אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


אות מלחמת שלום הגליל.
אות מלחמת שלום הגליל.  
 
נשים לבנוניות מקבלות את פני חיילי צה"ל לפני כניסתם לכפר
נשים לבנוניות מקבלות את פני חיילי צה"ל לפני כניסתם לכפר צילום: יואל קנטור, לע"מ
 
כוחות צה"ל מגיעים אל חופי לבנון
כוחות צה"ל מגיעים אל חופי לבנון צילום: לע"מ
 
הריסות מפקדת צה"ל בצידון שנהרסה בפיצוץ
הריסות מפקדת צה"ל בצידון שנהרסה בפיצוץ צילום: לע"מ
 
חיילים איטלקים משגיחים על פינוי טרוריסטים לבנונים בנמל בירות
חיילים איטלקים משגיחים על פינוי טרוריסטים לבנונים בנמל בירות צילום: לע"מ
 
החזרת גופותיהם של 72 סורים שנהרגו במלחמה
החזרת גופותיהם של 72 סורים שנהרגו במלחמה צילום: לע"מ
 
הפגנת שלום עכשיו כנגד המלחמה
הפגנת שלום עכשיו כנגד המלחמה צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

אתרים נוספים
 לאתר חיל האוויר והחלל


ערכים קשורים
 מבצע ליטני
 נהר הליטני
 לבנון
 הארגון לשחרור פלסטין
 מנחם בגין
 פלנגות
 משפחת ג'ומייל
 יאסר ערפאת
 הטבח בסברה ושתילה
 רפאל איתן
 שלום עכשיו
 חיזבאללה
 מבצע דין וחשבון
 מבצע ענבי זעם
 אהוד ברק
 היציאה מלבנון
 ספטמבר השחור
 צה"ל
 מלחמת לבנון השנייה


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

מלחמת לבנון (הראשונה)


Lebanon War

רקע |  כיתור ביירות |  תוכנית אורנים הגדולה |  הטבח בסברה ושתילה |  הנסיגה דרומה |  מידע נוסף

מלחמת לבנון ("מבצע שלום הגליל"), מלחמה שניהלה ישראל נגד הארגונים הפלסטיניים שהתמקמו בלבנון לאחר אירועי "ספטמבר השחור" בירדן, והקימו בה תשתית נרחבת שכללה מאגרי נשק. ממאחזיהם אלה הטרידו המחבלים את צה"ל ואת יישובי גבול הצפון באש ובחדירות לצורכי פיגוע. לאחר מלחמה נוספת בלבנון, בקיץ 2006, נקרא מבצע "שלום הגליל" בשם "מלחמת לבנון הראשונה", להבדיל ממלחמת לבנון השנייה.

 

