אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


בני גנץ
בני גנץ צילום: דובר צה"ל
 
גנץ בתדרוך בתקופת מלחמת לבנון השנייה
גנץ בתדרוך בתקופת מלחמת לבנון השנייה צילום: אביהו שפירא
 
גנץ עם הרמטכ"ל ה-19, גבי אשכנזי
גנץ עם הרמטכ"ל ה-19, גבי אשכנזי צילום: ענת מוסברג
 
גנץ עם סגן הרמטכ"ל, יאיר נווה
גנץ עם סגן הרמטכ"ל, יאיר נווה צילום: שאול גולן
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 שואה
 הסוכנות היהודית
 מלחמת לבנון (הראשונה)
 מבצע שלמה
 היציאה מלבנון
 אנתיפאדת אל-אקצא
 מלחמת לבנון השנייה
 ועדת וינוגרד
 גבי אשכנזי
 יואב גלנט


תחומים קשורים
 אישים בישראל


 
 
 

בנימין גנץ


Benny Gantz

ציטוטים |  מידע נוסף

בנימין (בני) גנץ (יליד 1959), הרמטכ"ל ה-20 של מדינת ישראל. שירת בחמישה תפקידי אלוף, ביניהם סגן הרמטכ"ל.

 

גנץ נולד במושב כפר אחים, בן לניצולי שואה, ממקימי הישוב. אביו היה סגן מנהל המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית וסגן מזכיר תנועת המושבים. בבגרותו למד בפנימיית הכפר הירוק.

 

ב-1977 התגייס לצנחנים. לחם במלחמת לבנון הראשונה כמ"פ והשתתף בקרבות במערב ביירות. מסלול הקידום של גנץ היה מהיר: ב-1987, בגיל 28 בלבד, התמנה למפקד גדוד 890 של חטיבת הצנחנים, ושנתיים לאחר מכן פיקד על יחידת שלדג, יחידת הקומנדו של חיל האוויר (בשל קידומו המהיר לאורך הקריירה הצבאית זכה לכינוי "הנסיך"). בפיקודו השתתפה יחידת שלדג באבטחת "מבצע שלמה" להעלאת יהודי אתיופיה ארצה.

 

בשנת 1995 מונה למפקד חטיבת הצנחנים, ובשנת 1999 מונה למפקד היק"ל (יחידת הקישור ללבנון) לאחר נפילתו של תא"ל ארז גרשטיין, והיה למפקדה האחרון של היחידה לפני נסיגת צה"ל מלבנון במאי 2000. בסופו של הנסיגה שהסתיימה ללא נפגעים, היה גנץ החייל האחרון שחצה את הגבול.

 

בפרוץ אינתיפאדת אל-אקצה בספטמבר 2000 קודם למפקד אוגדת יהודה ושומרון. תחת פיקודו התרחש אירוע קבר יוסף, בו מת מפצעיו החייל מדחת יוסף במתחם הקבר הנצור, ואירוע הלינץ' ברמאללה, בו נרצחו שני חיילי מילואים ישראלים (יוסי אברהמי וואדים נורז'יץ) בידי המון פלסטיני.

 

ב-2001 קיבל דרגות אלוף, ובשנת 2002 מונה למפקד פיקוד צפון. ב-2005 התמנה למפקד זרוע היבשה, ובתפקיד זה כיהן במהלך במלחמת לבנון השנייה (יולי 2006). לאחר המלחמה העיד בפני ועדת וינוגרד שהוקמה לבדוק את מוכנותם של כוחות הביטחון, את ניהול הלחימה ואת תהליך קבלת ההחלטות לקראת ובמהלך הלחימה. גנץ ספג ביקורת על הליקויים שהתגלו בכוחות היבשה בתקופה שקדמה למלחמה.

בני גנץ (צילום: גיל יוחנן).

 

בשנת 2007 מונה לנספח צה"ל בארה"ב, ובאוקטובר 2009 מונה לסגן רמטכ"ל. לקראת פרישתו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי נמנה על המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל ה-20. לאחר מינויו של יואב גלנט בספטמבר 2010, הודיע על פרישתו מצה"ל. אולם, עם ביטול מינויו של גלנט לתפקיד בפברואר 2011,  בעקבות חשדות לעברות תכנון ובנייה שביצע בביתו, התמנה גנץ לרמטכ"ל.

 

בוגר תואר ראשון בהיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, תואר שני במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, ותואר שני נוסף בניהול משאבים לאומיים מאוניברסיטת נוטרדם בארה"ב. השתתף בסדנת הישרדות של יחידת העילית האמריקנית "הכמותות הירוקות".

 

נשוי לרויטל, אותה הכיר בעת שירותו בצנחנים, ואב לארבעה.

