אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


צניחה חופשית באוורסט
צניחה חופשית באוורסט צילום: AFP
 
אימון צניחה במתקן מדמה מטוס
אימון צניחה במתקן מדמה מטוס צילום: בועז מסיקה, דובר צה"ל
 
חטיבת הצנחנים - בית ספר לצניחה
חטיבת הצנחנים - בית ספר לצניחה צילום: שאול גולן
 
הצנחנית חביבה רייק
הצנחנית חביבה רייק 
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 לאונרדו דה וינצ'י
 רנסנס
 כדור פורח
 האחים רייט
 מלחמת העולם הראשונה
 מלחמת העולם השנייה
 מבצע גן השוק
 ברנרד לו מונטגומרי
 המנדט הבריטי
 הגנה
 אליהו גולומב
 פלמ"ח
 יצחק שדה
 צנחני היישוב במלחמת העולם השנייה
 פרץ גולדשטיין
 חביבה רייק
 חנה סנש
 הקרב על המיתלה
 מלחמת סיני


תחומים קשורים
 ספורט
 תעופה וחלל


 
 
 

צניחה


Parachuting

עקרונות הצניחה |  ציוד צניחה |  היסטוריה |  הצניחה בישראל |  מידע נוסף

צניחה, קפיצה מגובה רב באמצעות מצנח, לבד, בזוגות או בקבוצה. מצנחים משמשים גם להנחתת ציוד, מזון, תרופות וכדומה, במקומות שהגישה אליהם קשה. התפשטות התעופה הפרטית פיתחה את הצניחה לענף ספורט אתגרי ולא רק צבאי. כל שנה צונחים עשרות אלפי אנשים בכל העולם, בתחרויות, מפגנים והופעות של צניחה חופשית, בהן מעכבים הצונחים את פתיחת המצנחים עד לרגע האחרון, תוך כדי יצירת מבנים קבוצתיים שונים.

 

המצנח הוא יריעת בד גדולה דמויית מטרייה, עשויה בעיקר מחומרים סינתטיים. החופה מאיטה את מהירות הנפילה של הצנחן או הציוד המוצנח. כך יכול הצנחן או הציוד המוצנח לנחות ללא פגע. המצנח פותח בשלהי במאה ה-18, אך רק במלחמת העולם השנייה החל שימוש נרחב בצניחה, כדי להנחית כוחות מאחורי קווי האויב תוך ניצול גורם ההפתעה.

 

צילום: AFP

צניחה קבוצתית, הצנחנים יוצרים מבנים במהלך הצניחה (צילום: AFP)

 

נכון לראשית המאה ה-21, השימוש בצניחה במסגרת פעילות צבאית נדיר ביותר, בעיקר בשל פגיעותם של הצנחנים לאש מן הקרקע, אחוז פציעות גבוה בין הצונחים והופעתן של שיטות יעילות יותר להובלת כוחות. השימוש במצנחים עדיין נפוץ במידה מסויימת להצנחת ציוד.

 


עקרונות הצניחה

כדי לערוב לבטיחות הצניחה, צנחנים נושאים עימם לרוב שני מצנחים. מצנח ראשי ומצנח רזרבי, הנועד למקרה שהמצנח הראשי אינו נפתח. לפני הצניחה, מתאם הצנחן עם הטייס את קפיצתו, מוודא כיוון רוח ותנאי מזג-אוויר, וקובע את הנקודה הטובה ביותר לצניחה. בקפיצות קבוצתיות, מחליטים הצנחנים על סדר קפיצה ותבניות נחיתה כדי למנוע התנגשויות זה בזה.

 

הכשרה לפעולת הצניחה כוללת: אימוני קפיצות, נפילות ותימרונים אוויריים שונים. לתמרוני הצנחן בעודו באוויר יש יכולת השפעה על כיוון ומהירות תנועתו, כאשר תנוחות מסויימות מגבירות את מהירות הנפילה ואחרות מאיטות אותה. צנחנים מנוסים נוחתים על רגליהם בריצה קדימה. בתנאי שטח קשים נהוג לבצע את הנחיתה בתמרון-גלגול מיוחד המונע פגיעה בגפיים.

 

פעולת צניחה מתבצעת לרוב בקפיצה מכלי התעופה הטס בגובה שבין 3200 מטר לבין 4200 מטר, ומרגע התייצבותו של כלי התעופה בגובה המתאים, נעמדים הצנחנים בשורה וצונחים לפי הסדר שנקבע. כ-10 שניות לאחר הקפיצה, מגיע הצנחן למהירותו הסופית (הנקודה שהתנגדות האוויר בה שווה לכוח המשיכה). צנחן במשקל ממוצע נופל בין 320 מטרים ל-450 מטרים כל 5 שניות (כ-200 קמ"ש לערך).