מלחמת לבנון - לוח זמנים
מלחמת לבנון - לוח זמנים
תאריך אירוע
15.7.1981 שלושה הרוגים ועשרות פצועים בהתקפת קטיושות על נהריה
19.7.1981 שלושה הרוגים בהתקפת קטיושות על קריית שמונה
20.7.1981 הרוגה אחת בהתקפת קטיושות על משגב עם
3.6.1982 ארגונו של אבו-נידאל מבצע נסיון התנקשות בחיי שלמה ארגוב, שגריר ישראל בבריטניה
4.6.1982 ישראל מפציצה בסיסי מחבלים בביירות
6.6.1982 נפתח מבצע "שלום הגליל", צה"ל פולש ללבנון
6.6.1982 סיירת גולני תוקפת את מוצב הבופור, שישה חיילים נהרגים
9.6.1982 מאז תחילת המבצע הפילה ישראל 100 מטוסים סורים בקרבות אוויר
10.6.1982 סגן הרמטכ"ל, יקותיאל אדם, נהרג מירי מחבלים בכפר סיל בלבנון
10 - 11 יוני 1982 קרב סולטן יעקוב, אבידות כבדות לצה"ל ושלושה חיילים נעדרים
4.8.1982 קרב על ביירות: 16 הרוגים ו-50 פצועים לצה"ל
11.8.1982 בעקבות תיווך אמריקני - אנשי אש"ף יוצאים מביירות הנצורה למדינות ערב
14.9.1982 נשיא לבנון, בשיר ג'ומייל, נרצח
16 - 18.9.1982 הטבח בסברה ושתילה
25.9.1982 "הפגנת ה-400,000" - הפגנת מחאה נגד אירועי סברה ושתילה
1.10.1982 מוקמת ועדת כהן לחקר אירועי הטבח בסברה ושתילה
11.11.1982 מיכלי גז מתפוצצים בתאונה במפקדת הממשל הצבאי בצור - 75 הרוגים
10.2.1983 אמיל גרינצוויג נרצח בהפגנת מחאה נגד המלחמה
6.5.1983 גובש הסכם שלום בלבנון, צה"ל נסוג עד 45 ק"מ מן הגבול
28.8.1983 ראש הממשלה מנחם בגין מודיע על כוונתו להתפטר
3.9.1983 צה"ל מפנה את איזור הרי השוף
4.11.1983 פיגוע חבלה במפקדת הממשל הצבאי בצור - 60 הרוגים
23.11.1983 עסקת חילופי שבויים בין אש"ף לישראל - 6 חיילים תמורת 4765 מחבלים
5.3.1984 לבנון מודיעה על ביטול הסכם השלום עם ישראל
28.6.1984 עסקת חילופי שבויים בין ישראל וסוריה - שישה חיילי צה"ל תמורת 300 חיילים סורים
14.1.1985 ממשלת האחדות בראשות שמעון פרס מחליטה על נסיגה מלבנון והקמת רצועת הביטחון
10.3.1985 פיגוע התאבדות ליד משאית ספארי צה"לית - 12 הרוגים ו-14 פצועים
21.5.1985 עסקת ג'יבריל - שלושה חיילי צה"ל תמורת 1150 מחבלים
24.5.2000 צה"ל יוצא מלבנון ונסוג מרצועת הביטחון


 

כוחות צה"ל מפטרלים בדרום לבנון, יוני 1982 (צילום: יעקב סער, לע"מ)

 

 


רקע

ב-1978 יצא צה"ל ל"מבצע ליטני" , שבמסגרתו נכבש שטח דרום לבנון שבין הנהר ליטני לבין הגבול הבינלאומי. אחרי נסיגת צה"ל באותה שנה נוצר שיתוף פעולה בין צה"ל לבין מפקד צבא לבנון בגזרה הדרומית, רס"ן סעד חדד, וכך הוקם "איזור חיץ" לאורך גבול ישראל, שבו היתה לצה"ל השפעה רבה ואף שליטה פיסית בכמה מאחזים. אולם אש"ף שב והתבסס בדרום לבנון מצפון לאיזור החיץ (שנקרא לאחר זמן "רצועת הביטחון", אחרי שהורחב), וכן בחלק המזרחי של דרום לבנון, על מדרונות החרמון (הר דוב), שם לא שלט צבא דרום לבנון (צד"ל) של חדד. מאיזור זה, שזכה לכינוי "פתחלנד", הוסיפו המחבלים להטריד את צה"ל.

בעוד ישראל מתכתשת עם הפלסטינאים בדרום לבנון ומחזקת את צד"ל, התנהלו מגעים חשאיים עם גורמים נוצריים בלבנון, שראו בדאגה רבה את הימצאותו של גורם פלסטיני עצמאי למעשה בשטח ארצם, ואת השקיעה ההדרגתית של מעמדם בפוליטיקה הלבנונית. ההבנות וההסכמים שהושגו במגעים אלה לא פורסמו רשמית, אך מילאו תפקיד מרכזי בהמשך ההתפתחויות.

