנו. מחקריו בתחומים אנטומיה, אסטרונומיה, בוטניקה, זואולוגיה ועוד, בדומה ליצירותיו האמנותיות, התבססו על תצפיות ממושכות ותיעוד דקדקני. אולי יותר מכל שאר החוקרים בני דורו הבין לאונרדו את חשיבותן של התצפיות, כבסיס לניסוח תיאוריות מדעיות.

 

לאונרדו היה הראשון שתיאר נכונה את מקומו של העובר ברחם אמו (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

 

לאונרדו היה הראשון שתיאר נכונה את מקומו של העובר ברחם אמו וכן עסק בחקר פעולת העין ומערכת כלי הדם. כמו כן, חקר את השפעת הירח על תופעת הגאות והשפל וחזה כמה מהתיאוריות המודרניות בתחום הטקטוניקה (ענף בגיאולוגיה העוסק בפעילותו של קרום כדור הארץ). במקביל, הוא נחשב לאחד ממייסדי מדע ההידראוליקה (חקר התכונות המכניות של נוזלים והכוחות הפועלים עליהם). כתבי היד המאוירים שהשאיר אחריו מכילים תוכניות ביצורים, כלי נשק, מרכבה צבאית דמויית טנק וכלי תעופה דמוי מסוק.

 

עם זאת, גדולתו של לאונרדו כמדען נודעה רק שנים רבות לאחר מותו. אחד מתלמידיו העביר לאיטליה לאחר מותו את המחברות בהן ניסח בכתב ראי את ממצאיו והמצאותיו (שכללו למעלה משלושת אלפים רישומים, ציורים והמצאות מדעיות). אולם כתבי היד נותרו זנוחים במשך שנים רבות, ככל הנראה בשל הקושי לפענח את הכתוב, ורק במאה ה-19 פוענחו ופורסמו ברבים.

 

 

שחזור עכשווי של מכונה שתכנן לאונרדו דה וינצ'י (צילום: איי פי)

 


מידע נוסף

 

לאונרדו דה-וינצ'י: צייר, מדען, אדריכל - ושדכן? - 500 שנה לפני שהמציאו את אתרי ההיכרויות באינטרנט, צעירה איטלקיה אחת החליטה לשכור את שירותיו של לא אחר מגדול אמני הרנסנס לצייר את דיוקנה. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

המונה ליזה (כנראה) מחייכת - החיוך המסתורי של המונה ליזה זוכה סופסוף לפירוש מדעי: באמצעות שימוש בתוכנות לניתוח הבעות פנים, הצליחו חוקרים לגלות כי יש סיכוי של 83% שהמונה ליזה מאושרת. כתבה באתר ynet.

לקריאת הכתבה - לחצו כאן. 

 

לאונרדו דה-וינצ'י - צייר (ציוריו המפורסמים ביותר הם "המונה ליזה", ו"הסעודה האחרונה"), פסל, ארכיטקט, מדען, מהנדס וממציא. נחשב ל"אבי הרנסאנס", משום שהעז לחקור את התופעות שמסביבו.  מידע באתר מט"ח.

לקריאת המידע - לחצו כאן.

 

לאונרדו דה וינצ'י - עוד מילדות התגלה דה וינצ'י כאדם סקרן למדי שיש לו מגוון כישרונות וכישורים – במוסיקה, בציור, במתמטיקה ובעוד הרבה מאוד תחומים. לאונרדו דה-וינצ'י רצה להיות הכל. והוא הצליח. כתבה לילדים מתוך "מזה?".

לכתבה המלאה - לחצו כאן 

 

אמנות הרנסנס - מסע בזמן אל אחת התקופות היצירתיות בתולדות האמנות - אמנות הרנסנס שגילתה נפח חדש ופרספקטיבה חדישה על החיים. פרויקט מיוחד באתר הכיתה האינטראקטיבית.

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©