 

צנחן בחופי תל אביב (צילום: ניב קלדרון)

 

בגובה 1200 מטר נפסקת כל פעילות קבוצתית, הצנחנים מתרחקים זה מזה ונכנסים לתנוחה יציבה, ראשם קדימה, ומניפים בידיהם כאות לפתיחת המצנח. מצנח קטן שנשלף אוטומטית, או על ידי הצנחן, מתמלא באוויר ומושך החוצה את המצנח הראשי מהתרמיל. עם פתיחתו, מתמלאת החופה באוויר ולובשת צורת כנף.

 

המצנח מאט את מהירות נפילת הצנחן באוויר לכ-20 קמ"ש. הצנחן מנווט את הצניחה באמצעות הרתמות שמעל לראשו. כל רתמה מחוברת למספר נקודות לאורך כנף החופה, ובכך מאפשרות לצנחן להטות את המצנח לכיוונים שונים, ולשלוט בכיוון הצניחה.

 


ציוד צניחה

ציוד צניחה כולל חליפות שונות ואביזרים רבים. צנחנים רבים לובשים חליפות אווירודינמיות (שמחוברים אליהן ידיות מיוחדות לשם ביצוע תמרונים קבוצתיים) משקפי מגן, מדי-גובה וקסדה.

 

המצנח מורכב משלושה מרכיבים עיקריים: חופה ראשית, חופת עתודה ורתמות. צנחנים רבים משתמשים במכשיר הפעלה אוטומטי (AAD) שתפקידו – פתיחת המצנח בגובה מסוים, בעיקר במקרים שבהם איבד הצנחן את כושרו לאמוד את הגובה שבו הוא נמצא.

 

ציוד הצניחה כולל חליפות אווירודינמיות משקפי מגן, מדי-גובה וקסדה (צילום: EPA)

 

לחופת המצנח שתי צורות עיקריות: כנף מלבנית מתנפחת או כיפה, בהתאם לשימוש הנדרש. חופת המצנח מורכבת מכיסים רבים. חופת העתודה נפתחת אם יש תקלה בחופה הראשית, ושתי החופות מאוכסנות בתרמיל גב מיוחד המחובר לרתמות חזקות, שהצנחן רוכס אותן סביב ירכיו, חזהו וכתפיו.

 

קוטר חופתו של מצנח המעוצב לבני אדם, הוא 7.3 מטר לערך. מצנח שנועד להנחית ציוד מעוצב לרוב בקטרים גדולים יותר (בהתאם למשקלו של הציוד). במלחמת קוריאה, הצניח צבא ארה"ב ציוד כבד כטנקים, משאיות ותחמושת. קוטר חופה של מצנח כזה עשויה להגיע ל-30 מטר.

 


היסטוריה

לפי כמה סברות, בני אדם צנחו כבר במאה ה-12 בסין, אך היו אלו צניחות ממקומות לא גבוהים, של אנשים יחידים, במצנחים פרימיטיביים. שנים לאחר מכן, באירופה, לאונרדו דה-וינצ'י, מגדולי אמני הרנסנס, תכנן מצנחים, אך לא ייצר אותם.  בשנת 1785 הצניח בהצלחה הצרפתי ז'אן פייר כלב מכדור פורח. 12 שנים לאחר מכן, ב-22 באוקטובר 1797, צנח הצרפתי אנדרה ז'אק גרנרין מכדור פורח מעל פריס. לאחר צניחה זו הפכו המצנחים לפריט קבוע אצל מפריחי כדור-פורח, ולאחר מלחמת העולם הראשונה, הפכו לפריט חובה במטוסים.

 

שרטוט של מצנח פרי המצאתו של דה וינצ'י

 

מצנח אשר עוצב לקפיצה ממטוס פותח לאחר הטיסה הראשונה של האחים רייט ב-1903. במהלך מלחמת העולם הראשונה (1914- 1918), החל השימוש במצנח למטרות צבאיות, כאשר תצפיתנים בכדורים פורחים השתמשו בו כאמצעי למפלט מהיר.

 

לאחר מלחמת העולם הראשונה נפוצו מופעי צניחה כאירוע בידורי, בעיקר בארה"ב. בעקבות מופעים אלו, שוכללו המצנחים, והחלו להתקיים תחרויות בענף. תחרות הצניחה הראשונה התרחשה בשנת 1930, בברה"מ.

 

במהלך מלחמת העולם השנייה  (1939 – 1945) הוקמו יחידות צנחנים בצבאות הלוחמים. את הצלחתה של פעולת הפלישה המפורסמת לנורמנדי שבצרפת, מקובל לייחס בין היתר לכוח צנחנים של בעלות הברית, שצנח מעבר לקווי האויב בחסות הלילה ואבטח את הגעת הכוח הלוחם העיקרי מהים.