ביולי 1981 הושגה הפסקת אש בין ישראל לאש"ף בתיווכו של הדיפלומט האמריקאי פיליפ חביב. הפסקת האש לא נשמרה במלואה, ובליל 3 ביוני 1982 נורה בראשו ונפצע קשה שגריר ישראל בלונדון, שלמה ארגוב, על ידי מחבל מארגון הפלסטיני של אבו נידאל. ראש הממשלה דאז, מנחם בגין, כינס את הממשלה לישיבה מיוחדת, שבה הוחלט להפציץ מטרות בביירות ובדרום לבנון. אש"ף הגיב בהפגזות קשות על קרית שמונה ויישובי הצפון.

 

 

כותרת העיתון "ידיעות אחרונות" יום לאחר ההתנקשות בשגריר ישראל בלונדון

ב-6 ביוני נכנס צה"ל ללבנון. הממשלה הודיעה כי מטרת המבצע היא להוציא את כל ישובי הגליל מטווח האש של המחבלים, ע"י הדיפתם צפונה. המבצע היה אמור להימשך 48 שעות ולהגיע לעומק של כ-40 ק"מ בתוך שטח לבנון. אך למעשה חדר צה"ל לעומק גדול בהרבה, מעבר לכוונות המוצהרות של הממשלה, ולבסוף הגיע עד ביירות.

 


כיתור ביירות

עם התקדמות כוחות צה"ל צפונה בשלוש גזרות (מזרח, מרכז ומערב), התפתחו קרבות גם נגד הכוחות הסוריים במזרח לבנון. ישראל אמנם הודיעה כי אינה מעוניינת בקרבות עם הסורים, אך ההתנגשות היתה בלתי-נמנעת.


הסורים תגברו כוחותיהם באיזור הבקאע (בקעת הלבנון) ופתחו באש לעבר כוחות צה"ל. חיל האוויר הישראלי הגיב במתקפה על מערך הטילים הסוריים
בלבנון, ורובם הושמדו. בקרבות האוויר שהתפתחו בעקבות התקיפה הופלו 27 מטוסים סורים. בסך הכול הופלו במהלך המלחמה כ-100 מטוסים סוריים.

 

בגזרה המערבית הגיעו כוחות צה"ל לביירות, והשלימו את כיתור העיר ב-14 ביוני. כוחות צה"ל התחברו לכוחות הפלנגות הנוצריות במזרח העיר. החבירה עם הכוחות הנוצריים היתה חלק מהתוכנית הגדולה ל"סדר חדש" בלבנון (זו נקראה "תוכנית אורנים הגדולה").

 

 

 

פגיעה בסוללת טילים סורית, יוני 1982 (צילום: בטאון חיל-האוויר)

 


תוכנית אורנים הגדולה

את התוכנית הגה שר הביטחון דאז אריאל שרון, כאשר נכנס לתפקידו ב-1981. מטרתה היתה ליצור "סדר חדש" בלבנון שיבטיח לישראל שלום וביטחון, על ידי כך שישראל תסייע ללבנון להפוך למדינה עצמאית לכל דבר, פטורה מעונשם של הפלסטינאים וכפופה לשליטת הנוצרים בה, וזו תחתום על הסכם שלום עמה, תוך פתרון בעיית הנוכחות הסורית והפלסטינית בלבנון. כוחות ישראלים היו אמורים לנתק את כביש ביירות-דמשק, להגיע לביירות המזרחית, ולרכז כוחות בגזרה המזרחית בלבנון למקרה שהסורים ינסו להתערב בלחימה. הכוחות הישראליים היו אמורים לחבור לכוחות הנוצריים, שיפתחו בה בעת בלחימה בפלסטינאים מצפון. בסופו של התהליך אמורה היתה לקום ממשלה לבנונית בראשות בשיר ג'ומייל.

