אינטרנט  |  ynet  |  בעלי מקצוע  |  קניות  |  ספקים למשרד

   חדשות תוכן ועדכונים 24 שעות - Ynet


צילום: Gettyimages Imagebank
 צילום: Gettyimages Imagebank
 
 פורמט להדפסה  הדפס

ערכים קשורים
 יקום
 קוסמולוגיה
 אריסטו
 ארסמוס דסידריוס
 אריוס
 קלוויניזם
 אנרי ה-3
 ניקולאוס קופרניקוס
 קלאודיוס תלמי
 אליזבת ה-1
 כוכבי לכת
 אטום
 גליליאו גליליי
 אינקוויזיציה


תחומים קשורים
 אסטרונומיה
 מדענים וממציאים


 
 
 

ג'ורדנו ברונו


Giordano Bruno

ג'ורדנו ברונו (1548 – 1600), פילוסוף ואסטרונום איטלקי, שהועלה על המוקד באשמת כפירה. טען שכדור הארץ אינו מרכז היקום אלא מקיף את השמש, ושהיקום הינו אינסופי ומורכב מעולמות רבים מספור. ברונו לא רק התנגד לקוסמולוגיה התלמאית, אלא אף הרחיק מעבר לקוסמולוגיה הקופרניקית.

 

ברונו נולד בעיר נולה שבאיטליה תחת השם פיליפו ברונו (כונה גם "ברונו נולנו" על שם עיר הולדתו). בגיל 14 עבר לנפולי, בה למד מדעי הרוח ולוגיקה. בשנים אלו נחשף לתורת האוורואיזם, שהסתמכה על פירושיו של הפילוסוף המוסלמי אבן רושד (Averroes) לכתבי אריסטו. חסידי תורה זו טענו לעדיפותם של הפילוסופיה וההיגיון על פני ידע המבוסס על אמונה ותו לא, וניסו להסביר קונפליקטים בין הפילוסופיה לדת בקיומה של "אמת כפולה" (אבן רושד עצמו טען שיש רק אמת אחת, שאליה מגיעים התיאולוגים, המדענים והפילוסופים בדרכים שונות).

 

על אף דעותיו אלו, הדת היתה קרובה ללבו, וב-1565, והוא בן 17 שנה, הצטרף למנזר הדומיניקני. שם אימץ את השם ג'ורדנו. מקץ 7 שנים הוסמך ככומר. עם זאת, תמיד נטה לחקור ולהעמיק ולא קיבל את לימודי התיאולוגיה כמובן מאליו. עד מהרה הסתבך כשקרא פרשנויות שנויות במחלוקת של ארסמוס שהוחרמו על ידי הכנסייה, וכשהעלה לדיון את המינות האריאנית, הקובעת שישו אינו אלוהי, כי אם יציר האל ועל כן נחות ממנו. הכנסייה איימה לדון אותו באשמת כפירה, ועל כן נמלט לרומא ב-1576. הצרות רדפו אחריו גם לרומא. הפעם הואשם על לא עוול בכפו ברצח, ושוב נאלץ לברוח.

 

ב-1578 הגיע לז'נבה. לאחר שעזב את המסדר הדומיניקני, מצא בית חדש בכנסייה הקלוויניסטית, אך גם בו לא האריך ימים. מאמר שכתב נגד מורה קלוויניסטי גרם לנידויו ולמאסרו. הוא נאלץ לחזור בו מדבריו ולעזוב את העיר. בנדודיו הגיע לצרפת. בטולוז ניסה לבקש מחילה מהכנסייה הקתולית, אך לא זכה בה. הוא הפך למרצה לפילוסופיה וחקר את הזיכרון האנושי. ב-1581 הגיע לפריס, בה אומץ על ידי המלך אנרי ה-3, אשר מינה אותו כמרצה המלכותי. בפריס המתונה כבר לא נרדף בעבור דעותיו. ברונו ניצל את השקט לפרסום מחקריו על אימוני זיכרון ואף כתב קומדיה ("מייצר הנרות").