 


ציטוטים

 

  • "עשרות שנים הייתי בתפקידים קרביים, תחת אש, מלוחם ועד מג"ד ומח"ט צנחנים, מפקד אוגדות בשטחים ובלבנון. אני מוכן להתחרות עם כל אחד ואחד בצה"ל שיבדוק את הנסיכות שלי. זה שיש לי עיניים כחולות וקול רך לא אומר שאני מתכוון להיות סמרטוט, זה מה שאמרתי לאשכנזי. אל תבינו לא נכון את הדיבור שלי, מתחת לזה מתחבא ברדלס עם ציפורניים מחודדות" (בני גנץ)

 

  • "אני חושב לאחרונה בעיקר על החברים שנפלו, על מה האנשים האלה נהרגו והאם אנחנו עדיין ראויים להם" (בני גנץ בתגובה לאי מינויו לרמטכ"ל).

 

  • "אני מאוכזב שלא מוניתי, אני לא מופתע מזה... שמועות מסתובבות, של קומבינה. של קמפיין למינוי גלנט. המסמך הזה, היה צריך לחקור אותו הכי חזק" (בני גנץ בתגובה לפרשת הרפז ומסמך המזוייף).

     

  • "מלחמה זה עסק מכוער. ייפגעו שם אנשים שאתה לא רוצה שייפגעו. אבל האתגר שלנו – וזה בא ממקום מאוד עמוק אצלנו – זה להצליח להישאר מצד אחד מוסריים ואנושיים ככל שאפשר, להשתמש בכוח רק ככל שנדרש, אבל גם להיות נחושים מצד שני. ההבנה הזאת שלי באה משם. אני חושב שכשאנחנו נלחמים, בייחוד כיהודים וכישראלים, אנחנו צריכים להבין מי אנחנו, מאיפה באנו ומה עבר עלינו" (בני גנץ מתייחס לפלסטינים בביקור בברגן בלזן).

 

  • "צריך לשים לב גם מה עובר על הפלסטינים. מאוד קשה להם, יותר מאשר לנו. חכמים ממני אמרו שכאשר יורד עליך גשם, גם האויב שלך נרטב. לדעתי, העננים מעליהם הרבה יותר משמעותיים... כולנו בני אדם. גם האנשים בצד השני" (בני גנץ  על הפלסטינים, 2001).

 

  • "אני נושא בכאב את העובדה שלא הצלחנו לחלץ אותו. חשבנו שנצליח, אבל במבחן התוצאה נכשלנו. שלחנו אמבולנס, הוא התקרב פנימה, אבל ההמון לא אפשר לחלץ. וכשחילצו אותו היה מאוחר מידי. הייתי אצל המשפחה בבית ואמרתי שאני מתנצל על כך שניסיון ההצלה כשל. אבל אני דוחה את התפיסה שהחייל הופקר" (בני גנץ על פרשת מדחת יוסף באירועי קבר יוסף).

 

  • "כשתיחקרתי את חטיפת גולדווסר ורגב ז"ל הייתה לי ביקורת נוקבת גם כלפי גנץ. הייתה לי ביקורת על תפיסת ההגנה ועל ההיערכות נגד חטיפות. היא הופנתה גם כלפיו. יחד עם זאת צריך לזכור שהוא לא היה אלוף הפיקוד אז" (האלוף דורון אלמוג).

 


מידע נוסף

 

"להתמקד במה שחשוב באמת". גנץ תופס פיקוד - ארבע שנות כהונת גבי אשכנזי, שלוו בהערכה רבה ונגמרו בסכסוך צורם עם שר הביטחון, יגיעו היום לסיומן. בעת רגישה יענוד בני גנץ דרגות רב-אלוף. "אני בהחלט מתרגש", הודה אמש. הקצינים מקווים לדף חדש: "כולנו מאחוריו ואין ספק שיש לו עוד אחריות גדולה, לאחד את השורות בצה"ל". כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

איך ייראה המטכ"ל של גנץ? "האחריות גדולה" - אייזנקוט כנראה לא יפרוש מצה"ל ואחרי שנת לימודים יחזור לצבא כסגן רמטכ"ל. בינתיים, נווה שהסכים אמנם להיות רמטכ"ל זמני, יוכל להתרכז בתפקידו כסגן. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

קצינים על גנץ: "איש עבודה, ללא אבק כוכבים" - אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, ימונה האלוף בני גנץ לרמטכ"ל ה-20. בניגוד ליואב גלנט, אישיותו של גנץ גרמה לא פעם לחיבור לקוי לדרגי השטח. "מכיר את הצבא מכל הכיוונים", סיפרו ל-ynet קצינים על האלוף שזכה לכינוי "בני-חותא". כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

לא מחויב לברק, לא כופה את מרותו - האלוף בני גנץ שונה מהקו הלוחמני של גלנט וגם סגנון הפיקוד שלו יהיה שונה - הוא מעדיף לגבש קונצנזוס לפני קבלת החלטה מרכזית. רשימת המוקשים שגנץ צריך לפרק לפני כניסתו לתפקיד. כתבה באתר ynet

לקריאת הכתבה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©