 

כיתור ביירות והמצור עליה נועדו להביא את כוחות אש"ף וסוריה להתפנות ממערב העיר. המצור נמשך מיולי ועד אמצע אוגוסט, תוך קרבות קשים והפגזת החלק המערבי של העיר, שבו נמצאו כוחות אש"ף. צה"ל הידק בהדרגה את כיתור האיזור הנצור וכבש רבעים נוספים במערב העיר. ב-11 וב-12 באוגוסט 1982 ביצע חיל האוויר הפצצה כבדה על ביירות, שלאחריה הסכים אש"ף לנסיגה. פינוי לוחמי אש"ף התחיל ב-25 באוגוסט בחסות כוח רב-לאומי, שבמרכזו יחידות של חיל הנחתים האמריקני. יאסר ערפאת עזב עם אחרוני אנשיו ב-30 באוגוסט 1982.

 

חיילי צה"ל בחיפוש אחר מחבלים. יוני 1982 (צילום: יעקב סער, לע"מ)


באותם ימים נבחר לנשיא לבנון בשיר ג'ומייל, ראש הכוחות הלוחמים הנוצריים שישראל תמכה בהם בנשק ובהדרכה מאז 1975. "התוכנית הגדולה" נראתה עומדת לפני מימוש, אלא שזמן קצר לאחר מכן, ב-14 בספטמבר, אירעה התנקשות בחייו של ג'ומייל, בפיצוץ מטען ענק על גג בניין מטה הפלנגות בביירות. בעקבות הרצח נכנסו כוחות צה"ל למערב ביירות. חברי ממשלת ישראל שמעו על כך בשידורי הרדיו, ולאחר זמן לא ידעו לומר כיצד התקבלה החלטה זו.

 


הטבח בסברה ושתילה

כוחות צה"ל הגיעו לסיכום עם הפלנגות כי אלה יסייעו בטיהור מערב העיר ממחבלים. הוסכם כי סריקתם וטיהורם של מחנות הפליטים ייעשו בידי הפלנגות או צבא דרום לבנון.


כוחות הפלנגות שנכנסו למחנות סברה ושתילה נקמו את מותו של מנהיגם, ובצעו טבח באזרחי המחנות. על-פי ההערכות נרצחו 700-800 איש. למרות הערכות ותרחישים אפשריים של צה"ל בדבר האפשרות שיתרחש טבח במחנות הפליטים, וחרף ידיעות ברורות שהגיעו אל שר הביטחון אריאל שרון ואל הרמטכ"ל רפאל איתן, לא מנע צה"ל את הטבח.

הדי הטבח עוררו סערה מקומית ובינלאומית. בישראל ארגנה תנועת שלום עכשיו הפגנה המונית בתל אביב, ועל ראש הממשלה בגין הופעל לחץ כבד להקים ועדת חקירה.

 

בגין, שביקש להסתפק בבדיקה פחות מחייבת של האירועים, נכנע בסופו של דבר ללחצים וב-28 בספטמבר 1982 הורה על הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט בית המשפט העליון יצחק כָּהָן – ועדת כהן. הוועדה הגישה את מסקנותיה ב-7 בפברואר 1983. בין השאר קבעה כי:

א. אריאל שרון אינו ראוי להחזיק בתיק הביטחון; הוועדה קראה לו להסיק מסקנות אישיות, לאחר שהוחזק אחראי להתעלמות מפני האפשרות של הטבח (הוא אכן הועבר מתפקידו).

ב. הרמטכ"ל רפאל איתן נמצא אשם במעילה בתפקידו, כאשר לא נתן הוראות למניעת הטבח, אך מאחר שעמד לפני סיום כהונתו, לא המליצה הוועדה על פיטוריו.

 


הנסיגה דרומה

בעקבות הטבח יצא צה"ל ממערב ביירות ולמקום הוחזר הכוח הרב-לאומי. שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב, פיליפ חביב, החל בשיחות על נסיגת כל הכוחות הזרים מלבנון - סורים, אש"ף וישראלים. בשיחות שקיימה ישראל עם ממשלת לבנון שבראשה עמד עתה אחיו של בשיר, אמין ג'ומייל, הושג הסכם שלום בין שתי המדינות, אך הלבנונים חזרו בהם מאישרור ההסכם בגלל לחץ הסורים ומתנגדים מבפנים. כוחות צה"ל החלו בנסיגה הדרגתית דרומה, תוך שהם סופגים אבדות קשות בהתקפות של רוב הפלגים הלוחמים בלבנון, ובעיקר חברי ארגון חיזבאללה, שהתלכדו במטרה להוציא את צה"ל משטח המדינה.