 

ב-1583 נסע ברונו ללונדון. האווירה האקדמית באוקספורד משכה אותו, והוא החל להרצות בה על הקוסמולוגיה הקופרניקית. המאזינים התקשו לקבל את התיאוריות על תנועת כדור הארץ סביב השמש. התיאוריה הגיאוצנטרית, שניסח קלאודיוס תלמי והיתה מקובלת על ידי הכנסייה, קבעה כי כדור הארץ הוא מרכז היקום וכל הכוכבים והשמש סובבים סביבו. דעת הקהל פנתה נגדו וברונו נאלץ לעזוב את אוקספורד. הוא שב ללונדון, התקבל כאורחו של השגריר הצרפתי והפך לאורח קבוע בחצר המלכה אליזבת ה-1.

 

בעקבות ויכוח רועם בו הסתבך אודות הקוסמולוגיה הקופרניקית ב-1584, החליט להעלות על כתב את משנתו. הוא הציג את דעותיו באמצעות שישה דיאלוגים, ששלושה מהם מוקדשים למוסריות ושלושת הנותרים לקוסמולוגיה. רעיונותיו בתחום הקוסמולוגיה היו מרחיקי לכת ומתקדמים במיוחד לתקופתו. לא זו בלבד שהסכים עם קופרניקוס שכדור הארץ הוא הנע סביב השמש, אלא אף הרחיק וטען שהשמש המוכרת לנו אינה מרכז היקום כפי שתיאר קופרניקוס. ברונו סבר כי כוכבי השבת הנראים בשמי הלילה הם שמשות נוספות, ולפיכך גם סביבן נעים כוכבי לכת בדומה למערכת השמש בה אנו חיים. ליקום אין מרכז או גבולות, טען, ומספר הכוכבים בו אינסופי. אם לא היה די באלו כדי לעורר את זעמה של הכנסייה, הדיאלוגים העוסקים במוסריות דאגו לסיים את העבודה. בין השאר טען ברונו כי התנ"ך מספק הדרכה רוחנית, אך אין להסתמך אליו כמקור ללימוד תורת חוקי הטבע, ולעג לאתיקה הנוצרית.

 

במהלך שהותו באנגליה השתנה כיוון הרוחות בצרפת. המדיניות הפייסנית התחלפה במלחמת דת, והאמונה הפרוטסטנטית הוצאה אל מחוץ לחוק. ברונו שב בסתיו 1585 לפריס, וכהרגלו המשיך להביע בפומבי את דעותיו השנויות במחלוקת, על אף המצב במדינה. הוא הרצה באדיקות נגד תפיסותיו המדעיות של אריסטו (שהיו מקובלות על ידי הכנסייה), והתנצח עם המתמטיקאי הקתולי פבריציו מורדנטה, עד ששוב מצא את עצמו לא רצוי בעירו.

 

יעדו הבא היה גרמניה. הוא תפקד כמרצה נודד, נלהב לשטוח את דעותיו נגד מתמטיקאים ופיסיקאים. ב-1588 עורר זעם כשהעז לטעון כי על הזרמים השונים בנצרות ללמוד לחיות זה לצד זה בשלום. בתגובה הוחרם על ידי הכנסייה הלותרנית בעיר הלמשטדט. בשהותו בעיר כתב על קסם מתמטי, והעלה סברה בקשר לקיומם של אטומים. גם בפרנקפורט ברונו לא התקבל בברכה. הוא התגורר במנזר כרמליטי בעיר והמשיך בו את הרצאותיו, עד שטעות מרה בשיקול דעתו גרמה לו לשוב לאיטליה.