 

צניחה מעל  ארנהם, מבצע גן השוק  1944 (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

מבצע גן השוק שנערך במהלך מלחמת העולם השנייה, נרשם בדברי ימי ההיסטוריה כמבצע הצניחה בגדול ביותר בהיסטוריה.  בפיקודו של הגנרל ברנרד לו מונטגומרי. השתתפו בו שתי דיוויזיות מוצנחות של ארה"ב, דיוויזיה מוצנחת בריטית וחטיבה פולנית מוצנחת. מטרתו הייתה לפרוץ מסדרון של 130 ק"מ ולהבקיע אל מעבר לנהר הריין דרך דרום הולנד. מבצע גן השוק היה אחד המבצעים הנועזים ביותר שתוכננו במהלך מלחמת העולם השנייה. אולם התוכנית השאפתנית של מפקדי בעלות הברית והערכתם האופטימית כי הגרמנים איבדו את כושרם את ורוח לחימתם היו הסיבות העיקריות שהביאו לכישלונו. בסופו של דבר, כישלון בכיבוש גשר אחד בלבד מנע פלישה לגרמניה וחרץ את גורל המבצע כולו.

 

צניחת כוחות בעלות-הברית לאור היום במבצע גן השוק, 1944 (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

לאחר מלחמת העולם השנייה, הוקמו מועדוני צניחה שונים והמצנח עצמו עבר מספר שכלולים שסייעו לצנחן לשלוט במהירות הצניחה ובכיוונה. ב-1951 נערכה אליפות הצניחה הראשונה ביוגוסלביה. במהלך שנות ה-80 צבר ענף הצניחה החופשית פופולריות ברחבי העולם, והוא נחשב לאחד מענפי הספורט האתגרי-אווירי המובילים.

 


הצניחה בישראל
יחידת הצנחנים הארץ-ישראלית הראשונה הוקמה במהלך מלחמת העולם השנייה, במסגרת
הצבא הבריטי. היחידה התבססה על תוכנית של ראש ארגון ה"הגנה" , אליהו גולומב, ומפקד הפלמ"ח, יצחק שדה, להצניח באירופה כוח של 500 – 1000 לוחמים יהודים. משימתם של הלוחמים הייתה הגנה לארגן את היהודים באירופה להתנגדות לכיבוש הנאצי, ולאסוף מודיעין עבור הצבא הבריטי. במסגרת יחידה זו, צנחו 25 לוחמים, ביניהם פרץ גולדשטיין, יואל פלגי, חביבה רייק, שרה ברוורמן וחנה סנש.

 

ב-1948 הוקמה יחידת הצנחנים הראשונה בצה"ל (הכשרת הלוחמים נעשתה בצ'כוסלובקיה), אולם לא נעשה בה שימוש במהלך קרבות מלחמת העצמאות.  ב-1949 נערך קורס הצניחה הראשון בצה"ל בישראל. חטיבת הצנחנים בצה"ל, הוקמה ב- 1954 מאיחודן של יחידה 101 וגדוד 890. בתולדות צה"ל השתמשו רק פעמיים ביכולת הצניחה במהלך פעילות קרבית - בקרב על מעבר המיתלה בסיני - אחד המהלכים הצבאים הראשונים של מלחמת סיני (1956), ובהיקף קטן יותר בכיבוש העיירה א-טור ושדה התעופה הסמוך לה באותה מלחמה.

 

מלבד לוחמי חטיבת הצנחנים, ישנן מספר יחידות נוספות בצה"ל המוכשרות לצניחה. אלו בעיקר יחידות עילית, דוגמת שייטת 13 וכדומה. הכשרת חיילים לצניחה נעשית במרכז לארגון הטסה, בבסיס חיל האוויר שבתל נוף. תאונות צניחה, והעלות הגבוהה של אימוני הצניחה, מעוררים מעת לעת דיון ציבורי בנוגע לצורך בשימור יכולת הצניחה בצה"ל.

 

בישראל קיימים מספר מועדוני ספורט לצניחה אתגרית.

 

 


מידע נוסף

 

צניחה חופשית: בשביל מה הייתי צריך את כל הכיף הזה? - בגילו המתקדם, מצא את עצמו עפר שלח נופל שני קילומטר במהירות של 200 קמ"ש מגובה של שנים עשר וחצי אלף רגל . והוא עוד נהנה לספר על זה אחר כך. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן. 

 

צניחה חופשית: דקה ארוכה ומטריפה - צניחה חופשית צמודה למדריך היא חוויה כה עמוקה שרק רוצים עוד. כתבה ב-ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

לראשונה צניחה חופשית...מהחלל - צנחן אוסטרלי מתכונן לבצע צניחה חופשית שוברת שיאים - מהגובה הרב ביותר ובמהירות הגדולה ביותר, כולל שבירת מהירות הקול. "לא נותרו יותר הרים לכבוש, הכיוון היחיד שנשאר הוא למעלה" . כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©