ב-4 בנובמבר 1983 פוצצה מפקדת צה"ל בצידון ו-36 ישראלים נהרגו. גם הכוח הרב-לאומי היה מטרה לפיגועים קשים; ב-23 באוקטובר 1983 נהרגו 241 חיילים אמריקאים ו-58 צרפתים, בשני פיגועים נפרדים. בעקבות זאת חדל הכוח הרב-לאומי להתקיים למעשה.

בהרי השוף, שהיו בשליטת ישראל מסוף יוני 1982, היה על צה"ל להתמודד עם הסכסוך בין הנוצרים לדרוזים בהנהגת ואליד ג'ונבלט. החיילים הישראלים מצאו עצמם לא אחת באמצע חילופי האש בין הכוחות הלוחמים. ההסתבכות בלבנון זכתה בכינוי "הבוץ הלבנוני": ממשלת לבנון לא הצליחה להשליט את מרותה, ונוצרה אנרכיה, כשיותר מתריסר מליציות חמושות נלחמות זו בזו.


האבידות הקשות שנגרמו לצה"ל וההסתבכות שלא נראה סופה עוררו בישראל מחלוקת קשה ומחאה נגד המלחמה, שנתפסה על-ידי רבים כ"מלחמת ברירה", כלומר ניסיון ישראלי להשיג יעדים מדיניים באמצעים צבאיים, להבדיל ממלחמותיה הקודמות של ישראל שבהן נאבקה המדינה על חייה. התמשכותה של מלחמת לבנון היתה בין הסיבות שהניעו את מנחם בגין להתפטר מתפקידו ב-28 אוגוסט 1983.

בינואר 1985 החליטה ממשלת ישראל על נסיגה בשלבים מלבנון, ובחודשי האביב של אותה שנה הוחזרו מרבית כוחות צה"ל אל מעבר לגבול הבינלאומי, להוציא כוחות שנשארו באיזור החיץ בדרום לבנון, בשיתוף פעולה עם "צבא דרום לבנון" בהנהגתו של חדד.

 

סוגיית מספר האבידות והנפגעים במהלך מלחמת לבנון שנויה במחלוקת מחקרית וציבורית וישנן מספר הערכות הנבדלות ביניהן בעיקר באופן הספירה ובתחימתה הכרונולוגית של מלחמת לבנון.  על פי נתוני משרד הביטחון מספר החללים הישראלים במהלך שלוש שנות שהותו של צה"ל בלבנון (1982 - 1985) עומד על  1217. כאמור ישנן גם הערכות מספריות נוספות המציגות מספרים נמוכים יותר במידה ניכרת (הנעות בין 500 ל-600 חללים).

 

כוחות צה"ל יוצאים מצידון (צילום: לע"מ)

כוחות צה"ל נשארו בדרום לבנון עד מאי 2000. במהלך השנים יצא צה"ל לשני מבצעים רחבי היקף בשטח לבנון (מבצע "דין וחשבון", מבצע "ענבי זעם") שנועדו למנוע ירי ארטילרי של ארגון החיזבאללה על ישובי הצפון. במקביל ספג צה"ל אבידות רבות בקרב החיילים בלבנון, ויותר ויותר קולות בתוך ישראל קראו לנסיגה ו"להחזיר את החיילים הביתה".  אהוד ברק, שנבחר לראשות הממשלה ב-1999, הוביל את הממשלה להחלטה על נסיגה מכל שטחי לבנון, שהושלמה ב-24 במאי 2000.

 


מידע נוסף

 

שיח לוחמים - סקירת כל מלחמות ישראל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.  

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן 

 

זו הארץ - תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©