 

ב-1591 הגיע ברונו לפדואה, כנראה כי לטש את עיניו למשרת פרופסור למתמטיקה באוניברסיטה, אך הממונים ביכרו את גליליאו גליליי על פניו. הוא טעה לחשוב שהאקלים הדתי במדינה השתנה, עתה משהסתלק האפיפיור הקפדן סיקסטוס ה-5, ועם עלייתו לשלטון של הנרי ה-4 הפרוטסטנטי בצרפת. הוא המשיך לוונציה בהזמנתו של האציל ג'יובאני מוצ'ניגו, שהיה מעוניין ללמוד מברונו את רזי לימוד הזיכרון. אך במאי 1592 הסגיר אותו מארחו לאינקוויזיציה הוונציאנית. במשפטו היה נדמה כי ידו על העליונה, אולם בטרם נגזר דינו דרשה האינקוויזיציה הרומאית את הסגרתו לידיה.

 

ב-1593 החל משפטו של ברונו ברומא. ברונו ניסה לחזור על טיעוניו המנצחים מוונציה, לפיהם השקפותיו הן פילוסופיות ולא תיאולוגיות וכי אין סתירה ביניהן לבין הנצרות, אך אלו נפלו על אוזניים ערלות. הוא נדרש לחזור בו מדעותיו, אך סירב להתפשר או להיכנע, גם אחרי 7 שנות משפט ארוכות, חקירות ועינויים. האפיפיור קלמנט ה-8 דרש להאשים אותו בכפירה, וב-1600 נידון למוות. מששמע את גזר הדין אמר לשופטיו: "יתכן כי כאשר אתם גוזרים עליי גזר דין מוות, פחדכם גדול משלי בקבלתו".

 

לשונו מוסמרה לחיכו כדי למנוע ממנו להמשיך ולהפיץ את רעיונותיו בפני הצופים, בעת ההוצאה לפועל של גזר דינו. ברונו נשרף למוות בעודו בחיים בפברואר 1600. במרוצת השנים הפך לסמל לחופש הדיבור, ופסל בדמותו הוצב בסמוך למקום בו הועלה למוקד.  

 

חזרה לעמוד הקודם
חזרה לעמוד הראשי של האנציקלופדיה

חדשות
דעות
כלכלה
ספורט
צרכנות
תרבות ובידור
רכילות Pplus
מחשבים
בריאות
ירוק
יהדות
תיירות
רכב
אוכל
יחסים
סרטים
הוט
כלכליסט
משחקים
מקומי
לימודים
מדע
לאישה
דרושים
ynet-shops
ynettours
winwin
בעלי מקצוע
ביגדיל
 

אודות ועזרה
כתבו אלינו
עזרה
מדיניות פרטיות
תנאי שימוש
מפת האתר
ארכיון
מרכזי המבקרים
Israel News
 
אודות האתר
RSS
הפוך לדף הבית
ניוזלטרים
פרסמו אצלנו
אנציקלופדיה
באבלס
ערוצי תוכן
חדשות
כלכלה
ספורט
תרבות
בריאות
מחשבים
נופש
Xnet
Yschool
יהדות
דעות
צרכנות
תיירות
אוכל
רכב
בעלי חיים
שופינג לאשה
כיכר השבת
יחסים
אסטרולוגיה
מעורבות
ירוק
לאשה
דילים
ynetArt
kick
כלכליסט
בלייזר
רכילות Pplus
מנטה
משחקים
mynet
מפות
פרוגי
כלים ושירותים
קניות
מניות
דרושים
מחירון רכב
דירות להשכרה
קופונים
זיכרונט
ידיעות בתי ספר
ידיעות אחרונות
דירות למכירה
לוח רכב
יד שניה
בעלי מקצוע
משחקים Games
עברית
דירות חדשות


YIT  - פיתוח אינטרנט ואפליקציותApplication delivery by radwarePowered by Akamaiהאתר פועל ברישיון אקו"םהאתר פועל ברישיון תל"יאקטיב טרייל
-nc  כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©