אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


דן שומרון
דן שומרון צילום: לע"מ
 
יונתן (יוני) נתניהו
יונתן (יוני) נתניהו צילום: לע"מ
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 ג'ורג' חבש
 אוגנדה
 אידי אמין
 לוקהיד C-130 הרקולס
 דן שומרון
 יונתן נתניהו
 בנימין נתניהו
 סיירת מטכ"ל
 יהורם גאון
 יצחק רבין
 שמעון פרס


תחומים קשורים
 היסטוריה צבאית
 ישראל והציונות


 
 
 

מבצע יונתן


Operation Thunderball

ציטוטים |  מידע נוסף

מבצע יונתן (מבצע אנטבה, מבצע "כדור הרעם"), מבצע חילוץ שערך צה"ל (1976) במרחק אלפי ק"מ מגבולות הארץ להצלת חייהם של 105 נוסעים יהודים וישראלים שהוחזקו בתור בני ערובה בידי חוטפיהם, מחבלים פלסטינאים.

ב-27 ביוני 1976 יצאה טיסה מס. 139 של חברת "אייר פראנס" מישראל לפריס. המטוס ביצע כמתוכנן חניית ביניים בשדה התעופה שבאתונה, יוון. שם עלו 56 נוסעים נוספים ביניהם מספר מחבלים פלסטינאים הנמנים על ארגונו של ודיע אל חדד (פלג קיצוני של פורשים מארגון "החזית העממית" של ג'ורג' חבש), ושני גרמנים חברי ארגון שמאל קיצוני, "התאים המהפכניים" (Revolutionäre Zellen). במהלך הטיסה השתלטו המחבלים על המטוס (ובו 246 נוסעים) ובאיומי נשק פקדו על נחיתה תחילה בבנגזי, לוב ולאחר מכן על טיסה לשדה התעופה באנטבה, אוגנדה.

 

 

בני הערובה ששוחררו במבצע מגיעים לשדה התעופה בן גוריון (צילום: דוד רובינגר)

 

החוטפים הציבו אולטימטום ובו תבעו את שחרורם של יותר מ-50 מחבלים שפוטים, רובם בישראל. מאוחר יותר שחררו המחבלים את הנוסעים הלא-יהודים. מרבית אנשי צוות המטוס בחרו להישאר עם החטופים. ממשלת ישראל הודיעה שהיא מקבלת את תנאי החוטפים, והחלה בניהול מו"מ בתיווכן של צרפת ושליט אוגנדה אידי אמין (אשר שיתף פעולה עם המחבלים). במקביל עסקה מערכת הביטחון בתכנון מבצע חילוץ.


ב-3 ביולי 1976, עוד לפני שהתוכנית אושרה סופית בישיבת ממשלה, המריאו משדה התעופה בשארם א שייח' ארבעה מטוסי "הרקולס" ועליהם כ-200 לוחמים בפיקודו של קצין חי"ר וצנחנים ראשי תת אלוף דן שומרון (לימים רמטכ"ל צה"ל).

 

עם הגיעם לשדה התעופה באנטבה כעבור שבע שעות לערך, יצא כוח פשיטה בפיקודו של סא"ל יונתן (יוני) נתניהו (אחיו של בנימין נתניהו) שהורכב בעיקר מלוחמי סיירת מטכ"ל, לכיוון הטרמינל בו הוחזקו החטופים. הלוחמים נעו בכלי רכב (מרצדס שחורה ושני ג'יפים) מוסווים ככוח אוגנדי ותוך זמן קצר פרצו לטרמינל, השתלטו על החוטפים ופינו את החטופים אל המטוסים החונים. במקביל פעלו בשדה כוחות נוספים אשר השמידו מטוסי מיג שחנו בשדה והשתלטו על טרמינל נוסף על מנת להבטיח את המראתם הבטוחה של המטוסים בחזרה לישראל.

 

הפעולה בשטח אוגנדה ארכה 51 דקות, ובמהלכה נהרגו 3 נוסעים ולוחם אחד, מפקד יחידת הפשיטה, יונתן נתניהו, שעל שמו נקרא המיבצע. דורה בלוך, אחת החטופות שאושפזה בבית חולים מקומי, נרצחה לאחר מעשה (גופתה הוחזרה לישראל ביוני 1979). בטיסה חזרה לישראל נחתו המטוסים בנירובי, קניה, לשם תדלוק ומתן טיפול רפואי לשבעת הפצועים (שישה נוסעים ולוחם אחד, סורין הרשקו, שנפצע פציעה קשה ונותר נכה לצמיתות).מרצדס צבוע שחור מורדת ממטוס הרקולס בפעולת שיחזור השיבה ממבצע אנטבה (צילום: שאול גולן)

 

מבצע יונתן ותוצאותיו המוצלחות התקבלו בתדהמה בישראל ובעולם כולו, בעיקר בשל המרחק הרב (כ- 3800 ק"מ) בין ישראל לאוגנדה ונועזותם של מתכנניו ומבצעיו. בשנים לאחר מכן שימש המבצע כחומר רקע ליצירת סרטי קולנוע (דוגמת "מבצע יונתן" בכיכובו של יהורם גאון) ומספר לא מועט של ספרים.

 

בין השאר הולידה ההצלחה גם שורת גרסאות שונות, האשמות ומאבקי יוקרה בין האנשים שנטלו חלק במבצע החל מראש הממשלה דאז יצחק רבין ושר הביטחון, שמעון פרס וכלה בלוחמים עצמם. מאבק עז במיוחד נוהל בין איש סיירת מטכ"ל מוקי בצר לקרוביו של יוני נתניהו.

 


ציטוטים

 

  •  "היום זקפנו את קומת מערכת הביטחון הישראלית". הרמטכ"ל מרדכי גור, לאחר המבצע

 

  • "זה יום גדול לעם היהודי". הנרי קיסינג'ר, שר החוץ של ארה"ב, מגיב לידיעה על שיחרור החטופים

 


מידע נוסף

 

פרסום ראשון: הפקודה המקורית ממבצע אנטבה - לבקשת ynet התיר צה"ל לפרסם את פקודת חיל האוויר למבצע אנטבה, הכוללת את הוראות הכוננות והתרחישים השונים. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן.

 

"המשימה - חילוץ 106 בני ערובה" - חיל האוויר שיחזר את טיסת החילוץ של בני הערובה מטיסת אייר פראנס באנטבה. כמעט מאה אנשי צוות, מחציתם מאז, המריאו בארבעה מטוסי הרקולס. הרבה השתנה מאז, אבל דומה שההתרגשות אחזה באנשי הצוות הוותיקים באותה עוצמה, בדיוק כמו אז. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

חשיפה: המוסד צילם, מבצע אנטבה יצא לדרך - 30 שנה אחרי, מוקי בצר ואליק רון לא שכחו אף פרט. בשיחה ל-ynet משחזרים שני יוצאי סיירת מטכ"ל שהיו שותפים למבצע שהפך למיתוס את השתלשלות האירועים בקיץ 1976- וגם חושפים את גיחת הצילום הסודית של המוסד שסייעה להצלחתו. כיצד נבחרה התוכנית? כיצד סייע הרקע האוגנדי של בצר? ומדוע נעדר יוני נתניהו משלבי התיכנון? כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן.

 

למה שכחו את הגיבור שלנו? יש בתים במדינת ישראל שבהם יום השנה למבצע אנטבה הוא יום אבל. התקשורת כמעט ואיננה עוסקת בהרוגי המבצע מבין בני הערובה - והיו 4 כאלה. בשיחה עם ynet מספרים בני משפחתו של ז'אן ז'אק מימוני בן ה-19, שנהרג מאש כוחותינו, על תחושות האבל והכעס 30 שנה אחרי: "שכחו אותנו... בכל שנה מדברים רק על יוני נתניהו. אבל שכחו את הבן שלנו ואת ההרוגים הנוספים באנטבה". כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

 

נתניהו: "מותו של יוני היטה את מהלך חיי" - בפעם הראשונה מעל בימת הכנסת התייחס ח"כ נתניהו למבצע אנטבה בו נהרג אחיו יוני. "עד יומי האחרון אשא בליבי, כפי שנשאתי בימי נעורי, את רישום עוז רוחו וגבורתו של אחי", אמר - והזיל דמעה. גם חברי הכנסת אפי איתם ואפרים סנה שהשתתפו במבצע נשאו דברים לרגל ציון 30 שנה למבצע. כתבה באתר ynet.

לכתבה המלאה -  לחצו כאן.

 

שיח לוחמים - סקירת כל מלחמות ישראל. פרויקט מיוחד באנציקלופדיה ynet.  

לעמוד הפרויקט - לחצו כאן 

 

זו הארץ - תולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל על ציר הזמן (9,000 לפנה"ס ואילך). פרויקט מיוחד של אנציקלופדיה ynet. 

לציר הזמן - לחצו כאן

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©